Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina e de preferat?
Volkswagen Golf 5 1.9 tdi 46 65.71%
Citroen C4 1.6 hdi 24 34.29%
Voters: 70. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-12, 12:26   #1
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Am cautat pe sectiunea "versus" si nu am gasit nicio comparatie intre cele 2.
Am cam 6.500E si vreau sa imi iau un hatchback diesel. Dupa ce m-am uitat la mai multe masini am ramas la cele 2: Volkswagen Golf 1.9 Tdi, probabil cel de 105 cai, si Citroen C4 1.6 HDi, probabil cel de 110 cai. In general astea 2 ma atrag pe mine. As vrea sa stiu si eu de la actuali / fosti proprietari cam la ce probleme sa ma astept la fiecare, cum vi se par masinile, cum vi se pare consumul (eu sunt student), cum rezista fiecare la gropi. Chestii d-astea. In general cam care, cum vi se pare.
V-as ruga, daca se poate, sa faceti abstractie de look-ul fiecareia. Stiu cum arata, gusturile nu se discuta. Pentru mine e irelevanta o afirmatie gen "C4 e mai frumos", sau "G5 e mai frumos".

Later edit: Am uitat sa precizez, e vorba strict de Golf 5 aici.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 23:01   #2
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Hai sa raspund eu deoarece am un golf v cu motor de 1.9 TDI si un peugeot cu motor de 1.6 HDI ca masina de serviciu. Daca e acelasi motor ca pe peugeot pot sa fac o comparatie bunisoara. TDI-ul de pe golf e un motor bun, nu necesita multa intretinere, si pare un motor fiabil. E agil, poate un pic cam zgomotos, iar tinuta de drum a golf-ului e ok vara, si un pic naspa iarna, dar cu niste cauciucuri bune trece si asta . Eu as zice sa eviti cutiile cu 6 trepte sunt o dezamagire pe golf. Motor de 1.6 HDI e foarte economic. E singurul motor cu care am mers cu mai putin de 4%, fata de golf care in conditii similare ia 6. Adevarul e ca e si un pic mai lenes, dar nu stiu cum se comporta pe citroen

Last edited by rockitos; 10-02-12 at 23:05.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 23:06   #3
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Eu stiu ca Pejo si Citroen au aceleasi motoare. Daca te referi la cel de 1.6hdi inteleg, dar cel de 1.6 16v (FAP am inteles ca i se spune), de 110 cai, am inteles ca e destul de bun!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 02:41   #4
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

1.6 hdi este acelasi cu 1.6 tdci de pe ford focus
steffan is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 10:37   #5
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Eu stiam ca este acelasi cu 1.6 HDi de la Peugeot, si este doar o coincidenta ca C4 are 110 cai si Focus are 109. Oricum, o sa ma documentez!
Si totusi, ce parere ai despre versus?

LE: Da, m-am uitat pe Wikipedia si intr-adevar e acelasi motor. Dar la Focus nu prea ma atrage designul.
Cum vad eu lucrurile?
Citroen = dotari multe cu bani putini, motor mic, dar destul de vioi, pret de achizitie mai mic.
Volkswagen = nu stiu, singurul argument e acela ca e VW. Nu as vrea sa dau in mintea celor cu "BMW e mai bun, pentru ca e BMW", dar sincer, nu am alt argument pro G5.

Ceilalti forumisti ce parere aveti??

P.S.: Stiu ca toata lumea se leaga de fiabilitatea inexistenta la Citroen, dar pe forumul C4 nu prea se plange lumea. Majoritatea posesorilor is multumiti de masinile lor...

Last edited by eMH; 11-02-12 at 10:45.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 18:44   #6
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

eu am o slabiciune pt citroen c4 coupe, deci nu pot sa ma pronunt obiectiv. masina imi place foarte mult. singurul defect ca sa spun asa il vad in volanul acela oribil.

in schimb golf 5 mi se pare monoton daca nu este GTI sau GT

Suspenia golfului 5 este mai placuta ca la c4, citroenul este mai ferm.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 18:49   #7
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Si eu mor dupa C4 coupe, dealtfel daca raman la C4, pe cel coupe o sa il iau. Mie imi place volanul, mi se pare ingenios. Prima data cand am vazut unul am ramas .
Aceeasi parere o am si eu despre G5.
Suspensia nu ma deranjeaza, ca oricum planuiesc sa o schimb, indiferent de alegerea pe care o fac.
Toata lumea imi spune sa iau VW pentru ca e masina germana. Exista vreun argument concret?

P.S.: Cei care au votat, va rog insistent, justificati alegerea facuta!

Last edited by eMH; 11-02-12 at 18:52.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 21:46   #8
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

daca spui nu lua citroen ca este frantuzoaica inseamna ca esti limitat. daca spui ia golf ca e vw e tot la fel.

golful are si niste materiale la interior mai calitative, asta e cert.

insa eu unul nu pot sa fiu de acord cu preturile cerute pe un vw la mana a 2-a. pai sincer, cu 6500 iei un c4 la 30-50 000 km, pe cand golful are cam ~180 000km. pun si eu o intrebare retorica: cum e posibil un GTI sa se vanda mai ieftin ca un 1.9 TDI la acelasi nr de km si acelasi an?!

1.6 HDI/TDCI este un motor foarte bun, fiabil cu un consum superb!

partea tehnica la c4 e destul de ok, la golf zic ca este si mai buna, insa exista o diferenta cam mare de pret.

inca o data asta este parerea mea, subiectiva pt ca robotelul mi se pare o masina foarte tare!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 03:26   #9
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Toata lumea imi spune sa iau VW pentru ca e masina germana. Exista vreun argument concret?
A tinut cat a tinut mitul masinii germane.

Cine ti-ar da un argument ca asta si in 2012 e putin intr-o ureche.

Din pacate nu te pot ajuta, iti pot da ceva detalii despre 2.0 hdi(pe peugeot) dar nu cred ca te-ar ajuta.

Bafta la alegere.
Incearca sa mergi cu amandoua asta ar fi cel mai ok.
__________________

PSA ♥♥♥
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 08:50   #10
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Sa stii ca am luat in calcul si HDi-ul de 2.0, de 136 de cai.
Tocmai am descoperit ca un vecin de la tara are si un C4 si un G5, deci cand ajung pe acolo il intreb ce parere are.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 20:17   #11
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Ai numai de castigat cu Citroen cred eu. Consum mai mic, zgomot redus, putere asemanatoare, taxe mai mici, masina mai noua si cu mai putini km. Ce ai alege? Golful pt ca e vw? cine stie cati l-au cocalarit(tratament neadecvat) inainte daca are multi km.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 23:52   #12
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Scuze ca nu am precizat in primul post, am peugeot 308 cu 1.6 HDI de 110 cai si golf V 1.9 TDI de 105 cai. Eu vad in felul urmator situatia, la citroen intretinerea o sa fie un pic mai scumpa la 1.6 HDI, dar asigurarea si impozitul sunt mai mici. De asemenea consumul e mult mai mic, am zis deja ca merg cu peugeot-ul cu 4%, unde merg cu golf-ul cu 6%. Motoarele par amandoua destul de fiabile. Golf-ul are avantajul ca se devalorizeaza mai greu decat citron-ul. Din punctul meu de vedere sunt cam egale, au puncte tari si puncte slabe.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 03:48   #13
Andrei80

Stage 3
 
Andrei80's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 92
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Eu am 307Sw 1.6hdi 110 si am mers si cu o Skoda octavia 2 cu 1.9tdi 105 pentru cateva zile. HDI-ul consuma mai putin cu vreo 1-2l/100km, e mult mai silentios si mie unul mi se pare ca trage mai liniar si mai bine, octavia trebuia s-o calc la fund ca sa "fuga", nu mi se parea asa de fashneata ca pejoul, desi SW-ul are aproape 1500kg. In rest, la interior si suspensie, nu stiu cum e G5, dar cam prefer octavia2, tre sa recunosc. Ca fiabilitate, s-au zis destule, nu cred ca mai sunt diferente mari intre ele, nu as spune ca 307-ul a avut probleme multe in cei cativa ani de cand il am.
__________________
Subaru Forester XT 2007 2.5T
Ex. Forester 2006 XS 2.0 NA MT
Andrei80 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 09:35   #14
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Multumesc, m-ati convins! Desi voturile sunt in favoarea golfului, argumentele sunt mai importante!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 10:02   #15
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Volkswagen Golf 1.9 TDi vs. Citroen C4 1.6 HDi

Acum ceva timp maică-mea a avut un c4 1.6 benzină. īn 65.000 km a avut următoarele probleme: amortizor dreapta-spate bătea. posibil să fi fost doar o bucșă, că maică-mea a dus-o la garanție și nu a īntrebat, la un moment dat mi-a căzut scutul din față pe la 160 kn\h, dar fiind din plastic l-am prins cu un șurub de bară pe dedesupt și nu a mai făcut figuri, claxonul a decedat pe la 20.000 km parcă, și cam cu 2 săptămāni īnainte să o dea cruise control-ul și limitatorul de viteză nu mai funcționau decāt cānd aveau chef, lucru care cred că la reprezentanță se rezolvă ușor din computer. mașina a fost mașină de firmă, și durata de exploatare cunoscută de mine a fost aprox 2 ani și 65.000 km, după care a plecat mama de la firma respectivă, implicit a trebuit să returneze mașina.

īn rest a mers impecabil, deși varianta pe benzină de 1.6 consuma cam mult la ce oferea. totuși, mașina deși a fost dusă la reprezentanță și efectuate toate operațiunile corespunzătoare cānd a fost cazul, nu a fost o mașină menajată.

și īncă un detaliu: bările sunt cam fragile, mai ales īn comparație cu golf5.

mai sus ți-am prezentat experiența mea cu citroen c4, lucruri care nu prea țin de motorizare. mașina dealtfel am condus-o și eu destul de mult și prin București dar mai ales pe dn-uri și pe autostradă, și se conduce genial.

golf5: mult prea comun și banal, și motorul ăla 1.9 tdi, deși īl laudă toată lumea, mie unul mi se pare că sună fix a tractor.

poate pui māna totuși pe un 2.0 hdi, sau 2.0 benzină. īn nici un caz nu recomand 1.6 benzină la cotroen, și la golf nici atāt. cea mai proastă combinație e 1.4 benzină. 1.6 mpi nu știu cum e, dar 1.6 fsi consumă bine doar la drum īntins. pe oraș rupe rezervorul.

l.e. : dacă īntrebi pe 4tuning: toată mediocritatea e setată pe mașini nemțești, pe motivul că sunt nemțești și atāt, dar nu sunt īn stare să dea argumente, pentru că nu știu să zică mai mult decāt...e vw frate...
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Last edited by Bong; 13-02-12 at 10:05.
Bong is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -