Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina e de preferat?
Volkswagen Golf 5 1.9 tdi 46 65.71%
Citroen C4 1.6 hdi 24 34.29%
Voters: 70. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-12, 09:16   #16
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

citroen este peste golf doar la design, volan, afisaj digital, etc. in rest desi arata futurist nu l-as alege niciodata pe c 4 in fata golfului 5. masina frantuzeasca este buna daca esti in franta si esti mare patriot, altfel nu vad de ce ai cumpara o masina foarte pretentioasa cu un service extrem de scump. golful e mai clasic si plictisitor, insa isi face treaba multe sute de km fara nici o problema, doar carburant si ulei sa fie.


daca nu iti place cum sunt un tdi poti cumpara varianta pe benzina pe care nici nu o auzi, dar diferenta de sunet in minus se va reflecta insa in banii de carburant.

eu pentru toate motivele din lume iti recomand mereu golful.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 13:35   #17
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

problema nu era un citroen c4 vs golf 5 la acelasi nr de km si aceeasi uzura, ci un c4 mult mai neexploatat si un golf cu km dati inapoi de 2 ori si ghertoit de nuj cati proprietari. in situatia asta e logic sa alegi c4 care nu este deloc o masina asa de rea cum spune lumea despre frantuzoaice. ar trebui sa se termine o data cu imaginea asta , daca e vw e clar ca e mai buna, altceva nu mai conteaza. vw masini bune au fost facute pana in 2005, de atunci au trecut la petarde. d'aia orice masina iti iei mai noua de 2005 cauta sa aiba km cat mai putini si sa fie intretinuta cat mai corect si NU te mai uita la marca pt ca nu mai este relevant.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 21:38   #18
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Noi aici ar trebui sa ajutam un coleg de forum sa aleaga o masina buna care sa il poarte multi ani fara probleme Si ceea ce observ eu e cam multi inclusiv eu am vorbit despre motorul de 1.6 HDI care pare un motor bun si economic, dar nimeni nu a vorbit despre Citroen C4 cu acest motor pe el. Eu as zice ca inainte sa alegi, sa vorbesti cu 2-3 oameni care au C4 motorizarea asta, deoarece o masina poate avea probleme specifice, extrem de costisitoare. Eu nu stiu daca 1.6 HDI e acelasi cu 1.6 TDCI de pe ford focus, pot sa iti spun doar ca consumul e similar cu al golfului, dar focusul 2 e o masina destul de buna si un pic mai noua decat Golf 5, asa ca ai putea sa il iei in considerare ca o varianta. Ai putea alege si peugeot 308 cu motorizare 1.6 HDI 110 cai, care cel putin mie mi se pare o masina buna, si cred ca mai sunt proprietari aici pe forum pe care poti sa ii intrebi ca sa iti faci o impresie.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 21:43   #19
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

e acelasi motor crede-ma. 1.6 hdi = 1.6 tdci. toate hdi-urile sunt una si aceeasi chestie cu tdci-urile.

au fost dezvoltate de ford si psa in colaborare.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 08:10   #20
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
problema nu era un citroen c4 vs golf 5 la acelasi nr de km si aceeasi uzura, ci un c4 mult mai neexploatat si un golf cu km dati inapoi de 2 ori si ghertoit de nuj cati proprietari. in situatia asta e logic sa alegi c4 care nu este deloc o masina asa de rea cum spune lumea despre frantuzoaice. ar trebui sa se termine o data cu imaginea asta , daca e vw e clar ca e mai buna, altceva nu mai conteaza. vw masini bune au fost facute pana in 2005, de atunci au trecut la petarde. d'aia orice masina iti iei mai noua de 2005 cauta sa aiba km cat mai putini si sa fie intretinuta cat mai corect si NU te mai uita la marca pt ca nu mai este relevant.
de unde stii ca goful a fost maltratat chiar in halul ala? mie mi-ar parea mai suspect acel C4, ca putine persoane ar alege acea masina, eu zic ca asta este si mai suspect.
iar daca golful are multi km inseamna ca este fiabil si functioneza pe cand C4 a stat mai mult prin service.
stiu eu ce spun despre C4, e masina de ingineri, foarte tehnica si cand se strica ceva electronica la asta e greu de dibuit si costa piesa aia multi bani.
are o colega asa ceva si numai emotii are cu masina aia in service.
nu va recomand citroen decat daca sunteti mai ciudati asa din fire si va place sa suferiti.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 12:47   #21
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

da, este mai fiabil de are nr ala de km, dar la uzura lui deja li s-a cam terminat ciclul de viata la unele piese destul de scumpe. am spus ca golful e mai fiabil, mai confortabil, iar c4 mai economic si mai aratos, insa astea la masini cu uzura egala.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 14:29   #22
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

greu de gasit 2 masini si identice cu uzura egala. fiecare are drumul ei. cred ca este suficient sa ia colegul cateva piese de G5 si apoi de C4 si sa vada exact cat costa fiecare, si apoi cred ca alege G5 fara sa mai ne intrebe nimic.

normal ca dca iti plac masinile cu spate ciudat de ascutit gen C4 si renault megane, etc. atunci C4 este cel mai potrivit, dar trebuie ca si bugetul sa fie foarte open spre maxim.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 15:12   #23
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

În fabrică, tot roboții asamblează mașinile, indiferent că badge-ul e VW, Citroen sau Honda. Și dacă sunt făcute manual...cine de aici e atât de prost încât să creadă că vine „Adolf” și pune mâna? tot un turc sau un asiatic, sau în cel mai fericit caz cineva din estul Europei o să pună mâna, deci practic mentalitatea tipic românească de „unde pune mâna neamțul e sfânt” s-a cam dus dracu în secolul 21...
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 20:28   #24
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Daca 1.6 HDI = 1.6 TDCI, inseamna ca consumul la peugeot-ul pe care il am eu ca masina de serviciu vine si din altceva, un turbo mai bun, o cutie bine construita, un control al tractiuni mai bun, deoarece 1.6 HDI pe peugeot cel putin pe cel cu cutie cu 5 trepte, ia 4% iar 1.6 TDCI ia 6%.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 20:32   #25
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by rockitos View Post
Daca 1.6 HDI = 1.6 TDCI, inseamna ca consumul la peugeot-ul pe care il am eu ca masina de serviciu vine si din altceva, un turbo mai bun, o cutie bine construita, un control al tractiuni mai bun, deoarece 1.6 HDI pe peugeot cel putin pe cel cu cutie cu 5 trepte, ia 4% iar 1.6 TDCI ia 6%.
cutia si turbo sunt la fel...
steffan is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 21:08   #26
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Strict legat de topic Golful as zice eu.....daaaaar, intelegand ca ai 6500E, ti-as recomanda mai bine ceva benzinar la 4-5000E, chiar si un Mercedes E200T de prin 99 care crede-ma ca are mult mai multe dotari decat viseaza un golf sau C4 de banii aia tai, si de restul banilor bagi benzina minim 2 ani!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 22:12   #27
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Eu iti recomand citroen! desi nu am avut c4, am avut un c3 din 2006 1.4hdi peste 220.000km pe care l-am vandut anul trecut, a fost cea mai satisfacatoare masina pe care am avuto pana acum in viatza mea , consum mic, sprintena, ambianta interioara placuta, confort,etc... o masina in care cand te urcai te lumina un pic la fata.
Inafara de caseta de directie care a cazut la 210.000km alte probleme nu a avut mai mari!
Distributia in conditi de uzura intensa se schimba la 180.000km sau conditii normale la 240.000km plus uleiul in comditii normale la 30.000km sau conditii de uzura intensa la 20.000km .....
cand faceam schimbul de ulei cel mai scump era filtrul de motorina care il schimbam tot la a doua revizie (cam 200lei, pentru ca era tot filtrul si nu element filtrant, din cate am inteles)
Am avut si masini nemtesti , adica mai am si acuma una cu care am avut mai mari probleme, dar in viitorul apropiat imi voi lua si eu o alta masina mai mica de oras si care cred ca va fi Citroen, C3....
Aceasta este parerea mea... o zi buna!
__________________
DE CE SA BEI SI SA CONDUCI, CAND POTI SA FUMEZI SI SA ZBORI
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 22:39   #28
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Pai sa sintetizam, amandoua par masini bune si fiabile, Citroen-ul consuma mai putin, dar are o rata de devalorizare mai mare. Eu as zice sa arunci si o privire comparativa la piese pe un site online gen autokarma, si mai ales sa incerci sa le conduci pe amandoua sa vezi care iti place cel mai mult Sa ne spui ce ai ales, si primele impresii
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 07:31   #29
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

daca citro are portbagajul plin cu branza cu mucegai nobil si vin de calitate atunci cumpara-l pe asta ca-i afacere, dar daca nu, atunci mergi pe mana nemtilor.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-12, 00:29   #30
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca citro are portbagajul plin cu branza cu mucegai nobil si vin de calitate atunci cumpara-l pe asta ca-i afacere, dar daca nu, atunci mergi pe mana nemtilor.
Da' ce are c4 de e asa de rau in comparatia asta? Ca ai uitat sa scrii, la concret...
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -