Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: BMW sau Golf?
BMW 3.16 e36 53 54.08%
Golf 3 TDI 45 45.92%
Voters: 98. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-12, 21:29   #61
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by M@TRIX View Post
S-au revoltat posesorii de logan=)),v-am nimerit nu,nu incercati acum sa o dati cotita ca se vede din atitudine si gandirea aia expirata ca sunteti posesori de logan
Bai nene...colegul Anaconda nu are logan, dar mi s-a parut dintotdeauna un om obiectiv, sincer chair nu are nimic de castigat din treaba asta. Insa nu e un ignorant ca tine sa nu observe realitatea.

Decat gandire de posesor de BMW care nu baga un ban in consumabile de top, care umbla cu anvelope sh prin care se vad sarmele sau care isi cumpara piesele aftermarket cele mai ieftine mai bine un posesor de logan, ala macar isi face reviziile vrei nu vrei la un service autorizat.

Quote:
Originally Posted by M@TRIX View Post
(nu am nimic cu loganul dar majoritatea posesorilor de logan sunt oameni care nu au nici o treaba cu masinile,pur si simplu au nevoie de o masina si atat,sa fie cat mai ieftina si NOUA)
Sunt multi care au logan ca si a2a masina, sunt multi care chiar sunt pasionati de masini dar conduc "decat" logan ca atat si-au permis. Decat un manelist care isi bate joc de o masina demna de respect(cum e BMW) mai bine un posesor de logan care are grija de masina. Da-i unui posesor de logan un BMW vechi si ai sa vezi ca il pretuieste precum un bibelou, da-i unui manelist(ca tine) posesor de BMW un logan si ai sa vezi cum il pune pe butuci!
Quote:
Originally Posted by M@TRIX View Post
trezirea in plm ca aici nu era vorba de logan si alte tigai low cost noi care le recomandati voi
Du-te ba la stana printre oi si te exprima ca atare, tu esti cel care a inceput cu loganul!
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 00:19   #62
M@TRIX

Stage 3
 
M@TRIX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 151
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Bai nene...colegul Anaconda nu are logan, dar mi s-a parut dintotdeauna un om obiectiv, sincer chair nu are nimic de castigat din treaba asta. Insa nu e un ignorant ca tine sa nu observe realitatea.

Decat gandire de posesor de BMW care nu baga un ban in consumabile de top, care umbla cu anvelope sh prin care se vad sarmele sau care isi cumpara piesele aftermarket cele mai ieftine mai bine un posesor de logan, ala macar isi face reviziile vrei nu vrei la un service autorizat.



Sunt multi care au logan ca si a2a masina, sunt multi care chiar sunt pasionati de masini dar conduc "decat" logan ca atat si-au permis. Decat un manelist care isi bate joc de o masina demna de respect(cum e BMW) mai bine un posesor de logan care are grija de masina. Da-i unui posesor de logan un BMW vechi si ai sa vezi ca il pretuieste precum un bibelou, da-i unui manelist(ca tine) posesor de BMW un logan si ai sa vezi cum il pune pe butuci!


Du-te ba la stana printre oi si te exprima ca atare, tu esti cel care a inceput cu loganul!
Colegu,1 la mana,lasa-ma pe mine cu manelele,daca asta asculti tu,nu inseamna ca si eu am aceleasi gusturi ca tine,asa ca povestea ta cu bmw si manelele tine-o pt terminati ca tine,vorbesti ca sa te afli in treaba,nu imi iau piese second la pisica si de batut joc chiar nu poate fi vorba,daca si-ar "bate joc" toata lumea de pisici cum fac eu,ar fi numai masini impecabile pe strazi.Du-te si mai da o tura cu loganu,sa te racoresti si nu mai veni sa te dai inteligent pe topicu asta daca nu ai inteles nici acum ca era o comparatie intre e36 coupe 1.6 si golf 3 coupe 1.9 tdi pt ca omul dintre astea 2 trebuie sa aleaga si are doar 3500E DUPA CUM A MAI ZIS si voi tot dati exemple de masini de 6000e de 8000-12000 si asa mai departe,poti sa-ti plimbi in alta parte loganu,ok?

Last edited by M@TRIX; 02-05-12 at 00:22.
M@TRIX is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 07:06   #63
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Bai nene...colegul Anaconda nu are logan, dar mi s-a parut dintotdeauna un om obiectiv, sincer chair nu are nimic de castigat din treaba asta. Insa nu e un ignorant ca tine sa nu observe realitatea.
Cu doua pagini in urma zicea ca logan-ul e mai confortabil ca un E36...
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 01:03   #64
luci4n_vl

Stage 5
 
luci4n_vl's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,352
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

vand una bucata pisica peun logan...ofer diferenta!!!

ca sa fiu on pt colegu` opteza pe ce`i place la copil...eu unu as alege un e36 18is,dar sa sti ca asta consuma ceva mau mult decat un vw....dar trebuie sa ti cont ca un bmw este un bmw!!! nimic nu se compara cu placerea de a conduce un bmw....iar la copil sigur ii place un bmw...ai si comparatia la 2 masini stok...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	118_101.jpg
Views:	75
Size:	266.9 KB
ID:	2419076   Click image for larger version

Name:	bmw+e36.jpg
Views:	90
Size:	39.1 KB
ID:	2419077  
__________________
https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...vl-23-sob.html




Keep talking bitches,cause i love attention!!!
luci4n_vl is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 02:13   #65
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Ce e asa multa plecere in a conduce un cazan de acum 20 de ani ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 08:12   #66
spartanwarrior

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 942
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

l-ati ajutat pe om in a lua o decizie de l-ati omorat )
i-ai la copil ce-i place, dar ia-i golf 3 diesel iti spune un fan e36 de cand era copil de 11 ani, si si-a luat un vecin chirurg la bloc e36 nou nout alb, in '91
de ce golf 3? e simplu:
- e incepator in ale soferiei, si e mai buna tractiunea fata
- banii de buzunar ii sunt limitati, si-atunci e bine sa-i ramana si de un cico cu gagica, nu sa pompeze benzina in pisica
- la optiuni e apropiat de e36 (nu fac lobby la e36, dar la dotari bate loganul 2012 si golful 2004 lejer )
- iarna ii va fi mai usor s-o stapaneasca
- cuplu mai bun pe 1.9tdi vag decat pe 1.6i bmw

daca ai fi intrebat de un 318is, sau un 320 e36, indiscutabil era prima optiune.
colegul care a spus ca la coupe'uri e trapa in dotari standard, nu stie ce vorbeste standard pe e36 e doar abs, oglinzi electrice, servodirectie si cam atat
spartanwarrior is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 09:34   #67
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by M@TRIX View Post
Colegu,1 la mana,lasa-ma pe mine cu manelele,daca asta asculti tu,nu inseamna ca si eu am aceleasi gusturi ca tine





E o diferenta (mica) intre a fi manelist (asa ca tine) si a asculta manele. Manelistul este o specie de roman, un fel de cocalar, care se comporta ca atare si care se manifesta la fel. Nu am zis ca asculti manele, poate ca asculti populara sau house. Tu esti manelist prin felul cum te comportii, cum vorbesti, si cum tratezi colegii de forum. Prin felul cum ti-am raspuns mai sus am devenit si eu manelist dar trebuia sa o fac. Loganul tu l-ai adus in discutie.


Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Cu doua pagini in urma zicea ca logan-ul e mai confortabil ca un E36...
Problema lui ce a zis si in ce context, eu tot il consider un tip obiectiv si cu simtul realitatii. Si stie ce in general spune zic eu.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 09:38   #68
motzu

Stage 5
 
motzu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,005
Member of:
[CSR]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Ce e asa multa plecere in a conduce un cazan de acum 20 de ani ?
e o placere cand cu cazanu de 20 ani iti bat masina din 2012=)))))))))
scuze....plasticu din 2012 ca doar plastice mai sunt acu!
motzu is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 10:10   #69
luci4n_vl

Stage 5
 
luci4n_vl's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,352
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Ce e asa multa plecere in a conduce un cazan de acum 20 de ani ?
tocmai asta e placerea....sa ai un cazan de 20 de ani...
luci4n_vl is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 11:42   #70
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by motzu View Post
e o placere cand cu cazanu de 20 ani iti bat masina din 2012=)))))))))
scuze....plasticu din 2012 ca doar plastice mai sunt acu!
Te-ai gandit ca esti interesant cand vei spune asta. Nu stiu la ce bati tu masina din 2012, inafara de varsta si km.

Sper sa nu fii atat de cocos, incat sa-mi mai si raspunzi.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 14:28   #71
motzu

Stage 5
 
motzu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,005
Member of:
[CSR]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Te-ai gandit ca esti interesant cand vei spune asta. Nu stiu la ce bati tu masina din 2012, inafara de varsta si km.

Sper sa nu fii atat de cocos, incat sa-mi mai si raspunzi.
pe unele si la dotari cauta si vezi ca sunt multe masini din 2012 care nu au dotarile unui e36....dar tu de unde sa sti asa ceva?
suferiti de voi cu masinile noi....dar suferiti deageaba
__________________
motzu is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 17:56   #72
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Cu doua pagini in urma zicea ca logan-ul e mai confortabil ca un E36...
Pai chiar este. Cum majoritatea sunt praf (aici includem amortizoare, arcuri de o seama cu masina, bielete antiruliu, de directie si lista poate continua), confortul e compromis. Restul sunt cei cu "suspensie sport" ceea ce e normal pana la urma, la 102 sau 116 CP suspensia aftermarket e ceva must have . Deja nu ma mai surprinde cand aud de posesori de asemenea bemveuri ca isi iau pana si placute de frana din dezmembrari. Ar trebui sa fie edificator asupra starii tehnice a masinii.

Quote:
Originally Posted by motzu View Post
aoleooooooooooooo)))))))))))))......baietzii gen anaconda mi-au facut seara frumoasa))))))))))))))
ps: de ar durea prostia ar fi toti in spital!
Si tu ai fi director la spital. Voi chiar nu va treziti la realitate ? Inteleg pana la urma sa iti apreciezi masina dar voi ultra apreciati niste vechituri.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 18:49   #73
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

sunt sigur ca cine cauta sa cumpere un E36 sau golf 3 tdi are deja bani de o masina din 2012 insa nu ii plac plasticele, electronica si mirosul de nou din masina si vrea sa se chinuie cu o masina la care tot timpul obligat fortat trebuie sa tot schimbi cate ceva.

sunt prosti rau astia care cumpara masini noi atat timp cat astea fabricate pana in 2000 sunt apogeul la design, tehnica, performante, imagine, manevrabilitate, all in one si ceva peste.

eu nu stiu de ce dacia, bmw sau vw tot scot masini noi in fiecare an, se chinuie aia sa le faca tot mai sigure, sa se 'conduca' practic singure cat timp astea vechi sunt cele mai cele.

sper sa nu citeasca si ei topicul asta si sa inchida rapid fabricile.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 22:26   #74
spartanwarrior

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 942
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
sunt prosti rau astia care cumpara masini noi atat timp cat astea fabricate pana in 2000 sunt apogeul la design, tehnica, performante, imagine, manevrabilitate, all in one si ceva peste
lasand caterinca deoparte, sa stii ca apogeul fiabilitatii si designului mi se pare a fi intre 95-96 si 2001-2002.
cat despre oamenii care au bani de 2012, dar isi iau masini la care "sunt fortati" sa schimbe piese, eu ma numar printre prostii aia [bineinteles, cum nici eu nu l-am crezut pe omu' cu e46 si e92 si 600 sel (wtf??? e46, e92, adica masini...si 600 sel???? masina de cioropina cu impresii de nutu camataru'???), poate nici tu nu ma crezi, si poti arunca un ochi prin threadurile unde mi-am mai vandut din cazane ]
ador sa-mi fac masina cu mana mea, sa-i pun eu ce trebuie si sa ma bata soarele in cap de dimineata pana seara, surubarind la masina veche, iar seara sa intru in casa cu ranjetul tampit pe muian, de multumire. asta e farmecul "cazanelor". sa scoti dintr-o cascaraveta de masina, una dupa care sa intoarca pasionatii capul, pe strada.
si chiar n-ai vazut ca tendinta constructorilor auto este sa faca masini de cacat, pline de plastic, pret de achizitie infim si servisare si piese exorbitante, pe care le ia rugina in 3-5 ani, si in care fac greierii concerte rock la fiecare drum? spune-mi ca n-ai observat asta
spartanwarrior is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 07:26   #75
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

stai linistit ca eu nu vorbeam de acei 5% nebuni pasionati de masini care au bani si dupa ce o cumpara mai investesc de 10 ori valoarea initiala si fac astfel dintr-o masina veche o bijuterie estetica, vorbeam de cei multi care cumpara acea masina veche din motive de buget si pana nu cade portiera in strada sau nu isi pierde roata pe drum nu schimba nimic la masina.
oricum si din cei 5% cred ca sunt destui care mai au cel putin inca o masina cu mult mai noua si mai sigura cu care umbla toata ziua si cu 'bijuteria' mai mult numai la zile mari.

cu topicul asta e clar, vrei ceva putin mai ieftin de intretinut si fara emotii ca iti vezi apoi copilul la stiri, alegi tdi de la vw, iti place sa arunci cu banii dupa copil si adori senzatiile tari romanesti atunci cumperi un bmw si te rogi zilnic sa ajunga acasa copilul intreg.
ondin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -