Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-13, 10:44   #7336
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Topicul de numeste "benzina sau motorina"....deci trebuie sa discutam absolut toate aspectele, inclusiv consumul

Jedeveu, cand n-am mai activat eu pe topicul asta, nivelul era mai sus decat A6-le consuma 12 si bate G6 fasait.

Permanent este discutia cat consuma. 70% din cei ce au scris pe acest topic nu au habar ce este ciclul Carnot.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 10:56   #7337
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Jedeveu, cand n-am mai activat eu pe topicul asta, nivelul era mai sus decat A6-le consuma 12 si bate G6 fasait.

Permanent este discutia cat consuma. 70% din cei ce au scris pe acest topic nu au habar ce este ciclul Carnot.
Si te astepti ca aici sa discute doar ingineri si profesori de fizica, despre dragstere si masini de -8 secunde?
Este un forum public, unde intra persoane care vor sa piarda vremea, si sa socializeze prin prisma pasionatilor auto ...deci asteptari prea mari de la bagajul de cunostinte, nu poti avea.
Si daca nu interesa pe nimeni cat consuma, se duceau cu masina direct la atelier si o faceau de n`spe mii de cai, si nu mai cautatu pe net discutii despre consum.
Tinand cont ca marea majoritate dintre noi nu castiga 10.000e pe luna, eu zic ca, consumul reprezinta un aspect destul de important, chiar si la masinile modificate.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 12:02   #7338
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
la un diesel te costa mai putin sa il duci in putere mare.....decat la benzina....
Nu e nici mai ieftin nici mai usor sa modifici un diesel in comparatie cu benzina .Motive sunt destule. La ultima cursa de la Arad era un Golf 1 fwd de la vecinii unguri care avea scris pe luneta " no NOS no W/M ,just diesel ! Best Et 10.6 "

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Si te astepti ca aici sa discute doar ingineri si profesori de fizica ?
Este un forum public, unde intra persoane care vor sa piarda vremea ...deci asteptari prea mari de la bagajul de cunostinte, nu poti avea.
Foarte bine punctat ! Spor la postat !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 12:33   #7339
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
Repet: pe demonstrate: vin eu cu un golf. Aduci tu a6-le?
De pe loc in mod sigur pleaca in fata audi pentru ca un golf la puterea asta nu va pune nimic jos pana la 100km/h, dar din mers nu are nici o sansa...acum, se poaye sa ai si tu dreptatem, in sensul ca cine stie unde o fi modificat golful, dar unul cu adevarat de peste 300 cp k04 il bate din orice pozitie
aici ai si tu dreptate...nu stiu unde este modificat golful...
posesorul a afirmat ca are cam 330 cai....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 12:38   #7340
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

[QUOTE=KAY_;5598094]Nu e nici mai ieftin nici mai usor sa modifici un diesel in comparatie cu benzina .Motive sunt destule. La ultima cursa de la Arad era un Golf 1 fwd de la vecinii unguri care avea scris pe luneta " no NOS no W/M ,just diesel ! Best Et 10.6 "


depinde despre ce masini vorbim....la unele e mai simplu,la altele mai greu.....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 12:54   #7341
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

200 de cai ? 250 de cai ? etc. A-ti uitat ca traim in Europa si nu in America ? Si ungurii si austriecii se uita sa-si cumpere masini cu consum cit mai mic si cai putere mai putina ( pt impozit si asigurare mai mica ). Sau la voi in Romania nu este criza ? In Romania, mai ales in partea de unde sinteti voi, conteaza care are masina mai smechera cu cai cit mai multi ? Sau sinteti toti smecheri, care va luati la intrecere de la un colt la altul, sau de la un semafor la altul ? Ca sa demonstrati ce ? Ca sinteti mai smecheri ?
Totusi inca nimeni nu a zis, ce avantaje are o masina pe benzina fata de un diesel ? Care sint avantajele alea ? Ca eu nu vad nici un avantaj.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 18:29   #7342
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
200 de cai ? 250 de cai ? etc. A-ti uitat ca traim in Europa si nu in America ? Si ungurii si austriecii se uita sa-si cumpere masini cu consum cit mai mic si cai putere mai putina ( pt impozit si asigurare mai mica ). Sau la voi in Romania nu este criza ? In Romania, mai ales in partea de unde sinteti voi, conteaza care are masina mai smechera cu cai cit mai multi ? Sau sinteti toti smecheri, care va luati la intrecere de la un colt la altul, sau de la un semafor la altul ? Ca sa demonstrati ce ? Ca sinteti mai smecheri ?
Totusi inca nimeni nu a zis, ce avantaje are o masina pe benzina fata de un diesel ? Care sint avantajele alea ? Ca eu nu vad nici un avantaj.
crize/criza au aia care au probleme de sanatate in special cu capul...banii ti-i faci singur dupa cum te duce capul sau dupa noroc....

cand aud faza asta cu criza,imi vine sa imi dau cu ceva in cap...poate o sa va convingeti si voi de faza asta cu criza economica.....ca a fost o smecherie la mijloc si inca este....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 19:56   #7343
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Benzina sau motorina ?

Criza cred ca au inventat-o romanii. Criza de cultura, de scolarizare, de inteligenta. La noi la romani in special la politicieni merge asta cu criza ca nu sunt bani sa nu se faca nimic.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 01:22   #7344
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Criza cred ca au inventat-o romanii. Criza de cultura, de scolarizare, de inteligenta. La noi la romani in special la politicieni merge asta cu criza ca nu sunt bani sa nu se faca nimic.
cam asa ceva....sa se taie din salarii,sa se disponibilizeze din angajati,etc....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 06:35   #7345
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

franz34sm: mergi cu autobuzul daca vrei costuri scazute, ce cauti pe forum de car tuning?

Intrebare: ce costuri implica obtinerea 200whp dintr-un e46 320d si care e cel mai indicat, 150hp? trebuie schimbate injectoare, turbina si daca da cat costa? ambreiaj + volanta cat sunt?

M-ar bate un gand: 330i GPL / 320d.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 07:42   #7346
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu stiu cu autobuzul dar cu trenlul de multe ori e mai scump cand esti 2 si cu un minim de bagaje, asta in ciuda faptului ca "sajata" poate consuma ~23l de la Bucuresti la Ct

Pana la 200cp nu trebuie schimbate injectoare si nici turbina, dar daca esti dispus la un 330i de ce 330i sau 320d? de ce nu 330d? cu doar 200eura il duci la ~250cp si stai si linistit ca nu e prea "stresat".
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 08:35   #7347
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ omaigadlol @ - de ce nu ma duc cu autobuzul ? Pai sint o suta de motive, de ce nu ma duc cu autobuzul. Pt ca in autobuz sint plin de nespalati si pute, pt ca nu totdeauna ai loc sa stai jos, pt ca nu este clima, pt ca de la punctul A la punctul B dureaza mult, pt ca biletul sau abonamentul pe luna costa 60 de euro ( pt ca traiesc in Viena ), pt ca autobuzul sau metrou nu ma duce unde vreau eu ( ci de la o statia la cealalta statie ), etc etc. Si cum am o masina pe motorina care consuma putin, cu rezervor de 50 de litrii care costa intre 65 si 67 de euro ( plinu ), fac intre 700 si 800 de km ( 80% circulind in oras ). Si deci e mai rentabil cu masina, care are clima, ma duce unde vreau eu, muzica, comfort, ajung mult mai repede de la punctul A la punctul B, etc etc. De ce sa dau 60 de euro pe abonament ca sa circul cu metrou sau autobuzul, cind cu 65 de euro fac plinul la masina si deci e mult mai rentabil din orice punct de vedere. Nu astept in statia de autobuz ca fraieru, mai ales cind e frig afara, sau vara cind e canicula. Biletul cu trenu sau microbuzu ( din Viena pina in Oradea ) costa in jur de 70 de euro pe persoana, si nici nu ma duce de la domiciliu pina la celalalt domiciliu. Sa nu mai vorbim de carat de bagaje, etc. Si deci cu masina fac plinu, care costa 65 - 67 de euro si fac drumul asta ( de la Viena la Oradea ) dus intors, care sint 1000 de km. 500 dus, 500 intors. Deci ruta asta cu doua persoane in masina costa 65 de euro, si cu trenu sau microbuzul costa 140. Deci si in cazu asta e mult mai rentabil cu masina decit cu trenul, autobuzul, etc. Cu scuterul sau motocicleta e si mai rentabil ( nu trebuie sa platesti tichet de parcare, si gasesti loc oriunde ). Ca sa te miri, ca esti destept.
Apropo, inca tot nimeni nu mia raspuns, ce avantaje are o masina pe benzina fata de un diesel ? Motor mai silentios ( asta stim ), mai departe ? Hai maaa, chiar nimeni ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 08:47   #7348
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Benzina sau motorina ?

Franzi, sa stai in Viena si sa nu folosesti transportul in comun in VIENA e mare prostie.
Adica nu trenuri, autobuze care oricum te lasa unde vrei (mai dai din craci inca 5min) ci masina, cu traficul infernal din Viena, cu semafoare, consum de numa numa, etc.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 10:14   #7349
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Franzi, sa stai in Viena si sa nu folosesti transportul in comun in VIENA e mare prostie.
Adica nu trenuri, autobuze care oricum te lasa unde vrei (mai dai din craci inca 5min) ci masina, cu traficul infernal din Viena, cu semafoare, consum de numa numa, etc.
Sti cine circula cu metrou, autobuzu, tranmvaiu, etc ? Jegosii si amputitii. Plini de negrii, asiatici, sirbi, turci ( adica tigani, ca turcii is ca tiganii), etc. Cind stau ceva turci vizavi de tine si incep aia sa vorbeasca tare, te ia durerea de cap. Apoi cind se aseaza o sirboaica linga tine sau o asiatica, si incepe aia sa vorbeasca la telefon o juma de ora, iara ma ia durerea de cap. O iau razna - nu suport lumea multa, si mai ales strainii. Mai ales cind e plin autobuzu, tramvaiu sau metrou, si nai nici loc sa stai jos. Inghesuiala, ba unu intra cu cainele, ba aialalta pute, etc. Pai asta ami lipseste mie ? Asa ca am renuntat sa circul cu astfel de mijloace de transport. Apropo ca ai zis de traficul infernal din Viena. De aia mi-am luat diesel sa-mi consume putin masina. Fac cu un plin ( 50 de litrii ) intre 700 si 800 de km ( 80% circulind in oras ). Asta e o afacere, nu ? Cu masina am comfort, liniste, aer curat, clima, spatiu, tot ce vrei. Siiiiii sa circuli cu masina ( bineinteles sa fie diesel ), costa la fel ca si abonamentul cu transportul in comun. Cine-i mai smecher ? Tu ca circuli cu metrou, autobuzu, etc, - sau eu ca circul cu masina la acelasi pret ? Apropo de microbuze, se stie ca locul unde te asezi pe scaun - e prea mic si strimt. Eu cum am 1,83 inaltime si 100 de kg, ati dai seama cum ma simt. Mai ales daca n-ai masina si mergi la cumparaturi cu nevasta, si vi incarcat ca un magar cu cite 2-3 genti pline dupa tine, ce comod e, nu ?

Cum ramine cu avantajele masinii pe benzina fata de un diesel ? Vreau un raspuns anu asta, nu anu viitor.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 10:30   #7350
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Costa la fel, dar mai pune la socoteala si asigurare, revizii, piese schimb, pret achizitie si o sa vezi ca te costa mai multa sa ai masina ta. E si normal, luxul costa.
Giully4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -