Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pe care ati prefera-o?
faţă 0 0%
spate 0 0%
integrală 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-10, 17:57   #406
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Dragi colegi , Lancia 037 a batut marele quattro pe macadam , si care end of story de cand a aparu quattro ca lancia delta hf a avut 6 titluri , si nu avea marele quattro pe ea , doar un sistem 4x4 italian...
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 18:02   #407
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Ma refeream la momentul aparitiei lui Quattro si la cei 2 ani dupa aparitie, timp in care a fost imbatabil. Ar fi fost si aiurea sa nu apara o masina din partea concurentei care sa fie mai performanta. Dar a demonstrat cat de eficient este 4X4 in raliuri.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 18:30   #408
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Iar italienii au demonstrat suprematia tractiunii spate , a fost si va ramane cea mai buna , pierzi mai putina putere prin transmisie decat 4x4 , plecarile nu mai conteaza ca recuperezi destul de repede iar in viraje tot tractiunea spate are cel mai mare avantaj , nu subvireaza , mai ales cu o setare corespunzatoare , colegu Giully , probabil ai confundat masina de la avatarul meu cu un e30 , insa te inseli , este o masina cu tractiune spate care a avut 3 titluri respectabile la vremea ei tot pe macadam , si inca mai participa la rally-uri istorice , ex cel al lui Paolo Diana , salutare .
denver is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 18:46   #409
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Ma refeream la momentul aparitiei lui Quattro si la cei 2 ani dupa aparitie, timp in care a fost imbatabil. Ar fi fost si aiurea sa nu apara o masina din partea concurentei care sa fie mai performanta. Dar a demonstrat cat de eficient este 4X4 in raliuri.
1982 Walter Röhrl Opel Ascona 400
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 18:56   #410
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

http://www.nextautos.com/a-plea-return-rwd-wrc


In a recent post on his bastion of automotive purity, Unabashed Gearhead Gnarlyness, Diego Rodriguez makes a plea for the return of the rear-wheel-drive rally car. Rodriguez argues that modern all-wheel-drive technology makes the game too easy for the god-like talents that inhabit the world of WRC, robbing spectators of the true magic the pilots are capable of.

Strong evidence for the case can be found in the video above, which summarizes Patrick Snijers’ absolute destruction of the Manx Rally in his Prodrive fettled BMW M3. Watch the video and then tell us if you would support a return to rear-drive in WRC.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 22:56   #411
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Inca un avantaj al RWD? Urci mai usor pantele Cu FWD nu prea ai sanse la o panta inclinata/drum de pamant. Macar la RDW ne ajuta fizica si ne muta centrul de greutate pe rotile spate atunci cand ne apuca cheful de catarat
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 12:11   #412
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Inca un avantaj al RWD? Urci mai usor pantele Cu FWD nu prea ai sanse la o panta inclinata/drum de pamant. Macar la RDW ne ajuta fizica si ne muta centrul de greutate pe rotile spate atunci cand ne apuca cheful de catarat
dar mai conteaza si cum e masa distribiuta
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 12:15   #413
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Fata- pt zi de zi deoarece nu i-ti trebuie mai mult;

Spate- pt. motoare puternice unde e bine sa diferentiezi tractiunea de directie;

4X4-pt drum accidentat,neasfaltat,si conditii de aderenta minima;
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 19:40   #414
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
dar mai conteaza si cum e masa distribiuta
Arata-ne tu un RWD cu masa prost distribuita.....stock zic, fara motdificari.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 19:58   #415
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by denver View Post
Iar italienii au demonstrat suprematia tractiunii spate , a fost si va ramane cea mai buna , pierzi mai putina putere prin transmisie decat 4x4 , plecarile nu mai conteaza ca recuperezi destul de repede iar in viraje tot tractiunea spate are cel mai mare avantaj , nu subvireaza , mai ales cu o setare corespunzatoare , colegu Giully , probabil ai confundat masina de la avatarul meu cu un e30 , insa te inseli , este o masina cu tractiune spate care a avut 3 titluri respectabile la vremea ei tot pe macadam , si inca mai participa la rally-uri istorice , ex cel al lui Paolo Diana , salutare .
Pai arata-mi masina care sa bata GT-R-ul in viraje.... nu monoposturi sau alte masini de gen.
In raliuri de cand a aparut si s-a dezvoltat 4x4 a disparut orice alta tractiune din top.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 21:34   #416
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Arata-ne tu un RWD cu masa prost distribuita.....stock zic, fara motdificari.
cele cu totul la spate..prea usoara fata gen Fiat 850 ) se pare ca singura firma cu adevarat competitiva la solutia asta invechita , la capitolul distributia maselor este Porsche...
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 22:05   #417
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post

Ce argumente de gradinita sunt astea?
Cred ca stiu despre ce este vorba si am sa-ti explic. Stiu un prost care si-a luat o Skoda Octavia 4x4 cu abs, esp, etc. Intr-o zi mergea tare cu ea si intra cu viteza mare intr-o curba pe care culmea, o stia. A pierdut controlul, a derapat si pana la urma s-a rasturnat. Cand l-am intrebat cu ce viteza a intrat in curba mi-a zis ca avea 150km/h. L-am intrebat cum dreaq a crezut ca poate sa ia curba aia cu 150 si mi-a zis "Am zis si eu ca ma bazez pe masina ca am 4x4, abs, esp".

De aici deriva argumentele de gradinita cum ca masina ar deveni dezechilibrata din cauza puntilor sau chiar a display-ului de la navigatie.

Last edited by lazar; 30-10-10 at 22:33.
lazar is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 22:31   #418
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
cele cu totul la spate..prea usoara fata gen Fiat 850 ) se pare ca singura firma cu adevarat competitiva la solutia asta invechita , la capitolul distributia maselor este Porsche...
Dap....da cu 850-u nu cred ca poti driftui nici pe ploaie
La fel sunt si bolizii de F1, si se pare ca vitezomanii aia de piloti le stiu tzine pe trasa....oricum se stie ca supravireaza de nu-i voie si nu prea pot fi conduse de soferi obisnuiti....s-a vazut cum s-a descurcat Hammond in monopost, si acesta e chiar un profesionist obisnuit cu tractia spate!
E totusi adevarat ce se spune despre Porsche, dar e si o vb: Daca vrei sa stii pilota cu adevarat pe curbe, tre sa te dai sportiv cu-n Porsche
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 13:53   #419
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

BMW-ul mi se pare destul de usor pe spate
pe zapada are aderenta le fel ca o masina cu FWD
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 15:01   #420
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
BMW-ul mi se pare destul de usor pe spate
pe zapada are aderenta le fel ca o masina cu FWD
nu e neaparat usor de spate.intr-adevar daca nu te stii cu tractiunea spate e o problema.trebuie sa fii mult mai atent la cum conduci si sa fii stapan pe situatie in orice moment.in rest e aproximativ la fel dar muuuuuult mai distractiv

eu unu pot sa zic ca am iesit cu BMW-u din zapada(pana la jumatea rotii) si altii cu tractiune fata n-au putut sa iasa.asta cu plecare de pe loc si in diagonala nu drept(eram parcat langa bordura si aveam masina si in fata si in spate).ce-i drept a trebuit sa fac ceva balans , da am iesit.(mentionez ca masina e un urs fara nici un fel de "roti ajutatoare")

Last edited by Tzzantaru; 01-11-10 at 15:12.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -