Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-12, 17:08   #1
Livius_27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 51
Default skoda fabia I vs renault clio

Ambele motoare 1.4 16V an 2000-2003 .
Sau vreo alternativa in aceiasi bani.
Livius_27 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 23:32   #2
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Zi si cam ce vrei de la masina.
Personal, strict intre astea doua as lua clio dar de fapt nu mi-as lua nici una ci as alege hyundai.
Am avut accentul 2001 de 1.3/85hp ales contra fabia 1.4 16v, dar acum as lua accent 1.6/105cp
La vremea aia nu avea nimic in plus de oferit in aceeasi bani, iar ca dinamica e net superioara.
Am tinut-o 30kkm si nu am avut nici o problema, urmatorul propietar o are de aproape 4 ani, ceea ce zic eu ca inseamna ca e multumit de ea.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 11:32   #3
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Fara suparare dar accent 1.3 e cu mult inferior fabiei ! 1.6 da, dar 1.3 nu !


N am condus renault clio si de aceea refuz sa mi dau cu parerea.



Eu am fabia de aproape 3 ani, din pacate varianta 1.4 8v, dar am avut ocazia sa merg si cu cea 16v si mi a placut foarte mult.... insa din pacate, datorita mecanicilor extraordinari ce exista in aceasta tara, am ajuns sa regret alegerea facuta !
__________________
MedLife !

318i 99' !
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 13:01   #4
Livius_27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 51
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Fi mia explicit!Ti-au facut ceva la masina sau doar nu se pricep ?
Livius_27 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 13:22   #5
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

La inceput, peste tot unde ma duceam, auzeam : Deh domne daca nu v ati luat Octavia ! [ oare daca aveam banii necesari, nu mi luam ? ] , ca apoi sa se dovedeasca a fi niste catastrofe in a depista problemele....Bine, mai nou am vazut ca e la moda sa se ia pe ghicite ...Schimba aia , schimba aia, daca nu scapi de problema, schimbam si aia...Parca am acasa salteaua plina de bani !


Momentan ma confrunt cu un sunet ciudat ce vine, zic eu, de la o planetara...Dar mai nimeni nu-mi poate spune exact ce e...Un mecanic ma punea sa schimb planetara care era okey din punct de vedere tehnic, apoi singura persoana care se ocupa de planetare din oras, mi a gasit o parte din 'buba' sa zic asa, mi a garantat ca nu se va mai auzi sunetu' respectiv si ca planetarele sunt okey....asta a durat cam o saptamana !

Si asa am ajuns la concluzia ca pe la noi prin tara mecanicii sunt axati doar pe anumite masini, stiu sa schimbe doar anumite piese [ prima data cand am schimbat bucsile, m au tinut doar 1 luna ) ]


PS : Daca te orientezi spre fabia, cauta sa o iei dupa 2002 ...Pana atunci au fost cam problematice [ pica senzorul de servo care e aproximativ ~ 150 euro cu piesa originala la schimb ] [ pe mine ma costat mai mult, bineinteles, tot din cauza mecanicilor ) ]
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 21:44   #6
Livius_27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 51
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Pai daca as avea bani mi-as lua )...Ideea e ca tot pe la 2000-2001 ma inscriu cu banii...De asta intreb...Bine ca mi-ai zis o problema
Livius_27 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 22:03   #7
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Quote:
Originally Posted by MiTzA- View Post
Fara suparare dar accent 1.3 e cu mult inferior fabiei ! 1.6 da, dar 1.3 nu !


N am condus renault clio si de aceea refuz sa mi dau cu parerea.



Eu am fabia de aproape 3 ani, din pacate varianta 1.4 8v, dar am avut ocazia sa merg si cu cea 16v si mi a placut foarte mult.... insa din pacate, datorita mecanicilor extraordinari ce exista in aceasta tara, am ajuns sa regret alegerea facuta !
Eu fabia am vrut initial (pentru ca nu credeam ca pot sa iau altceva cu 6000 euro,in 2007, an min 2000 cu AC, servodirectie si inchidere centralizata) dar cand am dat de accent 2001 la aceeasi bani , m-am cam hotarat in cateva minute ca daca e ok , o iau, si am dat-o doar de NEVOIE.
Masina aia in 30kkm, cat a stat la mine, a vazut service doar pt schimbat distributia care a fost 2.700.000 (inclusiv 2 curele auxiliare) in 2007. Am fost si am intrebat intr-o doara la reprezentanta, cat e manopera, cand au zis ca e tot cam atat (~2.600.000) am hotarat ca o fac acolo.

Pe hartie e mai lenta cu aproape 1 secunda pe 0-100 fata de fabia 1.4 16v, in realitate e mai placut de condus si net mai silentioasa ca fabia.
Schimbator ca la acel hyundai am mai vazut la un mitsu si ORICE europeana era o dezamagire din punctul asta de vedere fata de ea, inclusiv actuala mea masina care ar fi premium.

La tinuta de drum si spatiu iar este superioara.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 23:06   #8
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Cand am zis ca e inferioar hyundaiu' m am referit la motor, pentru ca am avut 'ghinionu' sa fiu intr un hyundai cu motor 1.3 si sa vad cum pleca tiru incarcat in panta inaintea noastra ! Mai mult din punctul asta de vedere !


In rest, cum am zis, n am avut clio, nu mi dau cu parerea !


Foarte okey pretul la distributie, daca toate piesele sunt asa, atunci go for it ! Hyundaiu' isi face bani !


Skoda e mai scumpa la intretinere, de exemplu bucsi fata 150 lei, aceasi marca care la golf4 / octavia am inteles ca ar fi 100 lei !


Cand am schimbat ambreiajul [ mie in certificat imi scrie ca 16v si putere 50 kw, iar fabia 16v cu puterea asta nu exista, si asa am aflat ca de fapt e 8v si nu 16v ] asa am aflat ca nu e 16v, dar am avut curiozitatea sa vad care e diferenta la ambreiaj intre 8v si 16v.

Sachsu' pt 8v a fost 650 lei pe cand pt 16v era 1150lei ! Difera doar placa de presiune !


PS: Daca te hotarasti pentru skoda sau mai ai nevoie de sfaturi legate de fabia, poti sa mi dai PM, nu vreau sa poluez topicul sau sa intru in polemici !


Numai bine !

PS2: Distributia fara pompa de apa pt 8v a costat 650 lei !
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 07:45   #9
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Nu ai cum sa poluezi cu informatii despre fabia pe un topic despre fabia.

O sa poluez eu
Exista mai multe versiuni de 1.3, de la 60cp la 85cp (4cil/12v), acesta l-am avut si era la egalitate cu golan de 90cp.
Distributia este foarte simpla - nu include pompa de apa, de aia e si ieftina, practic e cureaua +rola intinzatoare, celelate 2 auxiliare le-am schimbat ca tot plateam manopera si erau doar vreo 30-40 de lei ambele, ceva de genu. (are 3 auxililare - cea de la AC nu am schimbat-o)

Preturile la piese nu le stiu, stiu doar ca exista 3 tipuri de stopuri - primul si ultimul tip erau ~250 de ron, cel intermediar, pentru ca au fost foarte putin fabricate erau ~500lei.
Farul cam acelasi pret parca la toate ~250ron

Mie mi-au placut foarte tare comenzile si faptul ca era foarte silentios, de ex era mai silentios si cu comenzi mai placute ca un G4 de 1.6 cu care am avut ocazia sa-l compar.
Asta nu inseamna ca zic ca era peste G4!
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 09:03   #10
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

fabia 1.9 tdi 101 cai 4.5\100km
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 09:46   #11
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Quote:
Originally Posted by Livius_27 View Post
Pai daca as avea bani mi-as lua )...Ideea e ca tot pe la 2000-2001 ma inscriu cu banii...De asta intreb...Bine ca mi-ai zis o problema
Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
fabia 1.9 tdi 101 cai 4.5\100km

1.9 TDIu' ar fi cea mai buna alegere , dar daca abia se incadreaza la bani sa ia una 2001 - 2002 benzinara, e mai greu ( aproape imposibil ) sa se lipeasca de TDI ....dar nu se stie niciodata !
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 15:39   #12
Livius_27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 51
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Quote:
Originally Posted by MiTzA- View Post
Cand am zis ca e inferioar hyundaiu' m am referit la motor, pentru ca am avut 'ghinionu' sa fiu intr un hyundai cu motor 1.3 si sa vad cum pleca tiru incarcat in panta inaintea noastra ...

Skoda e mai scumpa la intretinere, de exemplu bucsi fata 150 lei, aceasi marca care la golf4 / octavia am inteles ca ar fi 100 lei !
....
Sachsu' pt 8v a fost 650 lei pe cand pt 16v era 1150lei ! Difera doar placa de presiune !
In primul rand vreau sa iti multumesc pentru informatii !
Acum de intretinerea am mai auzit ca ar fi cam scumpa.
Pe mine ma atrage din 2 motive simple : costul de achizitie si taxa de poluare.
Am gasit cateva pe la 2400 euro in germania iar taxa e 600 ron.
M-ai cam speriat cu ambreiajul ala ,ca eu 16V 101CP vreau sa imi iau,de 1.9 TDI ma cam feresc ,ca in banii care ii am eu nu cred sa gasesc o masina buna...Asa ele mai sunt dar....

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Exista mai multe versiuni de 1.3, de la 60cp la 85cp (4cil/12v), acesta l-am avut si era la egalitate cu golan de 90cp.

Preturile la piese nu le stiu, stiu doar ca exista 3 tipuri de stopuri - primul si ultimul tip erau ~250 de ron, cel intermediar, pentru ca au fost foarte putin fabricate erau ~500lei.
Farul cam acelasi pret parca la toate ~250ron
Pai e cam puturoasa atunci daca e la egalitate cu loganul fie el si de 90...
Preturile e adevarat,sunt mici...dar cu mecanicii cum sta?Ca la noi in tara avem macanici doar de BMW si VAG - 1.9TDI )
Livius_27 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 15:47   #13
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Quote:
Originally Posted by Livius_27 View Post
In primul rand vreau sa iti multumesc pentru informatii !
Acum de intretinerea am mai auzit ca ar fi cam scumpa.
Pe mine ma atrage din 2 motive simple : costul de achizitie si taxa de poluare.
Am gasit cateva pe la 2400 euro in germania iar taxa e 600 ron.
M-ai cam speriat cu ambreiajul ala ,ca eu 16V 101CP vreau sa imi iau,de 1.9 TDI ma cam feresc ,ca in banii care ii am eu nu cred sa gasesc o masina buna...Asa ele mai sunt dar....



Pai e cam puturoasa atunci daca e la egalitate cu loganul fie el si de 90...
Preturile e adevarat,sunt mici...dar cu mecanicii cum sta?Ca la noi in tara avem macanici doar de BMW si VAG - 1.9TDI )
Stai linistit, la ambreiaj ai ca alternativa cel fabricat de LUK la acealsi pret cu cel Sachs pt 8v
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 17:46   #14
vwgolf_trei

Stage 5
 
vwgolf_trei's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,337
Member of:
[VW]
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

de renault clio nu zice nimeni nimic si io as fi interesat sa achizitionez unu si nush ce sa fac!!!
vwgolf_trei is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 22:57   #15
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: skoda fabia I vs renault clio

Quote:
Originally Posted by Livius_27 View Post
Pai e cam puturoasa atunci daca e la egalitate cu loganul fie el si de 90...
Preturile e adevarat,sunt mici...dar cu mecanicii cum sta?Ca la noi in tara avem macanici doar de BMW si VAG - 1.9TDI )

Te rog sa nu te superi dar e o vorba romaneasca ... ce pretentii ai la pana in suta de cai?!?
Nu stiu cum e cu mecanicii ca nu prea m-am intersectat cu ei, mie mi s-a parut absolut ok pretul la ora de manopera la reprezentanta, mai mult nu stiu pentru ca nu am avut de a face cu ei.
Daca vrei mai sprintena trebuie sa lasi la an sau sa cresti bugetul.

Clio dupa parerea mea e un logan mai inghesuit si chiar mai urat din 2000.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -