Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-12, 00:59   #76
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Zic si eu asa, ca simplu cititor pe topic..
N-ar fi mai bine sa discutam mai mult de masinile astea 2(si doar astea 2) si mai putin de proprietarii lor?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 01:37   #77
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

scuze de offtopic dar cand vine vorba de honda vs orice altceva,se lasa cu jigniri personale de fiecare data.

Omu' aici de fata dupa cum am mai spus cred ca nu este exact hotarat de ce vrea sa faca. Ba vrea consum,ba vrea senzatie ..le vrea pe toata in aceeasi masina.
Cred ca pana acum si-a facut o idee despre ce sa aleaga...discutiile ulterioare nefiind constructive.
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 01:51   #78
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

A aratat baiatu preturi pentru piese si din cate observ sunt mai scumpe cele de civic.
Consumul inclin sa cred ca e mai mare la civic.

Designul o chestie de gusturi.
206- an fabricatie mai bun.
Cu ce inclina balanta in favoarea hondei?

PS: Am peugeot, imi place foarte tare honda dar strict in cazul acestei comparatii nu vad cu ce ar fi mai presus japoneza.

Daca era 1.6 puteam zice ca are potential mare sau mult mai mare de tuning.
__________________

PSA ♥♥♥
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 02:01   #79
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

ce argument solid ai adus.

tata nano-an mai bun, ce inclina balanta in favoarea rolls royce phantom ?

Se discuta de 7 pagini superioritatea modelului ej9 in comparatie cu 206 si tu vi si intrebi ca si cum nu s-ar fi vorbit nimic
apache is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 11:38   #80
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Performante asemanatoare la honda ej9 si peugeot 206, hmm, nici nu as fi presupus. Dar la masini e ca si cu actorii, unele chiar trag, iar altele iti dau impresia ca trag. E ca si cu logan-ul, 1.4 MPI e mai rapid ca 1.5 DCI, dar 99% din cei care le-au condus pe amandoua vor spune ca diesel-ul e mai rapid. Faptul ca honda e mult mai bine privita e faptul ca a construit o masina fun, iar 206 e o buburuza de oras, care nu te impresioneaza cu nimic, eu am condus pe a prietenei mele de cateva ori, dar daca ar fi sa o caracterizez nu imi amintesc nimic special, dar o honda ej9 pe care am condus-o pana la mare mi-a ramas in minte. Aici e face diferenta, honda a reusit sa faca o masina spectaculoasa, pe care oamenii normalii nu si-ar lua-o ca masina de zi cu zi, dar care e spectaculoasa pe sosea.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 03:08   #81
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by rockitos View Post
Performante asemanatoare la honda ej9 si peugeot 206, hmm, nici nu as fi presupus. Dar la masini e ca si cu actorii, unele chiar trag, iar altele iti dau impresia ca trag. E ca si cu logan-ul, 1.4 MPI e mai rapid ca 1.5 DCI, dar 99% din cei care le-au condus pe amandoua vor spune ca diesel-ul e mai rapid. Faptul ca honda e mult mai bine privita e faptul ca a construit o masina fun, iar 206 e o buburuza de oras, care nu te impresioneaza cu nimic, eu am condus pe a prietenei mele de cateva ori, dar daca ar fi sa o caracterizez nu imi amintesc nimic special, dar o honda ej9 pe care am condus-o pana la mare mi-a ramas in minte. Aici e face diferenta, honda a reusit sa faca o masina spectaculoasa, pe care oamenii normalii nu si-ar lua-o ca masina de zi cu zi, dar care e spectaculoasa pe sosea.
ia un golf 2 motor kr, punei suspensii forte hard, dute la mare si inapoi si te steptam cu pareri si impresii
vezi ca 15 dci chiar trage
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 10:52   #82
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Mai dati-l naibii de logan ca peste tot vine vorba de el.
Golf2 ziceam si eu. Daca nici ala nu te multumeste la banii aia atunci mai strangi bani si iei iei asa ceva : https://www.youtube.com/watch?v=HhpSK...2aRVAAAAAAAAAw
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 12:17   #83
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Da-le incolo de masini, am doua golfuri 5 si un bmw, si trebuie sa platesc impozitul, deja m-am ennervat si nici nu am fost inca la primarie. In Romania motorul mare ramane un vis in conditiile actuale, in ritmul asta masinile cu motor de 1.2, ajung masini de lux, iar 90% din masini o sa fie matizuri
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 00:17   #84
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Bine zici matiz, unu blana, a doua blana, dau a treia si am senzatii ca in bmw la 160 la ora, in matiz am 60 . Deci, ca senzatii, se pise pe bmw matizu.

Acu', foarte bine si corect a punctat EWN(sper ca nu am gresit nickul), cu date, cu preturi de piese, probleme si etc. Cei mai fanatici sunt posesorii de Honda, no doubt. De japonze in general. Am auzit de toate, consum de diesel la benzina, masina de 100 de cai care fuge ca altele de 200 ca doar calu putere japonez e ichi ban. Nu sunt de acord cu afirmatii gen rahat de motoare pentru ca deh, fiecare isi iubeste cotetu' si nu convingi pe nimeni jignind.

Am si o mica observatie, pe langa piesele evident mai ieftine la pug(ma refer la alea esentiale la o masina de 10 ani gen ambreiaj) trebuie sa aveti in vedere ca sunt pline dezmembrarile de 206, deci dati nimic pe orice reper gen far, aripa, bara, parbriz, chestii care costa enorm noi. La Honda,pauza, cre'ca tre sa mergeti pe "original"si daca va luati o honda de 1000 de euro(eu nu am vazut masini gen sub 2000, in mintile lor) imi imaginez ca nu aveti bani sa va dea afara din casa. Eu am mers enorm cu un 206 de 1.4 8v al unui prieten, omu' sarea borduri cu ea, nu o menaja, ii dadea 6000rpm zilnic. Este foarte confortabila, usor de condus, misto ca design, fiabila, el nu a avut probleme cu ea in afara de suspensii dupa vreo 3 ani si 50 de mii de km, dar repet, sarea borduri cu ea si ii dadea morti.A, si un senzor de pe la nu stiu ce *** i s-a dus, dar a fost o nimica toata(masina NU a fost luata noua ci sh si avea peste 100k).

Ca performante dinamice evident ca masinile sunt foarte apropiate, din cifre realiste vorbesc, nu din delir de NFS. Asta cu "sta pe drum de mai rar" este un delir ca oricare altul, orice masina sta pe drum daca stii sa intri corect intr-o curba si daca ai cauciucuri bune + suspensie in mintile ei.

Overall, daca nu esti fanatic, chiar nu vad de ce ti-ai lua o honda de 90 de cai in loc sa iti iei un peug de 110 de ex sau macar ceva similar, iesi mai bine oricum ai privi-o, o chestie simpatica si la pug pe langa designul foarte reusit desi e din anii 90(honda arata ca un cur), se aude motoru' ala de zici ca e v6, este destul de prost insonorizat compartimentul motor la benzina, cred ca intentionat, daca il turezi ai impresia ca esti nepotu' lu Senna cel putin.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 19-01-12 at 00:42.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 13:56   #85
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
Si cateva cifre sa nu vorbim degeaba:

Costuri piese (sursa autokarma)

Capete de bara Civic 1.4i - 47,34 ron STARLINE
Capete de bara 206 1.4i - 29,15 ron STARLINE
Planetara Civic 1.4i - 833,96 RON GENERAL RICAMBI
Planetara 206 1.4i - 262,65 RON GENERAL RICAMBI
Set ambreiaj Civic 1.4i - 1171,59 RON LUK
Set ambreiaj 206 1.4i - 513,07 RON LUK
Pompa de apa Civic 1.4i - 132,09 RON AIRTEX
Pompa de apa 206 1.4i - 119,15 RON AIRTEX


Specificatii tehnice, ca tot e Civicul masina suprema, racing, fiabila etc. (am pus aceleasi puteri, nu aceiasi cilindree pentru ca asa e logic. Altfel la fel de bine pot compar si eu 1.8 VTEC cu 1.8 TSI si tot asa)

Peugeot 206 3p 1.6 90 CP - 11.7s / 185 km/h
Honda Civic 3p - 1.4 90 CP - 11.6 / 177 km/h
Peugeot 206 3p 1.6 110 CP - 9.4s / 198 km/h
Honda Civic 3p 1.5 115 CP - 10.3s / 188 km/h
Peugeot 206 3p 1.4 90 CP - 12,2s / 178 km/h
Honda Civic 3p 1.5 90 CP - 11,6s / 177 km/h

deci sunt pe acolo amandoua. Doar ca Civicul trebuie turat mai mult, ceea ce inseamna consum mai mare si bineinteles senzatii mai mari, extreme chiar cu 90-110 cp la 653535353 rpm.

Multa bafta in alegerea masinii.
Am eu vedenii sau...peugeot-ul ala atinge viteze mai mari, costa mai putin la piese de schimb are DOTARI (da, aici se include climatronic, scaune de piele si alte bonusuri depinde de varianta de echipare).

Spunea cineva mai sus ca Hondele alea au nu-stiu-ce super dotari.--Pardon majoritatea sunt mai chele ca Opel'u meu care macar are 2 airbag-uri si-un display

Civicurile astea...au devenit un fel de bmw pisicutza.Auzi mare performanta honda de 75/90 cp rupeee , e masina suprema.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 14:15   #86
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Cei mai fanatici sunt posesorii de Honda, no doubt. De japonze in general. Am auzit de toate, consum de diesel la benzina, masina de 100 de cai care fuge ca altele de 200 ca doar calu putere japonez e ichi ban. Nu sunt de acord cu afirmatii gen rahat de motoare pentru ca deh, fiecare isi iubeste cotetu' si nu convingi pe nimeni jignind.

Bine punctat aici , sunt posesor de honda si in ultima vreme sunt satul de fenomenul asta care a acaparat marca si in romania din cauza pustanilor. Orice teribilist se crede zmeu cand vede ca face cu o masina de 90/125/160 "cai" orice BMW , VW , Audi etc cu mai multi caluti care se crede mai tare ca el la stop , in trecut fiind posesor de dacie , cielo ( respect pentru cei ce au peste 300mii km cu masina asta) golf etc.
Honda nu inseamna liniute , nu orice posesor de Honda este "reisar". Generatia de azi a luat-o razna si ne apropiem de ce se intampla in state. Pana acum va faleati cu pisicutele , ursii , rechinii... va rog ramaneti cu ele .pentru voi Honda nu este fiabila , honda este scump de intretinut , este la fel de puternica ca orice masina din grupa ei si orice detinator de honda este "reisar"

Revenind la topic:
totul se rezuma la ce vrei de la masina . Jos palaria pentru motorul diesel de Peugeot . Daca te intereseaza comfortul , consumul si eventual mai multa siguranta alege 206. Pentru ceva mai sprinten ( benzinar) dar cu un consum mai decent , o vizibilitate excelenta , un motor superfiabil si ceva mai tineresc alege EJ9. Consumabilele le poti gasi la orice magazin de piese (pretul depinde si de cat vrea sa te fure omul DEH e japoneza si piesele "ie" scumpe) si sunt in aceeasi categorie de pret ca si masinile din aceeasi clasa. La dezmembrari viziteaza-le si apoi stam de vorba. Fiecare masina are plusurile si minusurile ei , depinde de tine ce te avantajeaza mai mult si cat esti dispus sa investesti in intretinere si repratii pentru masina.
__________________


“If Honda does not race there is no Honda.” by Soichiro Honda

Last edited by Vali_lj; 19-01-12 at 14:21.
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 14:22   #87
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Am eu vedenii sau...peugeot-ul ala atinge viteze mai mari, costa mai putin la piese de schimb are DOTARI (da, aici se include climatronic, scaune de piele si alte bonusuri depinde de varianta de echipare).

Spunea cineva mai sus ca Hondele alea au nu-stiu-ce super dotari.--Pardon majoritatea sunt mai chele ca Opel'u meu care macar are 2 airbag-uri si-un display

Civicurile astea...au devenit un fel de bmw pisicutza.Auzi mare performanta honda de 75/90 cp rupeee , e masina suprema.
Pe ce baza faci astfel de afirmatii ? Ai condus vreodata o Honda ?
Stai calm ca si Honda are airbag-uri, geamuri electrice, trapa, A/C. display-uri, ecrane ecranase monitoare. Ah....da, nu are scaune de "pele" ( because Japan ).

Nici odata Civic-urile nu vor ajunge ca "pisicutele", pentru ca toti taranii cu impresii cauta tractiune spate si neaparat sigla BMW ///M ca sa dea bine la pitipoance.

Ce nu vreti voi sa acceptati si intelegi...este ca Honda are un plus de fiabilitate fata de Peugeot PUNCT

Tot va agitati fara rost...
__________________

Honda Civic Eg3 rolling low on Wolfrace
"Most people forget that they build a car for themselves, not for the community..."
Devu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 16:08   #88
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Plusuri si minusuri la fiecare masina, dar nu mai ridicati asa in slavi orice cutie, la Ncap cum sta honda ej9 fata de pug? Presimt ca mai prost...

La dezmembrari, sa fim seriosi, ce crezi ca gasesti, peug care este una dintre cele mai vandute masini din istorie sau ej9 de care stim eu tu si inca 3 pasionati pe 4t? Eu in Craiova nu am vazut nici un exemplar si Craiova este un oras maricel. 206 sunt peste tot. Si piesele chiar sunt mai scumpe la Honda, oricat ai incerca sa o negi, ambreiaju e dublu la pret si as putea sa pariez ca stai dupa el, ca si alte repere. Gasesti, dar nu ca la o masina vanduta in 7 mil de exemplare.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 17:11   #89
maharvey

Stage 3
 
maharvey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
La dezmembrari, sa fim seriosi, ce crezi ca gasesti, peug care este una dintre cele mai vandute masini din istorie sau ej9 de care stim eu tu si inca 3 pasionati pe 4t? Eu in Craiova nu am vazut nici un exemplar si Craiova este un oras maricel.
tocmai ca in Craiova sunt cred ca cele mai multe la dezmembrat
maharvey is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 17:24   #90
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Honda civic ej9 sau peugeot 206 ?

Toate 3?
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -