Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-12, 00:47   #1
458Italia

Stage 2
 
458Italia's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 27
Thumbs up Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

Am stat 3 ani cu o imagine de Lamborghini Murcielago pe desktop insa mi-am cumparat un 458 Italia. Intre timp am mai condus cateva masini interesante pentru a vedea care mi se potriveste cel mai bine

Lamborghini
Am condus 4 modele, nu mult insa cat sa imi dau seama cat de cat de masini. Diablo din '92 - extraordinar de greu de condus. Gallardo '05-06 - sunet superb insa cutie de viteze ciudata si viraje foarte anevoioase. Murcielago LP 570 - doar jumatate de ora am condus-o insa m-au impresionat neplacut suspensiile, foarte, foarte dure pe autobahn. LP640, masina pe care mi-o doream - am inchiriat-o o zi in SUA si din pacate a adus mai multe dezamagiri decat bucurii. La 3000 de mile avea deja defectiuni la usa pasagerului care se deschidea doar din exterior. Navigatia e foarte neclara si nu am reusit sa porensc volumul de la ea intreaga zi. Aveam si un martor luminos aprins la bord, nu mia retin ce indica, dar era acolo. Si din nou suspensiile, foarte dure chiar si pe strazile din Miami.

SLR
Aspectul e de nota zece insa imi e greu sa il consider supercar de zi cu zi. Accelereaza foarte bine insa nu are si un sunet pe masura, vireaza foarte greu in spatii mai inguste (parcari subterane) si e greu de inscris in viraje cu viteza datorita borului foarte lung si plonjat care nu te lasa sa apreciezi foarte bine distanta colturilor masinii fatza de bordura sau marginea drumului.

458 Italia
Desi la aspect si sunet e sub Murcielago, consider ca masina e la un alt nivel. Marile avantaje ale masinii sunt faptul ca se poate conduce oriunde, oricum. Ploua sau e ceata sau esti obosit si nu vrei galagie de la motor, pui manettino pe Wet si se conduce ca un VW. Vrei autoastrada fara zgomot de fond, pui pe Sport. Vrei clapetele deschise pe evacuari si sunet, pui pe Race. Dar daca vrei sunet insa nu si suspensiile rigide din Race, poti seta suspensia indepenent pe Bumpy Road iar diferenta e foarte evidenta. Suspensiile magnetice (magnetorologice cred ca e cel mai corect spus) ma impresioneaza zilnic, pe langa confort aduc si o stabilitate cum nu am mai avut in nicio masina iar in curbe stranse luate la viteza mai mare, ca sofer nu simti ca masina se inclina absolut deloc.

Cutia de viteze mi se pare geniala, aveam padele si pe Corvette C6 insa nu le foloseam pentru ca aveau un delay destul de mare intre comanda si executie. La 458 pare instanta orice schimbare. Sunetul mi se pare foarte reusit mai ales cand masina e pe Race, poate nu la fel de spectaculos ca v12 din Lambo dar oricum aproape. Franele sunt carbo-ceramice si lucreaza foarte bine cu cutia de viteze prin frana de motor.

Nu eram fan ferrari, si inca nu sunt. Nu-mi plac sepcutele, ceasurile, pixurile, ursuletii Ferrari etc etc din toate aeroporturile. Insa sunt fan convins 458 Italia, o mostenire a lui Schumacher la care pot sa ignor cele 30-40 de badge-uri Ferrari vizibile din exterior precum si imaginea pe care o au majoritatea oamenilor referitoare la posesorii unui Ferrari.

De dragul obiectivitatii o sa mai specific ca am condus si alte masini mai puternice (911, Camaro) dar si Oltcit si Dacia 1300. Desi nu am avut placerea sa le conduc, mai sunt 2 masini pe care le consider ca stau cot la cot cu 458-ul: McLaren mp4 12-C si Nissan GT-R.

Va las cu niste poze si un filmulet facut de un prieten ca pasager prin tunelurile din Spania:

https://youtu.be/tXBFN_aNNOc





458Italia is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 19:57   #2
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

Sa o stapanesti sanatos! Alegerea este deosebita, masina fiind in principiu benchmark-ul clasei, cu toate ca mi se pare putin cam scumpa in comparatie cu concurenta, insa si ofera foarte mult din toate punctele de vedere.
Sa ai parte de el si fara incidente!
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 01:29   #3
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

"Interesante" masini ai condus .
Din astea la prima vedere as fi alea Murcielago, dar si Ferrari este frumos, mie personal mi se pare cel mai frumos Ferrari acest 458.
Incearca ceva si de la Koenigsegg sau Pagani, si acestea sunt supercar-uri "interesante"
Oricum sa stapanesti sanantos noua masina!
__________________
DE CE SA BEI SI SA CONDUCI, CAND POTI SA FUMEZI SI SA ZBORI
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 13:38   #4
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

Iar topicul, e interesant sa vezi opinia unui oarecare posesor despre piata, si nu a celor acreditati care isi petrec 2 zile la un test drive pe o masina care.. pana la urma e doar o jucarie de 2 zile pentru ei, fara sa se gandeasca cu adevarat la cumpararea ei, si fara sa aiba grija intretinerii

Dar acel lp640 poate l-ai judecat poate prea repede. Totusi e o masina de inchiriat. E posibil ca acele defecte aparute sa fi fost cauzate de catre un utilizator incompetent.


Poate ai fi putut introduce in discutie si un Aston DB9, desi e mai mult inspre grand tourer decat supercar. La fel si Maserati GrandTurismo, ambele dupa parerea mea au un aspect mult mult mai placut decat 458.

Last edited by boy_wonder; 20-03-12 at 17:00.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 14:46   #5
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

Eu cred ca e unul dintre cele mai ok subiecte de pe aici. La urma urmei, asta conteaza, parerile celor care au condus... nu ca pe alte topicuri, unde se injura unii pe altii comparand masini pe care le-au vazut numai pe iutub

@458Italia: De ce e ciudata cutia de pe Gallardo? Era manual sau E-gear? Sunt curios, ca intotdeauna mi-a placut si multi laudau comportamentul cutiei (e-gear).
Brian is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 17:06   #6
458Italia

Stage 2
 
458Italia's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 27
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

Quote:
Originally Posted by Brian View Post
Eu cred ca e unul dintre cele mai ok subiecte de pe aici. La urma urmei, asta conteaza, parerile celor care au condus... nu ca pe alte topicuri, unde se injura unii pe altii comparand masini pe care le-au vazut numai pe iutub

@458Italia: De ce e ciudata cutia de pe Gallardo? Era manual sau E-gear? Sunt curios, ca intotdeauna mi-a placut si multi laudau comportamentul cutiei (e-gear).
Era E-gear. Nu pot sa spun exact de ce, pur si simplu nu ma simteam foarte in largul meu cu ea. Am uitat insa sa precizez: masina am inchiriat-o doar o ora si era in stare relativ proasta, ca multe alte masini de inchiriat. Deci nu vreau sa generalizez, poate a fost cun caz izolat, insa chiar pe fiecare Lambo condus am avut cate un "caz izolat" din asta Comparativ cu F430 cu transmisie F1 as zice ca Gallardo e inferior la promptitudinea schimbarii vitezelor si la feelingul general pe care il ai cand faci o schimbare de viteza.
458Italia is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 11:05   #7
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

458Italia: gusturile nu se discuta...insa nu inteleg de ce zici ca SLR-ul nu produce un sunet "pe masura"...personal sunt de parere opusa...

Last edited by boy_wonder; 20-03-12 at 17:00.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 13:27   #8
458Italia

Stage 2
 
458Italia's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 27
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
458Italia: gusturile nu se discuta...insa nu inteleg de ce zici ca SLR-ul nu produce un sunet "pe masura"...personal sunt de parere opusa...
Nu era rau sunetul, probabil ca la un supercar mai luxos ca SLR nici nu trebuie sa urle. Nu zic ca are sunet nepotrivit dar mie personal nu mi s-a parut iesit din comun. Nici la 458 nu mi-a placut sunetul initial cand l-am inchiriat pe o zi in Germania, dar acuma ca am facut 2k de km cu el mi se pare foarte bun, probabil la fel faceam si daca luam SLR

Si tot la capitolul sunet, LP570-ul din Germania avea un sunet minunat, lp640-ul pe care l-am condus ulterior nu suna asa tare. Nu stiu daca erau puse alte evacuari pe 570 sau nu dar suna mai bine, pana acuma cel mai bun sunet de motor pe care l-am auzit vre-odata (urmat de Diablo si pe locul 3 de 45.
458Italia is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 22:55   #9
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea pt ca e o bijuterie, desi cam greu pe drumurile astea de tot rahatu! 458ul ii una din cele mai frumoase masini FERRARI construite vreodata.
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 01:08   #10
toyoman

Stage 5
 
toyoman's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 359
Member of:
[No Limits racing team]
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

Sa compari 458-u' cu SLR-u' e ca si cum ai compara-o pe Claudia Schiffer cu Florin Salam.
Ambele masini sunt apreciate dar de cu totul alte mase de oameni.
Felicitari pentru alegere, iar galbenul e bestial pe 458 !
__________________
NEXT STAGE Tuning
toyoman is offline   Reply With Quote
Old 22-09-12, 14:32   #11
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Am condus: Ferrari 458 VS Murcielago LP640 VS SLR

Sa inteleg ca eu sunt singurul care nu intelege de ce e un topic de prezentare a unei masini pe sectiunea Versus?

Frumoasa masina, sa o conduci cu placere!
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -