Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-12, 18:25   #16
Cristi_v10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 96
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Trebuie sa tinem cont si de faptul ca Focusul este mai modern ,in primul rand.Este pe common rail ,fata de 1.9 TDI ce este cu PD.La putere cred ca stau cam la fel .Acest 1.6 TDCI este si pe volvo si mazda.Pe BMW nu este!Iar volvo si mazda l-au adoptat pentru ca faceau parte din acelasi concern la vremea aceea.
Cristi_v10 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 18:38   #17
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Quote:
Originally Posted by Radu. View Post
La tine orice are TDI e fiabil, economic, nu mananca ulei, si ia tot bordu'.
Fii serios man
poate sunt si alte masini mai bune, dar orice vw la aceeasi clasa este peste ford la orice ora. ford face cele mai sensibile masini din europa, super sensibile, turometru jucaus, bordul ca din topor, cu becuri din alea ieftine, schimbator ca de tractor, am avut si am vazut masini ford si la altii cu tot felul de probleme iar daca mergi in service tu esti primul cu problema asta si nu prea stiu ce sa ii faca, ba ca nu ai folosit piese Motocraft care sunt cele mai scumpe si la fel de restul, etc.

nu ia tot bordul decat daca ii dai voie.
:P
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 23:17   #18
Livius_27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 51
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Quote:
Originally Posted by Cristi_v10 View Post
Trebuie sa tinem cont si de faptul ca Focusul este mai modern ,in primul rand.Este pe common rail ,fata de 1.9 TDI ce este cu PD.La putere cred ca stau cam la fel .Acest 1.6 TDCI este si pe volvo si mazda.Pe BMW nu este!Iar volvo si mazda l-au adoptat pentru ca faceau parte din acelasi concern la vremea aceea.
Ok sa zicem ca motorul e reusit..Restul pieselor si subansamblelor?

Last edited by Livius_27; 30-07-12 at 23:23.
Livius_27 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 23:38   #19
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Eu ti-as recomanda sa iei Ford-ul, e o masina mai noua decat Seat-ul, are un interior mai nou, o stabilitate mai bun si are un motor mai nou si mai economic. Idee ar fi sa il iei cu kilometrii putini, sub 100 k daca se poate. E adevarat ca la Ford sau folosit si injectoare mai slabute siemens sau delphi care mai crapau la 200-300 k, dupa functionare vreo 50-100 k cu ceaiul care il vand in loc de motorina in tara asta. Dar pretul pentru recoditionarea completa a unui injector e 250-300 RON, deci nu e o avere. Diferente intre piesele de schimb nu sunt mari, unele componente fiind mai scumpe la Seat, altele fiind mai scumpe la Ford. Cred ca si restul componentelor sunt tot in avantajul Ford, fiind o masina mai noua restul componentelor au sanse mai mici sa cedeze.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 02:51   #20
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Quote:
Originally Posted by Cristi_v10 View Post
Pe BMW nu este!
Asa e... este doar pe Mini
steffan is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 03:21   #21
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Da steffan, la Mini ma refeream si eu cand am spus ca l-a adoptat BMW.
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 08:36   #22
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
poate sunt si alte masini mai bune, dar orice vw la aceeasi clasa este peste ford la orice ora. ford face cele mai sensibile masini din europa, super sensibile, turometru jucaus, bordul ca din topor, cu becuri din alea ieftine, schimbator ca de tractor, am avut si am vazut masini ford si la altii cu tot felul de probleme iar daca mergi in service tu esti primul cu problema asta si nu prea stiu ce sa ii faca, ba ca nu ai folosit piese Motocraft care sunt cele mai scumpe si la fel de restul, etc.

nu ia tot bordul decat daca ii dai voie.
:P
Ai vorbit serios cand ai zis de borduri din topor, becuri de alea ieftine si etc? sper ca nu, ca nu e asa, poate la focus mk1, dar la focus mk2 nu sunt cu nimic mai ieftine materialele fata de un golf 5, 6, sau leon 2 sa nu mai vorbim de design(totusi aici tine si de gust)...
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 11:33   #23
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

de la mondeo in sus se mai schimba problema cu calitatea materialelor, insa la focus sunt de duzina. nu sunt fan leon sau seat in general, dar comparativ cu ford focus chiar si varianta imbunatatita eu as merge tot pe seat, mai mult altea daca vreau si spatiu decat leon. daca nu vreau spatiu leon imi este suficient si sigur nu raman cu manerul in mana, decat daca il desfac intentionat.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 14:46   #24
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

pe tine te platesc cumva astia din VAG sa le faci reclama?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 16:24   #25
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
pe tine te platesc cumva astia din VAG sa le faci reclama?
normal, in fiecare an imi schimba masina cu ce model vreau eu direct din fabrica.
asta imi este parerea si mi-o mentin.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 16:27   #26
L3on

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 208
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

De la Mondeo in sus....oare ce o fii peste Mondeo ?Si Seatul are plastice de o calitate foarte buna nu este asa ?
L3on is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 17:50   #27
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Quote:
Originally Posted by L3on View Post
De la Mondeo in sus....oare ce o fii peste Mondeo ?Si Seatul are plastice de o calitate foarte buna nu este asa ?
peste mondeo este fusion, mustang, c-max, s-max, taurus, kuga, escape, edge, explorer, flex, expedition, ranger, F-150, etc.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 18:48   #28
Livius_27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 51
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

Amajuns azi la o reprezentanta ford cu un coleg sa faca revizia la un Focus 2 model facelift 1.8 TDCI.
Am ramas impresionat de pretul pieselor.Nu stiu cum sunt la VAG insa colegul meu a scos 650RON pentru revizia de 56k.(ulei,filtru de : polen,ulei,motorina si o verificare la drum).
In rest am vorbit cu un mecanic si mi-a spus ca motorul de 1.6 e super ok cu exceptia filtrului de particule care se schimba de obicei la 100 si ceva de mii.Si ca ,costa undeva la 2300RON cu tot cu schimbat,undeva la pitesti cica ar fii niste baieti care se ocupa doar cu treaba asta.
Acum eu decat sa dau banii la taxa de inmatriculare mai bine ii dau pe filtru de polen.Motorul de 90CP e fara filtru deci euro3 iar cel de 109 e cu filtru.
M-am gandit si la un Astra G 1.7 tdci 80CP.
Livius_27 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 18:58   #29
Cristi_v10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 96
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

este euro 4 acel de 90 cp.primele adica cele din 2004 de 109 cp nu aveau DPF si acele erau euro 3.
Cristi_v10 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 19:23   #30
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Seat Leon I 1.9 TDI vs Ford Focus 2 1.6 TDCI

toate motoarele mai noi de 2005 sunt euro 4
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -