Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-13, 12:02   #7351
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: Benzina sau motorina ?

care motorina are mai multa parafina cea normala(51), sau cea aditivata(55)?
law53 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 13:43   #7352
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Legat de transportul in comun....mai bine stau 3 ore in coloana decat sa merg 10 minute cu tramvaiul/trenul/metroul.
Nu poti sa mergi 4 statii de tramvai fara sa ramai fara par in nas de la mirosuri....de boli nici nu mai zic....sida, virusi si alte cele sunt la ordinea zilei.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 15:48   #7353
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Benzina sau motorina ?

Va VIRUSURILE (nu virusii) stau numai in metrou, la iesire se opresc )
Eu nu merg cu transportul in comun pentru ca stau in varf de munte si aici musai masina.
Dar daca as asta in oras mare (am locuit in Hamburg o perioada) as merge cu transportul in comun. Drept ca DE nu e AT dar totusi ...
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 16:33   #7354
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Multumesc pentru corectare.
Este adevarat ce spui, nu se opresc la metrou, dar nu cred ca sotia (in caz ca este una) pastreaza curatenia doar pentru ca se plictiseste si nu are alta ocupatie.
Sa ii indepartezi complet, este imposibil, insa daca stai intr un mediu curat, ai mai multe sanse sa nu te imbolnavesti.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 18:57   #7355
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Pana la 200cp nu trebuie schimbate injectoare si nici turbina, dar daca esti dispus la un 330i de ce 330i sau 320d? de ce nu 330d? cu doar 200eura il duci la ~250cp si stai si linistit ca nu e prea "stresat".
Nu vreau 330d peste 330i din mai multe motive: rulaj mai mare, pret achizitie mai mare, intretinere mai scumpa, fiabilitate mai mica, taxa inmatriculare mai mare, majoritatea au cutie automata, daca cine stie cum gasesc cutie manuala probabil o sa trebuiasca schimbat kit ambreiaj + DMF -> alte costuri.

Ma gandesc ca 320d e mai accesibil decat 330d avand doar 4 injectoare, cuplu mai mic, turbina mai mica -> lag mai mic (?).

Vroiam sa stiu daca banii de impozit/taxa inmatriculare pt 3000cmc pot sa-i bag in 320d si sa scot ceva apropiat de 330i.. probabil ar trebui sa intreb in alt topic

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Legat de transportul in comun....mai bine stau 3 ore in coloana decat sa merg 10 minute cu tramvaiul/trenul/metroul.
Nu poti sa mergi 4 statii de tramvai fara sa ramai fara par in nas de la mirosuri....de boli nici nu mai zic....sida, virusi si alte cele sunt la ordinea zilei.
Esti ipohondru? sa stii ca nu iei sida daca stai langa un boschetar si nici nu se intampla nimic daca mirosi transpiratie 10 minute Eu unul as prefera sa fac 10 min in ăle mai naprasnice mirosuri decat sa ma anchilozez 4 ore in masina bara la bara in miros de noxe.

Sunt poate mai dur in exprimare fata de tine pt ca observ ca toata lumea s-a emancipat brusc si toti cred ca li se cuvine orice. Tara asta e distrusa, lumea moare de foame dar la 19 ani e ok sa poluam aiurea si sa blocam strazi deoarece nu suportam sa stam 10 minute in mirosuri obscure norocul tarisoarei asteia e ca lumea e inca saraca si n-au toti bani sa-si faca damblalele.

Last edited by omaigadlol; 24-10-13 at 19:14.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 19:37   #7356
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post
franz34sm: mergi cu autobuzul daca vrei costuri scazute, ce cauti pe forum de car tuning?

Intrebare: ce costuri implica obtinerea 200whp dintr-un e46 320d si care e cel mai indicat, 150hp? trebuie schimbate injectoare, turbina si daca da cat costa? ambreiaj + volanta cat sunt?

M-ar bate un gand: 330i GPL / 320d.
cel mai indicat ar fi e46 320 d de 150 cai....se duce in 190-200 cai doar din soft si nu trebuie sa schimbi nimic altceva....daca te intereseaza vb in privat si iti spun unde se poate face....sa si reziste...ca asa fac mai multi,dar nu iti garanteaza nimic...
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 19:43   #7357
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
care motorina are mai multa parafina cea normala(51), sau cea aditivata(55)?
in principiu aia normala de 51....deoarece aia aditivata ca sa ii cresca cifra octanica,folosesc niste aditivi care o fac mai *uscata*....
cam asta este explicatia unui angajat de la o benzinarie....asta este explicatia care am primit-o si eu cand am intrebat....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 19:49   #7358
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Motorina nu are cifra octanica.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 19:52   #7359
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Motorina nu are cifra octanica.
da,nu se numeste octanica se numeste cetanica....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 20:24   #7360
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Alooooooooooooooo, cum ramine cu avantajele unei masini pe benzina fata de un diesel ? Motor mai silentios, mai departe ..... piese mai ieftine ( care piese sint mai ieftine ? ) Daca veniti cu pompa de injectie, injectoare, turbo, etc. Sa stiti ca dieselu meu are 160.000 de km si inca nu ia fost schimbata nimica. Deci cum e cu piesele ? Io am diesel si inca nimic dintre astea mentionate mai sus nu i-au fost schimbate. Deci cum e cu avantajele unei masini pe benzina ? Alloooooooooooooo, nu se audeeeee ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 20:28   #7361
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post


Esti ipohondru? sa stii ca nu iei sida daca stai langa un boschetar si nici nu se intampla nimic daca mirosi transpiratie 10 minute Eu unul as prefera sa fac 10 min in ăle mai naprasnice mirosuri decat sa ma anchilozez 4 ore in masina bara la bara in miros de noxe.
Daca nu te deranjeaza ca pui mana pe ce au pus si alti nespalati ce au pe maini toate bolile existente, sau sa tragi in piept cele mai diverse mirosuri de transpiratie, cur nespalat si chiloti umezi, poti la fel de bine sa calatoresi si prin canalizare....nu e aglomerat, ajungi oriunde si oricand, nu trebuie sa astepti in statie, nu platesti bilet...etc.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 20:28   #7362
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

35% crestere de putere din soft..tare rau..
Si chiar de ar obtine 200 de cai dintr-un amarat de soft, depinde si in ce interval de rpm ii are. Softuri minune, nu ca vreau sa vb prostii, dar un 330 d amesteca visele din orice pozitie unui 320 d chiar si cu soft din asta super smecher .
Si chestia asta cu rezistatul... Sa fim seriosi, daca ii faci soft sa ii dea 50 de cai in plus din 150 stock, fii sigur ca daca dai in ea sa exploatezi caii aia in plus , ai sanse sa ii pui ambreiaj volanta turbo pe butuci exponential. Aici vorbim de masini cu minim 150 mii de km , in cazul fericit, si ele se strica sistock , daramite sa ii dai in gura cu niste grafice modificate .
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 20:33   #7363
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
in principiu aia normala de 51....deoarece aia aditivata ca sa ii cresca cifra octanica,folosesc niste aditivi care o fac mai *uscata*....
cam asta este explicatia unui angajat de la o benzinarie....asta este explicatia care am primit-o si eu cand am intrebat....
Eu am inteles fix invers si anume ca aia de 51 are mai putin sulf ca sa fie mai ecologica adica mai uscata. Desapre parafina nu stiu pe mine sulful ma intereseaza. Acuma in realitate cine stie....Pe mine chiar ma intereseaza subiectul(si ma si doare ) asa ca daca aveti detalii postati-le! Cand te frigi sufli si in cola

Last edited by lord_wader; 24-10-13 at 20:35.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 20:51   #7364
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Detalii de la unul din producatori direct.
http://www.petrom.com/portal/01/petr...orina_Standard


Fisierul denumit "specificatie de livrare" contine cam tot ce te intereseaza.


Pentru ca la scarbele alea pe site nu vad nici o diferenta intre motorine , ma uit si la rusi, si ghici :
http://www.lukoil.ro/pdf/EuroLDiesel.pdf
http://www.lukoil.ro/pdf/ECTOSuperEuroLDiesel.pdf

Nici o diferenta cu exceptia unei stelute la subsol ca aia mai scumpa contine Ariel.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.

Last edited by bluey; 24-10-13 at 21:04.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 21:05   #7365
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Alooooooooooooooo, cum ramine cu avantajele unei masini pe benzina fata de un diesel ? Motor mai silentios, mai departe ..... piese mai ieftine ( care piese sint mai ieftine ? ) Daca veniti cu pompa de injectie, injectoare, turbo, etc. Sa stiti ca dieselu meu are 160.000 de km si inca nu ia fost schimbata nimica. Deci cum e cu piesele ? Io am diesel si inca nimic dintre astea mentionate mai sus nu i-au fost schimbate. Deci cum e cu avantajele unei masini pe benzina ? Alloooooooooooooo, nu se audeeeee ?
https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post5365952

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post5366672
GL91ANB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -