Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-12, 19:25   #106
civic fan

Stage 5
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 354
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

la capitolul fiabilitate Honda dupa parerea mea sta FB.am avut o honda din 93 si am schimbat 1 pivot pe fata.am mai avut una din 95 si la aia tot um pivot pe fata am schimbat(asta in 6 luni de mers prin toata tara cu roti pe 15 si gume cu talon mic si suspensie dura)sunt la a-3-a honda si la asta am schimbat un capat de bara(30 lei) si 2 bucse de la bratele pe spate(80 de lei cu tot cu manopera) asta intr-un an de bucuresti si jumatate de an in timisoaraam acuma am motor de 1.6 si merg iarna cu 10-11 iar vara mai mult de 10 nu sar la un stil de mers mai agresiv putin.este adevarat ca au probleme cu rugina dar altceva nu prea este.daca iti iei honda sa te uiti la pasajele spate sa fie bune si pt turbo este un motor cu potential ffff mare.din 1.6 125hp stoc scoti in jur de 240-260hp fara sa umbli la interne.dar dupa parerea mea o honda cu turbo nui ce trebuie.e mai smecher sa fi aspirat si sa mergi tare decat turbo.(ex 1.6 185hp stock)
civic fan is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 08:05   #107
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
un rahat (repet rahat) de motor 1,6 la 65765353 rpm?
ein
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-12, 22:34   #108
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
O idee de bun simt: daca pug 206 nu ar fi fost o masina reusita, nu se mai vindea in 7 mil de exemplare. Normal ca apar mai multe probleme la o masina omniprezenta decat la o Honda din care in romania sunt de 50 de ori mai putine. Acu pe bune, are cineva honda de aia? Eu v-am mai zis, in Craiova in cativa ani daca am vazut 2-3... cine plm cumpara Honda ? Normal ca aia 2-3 din tara care le au le lauda si le sufla-n cur ca sunt asa si pe dincolo. Fanboism la maxim. Io sper sa iti iei coaja mult visata si sa vii sa te lauzi cu ea pe aici. Presimt insa ca o sa iti iei o pisicuta. Si dupa aia o sa ne intrebi cum pui kit turbo pe ea si daca "se merita" transplant de motor de iem pe ea.
De ce nu iti vezi tu de pisicute prin alta parte ca sincer la Honda esti pe langa. 206 macar ai condus? Sunt de 50 ori mai multe.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 21-02-12, 23:03   #109
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
O idee de bun simt: daca pug 206 nu ar fi fost o masina reusita, nu se mai vindea in 7 mil de exemplare. Normal ca apar mai multe probleme la o masina omniprezenta decat la o Honda din care in romania sunt de 50 de ori mai putine. Acu pe bune, are cineva honda de aia? Eu v-am mai zis, in Craiova in cativa ani daca am vazut 2-3... cine plm cumpara Honda ? Normal ca aia 2-3 din tara care le au le lauda si le sufla-n cur ca sunt asa si pe dincolo. Fanboism la maxim. Io sper sa iti iei coaja mult visata si sa vii sa te lauzi cu ea pe aici. Presimt insa ca o sa iti iei o pisicuta. Si dupa aia o sa ne intrebi cum pui kit turbo pe ea si daca "se merita" transplant de motor de iem pe ea.
Bine, ce ai putea sa spui si tu....

Sa mai punem problema in urmatoarele feluri:

In orice topuri vrei tu - germane, frntuzesti, americane, englezesti, etc.

Honda intodeaunda ca brand este in primele 10 locuri, de cele mai multe ori in primele 5. Daca mai stam sa ne gandim putin, cele mai fiabile Honda au fost din generatia "92-"00 - modele care le-au adus si renumele in fiabilitate.

Peugeot, in orice top ne uitam este fix la coada, se bate pe podiumul celor mai proaste masini. Nu ca brand, dar nu stiu daca a trecut vre-un model vre-odata de jumatatea topului.

Deci din aproximativ 40 de marci de masini, Honda este cam in primele 10 si Peugeot in ultimele 10.

Peugeot 206 s-a vandut mult pt. ca a fost ieftin rau si asta s-a vazut in timp in calitatea precara.
Asa si Fiat a vandut masini multe, asa si Range Rover a vandut masini si era cotat cel ami putin fiabil in categoria lui si exemplele pot continua, Renault a vandut de a rupt, dar este mult ami slab ca fiabilitate decat concurenta directa. MArketing-ul de multe ori face de 10X cat calitatea masinii in volum de vanzari + ca este o mare diferenta intre o masina noua si una sh. La masina noua ai o garantie si in general cat de proasta o fi, 100 k de km mari probleme nu ai, dupa apar diferente enorme.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-03-12, 22:37   #110
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Bine, ce ai putea sa spui si tu....

Sa mai punem problema in urmatoarele feluri:

In orice topuri vrei tu - germane, frntuzesti, americane, englezesti, etc.

Honda intodeaunda ca brand este in primele 10 locuri, de cele mai multe ori in primele 5. Daca mai stam sa ne gandim putin, cele mai fiabile Honda au fost din generatia "92-"00 - modele care le-au adus si renumele in fiabilitate.

Peugeot, in orice top ne uitam este fix la coada, se bate pe podiumul celor mai proaste masini. Nu ca brand, dar nu stiu daca a trecut vre-un model vre-odata de jumatatea topului.

Deci din aproximativ 40 de marci de masini, Honda este cam in primele 10 si Peugeot in ultimele 10.

Peugeot 206 s-a vandut mult pt. ca a fost ieftin rau si asta s-a vazut in timp in calitatea precara.
Asa si Fiat a vandut masini multe, asa si Range Rover a vandut masini si era cotat cel ami putin fiabil in categoria lui si exemplele pot continua, Renault a vandut de a rupt, dar este mult ami slab ca fiabilitate decat concurenta directa. MArketing-ul de multe ori face de 10X cat calitatea masinii in volum de vanzari + ca este o mare diferenta intre o masina noua si una sh. La masina noua ai o garantie si in general cat de proasta o fi, 100 k de km mari probleme nu ai, dupa apar diferente enorme.
Bine zis.
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 15:44   #111
Chinez87

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 8
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Salut chiar acum cautam pe google detalii despre ej9 si am dat de acest topic...am si eu niste banuti stransi si vreau sa fac o alegere buna.
As alege intre Ej9 1.4is si un Golf 4 1.4 16v,nu vreau motorizare mare ca e panica cu benzina...as alege honda cu ce'a mai mare placere dar un detinator de vw mi'a zis ca gasesc piese greu si ca sunt scumpe...probabil scumpe sunt dar greu nu se gasesc,plus ca totusi nu e un an vechi 98-2000...
Voi ce ziceti? Golf sau Honda ? v'am zis mai mult imi place Honda !!!
Chinez87 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 15:51   #112
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by Chinez87 View Post
Salut chiar acum cautam pe google detalii despre ej9 si am dat de acest topic...am si eu niste banuti stransi si vreau sa fac o alegere buna.
As alege intre Ej9 1.4is si un Golf 4 1.4 16v,nu vreau motorizare mare ca e panica cu benzina...as alege honda cu ce'a mai mare placere dar un detinator de vw mi'a zis ca gasesc piese greu si ca sunt scumpe...probabil scumpe sunt dar greu nu se gasesc,plus ca totusi nu e un an vechi 98-2000...
Voi ce ziceti? Golf sau Honda ? v'am zis mai mult imi place Honda !!!
Cand iti cumperi Honda sau in general orice alt brand, intri si in comunitatea respectiva si "colegii deja cam stiu ce si unde sa gasesti repede si al pret bun. Am avut 3 Honde si nu a existat sa caut vre-o piesa sa nu o gasesc repede, fie ea nousa sau sh. La piese noi aftermarket nu exista diferente de pret intre Honda, VW, BMW, etc., diferenta se face doar pe original unde intr-adevar pisesle de Honda sunt scumpe, dar la modelele mai vechi exista majoritatea pieselor aftermarket si gasesti si cam orice ai nevoie si merita sh (aripi, faruri, etc.).
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 15:56   #113
Chinez87

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 8
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Cand iti cumperi Honda sau in general orice alt brand, intri si in comunitatea respectiva si "colegii deja cam stiu ce si unde sa gasesti repede si al pret bun. Am avut 3 Honde si nu a existat sa caut vre-o piesa sa nu o gasesc repede, fie ea nousa sau sh. La piese noi aftermarket nu exista diferente de pret intre Honda, VW, BMW, etc., diferenta se face doar pe original unde intr-adevar pisesle de Honda sunt scumpe, dar la modelele mai vechi exista majoritatea pieselor aftermarket si gasesti si cam orice ai nevoie si merita sh (aripi, faruri, etc.).
iti multumesc mult pt raspuns,bine ca exista 4tuning
Chinez87 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 09:55   #114
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Cand iti cumperi Honda sau in general orice alt brand, intri si in comunitatea respectiva si "colegii deja cam stiu ce si unde sa gasesti repede si al pret bun. Am avut 3 Honde si nu a existat sa caut vre-o piesa sa nu o gasesc repede, fie ea nousa sau sh. La piese noi aftermarket nu exista diferente de pret intre Honda, VW, BMW, etc., diferenta se face doar pe original unde intr-adevar pisesle de Honda sunt scumpe, dar la modelele mai vechi exista majoritatea pieselor aftermarket si gasesti si cam orice ai nevoie si merita sh (aripi, faruri, etc.).
un prieten de-al meu și-a luat un golf4 1.6 din 2001 sau 2002. fericit nevoie mare. bătea puțin un amortizor...dar nimic grav. după 2 luni mă sună că i-a crăpat mașina īn mijlocul drumului. nu avea decāt panoul electric topit și alternatorul dus (mașina nu a avut NICIODATĂ nici un fel de tuning, sau vreo modificare electrică). evident că după ce a analizat-o amicul la care am dus-o a găsit bube care au costat aproape 2000 eur să fie reparate, fără să se investească nici un cent la exterior. numai motor articulații suspensii etc.

un alt prieten de-al meu și-a luat un Civic din '88 modificat la greu la motor etc. noi știam bine mașina și știam cātă mucificare a văzut la viața ei, și eu mă așteptam să fie ceva putred pe undeva. la 2 săptămāni i s-a spart cutia. a dat aprox. 500 de lei pe una impecabilă din dezmembrări, 250 pe montaj, 50 de lei ulterior pe montajul unei timonerii perfecte (cea originală avea probleme), cāt o fi dat pe uleiul pentru cutie, nou original Honda, și apoi un schimb de ulei și filtre la motor, și mașina merge perfect, vede mucificare īn continuare...no stress, și nici nu mai dă vreun semn că ar pica ceva.

asta e doar o īntāmplare, dar e vorba de 2 prieteni de-ai mei care au luat mașinile respective cam īn aceeași perioadă.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 16:41   #115
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Noi ne chinuim sa explicam...si presimt ca o sa-si cumpere Golf3 sau Bmw "pisicuta" ...
Devu is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 21:54   #116
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Cat de tare sunt. Acum am vazut, si-a luat Bmw "pisicuta"... in fine, succes proprietarului, sa o conduca multi km fara incidente.
Devu is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 22:00   #117
Chinez87

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 8
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by Devu View Post
Cat de tare sunt. Acum am vazut, si-a luat Bmw "pisicuta"... in fine, succes proprietarului, sa o conduca multi km fara incidente.
Referitor la ce zici,doar un cocalar si'ar mai cumpara o pisicuta la ora actuala sau un investitor nonsens care vrea sa faca ravagii in propriul "sat"...sa fim seriosi,cunoscator-necunoscator dar totusi de aia exista forumuri de unde sa tragi o concluzie si sa te documentezi..acum sa vedem cat de repede o vinde !!!
Chinez87 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 22:03   #118
MITSU
Honda Driver

Stage 5
 
MITSU's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 808
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

+1 Devule
MITSU is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 22:24   #119
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by Chinez87 View Post
Referitor la ce zici,doar un cocalar si'ar mai cumpara o pisicuta la ora actuala sau un investitor nonsens care vrea sa faca ravagii in propriul "sat"...sa fim seriosi,cunoscator-necunoscator dar totusi de aia exista forumuri de unde sa tragi o concluzie si sa te documentezi..acum sa vedem cat de repede o vinde !!!
Ca imagine, nu este cea mai buna alegere, dar ca masina, este ok si usor de intretiunut.

Sa o stapaneasca fericit si fara incidente.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 22:39   #120
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
O idee de bun simt: daca pug 206 nu ar fi fost o masina reusita, nu se mai vindea in 7 mil de exemplare. Normal ca apar mai multe probleme la o masina omniprezenta decat la o Honda din care in romania sunt de 50 de ori mai putine. Acu pe bune, are cineva honda de aia? Eu v-am mai zis, in Craiova in cativa ani daca am vazut 2-3... cine plm cumpara Honda ? Normal ca aia 2-3 din tara care le au le lauda si le sufla-n cur ca sunt asa si pe dincolo. Fanboism la maxim. Io sper sa iti iei coaja mult visata si sa vii sa te lauzi cu ea pe aici. Presimt insa ca o sa iti iei o pisicuta. Si dupa aia o sa ne intrebi cum pui kit turbo pe ea si daca "se merita" transplant de motor de iem pe ea.
Sunteti in urma.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -