Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pe care ati prefera-o?
faţă 0 0%
spate 0 0%
integrală 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-09, 18:16   #331
pltgeorge

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 7
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Stai linistit ca nu sunt sinonime.
O sa-ti explic cum sta treaba, daca vrei sa intelegi bine, daca nu, iar e bine eventual, daca nu ma crezi, ai putea intreba pe cineva care a studiat microeconomie, macroeconomie, management sau a terminat in principiu relatii economice internationale .

Eficienta = relatie intre rezultatul obtinut si resursele utilizate.
Ontopic: Ai ajuns din A in B dar cu tractiune intergrala ai consumat mai mult, ai fost mai puturos, ai suportat mai mult zgomot si ai poluat mai mult deci nu ai fost eficient.
Eficacitate = masura in care activitatile planificate sunt realizate si sunt obtinute rezultatele planificate
Ontopic: Ai ajuns pana la urma din A in B cu tractiune intergrala deci ai fost eficace nu eficient.
wow, asta a fost tare, "Eficienta = relatie intre rezultatul obtinut si resursele utilizate", dar nu m-am referit deloc la lucrurile astea, daca as face-o m-as plimba cu Lastunul sau bicicleta, am folosit cuvantul eficienta (si poti verifica) din punct de vedere al destinatiei obiectului de analizat: tractiunea MASINII. La ce o folosesti si ce crezi tu ca trebuie sa-ti ofere. Mie: in primul rand siguranta, apoi comfort, viteza, etc. deci siguranta este pe primul loc. Obiectul respectiv este eficient=eficace (sin) daca ma transporta de colo colo in siguranta, pentru ca de asta l-am ales (si ma poti blama cat vrei dar nu o face doar pentru ca prefer siguranta inainte tuturor, iar 4x4, in acceptiunea mea este mai sigura.
Zici ca am fost mai puturos cu integrala???? pai cam dupa parerea ta de ce ar fi asta? chiar sunt curios. Daca vreau sa fiu rapid voi fi mai rapid decat celelalte tipuri de tractiuni pentru ca masina este mai sigura, nu am nevoie de aptitudinile lui Airton Sena pentru a fi mai rapid.

"Ontopic: Ai ajuns pana la urma din A in B cu tractiune intergrala deci ai fost eficace nu eficient.[/QUOTE]"-asta chiar nu o comentez, te rog sa citesti DEX-UL, imi pare rau. Cuvintele sunt SINONIME, "daca vrei sa intelegi bine, daca nu, iar e bine eventual, daca nu ma crezi, ai putea intreba pe cineva care a studiat... " semantica limbii romane.
pltgeorge is offline   Reply With Quote
Old 08-06-09, 18:50   #332
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Parerea mea...
1) tractiune spate, fara sisteme (ASC, ASR, etc) e cam belea..dar pt cine vrea sa se joace cu masina e f buna (posed RWD)
2) 4x4..hmm...hai sa incepem cu
*utilu...aderenta mai buna,
*liniute si nebunii de genu..e peste RWD (ex. un 4x4 de 300cp bate un RWD de 400cp pe 400m),
*la partea cu "drift" eu unu sunt in dubii, de obicei toate masinile de drift sunt RWD dar mie mi sa parut ca 4x4 face mai mult spectacol... nu am vazut nici un RWD sa faca asa ceva..sincer -> https://www.youtube.com/watch?v=r1szPu5rV5Y
3)FWD...este pt masini de zi cu zi...masini normale sa zic asa...masini pana in 150cp
In concluzie...pt ca eu am RWD prefer RWD nu? doar ca asa zic peste 80%..prefera ce au!
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 08-06-09, 20:28   #333
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

la punctu 2 nu ai dreptate, la celelalte da, un AWD are avantaj primii 100 m, dupa 50 la ora un RWD cu aceeasi putere o ia inainte.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 08-06-09, 21:15   #334
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

quattro , consum mai maricel ,dar o stabilitate incredibila

Last edited by Bogdan.IS; 09-06-09 at 07:16.
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 09-06-09, 00:23   #335
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
la punctu 2 nu ai dreptate, la celelalte da, un AWD are avantaj primii 100 m, dupa 50 la ora un RWD cu aceeasi putere o ia inainte.
eu am vazut chestia asta si deaia o zic...pe 400m batea 4x4 cam cu o masina iar pe mai mult,,,sa zic app 500m batea RWD cu mai mult de o masina...
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 09-06-09, 21:26   #336
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

eh, sunt mai multe variabile in ecuatie. asa am vazut si eu un tucson plecand de pe loc mai bine ca un E32 sau care model e ursu, dar dupa 200 metri bmwu era primu.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 09-06-09, 21:59   #337
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
la punctu 2 nu ai dreptate, la celelalte da, un AWD are avantaj primii 100 m, dupa 50 la ora un RWD cu aceeasi putere o ia inainte.
Depinde de putere.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-06-09, 22:28   #338
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

am precizat cu aceeasi putere. nu vorbim de suzuki swift 4x4 sau panda 4x4, ci de masini care pot folosi 2 roti motrice in plus.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 09-06-09, 23:36   #339
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

eu am batut x5-ul nou, 4x4, 3.5d de 286bhp. si pleca cel putin o masina pe 1-a de langa mine. si totusi, pierdea pana la final.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 01:03   #340
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
am precizat cu aceeasi putere. nu vorbim de suzuki swift 4x4 sau panda 4x4, ci de masini care pot folosi 2 roti motrice in plus.
Nu ai inteles si la aceeasi putere, diferenta e una la 300 CP (aman2 masinile) si alta la 500 CP (aman2 masinile).

Cu cat sunt mai multi CP cu atat este mai avantajat 4X4.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 01:19   #341
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

GTR spune chiar bine....de ex o masina de 150cp 4x4 e f posibil sa piarda pe plecare
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 09:55   #342
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by wolverine View Post
GTR spune chiar bine....de ex o masina de 150cp 4x4 e f posibil sa piarda pe plecare

eu am vazut treaba asta la cifrele date de fabrica la audi fwd/quattro .... pana in 200cp ..fwd pleaca mai bine ca quattro ...pe la 200 cp quattro pleaca deja umpic mai bine da foarte putin...parerea mea ca pt. performanta la 4x4 iti trebe cel putin un 250cp(si maxim 1.600 kg) ....ce e mai fain la 4x4 fata de restu e ca nu prea ai cum sa gafezi la plecare de pe loc si daca aderenta ii mai slaba...reusesti sa scoti untu la fiecare plecare daca vrei...da la fwd si rwd poti sta sa ti se invarta rotile in gol si poti sa ai sisteme, ca tot ce fac alea e sa ia puterea de la roti si tot nu pleci cum ai putea cel mai bine .
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 10:02   #343
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

da asa este, nu intelesesem exact. daca ai 4x4 trebuie sa ai si motor puternic(minim 60% mai multa putere fata de 2x4 pe aceeasi masina ca sa mearga nomal. si la puteri mari e cam imperativa tractiunea integrala sa poata pune jos si controla toata puterea aia mare (va inchipuiti cum ar fi mers veyron daca avea tractiue spate)
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 13:39   #344
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Depinde de putere.
Si aderenta.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 22:50   #345
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Tractiune fata vs Tractiune spate vs Tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Si aderenta.
normal
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -