Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-12, 22:16   #16
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Gume bune rezistente in timp este cam imposibil. Gume mediocre rezistente in timp da. Mai sunt si alte firme in afara de kumho si riken, check it out. Barum de ex.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 10:26   #17
devians

Stage 3
 
devians's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 113
Member of:
[Fiat]
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Barum dupa cum am mai spus.. am folosit si sunt varza dupa parerea mea. De-ar fi dupa spusele voastre, ar trebuii sa aiba toata lumea michelin, ca restul sunt toate de aruncat, eu cred ca exagerati, multi merg cu Minerva, Tiger, Nankang, Debica... etc.. altii si cu reesapate...si n-au mai patiti nimic.
__________________
Audi A4 1.9 AVF 2004
EX: Punto 1.9 JTD


Vand Balasturi Drosere Unitati Xenon OEM ( in anunturile mele )
devians is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 11:14   #18
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

eu va recomand matador modelul elite mp44, mult mai bune decat orice second hand premium si cu putin mai prejos fata de marcile de top cu preturi pe masura.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 11:30   #19
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Quote:
Originally Posted by devians View Post
Barum dupa cum am mai spus.. am folosit si sunt varza dupa parerea mea. De-ar fi dupa spusele voastre, ar trebuii sa aiba toata lumea michelin, ca restul sunt toate de aruncat, eu cred ca exagerati, multi merg cu Minerva, Tiger, Nankang, Debica... etc.. altii si cu reesapate...si n-au mai patiti nimic.
Daca am avea toti salariul mediu 1000E fii sigur ca nu ai mai vedea Debica si Tigar pe masini. Astia pt. cine crezi ca fac anvelope? Pt. noi saracii din Europa de E, Rusia, America de S etc Acum de cand a aparut criza cred ca mai pun si vesticii anvelope ieftine, dar e ei e mai mult un fel de moft, ala de a reduce costurile, ca ei au un nivel de trai mult peste al nostru chiar si asa in plina criza.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 13:14   #20
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 15:39   #21
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Daca Barum ar fi praf, ar disparea de pe piata, asta e argument de precupetz ca am avut io si sunt praf, Barum ca si Riken aia sunt un joint venture/subsidiara a firmei Continental, doar ca sunt facute in Cehia si sunt pe piata de niste 10 ani minim iar in filmu' meu, Cehia>Serbia iar Conti sunt niste nazisti de bine.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 05:43   #22
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

In alte tari lumea isi cumpara masina pe care si-o permite, la noi cine are bani de Logan isi ia Passat iar cine si-ar permite Golf isi ia BMW seria 5. Pe urma incepe goana dupa no name-uri ieftine - gume, placute de frana etc. Eu ma crucesc ce fel de piese se cumpara pt masini cu pretentii.
A, nemtii nu circula cu anvelope mai vechi de 5 ani - alea care mai au "carne" umplu depozitele de sh de la noi. Ideea e ca daca la o masina de oras fara performante deosebite fac fata si gume mai modeste, la puteri, mase si viteze mai mari e altceva. Calitatea anvelopei nu e data de cat tine, cu cat are aderenta mai buna se va uza mai repede. Cati dintre noi pot aprecia corect caīitatea? In generaī mergem fiecare cu ce avem si suntem mai multumiti sau ne, dar nu rulam sute de mii de km cu n feluri de anvelope sa avem imaginea corecta si sa emitem verdicte. Gumele cu talon <50 rareori ajung sa fie inīocuite pt ca s-au uzat, de reguīa sfarsesc cu panze rupte si galme de la drumurile noastre. Bineinteles ca atunci cand se intampla asta sunt etichetate ca proaste...

Last edited by john17; 02-07-12 at 05:50.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 06:55   #23
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

salut. am avut kumho kh11 ca echipare de serie pe mitsubishi colt , dim.205 45 16 si pot sa spun ca am facut galme dupa 5000km la 2 roti iar apoi de nervi le-am schimbat cu bridgestone turanza cu care nu am avut probleme .
ca aderenta erau foarte ok kumho dar au peretele lateral cam moale la modelul kh11 si sunt predispuse la galme !
de riken nu stiu nimic.
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 10:53   #24
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
In alte tari lumea isi cumpara masina pe care si-o permite, la noi cine are bani de Logan isi ia Passat iar cine si-ar permite Golf isi ia BMW seria 5. Pe urma incepe goana dupa no name-uri ieftine - gume, placute de frana etc. Eu ma crucesc ce fel de piese se cumpara pt masini cu pretentii.
corect.
Sa vezi pe passat si A4 anvelope cumparate sh, uleiul cel mai ieftin posibil, am vazut zilele trecute pe un passat 1.8t anvelope debica, da-o naibii de treaba. Nu mai zic ca omu mergea cu masina si la consum
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 07:53   #25
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Anvelopele marca Debica sunt produse de GOODYEAR, asa cum Loganul e facut de cei de la RENAULT.
Asa ca, pentru cei care nu stiu, anvelopele DEBICA sunt o marca de buget cu o calitate destul de buna !

Cat priveste anvelopele Riken sau Kumho, mai bine Riken, sunt facute de cei de la MICHELIN si se gasesc mai usor la noi !
__________________
Anvelope de vara sau iarna si Jante din aliaj sau tabla Orice autovehicul!
valyd1971 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 23:29   #26
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

sunt si eu interesant sa cumpar asa ceva doar ca la dimensiunea de 225

singura mea intersectare cu anvelopele Kumho a fost pe o masina de clasa mica iar problema principala a fost ca "producea" galme destul de frecvent la urcarea (deasa) de borduri
__________________
ex Mitsubishi Pajero Pinin 1.8i
ex Mitsubishi Colt CZ3 1.5T
ex Renaultsport Clio 197 R27
ex Lexus IS 220D
ex Renault Clio 1.5 dCi

Lexus CT200h driver
petreals is offline   Reply With Quote
Old 15-05-13, 01:27   #27
crime1

Stage 3
 
crime1's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 146
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Kumho Ecsta Spt folosite de mine și am fost foarte multumit. Sunt de calitate și in plus sunt īntālnite destul de des prin alte părți.

Recomand pentru review-uri:
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/
crime1 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 00:39   #28
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Pentru o masina fara veleitati sportive sau pentru soferii cu mers linistit merg si gume normale, eventual de la producatori mai putini renumiti dar ok.

Pentru masini cu performante sportive mari sau pentru cei cu stil de condus foarte agresiv cauciucurile scumpe de calitate net superioara a aderentei le consider obligatorii.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-02-14, 14:32   #29
tox

Stage 5
 
tox's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 846
Member of:
[Observator 4tuning]
[Opel]
[Street Zone]
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Si Riken e divizia de buget redus a lui Michelin.
tox is offline   Reply With Quote
Old 25-02-14, 17:26   #30
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO

Pt 195 65 r 15 ce anvelope de vara recomandati la vreo 250 de lei bucata?
Eu am gasit dunlop sp sport blue la 249.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -