Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-12, 23:16   #1
zagato

Stage 4
 
zagato's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 253
Default Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Am deschis acest topic pentru ca in curand voi cumpara una din cele doua. Voi ce ati alege?
Fara pareri de genul: Alfa e proasta, BMW e masina de cocalar, etc.
Astept pareri despre design. Sa evitam discutiile despre costuri de achizitie, costuri de intretinere, piese, rezistenta, popularitate, etc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Alfa_Romeo-166_1998_800x600_wallpaper_03.jpg
Views:	121
Size:	91.7 KB
ID:	2544871   Click image for larger version

Name:	Alfa_Romeo-166_1998_800x600_wallpaper_17.jpg
Views:	95
Size:	115.9 KB
ID:	2544872   Click image for larger version

Name:	Alfa_Romeo-166_1998_800x600_wallpaper_27.jpg
Views:	230
Size:	94.3 KB
ID:	2544873  

Click image for larger version

Name:	Dezmembrez-BMW-520-1999-Benzina-Berlina36804-BMW_E39_front_20081125.jpg
Views:	70
Size:	583.1 KB
ID:	2544875   Click image for larger version

Name:	BMW E39 BLUE.jpg
Views:	80
Size:	138.8 KB
ID:	2544876   Click image for larger version

Name:	Bmw_528_interior_96.JPG
Views:	159
Size:	3.47 MB
ID:	2544877  


Last edited by zagato; 05-09-12 at 23:20.
zagato is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 00:23   #2
TR.91.ZML
Fiat Driver

Stage 5
 
TR.91.ZML's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 610
Member of:
[VW]
[Fiat]
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Am mers cu ambele modele, si iti spun, sincer, ca nu exista termen de comparatie.

Singurul plus al alfei este interiorul, si faptul ca-ti ia ochii cu displayul ala mare, dar sunt praf din punct de vedere al electronicii, senzorilor, si chiar al motoarelor diesel. O spun din cunostiinta de cauza. Ai mare grija sa mearga sistemul de climatizare, pentru ca e foarte pretentios si costa o gramada de bani sa il faci.

E39 e altceva. In primul rand ca tinuta de drum : nu simti nimic ( denivelari, canale), stabilitate infinit mai buna, este mai fiabil, iar in caz de ceva se gasesc piese mai peste tot. Ca intretinere cred ca tot e39 castiga.
__________________
"My Punto is terrible. I hate it. It is always going wrong. So I shall buy another." - Jeremy Clarkson

Last edited by TR.91.ZML; 06-09-12 at 00:26.
TR.91.ZML is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 01:17   #3
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

'''' atât am de zis pe topicul ăsta !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	KX7K2932 copy.JPG
Views:	297
Size:	335.9 KB
ID:	2544965  
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 07:21   #4
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Quote:
Originally Posted by zagato View Post
Am deschis acest topic pentru ca in curand voi cumpara una din cele doua. Voi ce ati alege?
Fara pareri de genul: Alfa e proasta, BMW e masina de cocalar, etc.
Astept pareri despre design. Sa evitam discutiile despre costuri de achizitie, costuri de intretinere, piese, rezistenta, popularitate, etc
Daca totul se rezuma la design , la ce iti trebuie topic?!? Vrei masina sa iti placa tie sau sa ne placa noua?
Chiar si asa, ce faci daca dai acum de 10-15 fani ai uneia din marci, si dupa ce o cumperi vezi ca si mai multi o apreciza pe cealalta, o vinzi ?!?
On topic: as alege e39 dar probabil nu sunt obiectiv pentru ca cele 2 marci se afla la capetele opuse ale listei mele de preferinte. Chiar si ca design pur si simplu sunt f putine alfe care-mi plac.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 09:22   #5
zagato

Stage 4
 
zagato's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 253
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Daca am vorbi doar despre popularitate bmw-ul ar fi castigator.
Am avut alfe (156/gtv) cat si bmw-uri (316/318/325) insa toate au fost benzinare. Colegu TR.91.ZML mi-a citit gandurile. Vreau sa trec la diesel.
Hai sa comparam o alfa 166 2.4 jtd cu un bmw e39 525d. Deci astept pareri de la cei care detin/au condus aceste modele.

crysty.bobok: nu ma refer chiar la cel mai dotat model de e39

RVL 2000: Alegerea oricum o fac eu. Insa eram curios ce preferinte are lumea. Totusi daca tu spui ca si alfa romeo are modele urate inseamna ca avem gusturi total diferite .

OFF: De ce nu am vrut sa se vorbeasca despre fiabilitate, costuri, etc? Pentru ca tot tipmul apare cearta intre useri. M-am razgandit. Astept pareri despre orice legat de cele doua masini!

Last edited by zagato; 06-09-12 at 09:32.
zagato is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 12:57   #6
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Alfa Romeo are modele frumoase, mai putin acest 166 la exterior.

Ca design Alfa Romeo oricand se poate compara cu BMW, dar comparatia se opreste fix aici.

Mare pacat ca frumusetea Alfa Romeo a fost umbrita de calitatea execrabila a lor.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 06-09-12 at 12:59.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 14:09   #7
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Alfa Romeo în general nu prea sunt fiabile
Bmw sunt solide

Bmw au toți colorații, cu precădere e36 și e39
Alfa e mai scumpă la vedere, cel puțin la noi

Pentru e39 găsești piese pe toate drumurile, mai ales că motorul a fost pus pe mai multe modele de BMW
Motorul de 2.4 a fost pus și pe alte modele, dar parcurile de dezmembrări put de bmw-uri, nu de Alfe.

în opinia mea, Alfa e mai frumoasă ca mașină.

În concluzie : eu aș lua-o pe care aș găsi-o cu km mai puțini și în stare mai bună în bugetul meu, deși nu aș alege nici una dintre aceste mașini dacă aș fi nevoit să-mi iau o mașină SH, nefiind nici una pe gustul meu.

Fiind turbo-diesel veche cu km mulți, aș păstra ceva bănuți (cam 1000 eur cel puțin) pentru eventuale reparații, fie ele pe termen scurt sau mediu, căci stai liniștit, vor fi câteva. Nimeni nu vinde mașini de genul (vechi) de bune ce sunt și de cât de mulțumit e de respectiva mașină.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 14:18   #8
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Primul model de 166 ca design este mai jos decat e39, e foarte invechit pentru aceasta perioada, in schimb 166 facelift este peste e39.
Ca motorizare 2.4 jtdm de pe facelift 175cp e net superior 2.5-ului de pe e39, atat ca putere cat si tehnologie. Pe varianta prefacelift s-a introdus si motorul de 2.4 jtd cu 150cp, ar fi varianta cea mai buna la prefacelift, motorul de 136cp este destul de vechi, totusi din ce stiu eu toate variantele de pe 166 vin cu common rail. In schimb singura motorizare diesel de luat in seama la e39 este cea cu common rail, adica d de 163cp.
Masinile pentru mine sunt total diferite, Alfa e eleganta, executive-family car, iar e39 e mai agresiva, spre oameni sobri cu costum negru.

Alegerea mea: Alfa Romeo 166 TI (Turismo Internazionale) arata extraordinar si nu se poate compara nici macar cu un pachet M de pe e39. Altfel daca nu e buget pentru facelift, alegearea e clara si anume e39 si unul cat mai clean, pentru a pastra imaginea de premium luxury car.

Acum referitor la fiabilitate 166 nu are nicio treaba cu 164 si perioada '85-'95 unde Alfa Romeo a suferit ceva probleme, 166 este o masina fiabila, 2.4 jtd trece lejer de 300k fara reparatii daca e utilizat corect. Probleme vor aparea, probabil, ca la orice Alfa la suspensie, se stie ca au o suspensie mai dura si nu e dedicata drumurilor noastre, mai ales in orase care sunt pline de gropi, prin urmare principala grija va fi suspensia si nu motorul care nu e deloc sensibil, la fel si electronica, ceva mai robusta ca suspensia si nu vei avea ghinionul sa mergi cu check engine in bord luni intregi ca la alte marci. Dar fiind o masina sh sa nu te astepti ca suspensia fie buna, indiferent de marca.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 15:11   #9
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
Alfa Romeo în general nu prea sunt fiabile
Bmw sunt solide

Bmw au toți colorații, cu precădere e36 și e39
Alfa e mai scumpă la vedere, cel puțin la noi

Pentru e39 găsești piese pe toate drumurile, mai ales că motorul a fost pus pe mai multe modele de BMW
Motorul de 2.4 a fost pus și pe alte modele, dar parcurile de dezmembrări put de bmw-uri, nu de Alfe.

în opinia mea, Alfa e mai frumoasă ca mașină.

În concluzie : eu aș lua-o pe care aș găsi-o cu km mai puțini și în stare mai bună în bugetul meu, deși nu aș alege nici una dintre aceste mașini dacă aș fi nevoit să-mi iau o mașină SH, nefiind nici una pe gustul meu.

Fiind turbo-diesel veche cu km mulți, aș păstra ceva bănuți (cam 1000 eur cel puțin) pentru eventuale reparații, fie ele pe termen scurt sau mediu, căci stai liniștit, vor fi câteva. Nimeni nu vinde mașini de genul (vechi) de bune ce sunt și de cât de mulțumit e de respectiva mașină.
Oare când vă veți schimba mentalitatea asta de cacao....

Da așa este, sunt foarte mulți oameni needucați care conduc e36, e39, opel, mercedes, q7,x6,s class etc... așa și, ar trebuii să mergem toți ceilalți cu bicicleta ?
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 15:48   #10
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

@ cristi - Iti place interiorul asta de E39 ?

On Topic - as alege oricand E39 dar sa fie facelift si sa fie benzina. Pozele cu interioare de la masini full option, eventual si BMW Individual sunt irelevante atata timp cat gasesti o masina la cateva sute sa arate asa iar restul sunt mult mai nasoale. Cel mai relevant e cum arata o masina echipata decent, asa cum sunt majoritatea la vanzare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	E39.jpg
Views:	185
Size:	87.1 KB
ID:	2545361  
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 15:55   #11
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
Oare când vă veți schimba mentalitatea asta de cacao....

Da așa este, sunt foarte mulți oameni needucați care conduc e36, e39, opel, mercedes, q7,x6,s class etc... așa și, ar trebuii să mergem toți ceilalți cu bicicleta ?
nu știu unde stai tu...dar unde am locuit până recent în București toți țiganii „tineri” se plimbă cu e36 cu numere de BG sau de Italia.
Acum stau în Mogoșoaia, unde e moda la colorați cu e39 de UK.

nu e vorba de mentalitate de cacao, e vorba de adevăr. aceste modele atrag cu precădere un public colorat, așa cum mașina mea atrage cu precădere un public cu vagin și care merge ziua cu stopul de ceață aprins. Am 2 exemplare doar în Mogoșoaia.
sunt posesori de bmw-uri vechi care au mașinile din pasiune și bagă bani grei în ele, și le țin țiplă și cu bun gust, dar se pierd în marea de bulgari care ascultă Salam și scuipă semințe vineri seară într-o parcare prin Herăstrău...alături de tovarășii lor cu Golf 3, că doar sunt mașini nemțești, bune și tinerești.

Îmi cer scuze de offtopic. Cât despre topic în sine, îmi mențin părerea postată anterior.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 20:11   #12
m.top

Stage 3
 
m.top's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 125
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
nu știu unde stai tu...dar unde am locuit până recent în București toți țiganii „tineri” se plimbă cu e36 cu numere de BG sau de Italia.
Acum stau în Mogoșoaia, unde e moda la colorați cu e39 de UK.

nu e vorba de mentalitate de cacao, e vorba de adevăr. aceste modele atrag cu precădere un public colorat, așa cum mașina mea atrage cu precădere un public cu vagin și care merge ziua cu stopul de ceață aprins. Am 2 exemplare doar în Mogoșoaia.
sunt posesori de bmw-uri vechi care au mașinile din pasiune și bagă bani grei în ele, și le țin țiplă și cu bun gust, dar se pierd în marea de bulgari care ascultă Salam și scuipă semințe vineri seară într-o parcare prin Herăstrău...alături de tovarășii lor cu Golf 3, că doar sunt mașini nemțești, bune și tinerești.

Îmi cer scuze de offtopic. Cât despre topic în sine, îmi mențin părerea postată anterior.


Are dreptate) eu mi am schimbat chiar si caroseria la e36 le meu...de la coupe am trecut la touring. nu prea vezi cocalari cu touring )
m.top is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 20:20   #13
m.top

Stage 3
 
m.top's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 125
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Alfa 166 facelift in stare buna. Rara,sexy si cu personalitate.
e36 si e39 au devenit cam dacii pt romani.
Eu unul mi as lua 166le pt ca m as simti mai bine in ea,chiar daca nu este atat de fiabila precum un e39.
__________________
Alearga-ma sa te prind!
m.top is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 14:42   #14
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Quote:
Originally Posted by m.top View Post
Alfa 166 facelift in stare buna. Rara,sexy si cu personalitate.
e36 si e39 au devenit cam dacii pt romani.
Eu unul mi as lua 166le pt ca m as simti mai bine in ea,chiar daca nu este atat de fiabila precum un e39.

Dupa mentalitatea asta de ......., in curand nu o sa ne mai cumparam decat Skoda sau Fiat, ca meltenii isi cumpara Mercedes, BMW, Audi si mai nou Lexus.

Acum daca ciroii, manelistii, meltenii, etc. au gusturi si/sau se pricep la masini, noi astia "mai rasariti" trebuie sa ne luam masini mai de ***, nu?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-09-12, 00:36   #15
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa Romeo 166 Vs Bmw e39

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Dupa mentalitatea asta de ......., in curand nu o sa ne mai cumparam decat Skoda sau Fiat, ca meltenii isi cumpara Mercedes, BMW, Audi si mai nou Lexus.

Acum daca ciroii, manelistii, meltenii, etc. au gusturi si/sau se pricep la masini, noi astia "mai rasariti" trebuie sa ne luam masini mai de ***, nu?
Buna abordare, ai dreptate, mereu m-am intrebat cat de mult trebuie sa conteze la cumparare imaginea masinii in ochii altora, si cat de mult placerea, utilitatea si avantajele pe care mi le aduce, direct.

Last edited by aleks; 14-09-12 at 00:42.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -