Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: BMW sau Golf?
BMW 3.16 e36 53 54.08%
Golf 3 TDI 45 45.92%
Voters: 98. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-12, 16:52   #46
Doze

Stage 1
 
Doze's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 10
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Bon...Da am facut o diferenta intre cuplu....parte a 2 a filmul 3
Recomand...cu incredere si golful si bmw-u
Bmw sare in ochii...arata bine...se misca bine
Golful e mai ieftin de intretinut...piese ieftine...si asa mai departe
Parerea mea e ca un Golf 3 CABRIOLET e bine venit...totusi una e coupe una e cabrio.
Si ca tot veni vorba sa le raspund celor de mai sus...
Am GOLF 3 CABRIO din '94 (cazan cum ii spune ala) si am 2 geamuri electrice,2 airbag-uri,AC [la cabrio] abs...servo...si altele..
Multumesc asteptam decizia finala...ce ai luat...BMW SAU GOLF
O zi placuta tuturor.
EDIT
_ANACONDA_ am si eu o intrebare "pretenas" ce ai alege TU intre un E46 si un logan
E46 avand in dotare 4 geamuri electrice,6-8 airbag-uri,clima...si toate nebuniile (5000 euro)an 2003
Si un logan la acelasi pret nou cu 2 geamuri electrice si 2 airbag-uri.
Multumesc.
Si ia in calcul si siguranta,confortul,anul si asa mai departe...Sunt curios care e cazan

Last edited by Doze; 30-04-12 at 16:57.
Doze is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 17:29   #47
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

ambele sunt 'rable' insa ca parinte care cumpara o masina pentru un tanar de 18 ani cred ca e cel mai sigur acel golf 3 netractiv si care nu te impinge sa ii vezi neaparat limitele pana apari la stirile macabre.la mine in judet o gramada de copii au murit in bmw-uri de alea ruginite pe motiv ca aia e masina si poti merge cu ea oricum chiar daca e toata rugina pe sub ea si franele tin cum tin.prea multi au murit si cred ca parintilor inca le pare rau ca i-au lasat sa isi cumpere din prima o masina cu tractiune spate.
daca vrea bmw neaparat isi poate cumpara copilul de 18 ani dupa ce implineste macar vreo 22-25, deja are minim 4 ani experinta si nu intra in primul gard cu ea.

nu cred ca la 18 ani te intereseaza prea mult dotarile, sa fie ieftin, sa consume putin sa te plimbi cu el toata ziua, sa prinda macar 100 pe autostrada si cam atat.
la design cu putin gust faci si din orice golf 3 o super masina, sunt cele mai tunabile golfuri din lume, jante, faruri, stopuri, praguri, eleroane, interiorul se desface usor.
plus ca si golf 3 are motoare bune pe benzina, un 1.4 sau maxim 1.6 cred ca ii ajunge.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 17:48   #48
Doze

Stage 1
 
Doze's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 10
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Ca tot veni vorba de tractiune spate...inca un motiv pentru a opta pentru G3
Iarna...n-o sa poti sa scoti bmw-u din curte si daca te ambitionezi sa o scoti...intri in curtea altcuiva in cel mai bun caz.
Doze is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 18:06   #49
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

si tu crezi ca iarna nu se merge cu bmw-ul? daca n-ai o treaba cu condusul, e adevarat ca mai bine il lasi in parcare!!

acum, chiar are rost sa comparam golf 3 cu e36? se compara seria 3 cu un golf?! sunt masini total diferite!

si da, pt mine golf 3, la fel ca si 75% din e36 de pe la noi sunt cazane. gresesc cu ceva? ai curaj sa faci itp-ul cu una din masinile astea pe bune? hai sa fim totusi rezonabili si sa nu mai ridicam atat in slavi masinile astea vechi de 15-20 ani!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 18:54   #50
Doze

Stage 1
 
Doze's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 10
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
si tu crezi ca iarna nu se merge cu bmw-ul? daca n-ai o treaba cu condusul, e adevarat ca mai bine il lasi in parcare!!

acum, chiar are rost sa comparam golf 3 cu e36? se compara seria 3 cu un golf?! sunt masini total diferite!

si da, pt mine golf 3, la fel ca si 75% din e36 de pe la noi sunt cazane. gresesc cu ceva? ai curaj sa faci itp-ul cu una din masinile astea pe bune? hai sa fim totusi rezonabili si sa nu mai ridicam atat in slavi masinile astea vechi de 15-20 ani!
Hmm...3 iernii la rand am am trecut cu cate un bmw.
Aici e vorba despre cel care a deschis topicu si nu cred ca baiatu la 18 ani s-ar descurca iarna cu o pisica.parerea mea...
Si aici trebuie sa alegi dintre 2 masinii fie ca sunt vechii fie ca nu.
Doze is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 18:54   #51
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by Doze View Post
Ca tot veni vorba de tractiune spate...inca un motiv pentru a opta pentru G3
Iarna...n-o sa poti sa scoti bmw-u din curte si daca te ambitionezi sa o scoti...intri in curtea altcuiva in cel mai bun caz.

OFF : Desi la semnatura scrie ca deti/nut un bmw , vorbesti ..... prostii !!! De 5 ani am e36 si nu a existat iarna sa nu plec cu el la munca; masina este daily-driven !
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 19:05   #52
Doze

Stage 1
 
Doze's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 10
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
OFF : Desi la semnatura scrie ca deti/nut un bmw , vorbesti ..... prostii !!! De 5 ani am e36 si nu a existat iarna sa nu plec cu el la munca; masina este daily-driven !
Da,detin un e46...si cum am spus si mai sus e vorba de cel care a deschis topicul nu despre mine sau tine sau...nu mai stiu cine.Sa-l stapanesti sanatos in continuare si fara incidente

EDIT: si vorbesc "prostii" pentru ca iarna asta 3 pustii pe la 18-20 ani au luat stalpul din fata casei mele in bot...doar pentru ca au vrut sa faca drift
Doze is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 19:40   #53
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by Doze View Post

EDIT: si vorbesc "prostii" pentru ca iarna asta 3 pustii pe la 18-20 ani au luat stalpul din fata casei mele in bot...doar pentru ca au vrut sa faca drift
prostia se plateste... eu am pretentia ca vorbim de oameni normali

dintre cele 2 masini, eu as alege alta. sau daca este nevoie neaparat de una din cele 2, as alege un 320i e36 dar atent verificat, nu orice cazan
steffan is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 19:54   #54
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Doze, inteleg ce vrei sa spui, numai ca pustii aia de 18-20 ani nu reprezinta majoritatea detinatorilor. Fiecare a avut momentul lui de stralucire in ale tractiunii spate !

ON : Cred ca devenim foarte offtopic cu discutiile de genul asta ! Orice pusti dornic de afirmare va dori un e36 coupe /sedan ( sa rupa stalpii lui Doze ), cu toate astea eu recomand un Golf cu motorizare 1,6 ( am avut) 1,8 sau 2.0 .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 20:46   #55
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by M@TRIX View Post
S-au revoltat posesorii de logan=)),v-am nimerit nu,nu incercati acum sa o dati cotita ca se vede din atitudine si gandirea aia expirata ca sunteti posesori de logan(nu am nimic cu loganul dar majoritatea posesorilor de logan sunt oameni care nu au nici o treaba cu masinile,pur si simplu au nevoie de o masina si atat,sa fie cat mai ieftina si NOUA) mai bine o masina noua si vai de pla ei decat un bmw din ala vechi,tigaie,care inca e peste multe masini si ca performante,si ca dotari,design,mergeti voi cu loganu ca e nou si cu putini km=)).Aaa si nu l-am ajutat deloc pe cel ce a deschis topicu,trezirea in plm ca aici nu era vorba de logan si alte tigai low cost noi care le recomandati voi,omul vreau o masina pt fiusu pana in 3500e 1 la mana si 2 are de ales intre e36 si golf 3,asa ca mutativa pe alt topic sa suferiti de logan,pa.
Un logan NOU de 1.6 iti afuma matza de 1.6
pa
Eriksson is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 21:07   #56
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by Eriksson View Post
Un logan NOU de 1.6 iti afuma matza de 1.6
pa
un Lodgy NOU de 1.2 afumă mâța de 1.8...
cam penibil...nu ?

nu prea e....se numește PROGRES.

Last edited by Bong; 30-04-12 at 21:10.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 00:52   #57
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Fiecare isi lauda caruciorul cat poate de bine,dar cand e vorba de bmw sau honda e comedie mare

Daca vrei neaparat 1.9 tdi(te atrage consumul?) go 4 it, dar sa stii ca iti asumi riscurile aferente (injectoare, turbina bla bla toata lumea stie asta si au mai zis-o si altii aici pe topic).
Nu mai bine un 1.6 benzina, neaparat cu AC?. -- in caz ca te hotarasti pt golf.


Din ce am vazut prin anunturi, Golful e destul de chel fata de e36.

Stabilitate, confort- 2 persoane posesori de golf 3 (cunostinte ocazionale) spuneau : cea mai proasta suspensie facuta la vremea ei intre vw si alte masini nemtesti.


Decizia iti apartine!!


Pentru colegii de mai sus:am vandut logan care la 130 mergea drept (puteam sa crosetez sa joc mim sau orice, nu avea milimetru de joc sau tremurat, iar in 6 ani si 170.mii km am schimbat doar carbunii la alternator si discul de ambreiaj.Avea planetarele originale impecabile.

Cireasa de pe tort? A fost taxi.A facut ITP odata cu caruta mea, si l-a luat pe bune. Vreau sa vad un e36 facand asta...(exceptie cele in care s-au bagat zeci de milioane pt starea tehnica)
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 01:27   #58
M@TRIX

Stage 3
 
M@TRIX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 151
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Fiecare isi lauda caruciorul cat poate de bine,dar cand e vorba de bmw sau honda e comedie mare

Daca vrei neaparat 1.9 tdi(te atrage consumul?) go 4 it, dar sa stii ca iti asumi riscurile aferente (injectoare, turbina bla bla toata lumea stie asta si au mai zis-o si altii aici pe topic).
Nu mai bine un 1.6 benzina, neaparat cu AC?. -- in caz ca te hotarasti pt golf.


Din ce am vazut prin anunturi, Golful e destul de chel fata de e36.

Stabilitate, confort- 2 persoane posesori de golf 3 (cunostinte ocazionale) spuneau : cea mai proasta suspensie facuta la vremea ei intre vw si alte masini nemtesti.


Decizia iti apartine!!


Pentru colegii de mai sus:am vandut logan care la 130 mergea drept (puteam sa crosetez sa joc mim sau orice, nu avea milimetru de joc sau tremurat, iar in 6 ani si 170.mii km am schimbat doar carbunii la alternator si discul de ambreiaj.Avea planetarele originale impecabile.

Cireasa de pe tort? A fost taxi.A facut ITP odata cu caruta mea, si l-a luat pe bune. Vreau sa vad un e36 facand asta...(exceptie cele in care s-au bagat zeci de milioane pt starea tehnica)
Stai linistit si eu am luat ITP-ul pe bune si nu sunt singurul,nu mai aveti voi impresia ca daca sunt vechi sunt proaste,ca o spun si o repet,masinile astea la vremea lor au fost in gama premium de masini si o masina bine facuta si care e intretinuta isi pastreaza performantele si peste ani mai ales in fata la tentivele de masini gen logan si alte chestii low cost care le ridicati voi in slavi,cum plm poti sa spui ca loganu e masina cand el se fabrica acum dar cu tehnologie si dotari care le au masinile de marca consacrata din anii 80-90?
M@TRIX is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 01:34   #59
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by Doze View Post
_ANACONDA_ am si eu o intrebare "pretenas" ce ai alege TU intre un E46 si un logan
E46 avand in dotare 4 geamuri electrice,6-8 airbag-uri,clima...si toate nebuniile (5000 euro)an 2003
Si un logan la acelasi pret nou cu 2 geamuri electrice si 2 airbag-uri.
Multumesc.
Si ia in calcul si siguranta,confortul,anul si asa mai departe...Sunt curios care e cazan
Oricand as alege o masina noua in detrimentul uneia de 10 ani. Singurele SH-uri care le gasesc acceptabile sunt cele de maxim 4 ani, preferabil pana in 2. Vorbesc de masini banale / de consum nu de raritati, editii limitate, etc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by aleks; 01-05-12 at 07:32. Reason: nu te pune cu mintea odihnita, e inutil...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 10:37   #60
Doze

Stage 1
 
Doze's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 10
Default Re: BMW 3.16 E36 vs. VW GOLF III 1.9 TDI?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Oricand as alege o masina noua in detrimentul uneia de 10 ani. Singurele SH-uri care le gasesc acceptabile sunt cele de maxim 4 ani, preferabil pana in 2. Vorbesc de masini banale / de consum nu de raritati, editii limitate, etc.
Am inteles.Iti multumesc...dar ma gandesc nemtii de ce mai tin pisicile si ursii in garaje?doar pentru ca sunt rable?Am adaptat caracterul lor....cati dintre nemtii ne-au cumparat noua loganul?Si cati dintre Romanii au in garaj sau isi doresc un bmw?

Asteptam in continuare decizia finala....Si parerea mea daca ar vrea urgent 1.9 tdi pe golf...mai bine si-ar lua un 2.2 si gata...e cam aceeasi chestie...

Last edited by Doze; 01-05-12 at 10:40.
Doze is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -