Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pe care ati prefera-o?
faţă 0 0%
spate 0 0%
integrală 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-05, 04:49   #76
eEnzo0

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 20
Default

cea mai de sus nu este cumva honda civic crv?O masina deosebita la liniutze...am vazut cazuri in care ea facea pe sfert de mila... Nissan 350z si Dodge Viper.Nice
Linkuri:
http://www.superhonda.com/video/togue200class.wmv
http://www.superhonda.com/video/Togu...down%20280.wmv
ftp://ftp.sysadmin-racing.com/videos...ew/BestMotorin g-Battle_in_Tsukuba95.avi
Apropo..vreti masinutza rapida de liniutze?..How about Chevrolette Corvette C4?Blown C4 Vette runs 4.905 @ 145.84 MPH in the 1/8th mile down the drag strip..si asta e masina de sosea..cautati pe www.racingflix.com la sectiunea drag.Suna superb
eEnzo0 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-05, 08:00   #77
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default

prea multi bagati offtopicuri cu masinile din visele voastre. Am condus doar FWD si RWD, si prefer RWD.
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 31-05-05, 08:10   #78
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"83SOF\"
prea multi bagati offtopicuri cu masinile din visele voastre. Am condus doar FWD si RWD, si prefer RWD.
ar fi mai bine daca nu s-ar baga toti necunoscatorii... ca la 17 ani stii bine cum se conduc masinile si care e diferenta intre ele...
eu m-am tot plimbat vreo 4-5000 de km cu o octavia (benzina, 1.8 turbo, 20 valve ) si kiar nu m-a impresionat transmisia fatza... nici nu se compara ca agilitate si ca mod de condus cu bmw-ul meu, care este doar un diesel, deci ar trebui sa fie mai lenesh si mai greoi ( mai are si vreo cateva kg peste )
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-05-05, 15:20   #79
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

La o masina..sunt adeptul tractiunii fata...
blak is offline   Reply With Quote
Old 01-06-05, 10:17   #80
eEnzo0

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 20
Default hmmm

No comment..... asta da masina de liniutze....street do you think?Ahamz...am avut clip cu ea pe strada..
Attached Files
File Type: mpeg lhowie490_295.mpeg (6.61 MB, 144 views)
eEnzo0 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-05, 11:31   #81
ffocus

Stage 5
 
ffocus's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 841
Default

pana acum cateva zile nu condusesem decat FWD si AWD...dar am avut placerea sa fac un test-drive pe la baneasa cu un Jaguar XJ8, cutie automata....este super cu RWD....ce fun poate fi
__________________
Hell is empty. All the Devils are here.
ffocus is offline   Reply With Quote
Old 01-06-05, 17:19   #82
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default

prefer tractiunea intregrala , chiar daca masina mea are fatza si la circulatia prin oras ...mergeee
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-05, 22:20   #83
ady4

Stock
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1
Default

Pentru sprint cea integrala , pt. viteza RWD iar pt Everyday FRW
ady4 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-05, 20:32   #84
flexus
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
flexus's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 489
Member of:
[4 Speed Squad]
Default

Fatza este pentru masini normale facute pt orash si chestii banale. Este mai eficienta dpdv al randamentului pt ca nu se mai pierde putere pe drum intre motor si spate si nu conteaza performante sportive dar la viteze mari n-ai acelasi raspuns ca o tractiune spate (se vede si din filmul ala de la pagina 1). Eu am facut accident din cauza tractiunii fatza de pe nubira, am intrat intr-un stalp pentru ca nu am putut vira destul de repede sa il ocolesc.

Integrala inseamna stabilitate si siguranta, scade din performantele la liniutze dar ajuta per total prin avantajele la control prin curbe si suprafetze cu aderenta scazuta.

Spatele este pentru masini ce se doresc sportive, de distractie, de performanta pe asfalt si suprafetze cu aderenta ridicata, sau toate BMWurile . Ajuta mult la liniutze/drift. Pe mine tractiunea spate m-a salvat dintr-o faza foarte urata. In depasire la 60 la ora pe o stradutza cu 2 benzi, mi-a iesit o masina de pe o strada laterala pe banda mea de depasire fara sa se asigure si am tras puternic dreapta si stanga si masina s-a comportat perfect si m-a scos din manevra asta fara probleme (Nissan patrol '86 2.7L benzina).

PAREREA MEA
__________________
96 Camaro SS M6 Convertible #913 - LE2 Heads+Intake, LE 223/230 .565/.565 112 LSA cam, CompCams 1.6RRs, Trickflow 30 lb/hr Injectors, Pacesetter LTs + Y-pipe, BBK 58mm TB, MSD OTVC Wire kit+Coil, Autolite 104 plugs, Madtuner PCM, UMI LCAs+PHB+SFC+TA+Crossmember, 3.73 Truetrac 10bolt rear.
flexus is offline   Reply With Quote
Old 06-06-05, 07:42   #85
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default

Quote:
am tras puternic dreapta si stanga
bine ca nu te-ai rasturnat..
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-05, 11:30   #86
flexus
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
flexus's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 489
Member of:
[4 Speed Squad]
Default

Avea rotzi late si masina era lata, avea stabilitate nu era Damas Avea si vreo peste 2 tone sa fie, suspensii pe FOI. Nu se rasturna masina aia prea usor hehehehe
flexus is offline   Reply With Quote
Old 12-06-05, 13:05   #87
ServaR

Stage 2
 
ServaR's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 55
Default

Tractiune integrala parerea mea cea mai buna!
ServaR is offline   Reply With Quote
Old 13-06-05, 12:05   #88
pdw

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 125
Default 4WD

Fiecare cu gusturile lui, insa pt performante e mai buna 4WD. De ce credeti ca Audi a inceput sa castige mai multe raliuri dupa ce a introdus Audi Quattro. Eu o prefer si pt performante, dar si ca e mai practica iarna.
pdw is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 21:13   #89
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

de mers la piatza si la servici - FWD
de mers iarna la piatza si la servici - AWD
pt liniutze scurte - AWD
pt placerea de a conduce, pt control si performante - RWD

Am masina FWD, e ok pt uz zilnic, pt inceput, dar deabea astept sa am un RWD.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 17:57   #90
Jess

Stage 1
 
Jess's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 22
Default un post..

Salutare tuturor, sincer, mi a fost cam lene sa citesc toate posturile, dar dat subiectul.. m am gandit si eu sa mi afisez parerea, sper sa nu \"plagiez\" nici un post anterior...
Ca sa vezi o diferenta evidenta dintre tractiune fata, propulsie posterioara si tractiune 4wd poti sa cauti pe net o emisiune top gear.. in care arata cum 3 masini fac fata unor situatii in trafic, vei ramane uimit, cred.
In Europa producatorii de masini au facut o clasare a autovehiculelor care te induce in eroare: au asimilat tractiunea fata cu motare sub 250cp (adica majoritatea masinilor de pe piata) apoi urmeaza cele cu propulsie posterioara in particular cele americane si nemtesti, care au peste 250 de cai. Iar cele din urma dar si cele d-intai Audi, Subaru si Mitsubishi care au cele mai bune tractiuni 4wd din lume.. in ordinea mentionata mai sus.
Ideile de genu' Tractiunea spate nu merge pe zapada.. sau ai grija ca nu tii masina pe drum... mi se par niste \"aberatii\" daca cineva crede asta despre el insusi.. nu cred ca ar trebui sa si puna problema.. \"masina pe care mi o iau ce fel de tractiune tre sa aibe... una de serie pana in 16 mii de euro (noua) ar fi deajuns pt el.. \". Iar pt cei care au \"talentu sofatului\".. o propulsie posterioara ar face pe placul lor.. si daca banii il dau afara din casa... 4wd este Apogeu

Sper ca nimeni sa se simta jignit de ce am scris in acest post, daca cumva sa intamplat inseamna ca nu prea a inteles la ce ma refeream, sau eu nu am fost destul de explicit...
Jess is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -