Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-11, 16:52   #16
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Vw au reusit sa faca o masina mai urata dupa facelift (mie personal imi place fara facelift) si sa ti-o vanda ca fiind de generatie noua ...


Last edited by UNLORD; 15-12-11 at 16:56.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 17:01   #17
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

majoritatea modelelor VAG sunt la fel... din 2005 au trecut la politica asta, doar vor sa devanseze toyota, asa ca au crescut cantitatea, iar calitatea a ramas putin in spate.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 17:47   #18
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Eu pot sa spun cateva cuvinte, cel putin despre fiabilitatea ford, la firma unde lucrez sunt 4 care au trecut toate de 500 k (un bezinar si 3 diesel-uri), si in afara de revizii obisnuite nu tin minte sa fi avut vreo problema. Pe de alta parte parte passat e cunoscut ca slabut la fiabilitate, vw incepe sa stea rau la capitolul unde excela in trecut, nu mai reusesc sa faca masini la fel de fiabile ca golf IV sau vechiul passat. Eu as merge clar spre ford, e un model mai nou, are tinuta de drum excelenta, e mai frumos si mult mai fiabil.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 17:55   #19
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Sincer nu v-ati saturat de povesti nemuritoare ? NU (NU!) exista masina care sa mearga 500 000 KM (mai ales in RO) fara sa aiba vreo problema. Astea sunt basme pentru copii < 7 ani, cand aud pe cineva ca a luat masina si a mers sute de mii cu ea sau ca stie el pe cineva cu nush ce masina la 700 000 si nu a schimbat nimic ma pufneste rasul. E penibil.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 17:58   #20
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Sincer nu v-ati saturat de povesti nemuritoare ? NU (NU!) exista masina care sa mearga 500 000 KM (mai ales in RO) fara sa aiba vreo problema. Astea sunt basme pentru copii < 7 ani, cand aud pe cineva ca a luat masina si a mers sute de mii cu ea sau ca stie el pe cineva cu nush ce masina la 700 000 si nu a schimbat nimic ma pufneste rasul. E penibil.
Ma vad nevoit sa iti dau dreptate ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 00:38   #21
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Sincer nu v-ati saturat de povesti nemuritoare ? NU (NU!) exista masina care sa mearga 500 000 KM (mai ales in RO) fara sa aiba vreo problema. Astea sunt basme pentru copii < 7 ani, cand aud pe cineva ca a luat masina si a mers sute de mii cu ea sau ca stie el pe cineva cu nush ce masina la 700 000 si nu a schimbat nimic ma pufneste rasul. E penibil.
Offtopic : Am mers acum cateva zile cu un taxi,Logan diesel din 2005,care avea in bord 397.000 Km.Soferul sustinea vehement ca nu s-au schimbat la ea decat consumabilele +bucse.Nu stiu in ce masura spunea adevarul.
On : Fordul,modelul acesta ,este mult peste Passat-ul de sus.Am prieteni care au ambele masini,si se vede diferenta cand te urci din Ford in Vw.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 00:55   #22
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

O sa pot face review-ul la noul Passat, in scurt timp.

Daca as putea alege ca tine, ma duc pe Ford. Il gasesti si mai ieftin.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 20:04   #23
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Vad ca am starnit o dezbatere aprinsa cu postul meu , ma simt dator sa revin cu niste precizari. Am vorbit cu soferii a doua din forduri sa ii intreb care au fost problemele cu masinile mai detaliat.
Primul, benzinar din 2008, motor 1.6, actualmente 530 k kilometrii. Aspect exterior, un pic ruginit pe la aripile spate, vopseaua inca se tine bine cu mici exfolieri pe praguri si o gramade de punctisoare pe capota. Interior: scaunul sofer e praf , dar restul interiorului arata inca bine. Electronicale, merg majoritatea, geamurile dreapta fata si stanga spate nu mai merg, am inteles ca la unul e rupt ceva, si la altul e ars motorasul, difuzoarele nu mai merg in usa soferului, si cica clima nu mai baga racoare ca lumea. Ca defectiune am inteles ca a fost schimbat ambreiajul la 400 k si ceva kilometrii, a fost schimbat un radiator la clima, incarcat de cateva ori cu freon, telescoapele au fost schimbate de 2 ori, distributia si restul de accesorii de cateva ori, odata pompa de benzina, si cica urmeza a fi schimbate 2 injectoare la urmatoare revizie, daca nu se schimba intre timp masinile. O singura data cica sa ramas cu el in drum si a necesitat tractare, deoarece a lovit uin iepure si sa rupt o conducta de frana si alte chestii la roata dreapta fata.
Al doilea, 2008. motor 2.0 diesel, actual 480 k km. Aspect exterior, ruginit destul; de tarisor spate, plus un prag cu destul de multa rugina. Astepct interior, scaune fata destul de uzate, cotiera rupta, si o tetiera pe dreapta sta intr-o pozitie anormala . Electronicale, nu merge o treapta la ventilator, radio-ul merge dar nu se aprimde display-ul decat foarte slab, geamul stanga spate nu se deschide, si nu mai merg proiectoarele ceata fata. Defectiuni: a fost schimbat de curand rulmentul de la fulie de la compresorul de la clima, si un injector, cica nu mai tragea bine, in rest cica numai reparatiile si reviziile uzuale adica majoritatea consumabile. Nu sa ramas niciodata in dum cu el.
Sper ca post-ul meu sa fie complet de data asta, deoarece nu am vrut sa se creada ca au mers 500 k fara nici o problema, ci doar ca nu au fost probleme majore, iar masinile sunt intr-o stare cat de cat buna de functionare.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 23:00   #24
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Astia vad ca au bagat kilometrii foarte seriosi in masini in 3 ani 500 k km.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 16:26   #25
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Ca posesor de Mondeo 1.8 Tdci din 2008 si cu 76.000 km la bord pot sa spun ca pana acum nu am avut absolut nici o problema la masina. Asta nu inseamna ca toate sunt la fel. Pe clubford alti posesori au mai avut diferite probleme dar referitor la aparitia ruginei, chiar nu am auzit pana acum sa fi avut cineva probleme ca cele semnalate mai sus.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 15:41   #26
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

aici fiecare cioara isi lauda puiul:d
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 22:12   #27
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
aici fiecare cioara isi lauda puiul:d

nu vreau sa ma laud nici eu si nici vreo masina...vreau doar sa va spun ca daca ar fi sa trag linie nu as alege niciodata un ford in loc sa aleg ceva din grupul VAG,pt.toti cei care vor sa comenteze aiurea ii invit la mine la service sa le dovedesc acum la sfarsit de an cate forduri au venit cu ambriaje la schimbat,amortizoare,injectoare blocate,egr infundat si cate vw,skoda...etc din grupul vag......vb.numai de masinii an fab de la 2007 in sus si numai diesel tdi respectiv tdci pana in 100.000 km.am contract cu o firma care are 250 masinii 150 forduri mondeo si focus si 100 vw passat si skoda octavia.....vw passat si skoda octavia doar consumabile rareori vreo problema in schimb de fiecare data cand intra un ford umplea testerul de erori.ASA CA INTR-UN FEL AI DREPTATE FIECARE LAUDA CE ARE,DAR EU NU AM NICI UNA NICI ALTA....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 08:40   #28
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Eu n-am service ca tine, dar te-as ruga sa intri pe forumul Ford, suntem destui care activam acolo. Cand o sa gasesti pe cineva care s-a plans pana acum de de toate problemele mentionate de tine, sa ma anunti si pe mine.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 09:27   #29
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
.................vw passat si skoda octavia doar consumabile rareori vreo problema in schimb de fiecare data cand intra un ford umplea testerul de erori........
Hai ma, chiar de fiecare data

Stupid, foarte stupid cu generalizarea asta.... Tu ai impresia ca o sa te creada cineva ???
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 22:32   #30
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Passat VS Ford Mondeo

Eu cred ca scopul nostru ar fi sa stabilim care din cele doua masini e mai buna ca achizitie. Eu am precizat cazul a doua forduri pe care le stiu si care au mers 500 k km fara nici o problema majora. Pentru comparatie nu stiu posesori de passat-uri cu care sa discut detaliat despre masina, asa ca postul unui posesor de service are o relevanta destul de mare deoarece el a vazut ambele modele. Comparatia e si destul de nedreapta pentru VW deoarece noi comparam un model destul de vechiut de passat cu un model mai nou de mondeo. Acum preferintele la masini difera de la o persoana la alta, unii prefera o masina ca BMW-ul, care e ca o femeie foarte frumoasa si buna la pat, dar care nu gateste, nu spala, e extrem de costisitor de intretinut si te lasa balta cand iti e lumea mai draga, sau poti sa iti iei ratusca urata, care spala, gateste, ti-e tot timpul alaturi dar cu care iti e rusine sa iesi in lume si nu prea iti ofera nici o satisfactie
rockitos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -