Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-14, 15:55   #1
pablojr

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 2
Default BMW 320d si VW Passat 1.9tdi ?

Dati-va cu parerea care stie cel mai bine, pentru ca sunt chiar curios si sa aleg bine...ideea e ca vreau cat de curand sa-mi iau o masina si anume un passat 1.9tdi anul intre 2000-2004 si majoritatea persoanelor mai invarsta gen taicameu toti recomanda passat ca e mai bun mai rezistent si asa mai departe in schimb persoane moderne cu care m-am consultat si mai cunoscatori in domeniu mi-au recomandat in aceeasi bani si practic cam aceeasi masina dar alta marca un BMW 320d...din potriva multi mi-au spus ca passatul e usor mai costisitor la piese gen kitul de directie...lamuriti-ma
pablojr is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 16:02   #2
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW 320d si VW Passat 1.9tdi ?

gandeste-te ca trebuie sa platesti si prima inmatriculare daca vrei masina din anii aia ... si nu e chiar ieftina ... in principiu tu trebuie sa alegi masina cea mai bine intretinuta. Ca reputatie, motoarele de VW nu au facut figura frumoasa la capitolul fiabilitate si nu sunt nici f. silentioase si rafinate.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 16:06   #3
pablojr

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 2
Default Re: BMW 320d si VW Passat 1.9tdi ?

da stiu ca prima inmatriculare e destul de piperata..e partea a doua e acelasi lucru la ambele modele...pe mine ma intereseaza stric deiferenta dintre ele cat e de mare si care din ele merita sa o iau
pablojr is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 16:56   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: BMW 320d si VW Passat 1.9tdi ?

BMW-ul nu este absolut deloc aceeasi masina cu Passatul.
Facelift, NFL ?
1.9TDI de 101 sau 131 ?

Sunt diferente mari intre modelele aceleasi marci, sa nu mai vorbim intre producatori.
VW mai costisitor la intretinere ? Nu cred

Am mers cu un e46 320d FL cu peste 200.000 km si era mult mai silentios (din interior), pentru ca e mai bine antifonat, fata de un 1.9 TDI PD, cu 4 ani mai nou si cu jumatate de kilometrii BMW-ului.

Cui ii place marca BMW, tractiunea spate si dinamica masinii, nu cred ca s-ar uita la alta marca.
Daca nu il cumperi pentru asemenea caracteristici, ia-ti orice altceva.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 18:36   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 320d si VW Passat 1.9tdi ?

Quote:
Originally Posted by pablojr View Post
majoritatea persoanelor mai invarsta gen taicameu toti recomanda passat ca e mai bun mai rezistent si asa mai departe in schimb persoane moderne cu care m-am consultat si mai cunoscatori in domeniu mi-au recomandat in aceeasi bani si practic cam aceeasi masina dar alta marca un BMW 320d...din potriva multi mi-au spus ca passatul e usor mai costisitor la piese gen kitul de directie...lamuriti-ma
Gandire tipica batraneasca....cand le zici de masini RWD, ar fi in stare sa se ascunda in dulap de frica. Majoritatea persoanelor trecute de 40 de ani, vad bmw-urile ca pe masini cumparate doar de golani, de scandalagii, de hoti....pentru ca....pentru ca nu au experimentat niciodata distractia cu masina.
Bmw, a fost si va fi o marca premium, de la prima si pana la ultima masina de pe banda de productie....VW nu prea.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-02-14, 14:54   #6
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: BMW 320d si VW Passat 1.9tdi ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
BMW-ul nu este absolut deloc aceeasi masina cu Passatul.
Corect passatul e in principiu o clasa superioara seriei 3, echivalentul (sau mai aproape) ar fi bora

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Cui ii place marca BMW, tractiunea spate si dinamica masinii, nu cred ca s-ar uita la alta marca.

Perfect adevarat!

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post

Daca nu il cumperi pentru asemenea caracteristici, ia-ti orice altceva.
Sa nu exageram cu "orice altceva"
Din limtata me experienta pot sa spun ca si la varsta asta nu are probleme mici si enervante, la cei 10 ani eu chiar ma asteptam sa se mai rupa furtune, contacte, senzori, dar nu e asa, am schimbat cate ceva dar nu multe neastptate, chiar si debitmetru presupun ca e original (nu sunt sigur)


Daca ti-e frica de rwd, stai linistit nu e cazul, daca tii dsc-ul activat nici nu stii ce tractiune ai.

Sunt posesor dar nu spun ca e cea mai buna alegere in orice situatie, nu este ieftin de intretinut daca vrei sa o tii in forma, dar pun pariu ca nici passatul nu exceleza, daca tin minte bucsaraia e mai fiabila dar chiar mai scumpa decat la e46 (poate gresesc)
Sustin si eu: daca nu ai preferinta pentru BMW nu e alegera potrivita.

Eu nu as alege nici pasatul sincer, am mai spus ce as alege de buget si deja incep sa sun ca o vinil defect
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -