Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-02-14, 16:42   #7516
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by marculescu View Post
Stiu bine ce inseamna A-class, e prost conceputa, e mica, un Matiz mai marisor, service-ul te chinuie rau de tot, pt orice reparatie dai motorul jos, intervale de revizie scurte, preturi la consumabile prea mari.
Din proprie experienta in spun ca mai ieftin intretii un E-class din aceladi an, ieftin vb de Mercedes nu de dacie.
Daca vb de A-class de productie recenta ( w169) atunci lucrurile se schimba.


Din orice punct de vedere benzinarul e mai ieftin ca dieselul. Daca ai motor cu comonrail sau PD va trebui sa alimentezi doar cu motorina scumpa, altfel faci praf motorul. Dif de 1 leu fata de benzina.
Apoi dieselul e masina alergata sh, la tine cade turbina... .Apoi la masinile recente cand schimbi ambreiajul de multe ori schimbi si volanta...., Apoi tot la diesele cu distributie pe lant recente ,distributia se face cu set de cale, ajunge cu totul la peste 3000 lei..., Apoi dieselele mai recente au renumitul Filtru de particule care inseamna doar belele in Ro...., si mai sunt multe alte belele de dieselist care le stiu multi posesori dar nu le zic.
Diesel az lua doar sa fie tip vechi, non euro sau unul nou, il tii 3 ani si-l dai la altul.
Tot ce ai scris aici e adevarat, fara glume. Am un giug de Golf ( diesel ) , cu care numai de castigat am. Nu e nici commonrail, nici PD, si nu are nici filtru de particule. In legatura cu turbo, ce sa zic ? Masina e din '96 si inca nu ia fost schimbat turbo. Plus ca dieselu asta cu 90 de cai consuma cit nici o alta masina pe benzina. Si sa nu uitam de bujii. La o masina pe benzina, bujiile sint mai problematice, si le schimbi mai des, decit la un diesel. Ce zici ? Mai vrei masina pe benzina ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 17:54   #7517
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
[...]
Cred ca daca iti spun ce patesc eu cu benzina + gpl iti daram universul...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 18:19   #7518
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
La o masina pe benzina, bujiile sint mai problematice, si le schimbi mai des, decit la un diesel.
Foarte problematice, odata la 60k km dai 100 lei pe 4 bujii. Cheltuielile sunt exorbitante.

Bine, daca tu pui de-alea din peco e problema ta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 18:38   #7519
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Foarte problematice, odata la 60k km dai 100 lei pe 4 bujii. Cheltuielile sunt exorbitante.

Bine, daca tu pui de-alea din peco e problema ta.
Frate fiecare e cu alegerea lui si cu ce se simte mai bine...daca incepem iar sa ne certam....bineinteles ca ce are fiecare e cel mai bun si nu exista altceva...
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 18:47   #7520
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Voi atata minte aveti, sa va certati din cauza lui franz34sm? macar de ar fi femeie .
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 19:13   #7521
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Frate fiecare e cu alegerea lui si cu ce se simte mai bine...daca incepem iar sa ne certam....bineinteles ca ce are fiecare e cel mai bun si nu exista altceva...
Pai n-aveti de ce sa va certati, ca tu ai capu` pe umeri si nu te fenteaza mecanicii sa schimbi bujiile la o benzinara la fiecare schimb de ulei.

Fiecare masina e buna in felul ei, si fiecare isi cumpara masina dupa cum stie ca o sa mearga cu ea.
Daca faci 30.000 pe an normal ca se renteaza diesel, ca isi amortizeaza costurile mai mari. Dar daca faci 5000 pe an la ce dracu ti-ai lua diesel?
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 20:15   #7522
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Frate fiecare e cu alegerea lui si cu ce se simte mai bine...daca incepem iar sa ne certam....bineinteles ca ce are fiecare e cel mai bun si nu exista altceva...
Ti se pare ca am zis acum ca dieselul ar fi mai bun ca benzina sau viceversa?
M-am legat de afirmatia lui cum ca benzinarele au dezavantaj ca trebuie schimbate bujiile des.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 20:27   #7523
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Ti se pare ca am zis acum ca dieselul ar fi mai bun ca benzina sau viceversa?
M-am legat de afirmatia lui cum ca benzinarele au dezavantaj ca trebuie schimbate bujiile des.
Nu am spus nimic decat ca unii vad in avantajul lor benzina..altii dieselul si atat...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 08:38   #7524
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Foarte problematice, odata la 60k km dai 100 lei pe 4 bujii. Cheltuielile sunt exorbitante.

Bine, daca tu pui de-alea din peco e problema ta.
Daca tu la 60 de mii de km schimbi bujiile la o masina pe benzina, atunci eu la diesel schimbi la 120 de mii de km. Plus ca eu cu dieselu cu 50 de litrii de motorina ( un rezervor ) fac aproape 800 de km in oras, si tu cu benzinara faci 600 de km. Plus ca eu daca in dieselu asta bag 9 saci de ciment ( 1 sac = 40 de kg ) , masina trage la fel. Da daca tu in benzinara ta bagi 9 saci de ciment, atunci gata, asa trage ca si cum n-ar mai avea vlaga in ea. Amu ce mai ai de zis ?

Last edited by franz34sm; 16-02-14 at 08:51.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 09:00   #7525
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Plus ca eu daca in dieselu asta bag 9 saci de ciment ( 1 sac = 40 de kg ) , masina trage la fel. Da daca tu in benzinara ta bagi 9 saci de ciment, atunci gata, asa trage ca si cum n-ar mai avea vlaga in ea. Amu ce mai ai de zis ?
Ce diesel ai?....ceva camion Roman, de nu se simt cei 9 saci de ciment?
JDV is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 09:11   #7526
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Cred ca daca iti spun ce patesc eu cu benzina + gpl iti daram universul...
Poate ca benzinara ta cu gpl consuma mai putin decit un diesel, dar cind ai de carat cu ea ceva ( exemplul de mai sus ), atunci nu mai razi, haa ? Sau vrei sa-mi spui ca tu cu masina ( benzina + gpl-ul ), mergi de la servici si pina acasa ? Atit ? Pai atunci ati luai mai bine un scuter. Pffaaaiiii si cind ma gindesc ca, ai bagat ditamai rezervoru ala in portbagaj Apoi fiecare cu cit il duce capu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 10:09   #7527
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Apoi fiecare cu cit il duce capu.
Ti-a zis-o eMH. Recunoaste
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 13:05   #7528
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Azi am invatat ca bujiile sunt ceva rar si scump si faptul ca le schimb odata la 3 ani e un dezavantaj urias.

Acum la modul serios: daca ti se pare ca 100lei odata la 3 ani inseamna o problema, iti recomand un abonament de autobuz. Nu de alta, dar poate si un set de placute de frana ti se pare scump de schimbat odata la 3 ani.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 15:31   #7529
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Azi am invatat ca bujiile sunt ceva rar si scump si faptul ca le schimb odata la 3 ani e un dezavantaj urias.

Acum la modul serios: daca ti se pare ca 100lei odata la 3 ani inseamna o problema, iti recomand un abonament de autobuz. Nu de alta, dar poate si un set de placute de frana ti se pare scump de schimbat odata la 3 ani.
Placutele ti le schimba gratis, daca le cumperi de la magazinul lor de piese, aia nu costa nimica. Da cele mai ieftine bujii costa 5 euro bucata. 4 bujii 20 de euro, si te tin 2 ani max 3, asta daca ai noroc. Sau tu ai crezut ca o sa tina cit bujiile incandescente ? Apropo, eu am si abonament de autobuz, pt ca circul cu metrou la servici, si masina o am asa de fite. De ma enervez ami iau si o motocicleta.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 20:39   #7530
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Poate ca benzinara ta cu gpl consuma mai putin decit un diesel, dar cind ai de carat cu ea ceva ( exemplul de mai sus ), atunci nu mai razi, haa ? Sau vrei sa-mi spui ca tu cu masina ( benzina + gpl-ul ), mergi de la servici si pina acasa ? Atit ? Pai atunci ati luai mai bine un scuter. Pffaaaiiii si cind ma gindesc ca, ai bagat ditamai rezervoru ala in portbagaj Apoi fiecare cu cit il duce capu.
1. Majoritatea magazinelor de constructii ofera si oportunitatea de transport cu una dintre masinile lor (si atunci mi se cam rupe daca lor le trag masinile sau nu).
2. Eu am un Peugeot 206 si din cate imi amintesc tu ai un Golf. Nu stiu unde bagi tu 9 saci de ciment, dar as fi curios sa vad.
3. Am un apartament propriu si personal in care locuiesc deci nu inteleg ce as putea sa fac cu 9 saci de ciment. Esti traficant de d-astea?
4. Initial am luat masina ca sa merg pana la serviciU si inapoi, dar apoi am descoperit ca mai sunt si alte drumuri de facut. Cu scuterul poti sa mergi tu, eventual iarna, cand sunt -20*C. Dar pentru linistea ta sufleteasca sa stii ca am si d-ala.
5. Ditamai rezervorul ala nu e chiar atat de mare, dar ghici ce! Am si un subwoofer si o pereche de role cu mine in permanenta. Practic portbagajul meu e plin. Nu stiu ce m-as face daca as fi nevoit sa car 9 saci de ciment...
Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Placutele ti le schimba gratis, daca le cumperi de la magazinul lor de piese, aia nu costa nimica. Da cele mai ieftine bujii costa 5 euro bucata. 4 bujii 20 de euro, si te tin 2 ani max 3, asta daca ai noroc. Sau tu ai crezut ca o sa tina cit bujiile incandescente ? Apropo, eu am si abonament de autobuz, pt ca circul cu metrou la servici, si masina o am asa de fite. De ma enervez ami iau si o motocicleta.
Eu am facut ~60.000 km cu aceleasi bujii si inca nu dau semne ca s-ar duce. SOC!
Golf 3 = masina de fite? Serios, in ce comuna stai??

P.S.: Vezi ca motocicletele consuma mult si au piese scumpe. In fiecare an trebuie pregatita pentru sezon, cheltuieli multe. Mai bine iti iei un cal. Practic nu consuma nimic, daca i se face foame tragi pe dreapta si il lasi sa se alimenteze de pe marginea santului. De apa nu e problema, la tara sunt fantani multe, slava domnului...
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -