Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-12, 10:10   #1
helium

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 5
Default Golf V vs. Opel Astra

Buna, recunosc, nu sunt prea priceput pe partea auto, sper sa nu imi sara lumea in cap... Cert e ca m-am hotarat sa imi cumpar o masina, undeva la 7000e. As dori daca se poate sa imi oferiti niste pareri, informatii, legate de cele doua modele (golf V si Astra), in primul rand care considerati voi a fi mai buna. Motorizarea care o doresc ar fi 1.4 -1.9 TDI, sau daca sunt alte motorizari(benzina de ex) mai bune...

Multumesc, astept niste sfaturi.

PS: daca considerati un Leon, sau Octavia mai bune, va rog sa imi spuneti si despre ele.
helium is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 18:44   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

Amandoua masinile sunt alternative bune, sunt fiabile, stau bine pe drum. Golf-ul a mai avantajos deoarece devalorizarea e mai mica, dar la Astra preturile sunt mai mici si e mai usor sa gasesti o masina in stare buna. Eu ti-as recomanda la golf motorul de 1.9 TDI 105 cai. Motor de 1.4 e bun la oras, dar incomod la drum intins deoarece e subdimensionat fata de masina. Motoarele de 1.6 sunt gurmande si nici nu ofera cine stie ce performanta nici macar FSI-ul.
La Opel am fost impresionat de motorul de 1.7 diesel, cel de 110 cp. E agil si nu consuma exagerat. Cu celalalt motor de 1.7 nu am mers, am impresia ca are in jur de 100 cp, dar mai mult nu stiu ce sa spun. De asemenea nu stiu nimic de motoarele de 1.3 diesel si 1.4 benzina, care au amandoua 90 cp. Ca tinuta de drum e mai bun golf-ul, dar in schimb opelul e mai confortabil. Cel mai bine ar fi sa mergi sa incerci sa conduci si iei masina care iti place mai mult. Amandoua sunt masini bune, si e greu de departajat intre ele.

Last edited by silviu.o; 29-05-12 at 18:46.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 18:55   #3
maff_77
Audi Driver

Stage 5
 
maff_77's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,021
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

le-am avut pe amundoua, opel 1.7cdti 101cp si golf 5 1.9 105cp
votul meu fara sa ma gandesc se duce spre golf
calitatea isi spune cuvantul
legat de confort golful este peste opel
__________________
desi nu pare s-ar putea sa te fac
Presedinte T power team


раскрутка сайтов
maff_77 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 19:19   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

Astra H nu este un model prea reusit, cel putin ca fiabilitate si constructie este sub celelalte modele de Astra. Nu spun ca e masina proasta, dar este sub Golf V.
Poti sa-ti iei o Astra H doar daca gasesti o oferta de nerefuzat, si anume una putin rulata, cu dotari bune si motorizare buna. In rest, cauta cu incredere un Golf V 1.9 bun.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 20:30   #5
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

Referitor la fiabilitate, si golf si astra din pacate nu sunt nici macar aproape de modele din 2000. Golf e mult sub golf IV ca fiabilitate, iar astra h e mult sub modelul de astra anterior. Dar asta e, reducerea costurilor a marcat calitatea . Peste cativa ani o sa spunem "mama ce tare era golf V fata de golf VII, mergea si 50 k km, fara sa se strice" Nimeni nu mai face masini nemuritoare ca cele din ani 90 sau 2000.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 20:55   #6
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

Singurul lucru mai bun la Opel este pretul de intretinere mult mai mic.
In rest avantaj Golf.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 29-05-12, 22:12   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

in bugetul tau ai sanse mai multe sa gasesti o astra in km putini si stare buna.

singurele avantaje pt astra sunt pretul mai mic de achizitia si intretinerea mai ieftina (piese ieftine), in rest golful este mai bun la tinuta de drum, interior, tot.

Leon-ul este sub golf, are un interior de toata jena! Iar octavia la fel, sta mai slab la interior (totusi este peste leon!), insa ai spatiu mai mare.

Eu ti-as sugera sa te uiti si dupa motorul 1.4 TSI 170 cp de pe golf.

la ford focus 2 te-ai gandit?

Last edited by steffan; 29-05-12 at 22:14.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 07:38   #8
helium

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 5
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

la focus 2 nu...insa ford focus are prietena mea, unul din 2006... Intr-adevar nu a avut mari probleme cu el..ceva pe partea electrica si pe la portbagaj...ii ingheata iarna si nu se poate deschide...insa pe motorizare a fost ok pana acum..

Cert e ca nu imi place in mod deosebit cum se conduce...mi se pare putin "greoaie"...
helium is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 08:55   #9
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

nici la golf 5 nu poti deschide iarna portbagajul cand ingheata bocna afara , insa in rest isi merita masina asta toti banii. daca nu gasesti un golf bun merge si o astra, imi place la ea cum semnalizeaza si schimba faza scurta-lunga, in rest sub vw la materiale si realizarea efectiva.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 10:26   #10
helium

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 5
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

nu portbagajul in sine ingheata , ci butonul ala care e acoperit de o membrana de cauciuc...

probabil o sa merg pe un golf 5...cred ca nu m-ar deranja nici daca ar fi break...poate consumul sa fie un pic mai ridicat, dar nu cu mult..cred...
helium is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 13:09   #11
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

de la astra ar merita 7000 doar un GTC.

la orice masina ii mai ingheata iarna cate o usa, portbagajul.

eu iti recomand la golf 1.9 tdi ( exclus 2.0 tdi!) sau benzina 1.4 TSI (e ok si la 122 cai).

Nu recomand variantele de motorizare aspirate, consuma mult si putere
steffan is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 14:50   #12
helium

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 5
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

ce consum are 1.4 TSI?
helium is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 15:11   #13
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

Mie anul asta nu mi-a inghetat nimic la inchidere iarna trecuta si am fost in Vatra Dornei la temperaturi extreme -30 de grade aproape o luna, dar am desfacut emblema de deschidere anul trecut deoarece sarise o piesa de la switch-ul de acolo, si inainte de fiecare iarna curat bine yalele si pun ulei pe acolo. Referitor la motorul de 1.4 TSI, vag-ul declara consumul de : 5,8 extraurban; 7,3 mixt si 9,9 urban, la cel de 170 cp, si 5,7 extraurban; 7,1 mixt si 9,5 urban la cel de 140 cp dar in 7000 de euro eu nu cred ca ai sanse sa il gasesti, cel putin nu in stare buna.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 03-06-12, 13:23   #14
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

Eu unul detin Opel de 6 ani si sunt multumit din toate punctele de vedere, intr-adevar nu am astra h, ci modelul anterior insa cunosc multe cazuri de astra h diesel care au foarte putine probleme spre deloc si desi nu am nimic impotriva vw , 90% urmatoarea masina va fi fie opel fie ford(restul de 10% sunt rezervati pentru restul marcilor, incluzand vw)
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-12, 14:29   #15
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf V vs. Opel Astra

Adevarul e ca noile modele de Astra si Focus sunt bestiale, exterioare frumoase, interioare si mai frumoase, tinuta de drum buna, motorizari bune, dotari noi, mult peste golf VI de la VW. Asteptam cu interes replica VW cu noul golf VII .
silviu.o is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -