Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-12, 01:52   #151
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
De ce ? Pentru ca asa zic eu. QED Cine are nevoie de argumente cand il avem pe GTR pe forum?

In cafea ghicesti inginere?
Pai atunci daca esti asa inteligent explicane tu de ce a trecut BMW de la un foarte tare V10 aspirat la V8 Twinturbo, de ce a trecut Mercedes de la un foarte reusit 6.2 V8 aspirat la un 5.5 V8 Biturbo, etc..

Deci eu am adus argumentele, acum sa vedem ce zici tu.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 02:45   #152
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Ai adus 0 argumente, doar ca nu realizezi. Mercedes/AMG fac motoare supraalimentate de jde ani, welcome to the real world. BMW pur si simplu nu mai faceau fata competitiei care folosea forced induction. Eu te-am intrebat cu totul altceva, la la care refuzi sa raspunzi pentru ca esti constient ca aberezi, sau, iarasi, nu esti capabil sa intelegi. Ceea ce face futila discutia cu tine, in afara de timpi pe circuit de pe siteuri de internet, in care excelezi. Ca e usor cu copy paste.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 09:42   #153
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Eu nu am zis nimic de rau mai "handi". Citeste-mi posturile.

Eu am zis ca, ca imagine nu este cea mai buna alegere dar ca masina este o alegere buna si i-am urat de bine omului.

Nu il acuz deloc pentru alegerea facuta, pentru ca asa cum a zis si el, gasirea unei japoneze (mai ales ingrijita) este destul de dificila. O pisica in stare buna gasesti mult mai usor si cu cheltuiala mai putina.

Nu a zis nimeni ca nu pot, dar la ce masina.... Eu am acest motor pe o masina oarecum de buget, ca sa spunem asa, care pe langa o functionare exceptionala, am avantajele unui impozit mic si unui consum exceptional la ce ofera. Nu mai vorbesc de sistemul VVTL-I pe care trebui sa-l simti ca sa-ti dai seama de ce vorbesc si nu mai vorbim de senzatia si placerea celor 8300 rpm oferite.
Acum nu pot sa spun ca este o supermasina, este doar o masina care de noua a fost aproape imbatabila la ce oferea, care are o cota de piata exceptionala si acum, care este exclusivista (desi nu asta m-a interesat), destul de fiabila, stabila, poate putin cam obositoare ca masina de zi cu zi prin Bucuresti.

Dar in banii astia nu am ce sa aleg de la BMW(si nu numai) pentru a-mi oferii toate astea.

Oricand ai drum prin Bucuresti te invit cu mare placere la o plimbare. (daca mai detin masina atunci).
.
E aiurea ca ai zis ca bmw a reusit puterea aia litrica doar pe m3.Ceea ce este partial adevarat . Ei acolo au dovedit ca pot , asta nu inseamna ca pot.Ma doare fix undeva ca e vorba de bmw/merc/audi daca arata doar pe un model nu inseamna ca nu pot si pe altele.E diferenta intre "a poate" si "a vrea".
Deci da ai zis de rau mai "handi".
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 11:02   #154
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
E aiurea ca ai zis ca bmw a reusit puterea aia litrica doar pe m3.Ceea ce este partial adevarat . Ei acolo au dovedit ca pot , asta nu inseamna ca pot.Ma doare fix undeva ca e vorba de bmw/merc/audi daca arata doar pe un model nu inseamna ca nu pot si pe altele.E diferenta intre "a poate" si "a vrea".
Deci da ai zis de rau mai "handi".
NU, gresit, BMW nu au reusit puterea aia litrica nici pe M3 CSL (111 CP/l) nici pe Mclaren F1 (110 CP/l).

Honda S2000 JDM stoc - 123.5 cp/l.
Honda S2000 EU stoc - 118 cp/l.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 16:53   #155
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Sa nu mai vorbim de fiabilitate, unde japonezele sunt in alta clasa decat nemtii.

Watch this: https://www.youtube.com/watch?v=MMoA4...eature=related
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 20:02   #156
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

) stie asta mic la 17 ani mai mult decat voi cred ))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 00:30   #157
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Sa il iei discipolul tau sa ii explici ca e foarte importanta puterea litrica la un motor, iar nu curba de putere sau greutatea fizica.

Succesuri
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 08:58   #158
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Sa il iei discipolul tau sa ii explici ca e foarte importanta puterea litrica la un motor, iar nu curba de putere sau greutatea fizica.

Succesuri
Tu intelegi ce scrii, ca vorbesti ca ala cu "S-a constatat o extorsiune"

Daca taceai, filozof ramaneai.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 19:18   #159
soryn-cj

Stage 4
 
soryn-cj's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

m`am amuzat putin citind thread`ul asta
soryn-cj is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 12:52   #160
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by ceao View Post
salut ieu am un ej9 ie belea.nu se conpara motorasu ala cu nimic .a mea are 354000km si ie super am vreo 35 de drumuri numai italia.iati honda
http://www. scribd. com/doc/13141224/Gramatica-de-baza-a-limbii-romane

Sterge spatiile din link.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 13:24   #161
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Am Peugeot 206 cumparat de nou pentru ca doar asta mi-am permis la vremea aceea in 2007. As cumpara oricand o Honda Civic EJ9 SH, la cat e de veche pe atat de misto poate fi.
__________________
http://www.BagStore.ro
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 14-03-15, 20:38   #162
Mike220w

Stage 2
 
Mike220w's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 63
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Sper ca nu "dezgrop" topicul, l-am citit pe tot pana cand a inceput lumea sa se certe, honda vs bmw. Dupa parerea mea, un bmw se vede clar daca e detinut de un "cocalar" dupa cum este intretinut/modificat si desigur in ce tara este inmatriculat.

Intentionez sa trec de la un polo 6n2 1.4 16v la o masina care sa nu coste mult si sa o pot modica in timp, sa se conduca fain etc si acest model de Honda pare ideal. Imi place si bmw dar nu cred ca la aceiasi bani pot gasi ceva in stare buna sau care sa scoata un consum sub 10 in oras.

Intrebari de la posesorii de honda 1.4, cam ce consum are la condus relax si agresiv? Urban si extra-urban? Si desigur cam la ce pret gasesc ceva in stare buna, ma bate gandu si la modelu cu porbagaju mai lung.

Merci
__________________
Virtual tuning si desene cu masini, click aici
Produse naturiste, click aici
Mike220w is offline   Reply With Quote
Old 15-03-15, 19:02   #163
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Ca sa ti se duca gandul asa putin de la consum...
Nu exista masina pe benzina cu motor peste 1000cm3 de pana in 2010, care sa consume mai putin de 8.5 - 9 in oras. Bine...poti sa omori masina si sa mergi cu ea la consum ca mosu` si sa scoti 8, dar intr-un an o pui pe butuci
....Deci un consum pe benzina pana in 12% nu este deloc de speriat...cel putin in opinia mea.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 16-03-15, 12:06   #164
Mike220w

Stage 2
 
Mike220w's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 63
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Ca sa ti se duca gandul asa putin de la consum...
Nu exista masina pe benzina cu motor peste 1000cm3 de pana in 2010, care sa consume mai putin de 8.5 - 9 in oras. Bine...poti sa omori masina si sa mergi cu ea la consum ca mosu` si sa scoti 8, dar intr-un an o pui pe butuci
....Deci un consum pe benzina pana in 12% nu este deloc de speriat...cel putin in opinia mea.
Cu un 1.4 16v scot 8 daca merg normal, sunt constient ca, consumul este diferit la honda, p forum unii zic ca scot pana in 10 la condus putin agresiv. Nu stiuc e sa mai cred.
Mike220w is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -