Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pe care ati prefera-o?
faţă 0 0%
spate 0 0%
integrală 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-09, 20:11   #256
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Eu zic sa nu mai vorbiti din filme, daca nu ati condus abtineti-va.

Poti sa faci (in unele cazuri) chiar si aceeasi masina din subviratoare in supraviratoare doar din setari de suspensie asa ca nu mai aberati.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 06:53   #257
Ova

Stage 4
 
Ova's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 262
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Acele (unele cazuri) s-ar traduce la o tractiune fata cam asa:induci subvirarea si cu rotile inca virate calci frana sau lasi gazul brusc si automat ai facut o tractiune fata supraviratoare.
Cat despre vorbitul din filme ce sa zic...ai dreptate,daca nu am avut ocazia sa testez o integrala la limita o sa i cred pe cuvant pe aia care conduc in Super Taykiu Series Japan evouri si in general integrale si daca aia spun ca toate integralele sufera de subvirare nu pot decat sa i cred pe cuvant
__________________
Pc games don't affect kids;if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running
around in dark rooms, eat magic pills and listen to electronic music
Ova is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 01:24   #258
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Ova View Post
Acele (unele cazuri) s-ar traduce la o tractiune fata cam asa:induci subvirarea si cu rotile inca virate calci frana sau lasi gazul brusc si automat ai facut o tractiune fata supraviratoare.
Cat despre vorbitul din filme ce sa zic...ai dreptate,daca nu am avut ocazia sa testez o integrala la limita o sa i cred pe cuvant pe aia care conduc in Super Taykiu Series Japan evouri si in general integrale si daca aia spun ca toate integralele sufera de subvirare nu pot decat sa i cred pe cuvant
Este foarte prost spus si-ti dau si un exemplu.

La 170 km/h nu mai conteaza ce tractiune ai pt ca in viteza a IV-a oricum nu ai destula forta ca sa mai conteze tractiunea si in cazul asta nu mai conteaza decat setrarea suspensiei si repartitia maselor pe punti. Asa ca este absolut aiurea sa vb ca integrala este subviratoare, tractiunea fata este supraviratoare, etc.

Sunt masini 4x4 care au repartitor de putere pe punti si atunci normal ca daca repartizezi 60 pe spate si 40 pe fata, masina (exe: la 80km/h si o putere suficienta) o sa fie supraviratoare.

Asa ca in toate cazurile exista prea multe variabile ca sa putem face o regula.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 08:40   #259
ADvicer

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

am condus doar cu tractiune fata si integrala. cea cu tractiune fata cred ca impinge masina mai in asfalt, iau curbele mai precis, cu tractiune integrala ai un control mai mare al masinii. Cel putin asa mi s-a parut mie
ADvicer is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 09:17   #260
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by ADvicer View Post
cea cu tractiune fata cred ca impinge masina mai in asfalt, iau curbele mai precis
e definiţia perfectă a tracţiunii spate, din punctul meu de vedere...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 10:24   #261
ADvicer

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

dupa cum spuneam, nu am condus niciodata cu tractiune pe spate
ADvicer is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 13:01   #262
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

si eu merg tot pe RWD, mi se pare cea mai reusita pana acum. sau daca e sa fie integrala, sa nu fie permanenta.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 17-04-09, 14:22   #263
V.I.D.

Stage 4
 
V.I.D.'s Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 221
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Eu nu sunt mare sofer sau mare cunoscator dar am vreo 17 ani de permis(doar B-ul) si aprox 1 milion de kilometrii experienta cu diferite vehicole incepand de la motociclete(mai putin-doar de proba) pana la avioane(asta nu se pune....) fata,spate,integrala....cel mai mult imi place 4x4.De exemplu la masina mea cu tractiune doar pe fata rupe aderenta si in viteza a 3-a la accelerari puternice si pleaca fata de pe o banda pe alta(tre sa ma tin bine de volan)-ii faina si senzatia asta dar mai placut ii cu 4x4,intradevar cu 4x4 ii mai lenesa la plecarea de pe loc (se simte masina mai greoaie),consum mai mare,mai multe piese uzate,mai multe batai de cap dar......votez 4x4.
V.I.D. is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 00:41   #264
Ova

Stage 4
 
Ova's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 262
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Este foarte prost spus
Acele (unele cazuri) s-ar traduce la o tractiune fata cam asa:induci subvirarea si cu rotile inca virate calci frana sau lasi gazul brusc si automat ai facut o tractiune fata supraviratoare

Ce am spus gresit aici?

Cat despre geometrie si raportul distributiei maselor pe punti sunt de acord si normal ca pt. o masina modificata nu se mai poate generaliza criteriul.
Am vazut cazuri si cazuri vis-a-vis de modificari la nivelul suspensiei si directiei care au schimbat/alterat caracterul masinii:roti mai late pe spate la o tractiune fata=>accentuarea subvirarii;suspensie proasta sau prost reglata care, in cazul meu fiind cu coborare 60fata/40 spate si in combinatie cu bucsi uzate pe spate mi-au transformat masina din tractiune fata in supraviratoare,etc

Cat despre masini standard,imaginea mea e cat se poate de clara:
-tractiune fata:subvirare
-tractiune spate(propulsie):supravirare
-tractiune integrala:neutra cu usor caracter subvirator

Ca o mica paranteza,o chestie interesanta pe care mi-a spus-o mai demult un prieten:
tractiune fata:un om care merge in maini
tractiune integrala:un om care merge in patru labe
tracyiune spate:

Last edited by Ova; 18-04-09 at 00:45.
Ova is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 15:45   #265
V.I.D.

Stage 4
 
V.I.D.'s Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 221
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by GabiByte View Post
stai stai!
am specificat AUDI!
Si oricum zic ca soferii de AUDI sau alte masini cu tractiune integrala is slabi, pur si simplu daca ii sa cumpere o masina dupa tractiune cam asa se gandeste sau ar trebui sa se gandeasca. Sunt si exceptii, nu zic. Oricum Mitsubishi, Subaru si Nissan au o tractiune integrala foarte avansata, mult mai avansata si mai buna ca si Quattro-u lui AUDI
Eu am un Opel Vectra Turbo 4x4,vechi de 16 ani,si "nu stiu sa conduc"-subliniez vechime 16 ani-banuiesc ca tu ai un BMW nou,cand vrei sa ne dam?
V.I.D. is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 13:14   #266
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

daca nu cumva ai de gand sa te dai pe vreun defileu, chiar nu vad legatura intre 400m si subvirare/supravirare. sau voiai doar sa aduci vorba de opelul tau "turbo 4x4" si nu stiai cum? )
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 23:16   #267
V.I.D.

Stage 4
 
V.I.D.'s Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 221
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
daca nu cumva ai de gand sa te dai pe vreun defileu, chiar nu vad legatura intre 400m si subvirare/supravirare. sau voiai doar sa aduci vorba de opelul tau "turbo 4x4" si nu stiai cum? )
Doar m-am simtit jignit la ce a spus colegul,cum ii catalogheaza el pe cei cu auto 4x4,oricum m-am bagat aiurea,pe urma am vazut data postului lui si varsta pe care o avea el la momentul afirmatiei dar si recunosc ca sunt f. mandru de opelu meu "turbo 4x4"

Last edited by V.I.D.; 19-04-09 at 23:36.
V.I.D. is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 10:32   #268
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

eh, asa da! sa-l stapanesti sanatos!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 18:28   #269
13kox

Stage 1
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 19
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

intradevar grea decizie. oricum lupta se da clar intre 4*4 si rwd, tractiunea fata este pt masini cu care iti duci acasa copii de la gradinita sau cumparaturile din piata si aici nu vreau sa supar pe nimeni. 4*4 are multe avantaje dar merg pe rwd findca mi se pare mult mai manevrabil chiar si in oras datorita faptului ca neavind planetarele pe fata vireaza mult mai mult dar nu asta e singurul motiv posesorii de rwd stiu de ce si ma inteleg. eu personal prefer o masina de 170 cp si rwd decit una cu 250cp si awd
13kox is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 20:17   #270
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

sincer e cam aiurea batalia asta. fiecare are anumite avantaje si dezavantaje in orice situatie si mai conteaza si setarea masinii. nu poti sa spui ca aia sau aia e cea mai tare. dar ca un domeniu de excelenta sunt asa:
FWD --> street
AWD --> rally, offroad sau putere prea mare a motorului
RWD --> drifting, circuite

Ford cand au vrut sa scoata RSu asta nou au facut 2 prototipuri :unul FWD si unu AWD. dupa multe teste au descoperit ca merge la fel de bine in orice conditii cel FWD ca si cel AWD. si se vede. deci conteaza mult si setarea masinii. btw... la puntea fata au un dispozitiv la planetare care previne torque steer si are si LSD.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -