Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care considerati mai ca e buna?
3000GT 3 7.14%
300ZX 0 0%
Skyline 25 59.52%
Supra 5 11.90%
RX-7 4 9.52%
NSX 5 11.90%
Voters: 42. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-01-07, 14:08   #31
PiStI

Stage 3
 
PiStI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

acuma depinde care model sa luam in considerare, ca aproape toate au mai multe variante. cele de baza de care nu pomeneste nimeni, si modelele de top pe care deobicei le subintelegem.
daca zici subaru impreza automat te gandesti la wrx sti, si nicidecum la varianta de baza de 1.5 care de asemenea este un subaru impreza
PiStI is offline  
Old 11-01-07, 15:08   #32
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

deci ati vazut filmul ala......ca vad ca nu zice nimeni nimic...
este destul de descriptiv, deoarece sunt toti piloti jap...si de obicei cand fac ei comparatii nu se joaca cu prostii.
in film, nsx termina ultimul...c parere aveti despre asta?
parca masina era facuta pt circuit...
__________________
sco211 is offline  
Old 11-01-07, 15:28   #33
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

problema e ca nu stim ve modele sunt masinile, Pe ferari e normal sa iasa primul, porsche in main proferiosionisti la fel, motor probabil turbo.
Skyline cam surpriza, dar merge, restul trebuia sa fie mai slab va nsx-ul...dar...asta e. Eu am auzit mai mult despre NSX-uri care alerarge pe circuite, erau foarte bune.
Dar se vede cat de greu e sa controlezo porscheul in curbe, NSX, MR2 si RX-7 merge frumos...dar cam prea incet...daca cineva merge la limita...arata cum pilotil de la ferrari...putin dubios filmul, restul masinilor parca az fi la un Sunday drive...

Nu stiu...prea dubios cum se vede de afara cursa.
Eagleee is offline  
Old 11-01-07, 15:31   #34
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

ceea c imi place mie e plecarea...
se vede cine e mai fortzos...
skyline
sco211 is offline  
Old 11-01-07, 15:55   #35
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

f amuzant. inca un post pe aceeasi tema. da intrebarea mea este daca aici iese un alt castigator fata de celalalt post ce se intampla??????
stealth r/t tt is offline  
Old 11-01-07, 21:51   #36
Ionut_M

Stage 2
 
Ionut_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 62
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

Mie mi se pare k SKYLLINE e cel mai bun........da tot EVO rulzz
Ionut_M is offline  
Old 11-01-07, 22:06   #37
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

AAAAAA, am uitat de una, o masina care mai intra aci - SVX -ul 250cai.
Dar era un "supercar" japonez dar din nefericire nu era de calitate, dar acuma este foarte rar (in total a fost facute ~25000, din care 2400vandute in europa) Poate mai trec anii si va fi oldtimer...dar eu zic ca e asa de rar ca in cateva ani pretul va incepe se creasca peste tot. Poate va fi o investitie bina...
Eagleee is offline  
Old 14-01-07, 01:47   #38
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

Mai Eagleee ne-ai zapacit frate. Acum ai scos SVX-ul drept supercar.
Asta-i lista initiala.
3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX
Constat ca nu include STi respectiv EVO, masini care sint atit turbo, de cilindree apropiata si aflate in productie respectiv cistigind campionate mondiale la raliuri in perioada cind celelalte au avut si ele apogeul.

In schimb mentionezi ca Subaru SVX este supercar.
Quote:
Engine: 3.3-liter 24-valve 6-cylinder horizontally opposed
**********: 230 bhp
0-60 MPH: 7.3 seconds
1/4 Mile: 15.4 seconds @ 92.5 mph
Skidpad: 0.85 g
Top Speed: 143 mph
Mileage: 17 / 25 mpg
Weight: 3,580 pounds
Daca o masina cu o cutie de viteze in 4 trepte si automata este supercar; atunci intr-adevar ai pus bomboana pe coliva. Iar problemele de calitate la care te referi erau numai la transmisia care nu putea fi racita suficient.

Imi mentin parerea despre acest site. Daca intr-adevar exista baieti destupati si care vorbesc cu adevarata cunostiinta de cauza...atunci ei sint vorba americanului "few and far betwen". In rest mai toti vorbesc din ziare si reviste, din auzite, de la TV, si mai ales din jocuri video gen Need 4 Speed si filme precum 2 FAST 2 STUPID; despre masini care nu s-au comercializat in Europa si pe care ei nu le-au vazut niciodata cu ochii lor...nici macar parcate la vreun colt de strada ca sa mai zic si pe la circuit; drag race sau meeting ale cluburilor.
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline  
Old 14-01-07, 11:23   #39
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

Din nou n-am vrut sa mai postez aici...dar din nou vad aberatii totale...daca SVX intra in lista atunci trebuie sa bag si prelude-ul meu avand in vedere ca am dat fum la un SVX si de pe loc si din mers, si culmea el are 230cai iar eu nici 170...pe langa asta masina aia e un experiment foarte nereusit al celor de la Subaru...
Si acum on-topic...despre 300ZXTT vroiam sa adaug ca un prieten are unul cipuit de Nismo plus evacuarea schimbata si hop...instant plus 50 cai, verificati pe dyno...si masina desi e grea la puterea care o are face drifturi intr-o veselie, si asta mentionand ca are cauciucuri cu latimea 255 pe spate...
De asemenea o sa adaug ca din ce am vazut RX-7le dupa ce e tunat la maxim va fi f greu sa fie urcat peste 500 cai in street trim...tot ce vine dupa aia face ca masina sa devina dragtster, de nefolosit pe drumuri publice...si vroiam sa subliniez asta fiindca celelalte din lista le ridici usor peste 500-600 cai si raman bune si ca masini de zi de zi.
NSX-ul avand in vedere achizitionarea si raritatea masinii, cat si faptul ca e singura din lista care are motor aspirat...deasemena va costa imens pt a o duce la puteri foarte mari.Avantajele in schimb sunt stiute...motor central, foarte joasa si foarte bine echilibrata.Parerea mea e ca ar fi interesanta o cursa intre un Skyline sau 3000GT de 1000cai si un NSX de 400-500.Pe un circuit f virajat fara linii multe drepte as pune banii pe NSX.
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline  
Old 14-01-07, 12:19   #40
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

Pai e corect ca la parformanta e cam slaba SVX-ul, nici nu de aia am puso (era facut special pantru americani) dar suspensia si motorul sunt bune...Dar eu de aia am pus masina pa lista ca un supercar nu neaparat trebue sa fie piternic, trebue sa arata ca una, sunt modele ferreri care au mai putin de 300cai si sunt considerate supercar. In fine, eu consider ca SVX-ul este o masina sport, destul de rar ca sa fie exlusiv, putere ara...asa sasa si destul de necunoscut de marea majoritate a oamenilor.
In rest STI si EVO sunt sedane cu 4 usi...desi puternice, nu reprezinta un supercar, nici pretul nu e la masura, nici locul unde sunt folosite nu reprezinta aspactul de supercar. Si eu asi cumpara una din ele...nu mai buget sa am dar numai pentru fun.
Despre NSX ce ai scris...poate, Skyline are sispensie foarte complicata, diferentiale pline cu electronica, dar NSX-ul este facut pe circuit...in campionatul japonez este considerat de a fi ceea mai bina (evident ca nu stiu ce modificari sunt facute la el, dar am vazut una cu un supercharger si scotea peste 500cai)

Cat despre masinile astea, ca numia in ziare, jocuri de calculator sau in TV vedem...lasa mai moale!!! poate ca nu ai dreptate, de aia ca stai in SUA crez ca esti mai tare decat noi, din Europa de Est? Mie asi fi rusine sa scriu asa ceva...e jalnic cum privesti la romani ramasi acasa.........
Eagleee is offline  
Old 14-01-07, 12:39   #41
npeti

Stage 5
 
npeti's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 630
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

https://www.youtube.com/watch?v=t9_8A6_X3gk
este o comparatie intre mitsu 3000gt si skyline//
de si la limita dar 3000 gt castiga pe linie dreapta...
npeti is offline  
Old 14-01-07, 12:44   #42
npeti

Stage 5
 
npeti's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 630
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

inca un link cu aceleasi masini din thread pe linie dreapta .....
https://www.youtube.com/watch?v=YPP5zn3KlxY
npeti is offline  
Old 14-01-07, 12:55   #43
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: 3000GT v. 300zx v. Skyline v. Supra v. RX-7 v. NSX

2 fulmulete despre Skyline:
https://www.youtube.com/watch?v=ulBUa...elated&search=
https://www.youtube.com/watch?v=Z9Q7V...elated&search=
Eagleee is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -