Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ford GT vs Porsche Carrera GT
Ford GT 20 23.81%
Porsche Carrera GT 60 71.43%
Nu am preferinte 4 4.76%
Voters: 84. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-01-07, 18:44   #46
Viduka11

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 75
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

Porshe Carrera GT este destul de buna fata de Ford GT
Viduka11 is offline  
Old 21-01-07, 14:47   #47
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

Quote:
Originally Posted by PiStI View Post
probabil ca e buna masina (gord gt), dar e o copie nereusita a originalului.
Ford GT 2005 e o masina excelenta. Au fost si alte tentative de a inlocui GT-ul vechi printre care si GT90, dar pana la urma si-au dat seama ca nu merita. GT 2005 duce mai departe modelul din 1966. Formele nu au fost schimbate ci adaptate pentru epoca noastra. Motorul a ramas tot un V8 supraalimentat. Si fata de modelul anterior e putin mai inalt si asta inseamna ca mai multi oameni il pot conduce. Nu vorbi prostii despre masina asta numai ca sa te afli in treaba. Te-ai uitat macar la pret? Desi nu merita sa imi bat capul, ca multa lume de pe forumul asta se pare ca nu se uita la pret cand cumpara o masina. E semn bun, poate chiar a crescut nivelul de trai.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline  
Old 21-01-07, 15:27   #48
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

Quote:
Originally Posted by GabiByte View Post
Ford GT 2005 e o masina excelenta. Au fost si alte tentative de a inlocui GT-ul vechi printre care si GT90, dar pana la urma si-au dat seama ca nu merita. GT 2005 duce mai departe modelul din 1966. Formele nu au fost schimbate ci adaptate pentru epoca noastra. Motorul a ramas tot un V8 supraalimentat. Si fata de modelul anterior e putin mai inalt si asta inseamna ca mai multi oameni il pot conduce. Nu vorbi prostii despre masina asta numai ca sa te afli in treaba. Te-ai uitat macar la pret? Desi nu merita sa imi bat capul, ca multa lume de pe forumul asta se pare ca nu se uita la pret cand cumpara o masina. E semn bun, poate chiar a crescut nivelul de trai.

Pe de o parte ai dreptate, pa de alta are PiStI dreptate.
Originalul era facut pe pista, la cursele 24ore, si dupa aia adaptat pe strazi.
La noul GT...ma rog, era facut asa incat se semene cu vechiul dar nu este facut pe pista mai mult pe roti publice, am vazut vreo 3 exepmlare, si un din cel veche...este diefrenta mare intre astea, ma refer la conceptie.
La GT 40 au facut o masina de curse in care un om mai mare decat 170 nu putea conduce...asta este pentru a fi mai joasa masina, au facut foarte umlte compromise la aia, la cel nou este altfel, si sa nu uitam ca nu tine de loc, am citit ca jumatatea nu merge mai mult decat 15000Km...apar probleme ... cu caleata
Eagleee is offline  
Old 21-01-07, 15:30   #49
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

Quote:
Originally Posted by GabiByte View Post
Ford GT 2005 e o masina excelenta. Au fost si alte tentative de a inlocui GT-ul vechi printre care si GT90, dar pana la urma si-au dat seama ca nu merita. GT 2005 duce mai departe modelul din 1966. Formele nu au fost schimbate ci adaptate pentru epoca noastra. Motorul a ramas tot un V8 supraalimentat. Si fata de modelul anterior e putin mai inalt si asta inseamna ca mai multi oameni il pot conduce. Nu vorbi prostii despre masina asta numai ca sa te afli in treaba. Te-ai uitat macar la pret? Desi nu merita sa imi bat capul, ca multa lume de pe forumul asta se pare ca nu se uita la pret cand cumpara o masina. E semn bun, poate chiar a crescut nivelul de trai.

Pe de o parte ai dreptate, pa de alta are PiStI dreptate.
Originalul era facut pe pista, si dupa aia adaptat pe strazi.
La noul GT...ma rog, era facut asa incat se semene cu vechiul dar nu este facut pe pista mai mult pe roti publice, am vazut vreo 3 exepmlare, si una din cel veche...este diefrenta mare intre astea, ma refer la conceptie.
La GT 40 au facut o masina de curse in care un om mai mare decat 170 nu putea conduce...asta este pentru a fi mai joasa masina, au facut foarte multe compromise la aia, la cel nou este altfel, si sa nu uitam ca nu tine de loc, am citit ca jumatatea nu merge mai mult decat 15000Km...apar probleme ... cu caleata
Eagleee is offline  
Old 11-03-07, 04:57   #50
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

Fordul e o masina sport buna si ieftina, raport pret performante excelent tipic la masinile sport americane. Carrera GT insa este in alta liga, imi pare rau, este diferenta intra un exercitiu de marketing ( Fordul GT40 hai sa l inviem si sa l modernizam si facem niste bani) si tehnologie pur racing domolit aun pic pentru strada. Inca odata, Fordul GT este un supercar, pt cei care vor sa simta "muschiul american" este perfecta. Dar Carrera GT este altceva, reprezinta (aproape) toata experienta de racing de la GT si LM, ALMS adunata de Porsche in decenii de competitie, este un "pure breed", e ca si cum ai compara un buzdugan cu o katana. Ca sa exploatezi un Carerra GT la limitele masinii trebuie sa fii deja un super pilot, este cel mai pur supercar modern. Cand am auzit motorul s a ridicat parul pe mine...nu exista absolut nici un motor in lume la ora asta care sa fie mai apropiat de racing ( nu street racing ) decat V10ele asta. Nu Enzo, nu Koenigsegg, nu Lamborghini... nu nu...uitati va la turatii, la raspunsul motorului, aproape nu exista inertie in motorul ala. Cineva il compara cu motorul de F1, nu numai sunetul ci si faptul ca in momentul in care ai taiat contactul motorul se opreste aproape instantaneu. 0 inertie. Iar la acceleratie la gol, acul turometrului aproape nu tine pasul hehe. Ah, si are cutie manuala, nu bla bla uri de marketing "manetute de F1". Daca vrei sa conduci, condu cu o cutie manuala, nu lasa computerul sa te giugiuleasca ...
Bafta!
993turbo is offline  
Old 11-03-07, 20:02   #51
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

da are dreptate 993 turbo...good point, totusi nu ai cum sa alegi intre cele 2 masini sunt atat de diferite incat chiar nu poti...din punct de vedere al design-ului nu ai cum, motor nici atat, interior...
dar totusi pustiul asta de 15 ani care a deschis thread-ul e chiar tare frate m-am uitat pe posturile lui mai vechi...e carbonist impatimit omul...nu ca eu nu m-as juca, dar totusi...ai reusit sa faci ceva mai mult decat sa ii dai cheie masinii??? da chiar cine a avut incredere sa te lase la volan???
eu unu daca as avea asa o masinutza sincer nu cred ca as lasa-o nici pe mama
__________________
the cars i've owned: audi a4 1.8i, audi a4 2.5 tdi quattro, bmw 316i e46, bmw 323ci e46, bmw 725 tds, fiat brava 1.8 16v, mitsubishi 3000gt mk1, mitsubishi 3000gt mk3, nissan 200sx s14a, opel vectra 2.2dti, peugeot 205 1.3i, peugeot 406 coupe 3.0, peugeot 607 3.0 v6, volvo s60t5 2.3t, clio sport...still here:kia pro ceed, infiniti fx35, bora VR6 4M, audi a3
vladdaman is offline  
Old 11-03-07, 21:12   #52
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

N-a zis ca ar fi condus el, era doar pasager

~Nautilus
Nautilus is offline  
Old 11-03-07, 21:34   #53
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

mda in fine a zis ca trebuie sa ai talpa grea ca sa poti sa apesi acceleratia...deci ma gandeam ca poate zicea ca ar fi condus el masina in fine nu e important oricum bafta lui
vladdaman is offline  
Old 06-04-07, 22:43   #54
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

ford gt... iti aduce aminte de carol shelby shi de legandara lui cobra. are o istorie incarcata. pe cand carrera gt e doar o noua masina supersport europeana...
liwiu_evo is offline  
Old 06-04-07, 23:07   #55
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

"carrera gt e doar o noua masina supersport europeana..." hahaha, gluma zilei, poate sa stea nenea Shelby si n cap si nu o sa faca o masina cu aceleasi performante, ca sa nu mai vb de pedigree, vb de masini de strada de serie, nu o inventie cu 2 turbine de camion facuta in spatele blocului la care motorul tine ....aaa. un sfert de mila hehe, sau mai stiu eu ce "prototip" care nu o sa vada niciodata lumina zilei in serie. Poti sa compari o katana cu o maciuca? Chiar nu stii, Carrera GT e un proiect de racing car pt Le Mans domolit pt strada. Cat despre istorie, hihi, Ford ul tot Ford ramane, uita te la palmaresul in racing, comparativ, Ford/Porsche si o sa vezi ca nu exista comparatie. Numai asa ca exemplu la Le MAns Porsche a castigat de 16 ori, Ferrari de 9 ori, Jaguar de 7 ori, Bentley, Audi, Alfa Romeo si in sfarsit Ford de 4 ori. "Porsche has been successful in many branches of auto racing, scoring a total of more than 28,000 victories. Porsche is currently the world's largest race car manufacturer" Ford cate are ? Revenind la topicul forumului, Ford ul GT ESTE doar o masina sport(americana) comparata aici cu "the greatest modern supercar" (EVO magazine)
Happy motoring!
993turbo is offline  
Old 07-04-07, 00:18   #56
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

993turbo...m-ai luat inainte:P
TOTAL drept ce ai spus, numai o mica completare...carol shelby nu era incurcat cu AC cobra... care nici nu era de el :P
o mica istori pentru cine nu stie: Shelby a venit in europa si a vazit ca in anglia merg binisor masinile mici AC, si a gandit ce o fi daca asi pune un motor mai mare (evident v a si facut treaba asta, a pus un motor de camioneta...si a inceput cariera de curse masin...era usoara cu un motor mare, succes, da la Le Mans nu putea fiindca masina nu avea grip, ia pus ucoperisi is gata...deci cam atat despre Carol Shelby (asta face acuma SGM...si multi altii cu Daciile)
Eagleee is offline  
Old 09-04-07, 09:56   #57
CAMIONARU.IT

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 11
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

Ce ma nare voie sa viseze lasatil in pace ii plac masinile
CAMIONARU.IT is offline  
Old 09-04-07, 14:16   #58
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

Am votat cu Porsche
Malos is offline  
Old 09-04-07, 18:07   #59
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

eu zic ca poate sa se inchida topicu.. nu se mai fabrica nici Ford GT, nici Porsche Carrera GT.
boy_wonder is offline  
Old 09-04-07, 19:06   #60
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ford GT 2006 vs Porsche Carrera GT

Quote:
Originally Posted by SupraMaster View Post
No comment.



*claps hands*





Poza e super. Cele mai frumoase masini care merita sa nu fie modificate.

Si hai sa nu va mai tin in suspans. Uite.
Cu ocazia asta m-ati cunoscut.
se vede in ochii tai cum te visezi conducand-o )
sa fim seriosi.. lasa-ne! ...hai sa iti dau un pont..asa ..de la un baiat mai mare cumpara-ti un telefon cu camera, care filmeaza..ca sa nu umbli cu un aparat foto dupa tine..si filmezi/poze la ce faci/vezi si ti se pare amuzant/trist/ ceva ce nu te-ar crede lumea ..si knd vedem filmul cu tine la volan.. te credem,ok? ..presupun k ai inteles ideea..
si ala kre se apleaca deasupra ta , te scotea din masina k "zgarii vopseaua" ..
sebaaa is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -