Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-13, 10:51   #7381
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Peugeot 206 1.4i, mers constant cu 140 cu portbagajul plin cu bagaje + portbagaj din ala suplimentar pe plafon + masina plina cu persoane. Consum mediu 8%.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 11:10   #7382
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
560 de km am facut in 4 ore jumate, cam asa. Da aici mai trebuie adaugat si depasirile, tot ce am avut in fata mea am depasit. Si daca erau 4 masini in coloana, si pe aia i-am depasit. Tiruri una dupa alta, si pe aia. Plus ca drumul nu era peste tot la un nivel drept, ci era si cu inclinatie in sus. Eu cred ca e ceva cu motorina din Romania, ca ceva nu-i in regula. In fine, dao incolo de consum. Daca pe unii dintre noi, chiar ne deranjeaza cit consuma masina, atunci ne-am lua toti VW LUPO 1,2 tdi care ia vreo 3 litrii. Da vad ca nimeni nu are o astfel de masina. Asta inseamna ca nu prea sinteti voi curiosi de cit consuma masina.
franz, poatee timpul sa renunti la tigaile tale
steffan is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 17:29   #7383
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ cavaliere @ - Octavia 1,9 tdi cu pedala la fund - 6 litrii ? Lasa ma vrajeala, ca n-am 14 ani. Spune asta la altu care inca nu o avut diesel. Cit stiti voi mintii nu-i adevarat.

@ steffan @ - pai vezi, chiar asta-i, ca mie imi plac tigaile.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 19:11   #7384
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Franz, dupa ce ca esti afon, iti place sa si semnalizezi. Dar nu numai ca semnalizezi, faci si flash-uri cu faza lunga. Ce a spus cavaliere e perfect adevarat, doar ca tu compari o tigaie uzata fizic si moral cu consumurile date de colegii ce au masinile in mintile lor. O Octavia TDI are consumul cand mergi normal cu ea de maxim 5 la drum lung.

Daca e sa mergem pe zicala, cum e turcu e si pistolul, e si normal sa ai consum de 10l la drum lung.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 19:18   #7385
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Parca vad ca in cateva zile isi ia franz34sm o octavie cu 1000 euro si se plange ca nu ii consuma 6

Pentru consum sunt perfecte octaviile 1.9tdi.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 20:19   #7386
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ia uitati-va ce masini au luat locul 1 si 3 la ultima etapa de Drag racing, la s8.

1.9 tdi pd pe octavia consuma si sub 5 si peste 6 extraurban, chiar peste 7 am curaj sa spun, la un drum cum ar fi bucuresti bacau, mai mult decat lejer.
Nu mai generalizati !
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 20:24   #7387
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca o Octavia 1.9Tdi iti consuma la mers normal mai mult de 5-6l...inseamna ca ori soferu e prea prost, ori motorul e defect.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 20:35   #7388
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

si un corsa 1.3 diesel cat ia? 2%?

octavia 1.9 tdi are consum declarat de PRODUCATOR 6.3% in oras

mai lasa-ti-o dracu'' cu 5-6% in oras la o masina de 1 tona jumate cu diesel de 1.9 si tehnologie de anii '90..
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 20:42   #7389
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Care o tona jumate ?
Care 1.9 tdi e din 90 ?
Alh, asv, arl, axr, bxe ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 20:56   #7390
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

Presupun ca era vorba de Octavia tour 1.9 tdi de 90cp (ALH), care da, este construit cu tehnologia inceputului anilor 90..ma rog.. alta era ideea, daca producatorul da 6.3 nu are cum sa consume 5..poate daca mergi doar noaptea
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 22:41   #7391
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu n=am vazut sa fi zis cineva ceva de consum in oras la Octavia. Ci numai la drum lung.

Eu pe Bucuresti-Vatra Dornei (1000 km) cu Y20DTH am scos 5.1, Ocazia scotea ceva mai putin.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 00:44   #7392
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tot vorbim de consum dat de producator , dar stie cieneva in ce conditii s-a dat consumul acela ? sau macar in ce oras s-a facut consumul , pentru ca stim cu totii , consumul difera de la oras la oras , de la om la om.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 07:38   #7393
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mea culpa, am crezut ca era vorba de consumul in oras, unde nu are cum sa ia 5%. Nu sunt anti diesel sa nu se inteleaga gresit.. chiar imi plac dieselurile moderne.. urmatoarea masina va fi ori diesel ori GPL.. nu se mai poate cu benzina asta
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 09:26   #7394
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Franz, dupa ce ca esti afon, iti place sa si semnalizezi. Dar nu numai ca semnalizezi, faci si flash-uri cu faza lunga. Ce a spus cavaliere e perfect adevarat, doar ca tu compari o tigaie uzata fizic si moral cu consumurile date de colegii ce au masinile in mintile lor. O Octavia TDI are consumul cand mergi normal cu ea de maxim 5 la drum lung.

Daca e sa mergem pe zicala, cum e turcu e si pistolul, e si normal sa ai consum de 10l la drum lung.
Baaa , io cred ca tu n-ai avut diesel in viata ta. 5 litrii consuma si a mea daca merg cu ea normal. Era vorba ca mergi cu pedala apasata pina la podea, si consuma 6. Voi va auziti ce vorbiti ? Sau va dati toti smecheri pe aici ? In cartea mea de identitate scrie consumul la masina, si anume : 4,2 afara ; 5 combinat ; si 6,4 oras. Amu cine-i afon ? Io stiu ca voi sinteti romani si naa, romanu-i smecher, asta se stie, numa gura-i de el. Sigur nu esti tu taran ? Ca numa aia vorbesc aiurea. L-am intrebat odata pe un taran, acum citiva ani buni ( cind au inceput romanii sa isi cumpere Loganuri ), cit ai consuma Loganu, o zis 1 litru. Avea intre 35 si 40 de ani, si nu glumea, oricum se vedea pe fata lui cit ai de scirbos. Apoi m-am intilnit cu un fost coleg de scoala, care avea o Dacie veche. Vroia sa-si vinda masina, ma intrebat daca ma intereseaza ? I-am zis ca nu, pt ca consuma mult, am avut si eu. 10- 11 litrii iti ia in oras. La care el, aaaaaa nuuuuu cica al lui ia maxim 5 in oras ca-i reglat bineee. Altu pacalici. Daca doi dintre voi aveti Logan 1,5 dci 65 de cai ( acelasi oras ), sigur unu o sa zica ca, a mea consuma 6 in oras, si celalalt o sa zica, aaa nuuu a mea nu ia mai mult de 4 in oras. Ca asa sinteti voi smecheri, va place sa va contraziceti. Cica 6 litrii cu pedala la maxim. Bine ca nu ati zis 4 litrii cu pedala la maxim, atunci mai ca era prea de tot. Io inteleg ca dieselu consuma mai putin, da nici chiar asa. Si nu-mi aratati ceva video cu consumul din bord, ca numai inapoiatii cred in consumul aratat de bordul masinii.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 10:31   #7395
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Fritz, tu inca trebuie sa faci deosebirea intre discutiile in care oamenii te mint si cele in care fac misto de tine...
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -