Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina e de preferat?
Volkswagen Golf 5 1.9 tdi 46 65.71%
Citroen C4 1.6 hdi 24 34.29%
Voters: 70. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-12, 21:12   #46
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Odin te strang de gat cu mana mea TDI-ul chiar consuma ulei, destul de mult chiar, (am golf V 1.9 TDI) si pe site-ul Vw spune asta, cica e normal un consum de ulei, eu fac schimbul de ulei cand termin restul de ulei din badoaca de 5 litri, adica cam la 12 mii. Dar intelegeti o chestie noi aici incercam sa alegem o masina mai buna pentru un coleg de forum, nu sa stabilim cine face ceea mai buna bere sau cel mai bun vin . Peugeot-ul si citroenul au nenumarate victorii in campionatul mondial de raliuri unde din nefericire VW nu prea a castigat, , dovada ca francezii fac masini bune cand vor. Cele mai vandute masini in Europa sunt Renault Clio si VW Golf in 2011, nu stiu care a castigat, deci nu spuneti ca francezii fac numai vin ca asta nu e un argument. Eu am peugeot 308 cu motor 1.6 HDI 110 cai, ca masina de serviciu, si se misca destul de bine, confortul interior e destul de mare, scaune confortabil, climatronic dragut, bord dragut plin de leduri. Golf-ul pe care il am ca masina personala e mai sportic, dar mai gurmand consuma cu vreo 2 litri mai mult ca peugeot-ul, climatronicul e dragutel, dar cam slabut vara. Ca fiabilitate nu prea vad mare diferenta, motoare nu au nici o problema, si am cu peugeot-ul 130 k km, si cum vw doar 50 k, dar la golf a aparut o problema cu cutia, nu intra a V-a tot timpul, cutiile in 6 trepte sunt cam slabe, am mai avut un golf V 1.6 FSI si la ala nu intra a 3-a, deci VW nu e masina suprema, cred ca e superioara altor marcii, dar sa spui ca e buna numai pentru ca e germana e stupid
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 07:46   #47
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

normal ca orice masina consuma ulei mai ales daca nu este cel potrivit sau motorul este foarte noua sau super uzat insa nu in cotele de 1/1 cu carburantul, ca si cele pe benzina consuma ulei si nu doar cele diesel ... tdi.

unul este un citroen de raliu si altul cel de strada, pentru primul se cheltuie enorm, se testeaza si se inoveaza, apoi in timp se pune si pe asta de strada, insa dupa buget.

eu schimb uleiul la al meu tedi pompe duse, anual, undeva intre intre 10-12k si mereu am in portbagaj acelasi bidon de 4 l ca model pana la urmatorul schimb, deci consuma undeva la 200 ml cat mai raman in bidon dupa schimb.

off topic, ieri am vazut un C4 prin oras si parca era o idee mai masiv decat G5, asa ca daca si spatiul este un obiectiv atunci C4 e mai cutie un pic si intra mai multe in el.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 10:50   #48
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

colegul cu topicul ce masina ai cumparat pana la urma? sau doar s-a lasat cu un nou versus pe aici?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 16:56   #49
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Deocamdata nu am cumparat pentru ca vreau sa iau decizia corecta, insa m-am decis la 1.6 hdi de la PSA, deci nu neaparat C4. Poate fi un 207 sau un 307 sau un Focus.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 23:44   #50
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Daca cumva te orientezi spre 307 sa cauti una fara FAP.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 10:39   #51
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Ford Focus peultimul model, ala aparut prin 2008, parca, e o masina frumoasa ca exterior si cu o tinuta de drum impecabila, superiora fata de ceea a golf-ul si a peugeot-ului. Eu am condus un break, cu motorizare de 1.6 diesel si 110 cai si mi-a placut mult cum se misca. Nu mi-am luat unul si am preferat golf V din cateva motive: nu gasesti second din Romania, decat foarte rar si cu putine dotari, marea majoritatea a celor care se vand sunt aduse de afara si au foarte multi kilometrii spre deosebire de golf V, la care gasesti o gramada de masini luate noi pe Romania pe care proprietarii le vand cand termina leasing-ul, se gasesc destul de rar cu climatronic, iar climatizarea manuala mi s-a parut slabuta si ultima chestia, nu mi-a placut bordul care desi are ceasuri frumusele sunt amplasate de aiurea in opinia mea, plus ca castofonul original e urat cu draci si nu stiu daca se poate schimba cu DIN 2 aftermarket. Despre peugeot 307 nu am o parere buna, am mers cu unul si il consider instabil in curbe, merge exact ca un logan sau mai nou ca un duster greu pe fata si cand virezi e o aventura

Last edited by rockitos; 23-02-12 at 10:42.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 20:14   #52
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Pai ia-ti C4 si asteptam sa deschizi topicul cu probleme Citroen C4. )

Eu sunt un anti VAG, dar cel ami bine fa un testdrive cu ele si o sa te convingi ca C4 este un carton pe langa VW Golf.

Cat despre fiabilitate, nu cred ca are rost sa vorbim, Citroen nu intra in primele 20 de brand-uri la fiabilitate in nici un top din lumea asta (cu exceptia francezilor, normal).

Last edited by GTR; 23-02-12 at 20:16.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 14:18   #53
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by rockitos View Post
Eu as zice sa eviti cutiile cu 6 trepte sunt o dezamagire pe golf.
Acu explica-mi si mie ce mama naibii are cutia aia de 6 trepte? Cu ce te-a dezamagit saraca, pt ca mie mi se pare o cutie excelenta

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
În fabrică, tot roboții asamblează mașinile, indiferent că badge-ul e VW, Citroen sau Honda. Și dacă sunt făcute manual...cine de aici e atât de prost încât să creadă că vine „Adolf” și pune mâna? tot un turc sau un asiatic, sau în cel mai fericit caz cineva din estul Europei o să pună mâna, deci practic mentalitatea tipic românească de „unde pune mâna neamțul e sfânt” s-a cam dus dracu în secolul 21...
P'asta s-o crezi tu ! Fi sigur ca vine Hans si pune mana pe la chedere, inchide usa de 2-3 ori, verifica schimbatorul cum intra in viteze , se fataie cu scaunul ca sa vada el daca masina corespunde. Si daca nu ma crezi, urca intr-un golf 4 si urca intr-un C4.
Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Asta e argumentul forte - francezii fac parfumuri, branza sau vin, nemtii fac masini. Dar de ce nu spunem ca francezii fac masini si nemtii fac bere si carnati ? Va doare sufletul, este ?
Diferenta e ca francezii fac parfumuri , branza sau vin, dar la masini o dau in bara pe cand nemtii fac si masini de calitate si bere si carnati de nota 10.

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
normal ca orice masina consuma ulei mai ales daca nu este cel potrivit

unul este un citroen de raliu si altul cel de strada, pentru primul se cheltuie enorm, se testeaza si se inoveaza, apoi in timp se pune si pe asta de strada, insa dupa buget.

l.
Pai normal ca mai conteaza si ce ulei bagi in ea, dar asa sunt romanii la noi, isi iau nemteasca si baga ulei de 23 de lei si apoi se vaita ca le consuma.

Citroenul de strada e facut la buget, pe cand cel de raliu e facut sa fie rupt in doua ! ASTA E REGULA LA ORICE MASINA CARE O VEDETI LA LEMANS, F1, RALLY. Remarcile astea sunt irelevante si cine mai scrie ineptii cum ca aleg brandul x pt ca face legea in concursul x , n-are habar ce vorbeste.
Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Deocamdata nu am cumparat pentru ca vreau sa iau decizia corecta, insa m-am decis la 1.6 hdi de la PSA, deci nu neaparat C4. Poate fi un 207 sau un 307 sau un Focus.
Eu as da un ochi pe la Astra, dar avand in vedere topicul creeat nu as ezita sa iau golf 5 si nu mi-as lua niciodata o frantuzeasca ( ci mai degraba o italianca, englezoaica sau nemtoaica )
__________________


Last edited by dolb; 07-03-12 at 14:21.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 19:58   #54
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pai ia-ti C4 si asteptam sa deschizi topicul cu probleme Citroen C4. )

Eu sunt un anti VAG, dar cel ami bine fa un testdrive cu ele si o sa te convingi ca C4 este un carton pe langa VW Golf.

Cat despre fiabilitate, nu cred ca are rost sa vorbim, Citroen nu intra in primele 20 de brand-uri la fiabilitate in nici un top din lumea asta (cu exceptia francezilor, normal).
Trea si tu sa-i zici adevarul???!!!!!!!!!!!!
Lasa-l sa-si ia sitroien, altfel cum sa facem masinile care is mai bune mai ieftine chiar daca aparent nu sunt mai avantajoase a sa le luam noi care stim ce e mai bun si are raportul calitate-pret-intretinere cel mai bun....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 22:18   #55
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

@dolb: daca F1 nu are legatura cu masinile de strada sa inteleg ca McLaren MP4-12C este o caruta ce nu are nici macar 1% legatura cu experienta acumulata in F1?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 22:30   #56
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
@dolb: daca F1 nu are legatura cu masinile de strada sa inteleg ca McLaren MP4-12C este o caruta ce nu are nici macar 1% legatura cu experienta acumulata in F1?
Puteai sa gasesti o comparatie mai stupida, sau cumva Citroen produce masini de sute de mii de eur )

Ce tehnologie specifica de F1 sau WRC are vre-o masina de pana in 100k de EUR!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 22:37   #57
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

pai omul nu a specificat nimic, a spus doar ca nu are legatura iar eu am dat un exemplu.

e clar ca c4 WRC nu are treaba cu cel de strada (nu am contestat asta!), dar nu trebuie generalizat!

P.S: stiu ce inseamna competitiile, stai linistit!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 22:43   #58
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
pai omul nu a specificat nimic, a spus doar ca nu are legatura iar eu am dat un exemplu.

e clar ca c4 WRC nu are treaba cu cel de strada (nu am contestat asta!), dar nu trebuie generalizat!

P.S: stiu ce inseamna competitiile, stai linistit!
Culmea, prin anii 1990-2000 masinile de WRC chiar aveau treaba cu cele de serie, mai nou doar o cutie de viteze de WRC este 300 de mii de EUR iar masina poate ajunge la 2 milioane de EUR.
Cand au intrat in WRC, masinile Subaru erau in proportie de 80% masina de serie, cam asta a adus si faima unei marci prea putin bagate in seama pana atunci.
Tehnologia de curse a depasit cu mult tehnologia de serie si au ramas prea putine competitii care mai au legatura cu masinile de serie.

Last edited by GTR; 07-03-12 at 22:45.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 22:58   #59
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Culmea, prin anii 1990-2000 masinile de WRC chiar aveau treaba cu cele de serie, mai nou doar o cutie de viteze de WRC este 300 de mii de EUR iar masina poate ajunge la 2 milioane de EUR. Tehnologia de curse a depasit cu mult tehnologia de serie si au ramas prea putine competitii care mai au legatura cu masinile de serie.
Asta este altceva. Vorbim de o epoca, asa cum ii spun eu, de aur! Cam atunci s-au afirmat subaru imprezza si mitsu lancer. Acum motorsportul inseamna cheltuiala si tehnologie foarte avansata ce este mult prea costisitoare pt a putea fi pusa pe strada. Un singur exemplu am ca sa sustin asta: cand s-a dorit in F1 ca o echipa sa aiba un buget anual de doar 50 mil E cred ca stii ce s-a intamplat.

Insa pe masinile foarte performante gasim si o parte din cunostintele acumulate in motorsport. D'asta eu, personal, indragesc echipele Ferrari si McLaren (sunt fan McLaren cam de cand Adrian Newey, actual Red Bull, a construit cele doua masini cu care Hakkinen a castigat cele doua titluri mondiale).
steffan is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 15:05   #60
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Esti idiot. Tu venerezi Volkswagen, dupa cum observ, deci nu am ce discuta cu tine din punctul asta de vedere. O zi buna!

Daca voiam sa sufar iti spuneam ca la 19 ani am avut apartamentul meu, propriu si personal, trecut pe numele meu. Si nu la marginea coltului mahalalei. Dar, din nou, nu am ce sa discut cu tine.


Eu nu venerez deloc VW, ba dimpotriva, dar in comparatia de fata VW bate detasat cam la toate capitolele: fiabilitate, confort, materiale, finisari, pret de ravanzare, etc..

Singura apreciere in favoarea Citroen ar putea fi designul, dar este un avantaj care nu poate inclina sub nici o forma balanta.

Dar o sa-ti cumperi sau ti-ai cumparat Citroen si o sa te convingi singur, daca nu ai reusit sa tragi o concluzie din teste, pareri forum, drive-test, etc.

Multa bafta oricum!
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -