Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina e de preferat?
Volkswagen Golf 5 1.9 tdi 46 65.71%
Citroen C4 1.6 hdi 24 34.29%
Voters: 70. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-12, 01:32   #31
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Asta e argumentul forte - francezii fac parfumuri, branza sau vin, nemtii fac masini. Dar de ce nu spunem ca francezii fac masini si nemtii fac bere si carnati ? Va doare sufletul, este ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 02:10   #32
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nu va recomand citroen decat daca sunteti mai ciudati asa din fire si va place sa suferiti.
Hai sa ne luam toti golf 4/golf 5 si passat. Toate 1.9 TDI sa fim in randul lumii.

Anaconda prietene, nu stiu ce sa zic despre mentalitatea ta.
Tot forumul o tragi in sus si-n jos cu tdi, deschideti si voi ochii, sunt si alte masini pe planeta asta.
PS:Eu vreau sa beau un pahar de vin frantuzesc, o felie de branza buna si sa miros bine.Toate astea intr-un c5 II

ON TOPIC: Una peste alta, ai ajuns unde ziceai tu sa te plimbi cu ambele masini ?
__________________

PSA ♥♥♥

Last edited by Radu.; 18-02-12 at 02:18.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 08:13   #33
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

In weekendul asta ajung la tara si o sa cer pareri de la proprietar.
Si eu inclin mult spre C4, si ma tot intreb ce tot are Golful 5 de il ridica majoritatea in slavi. De exemplu vad ca ondin are ceva impotriva c4, dar nu spune concret ce.
Ondin, ai avut vreodata c4 si s-a stricat des? A avut vreun prieten de-al tau, sau ai vazut la stiri?
Serios, eu chiar vreau sa imi cumpar o masina si incerc sa imi dau seama daca merita sa iau c4 sau nu. Dupa cum am spus si in primul post nu am gasit niciun argument pro golf, decat simplul fapt ca e golf.
Faceti exact cum e si cu melodia "ai si eu te pego", sau cum ii spune. Nimeni nu intelege ce zice gagiul, toata lumea e lesinata dupa ea. Acum au scos si o manea dupa ea, care are exact acelasi ritm, aceeasi muzicalitate, decat ca intelegeti versurile, care sunt foarte apropiate de cele originale, dar asta nu mai place nimanui.

Sincer, are cineva un argument CONCRET pentru Golf?
Nu zic ca nu is bune, dar daca voiam sa platesc mai mult pentru calitate ma indreptam spre Audi, sau alt ceva...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 08:38   #34
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Asta e argumentul forte - francezii fac parfumuri, branza sau vin, nemtii fac masini. Dar de ce nu spunem ca francezii fac masini si nemtii fac bere si carnati ? Va doare sufletul, este ?
doar ficatul, dupa atata bere buna si carne.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 08:40   #35
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

[QUOTE=eMH;4886359]In weekendul asta ajung la tara si o sa cer pareri de la proprietar.
Si eu inclin mult spre C4, si ma tot intreb ce tot are Golful 5 de il ridica majoritatea in slavi. De exemplu vad ca ondin are ceva impotriva c4, dar nu spune concret ce.
Ondin, ai avut vreodata c4 si s-a stricat des? A avut vreun prieten de-al tau, sau ai vazut la stiri?
Serios, eu chiar vreau sa imi cumpar o masina si incerc sa imi dau seama daca merita sa iau c4 sau nu. Dupa cum am spus si in primul post nu am gasit niciun argument pro golf, decat simplul fapt ca e golf.
Faceti exact cum e si cu melodia "ai si eu te pego", sau cum ii spune. Nimeni nu intelege ce zice gagiul, toata lumea e lesinata dupa ea. Acum au scos si o manea dupa ea, care are exact acelasi ritm, aceeasi muzicalitate, decat ca intelegeti versurile, care sunt foarte apropiate de cele originale, dar asta nu mai place nimanui.

nu am nimic cu C4, insa toti pe care ii stiu eu au avut mari probleme cu masina asta si nici in reprezentanta nu ii lamureau ce are, si tot schimbau degeaba la ele piese pe banii astora.
eu am spus doar ca as alege oricand golful, insa daca tie iti place mai mult citro go for it.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 08:46   #36
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Da' ce are c4 de e asa de rau in comparatia asta? Ca ai uitat sa scrii, la concret...
are un design care zgarie retina, piese scumpe care se defecteaza destul de des, un volan diferit de restul masinilor care poate deranja anumite persoane. golful este vazut acum in toata tara in numar foarte mare, de la golf 2 in sus si pana la 6 se vinde in draci, poate au innebunit toti si nu vor citroen, poate pentru ca au ciuda toti pe tariceanu cu taxa lui de poluare, poate masina frantuzeasca ca si cea italiana nu pare fiabila in timp, nu am eu toate raspunsurile, insa doar daca esti putin narcisist iti cumperi o alfa romeo si mare iubitor de inginerie cumperi un C4.
deja C5 e alta clasa, asta se compara cu passat, deci nu prea intra aici in discutie.

personal masinile frantuzesti imi par foarte fragile, delicate si suave, numai bune de tinut in garaj, poate de aia nu le vedem pe strazi ca si golful.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 10:35   #37
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by Radu. View Post
Anaconda prietene, nu stiu ce sa zic despre mentalitatea ta.
Tot forumul o tragi in sus si-n jos cu tdi, deschideti si voi ochii, sunt si alte masini pe planeta asta.
Pana sa zici ceva de mentalitatea mea mai citeste o data postul, poate o intelegi. Chiar nu imi explic cum ai ajuns la concluzia ca imi place tdi, sunt de departe pro benzina si postul de mai sus e pro francezi, in cazul de fata citroen. Cum ai ajuns tu la concluzia aia, imi scapa.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 12:04   #38
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Da' ce are c4 de e asa de rau in comparatia asta? Ca ai uitat sa scrii, la concret...
Nu neaparat ca e rau C4 ca poate e cel mai bun model de la PSA, dar cand esti o firma faci multe modele de masini(produse) cu bube mari, parca nu mai ai recomanda produsul respectiv nu?!
Si daca va legati de motorsport, am mai spus, frantujii astia fac avioane pt competitii iar pe strada scot masini slabe ca performanta si mediocre la general...
Ca sa fac o gluma era o relevatie d-asta despre lume:
Cum ar fi Raiul pe pamant: Bucatar italian, bancher elvetian, inginer neamt, cosmetician francez, politist englez, artist american, marinar grec
Si iadul: marinar elvetian, politist neamt, bancher grec, artist englez, inginer francez, cosmetician italian, bucatar american
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 13:31   #39
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Da' ce are c4 de e asa de rau in comparatia asta? Ca ai uitat sa scrii, la concret...
principalul defect este acela că user-ul care a postat are golf...
Bong is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 13:33   #40
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pana sa zici ceva de mentalitatea mea mai citeste o data postul, poate o intelegi. Chiar nu imi explic cum ai ajuns la concluzia ca imi place tdi, sunt de departe pro benzina si postul de mai sus e pro francezi, in cazul de fata citroen. Cum ai ajuns tu la concluzia aia, imi scapa.
Prin "Va doare sufletul?" am inteles ca intrebarea a fost adresata celor ce sunt pro C4.

on:
1.9 tdi asta ori e aceiasi inginerie ca pe passat b5.5 ?
Daca da, masina merge si pe ulei si pe motorina.
Am un caz concret unde se completeaza cca 300ml la 1000 de km.Masina cu care se merge normal, ingrijita,bibilita.

Last edited by Radu.; 18-02-12 at 13:38.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 15:28   #41
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Intamplator (sau nu) majoritatea celor care au scris aici suntem useri vechi pe versus si pe forum.
Voi stiti bine care e rostul sectiunii: cat mai putine posturi degeaba, cat mai multe treburi concrete.
Ei, din tot topicul, nu stiu daca am vazut 2-3 informatii concrete. Sa zica cineva la concret: au pompe de injectie proaste, elementi praf, injectoare praf, bucsaraie care pica mai des ca la cealalta, nu stiu, ceva concret.
Ce tampenii sunt astea ca branza, ca avioane in competitii, ca francezi de cacat, ca nemti plictisitori, suntem toti oameni cu destule cunostinte, cu pregatire peste medie, nu putem sa gasim cateva lucruri pe care sa le scriem LA CONCRET cand ne sustinem o idee?

Last edited by aleks; 18-02-12 at 15:31.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 19:45   #42
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by Radu. View Post
Prin "Va doare sufletul?" am inteles ca intrebarea a fost adresata celor ce sunt pro C4.

on:
1.9 tdi asta ori e aceiasi inginerie ca pe passat b5.5 ?
Daca da, masina merge si pe ulei si pe motorina.
Am un caz concret unde se completeaza cca 300ml la 1000 de km.Masina cu care se merge normal, ingrijita,bibilita.
masina aia la care se completeaza atat de mult ulei ori are peste 800.000 km la bord ori se foloseste un ulei total nepotrivit, mai mult ca sigur unul mult prea subtire.

p.s. ala clar nu-i sofer care pune 300 ml la 1000 km si continua sa foloseasca acelasi ulei.

conduc de ani de zile 3 masini diesel, un fiat, un opel si un vw si la nici unul intre schimburi nu s-a pus nici macar 1 ml./gr. de ulei, si se merge cu ele si pana la 4000 rpm zilnic, deci sunt un pic forjate, asa ca legenda asta cu masina tdi care consuma ulei e basm curat de adormit francezii.

noi le punem doar motorina si talpa.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 21:11   #43
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Intamplator (sau nu) majoritatea celor care au scris aici suntem useri vechi pe versus si pe forum.
Voi stiti bine care e rostul sectiunii: cat mai putine posturi degeaba, cat mai multe treburi concrete.
Ei, din tot topicul, nu stiu daca am vazut 2-3 informatii concrete. Sa zica cineva la concret: au pompe de injectie proaste, elementi praf, injectoare praf, bucsaraie care pica mai des ca la cealalta, nu stiu, ceva concret.
Ce tampenii sunt astea ca branza, ca avioane in competitii, ca francezi de cacat, ca nemti plictisitori, suntem toti oameni cu destule cunostinte, cu pregatire peste medie, nu putem sa gasim cateva lucruri pe care sa le scriem LA CONCRET cand ne sustinem o idee?
Bine, vrei concret, ambele sunt FWD, adica "tractie fatza" in slang, deci is gunoaie amandoua si la pretul ala clar nu merita nici una, multumit?
....ce concret poti sa scrii decat tot povesti, esti culmea, unu mai sus a spus ca piesele la C4 sunt fantastic de scumpe, nu e argument bun? Altul de calitatea nemteasca. Eu am spus faza cu competitiile ca sa nu vina iara v-un hipnotizat de reclame la renoie sa imi spuna ca defapt ei au fost ani buni campionoi mondiali la F1 iar PSA la WRC, ca e ca si cum ai compara mere cu cartofi!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 22:14   #44
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

@eMH-romanii stiu aproximativ 5,6 marci de masini,majoritatea nemtesti.De celelalte marci nu prea are rost sa ceri pareri ca pana la urma tot la altea 5,6 marci ajungi.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 18:46   #45
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by Radu. View Post
Hai sa ne luam toti golf 4/golf 5 si passat. Toate 1.9 TDI sa fim in randul lumii.

Anaconda prietene, nu stiu ce sa zic despre mentalitatea ta.
Tot forumul o tragi in sus si-n jos cu tdi, deschideti si voi ochii, sunt si alte masini pe planeta asta.
PS:Eu vreau sa beau un pahar de vin frantuzesc, o felie de branza buna si sa miros bine.Toate astea intr-un c5 II

ON TOPIC: Una peste alta, ai ajuns unde ziceai tu sa te plimbi cu ambele masini ?
Pai Golful este etalonul clasei cam de 30 de ani incoace cu foarte mici pauze si cu destul de putine reprosuri. Citroen este departe de Astra, Civic, Corolla, Mazda 3, Focus cam al tot, in afara de un motor reusit (regasit si pe Mazda si Focus) este slab si pe materiale, si pe finisari, si pe fiabilitate, si pe insonorizare, etc.. Mie comparatia mi se pare stupida din start, dar asta este.
GTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -