Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-13, 15:06   #7171
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu am zis cu rautate despre Vag . Chiar si pe forumuri (vezi in SUA ) , A6 C7 cel pe benzina 3.0 papa 1-1.5l de ulei la 10-15.000km . Deci ? Si este benzina...
La BKP-uri nu mai zic si alea pica . Mai tine si de noroc , cunosc pe cineva cu Passat 2007 , 2.0 BKP de la 0km , are 140.000km fara probleme .
Ca si Renault/Delphi , si delphi pica in draci si nu . Vezi cazul mcv 1.5dci de la dializa BGS care are peste 500.000km fara probleme si este motorul probelmatic 65/70cp nu mai retin....
De motorina la 3lei litru m-am lecuit ... Dar aici e alta poveste...
Si mie mai imi este frica cu cladirile cu bulina rosie cand trec pe lana ele , asta e... Traim in Romanes si ne ocupes al za time'.
Geko is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 18:46   #7172
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Mai taie si tu.
Vecra 3.0d consuma sigur mai mult si ca 2.0d-ul meu la 120km/h, doar daca nu are cumva niste cauciucri foarte dure si/sau e lasata tare pe burta. Functie de aerodinamica si cauciuce e posibil ca la 180 sa consume chiar mai putin ca 2.0d dar la viteze relativ mici e mai greu.
Am traversat odata A1 cu 130km/h pe ceas (~127 real) de la Pitesti la Bucuresti cu un consum de fix 5.0 pe BC, BC-ul meu are eroare verificata de multe ori de 0.1-0.15l/100km la exterior.
Recent am mers de la CT la Neptun si inapoi, tragand maxim de timp (dormea copilul in masina ) cu 80-90 afara cu a 5-a (din 6) si 60-70 in localitate cu un consum de ~4.2
Asta am incercat-o ca o curiozitate, nu imi bat joc de masina in halul asta si nici de mine
la 120-130 km/h am 6 l/100 km,consum instant,am 2000 rpm,ce ti se pare atat de necrezut?????
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 18:50   #7173
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Domnule alex.panciu, ti-a zis si omul mai sus si probabil au mai fost multi altii care ti-au zis chestia asta; Ai o obsesie cu masina ta ! Masina ta e cea mai buna ! Adica capacitatea cilindrica raportata la consumul mixt, bate orice alt raport al oricarei marci de autovehicule. Nu consuma ulei gram de ulei, pe cand BMW-urile consuma de sparg in comparatie cu masina ta. Nu e primul topic unde intru si vad comentariile tale, care mereu fac acelasi lucru; sa-ti puna in evidenta minunatul tau vectra cu motor de 3.0 diesel. Mai las-o-n plm ! Esti un frustrat care si-a luat teapa cu masina! Drept dovada...acum o vinzi ! Si o mai si supra evaluezi !
copilu vezi de mucii tai.....daca iti fac in seara asta film cu consum instant la 110-120 cu 5.5 l/100 km te apleci putin????
vezi de cotetul tau si nu te mai baga in seama....oricum ar fi gunoiul meu valoreaza de 5-6 ori cat al tau,asa ca nu te mai baga in seama ca nu a vorbit nimeni cu tine.....
zici ca ai vreo masina de 400 cai si vreo 100.000 euro.....
te-ai trezit si tu vorbind.....eu pana una alta am ce masina am vrut sa imi cumpar,nu ce am putut sa iau de cati bani aveam.....
asa e sunt frustrat ca am cumparat o masina care nu am bagat nici un ban in ea 1 an de zile si am facut si vreo 18.000 km.....
masina ca a mea pe autovit este 11.000 euro,daca eu o supraevaluez ala ce face??

si pentru toti cei care nu cred intrati pe forumul dedicat gunoaielor astea de opel sa vedeti discutie acolo.....masina exact ca mea si automata si manuala consuma 9-10 l/100 km in oras....ai dracu numai mincinosi astia cu vectra de 3000 diesel.....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!

Last edited by alex.panciu; 04-10-13 at 19:12.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 19:13   #7174
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Vrei sa zici ca ai ce masina ai prins in bani buni. Nu ce masina ai vrut.Sa nu ma faci sa caut posturi mai vechi ale tale ca le gasesc unde zici ca ai prins super oferta si ai profitat de ea.
Ca si chestie mie chiar imi place vectra .Dar nu o adulez ca si tine.La tine 8/10 posturi includ cuvantul "vectra mea cu motor de 3.0d".
Pana in 110-120 nu scoti tu consum cu vectra ta la fel ca loganu dci nici in cele mai umede vise ale tale.Poate dupa 130 sa fie altceva ...
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 19:22   #7175
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Vrei sa zici ca ai ce masina ai prins in bani buni. Nu ce masina ai vrut.Sa nu ma faci sa caut posturi mai vechi ale tale ca le gasesc unde zici ca ai prins super oferta si ai profitat de ea.
Ca si chestie mie chiar imi place vectra .Dar nu o adulez ca si tine.La tine 8/10 posturi includ cuvantul "vectra mea cu motor de 3.0d".
Pana in 110-120 nu scoti tu consum cu vectra ta la fel ca loganu dci nici in cele mai umede vise ale tale.Poate dupa 130 sa fie altceva ...
da frate pentru ca fac comparatie intre gunoiul asta de masina cum il considerati voi si alte masini care sunt ridicate in slavi pe aici....
vezi si tu filmul ala pus de colegul nostru si vezi ce consum are la 120-130...consum instant.....si sa imi arati si mie daca nu e 6l/100 km....

da am prins super oferta pentru masina asta pentru ca avea km putini,era f.intretinuta,nu a fost lovita niciodata,alergata,etc.....dar am platit un pret corect....nu am luat-o la jumate de pret....am avantajul ca a fost intretinuta,atat!

initial cautam opel astra h gtc,dar avand in vedere ca gasisem numai cu motoare de mers la piata,iar ce gaseam cu motoare acceptabile,erau rupte....mi-a sarit in ochi asta,stiam ce cumpar si ce vroiam sa fac cu ea,numai ca nu mai stau acum de soft si alte nebunii....masina trage si asa cat trebuie....oricum nu e masina de curse....

Last edited by alex.panciu; 04-10-13 at 19:25.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 19:36   #7176
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Cam ce argumente vrei sa-ti ofer atata timp cat eu personal imi schimb uleiul la toate masinile, inclusiv la cea de la firma si vad cu ochii mei ca nivelul e ok pe joja? Ca poate dispar 50-100 grame, da, foarte posibil, tocmai de aceea am si zis ca nu e sesizabil. Am mers, mai la toate, pe 5W40, l-am schimbat numai la intervale de 10000 km, deci nu prea a avut timp sa se subtieze. Ca sunt altii care il schimba la 30 000 si apoi se vaita ca trocile lor consuma mult ulei, nu e treaba mea si nici punct de reper.
La un motor de 1.4 e cam 1 litru intre maxim pe joja si minim. Cand am zis ca un consum de 2-300g e normal, de ce ai simtit nevoia sa ma contrazici?
Crezi tu ca observi aia 3-4mm pe joja intr`o juma` de an sau cat faci tu 10.000?


In alta ordine de idei, cand constructoru` zice ca poate sa consume si 1 litru la 1000km, nu 1 litru la FIECARE MIE de km.

De exemplu daca mergi pe autostrada (evidend nu la noi) cateva sute de km numai in 5000-6000 rpm, cred ca e normal sa consume litrul ala.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 19:43   #7177
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Benzina sau motorina ?

Consuma 1000 da si 1000 nu ) doua pe fata si unul pe dos.
BMW benzinare (modele mai vechi) erau recunoscute ca halitoare de oloi, nu era musai un lucru rau.
Consumul instant, apropo de ce se discuta pe aici, nu e reprezentativ.
Slava Domnului ca eu la droaga mea nu am OBC, si o idee aproximativa legat de consum ca altfel mai tranteam si eu o cifra de imi ridicam forumul in cap.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 19:43   #7178
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
La un motor de 1.4 e cam 1 litru intre maxim pe joja si minim. Cand am zis ca un consum de 2-300g e normal, de ce ai simtit nevoia sa ma contrazici?
Crezi tu ca observi aia 3-4mm pe joja intr`o juma` de an sau cat faci tu 10.000?


In alta ordine de idei, cand constructoru` zice ca poate sa consume si 1 litru la 1000km, nu 1 litru la FIECARE MIE de km.

De exemplu daca mergi pe autostrada (evidend nu la noi) cateva sute de km numai in 5000-6000 rpm, cred ca e normal sa consume litrul ala.
la un motor de 1.4 daca il tii in 6000 rpm cateva sute de km...s-ar putea sa se consume si motorul nu numai litrul ala de ulei.....
motoarele alea nu sunt facute pentru a fi tinute in 6000 rpm cateva sute de km fara oprire.....cam acolo incepe zona rosie,la unele chiar mai devreme....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 19:46   #7179
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Consuma 1000 da si 1000 nu ) doua pe fata si unul pe dos.
BMW benzinare (modele mai vechi) erau recunoscute ca halitoare de oloi, nu era musai un lucru rau.
Consumul instant, apropo de ce se discuta pe aici, nu e reprezentativ.
Slava Domnului ca eu la droaga mea nu am OBC, si o idee aproximativa legat de consum ca altfel mai tranteam si eu o cifra de imi ridicam forumul in cap.
da normal ca consumul instant nu are nici o legatura cu consumul mediu,ideea era ca asa s-a facut comparatia in acel film cu dci-ul.....o sa iti sara in cap numai aia care nici macar pasageri nu s-au urcat intr-o masina ca a ta sau care prin absurd au mers ori cu un gunoi ori nu au stiut sa mearga cu ea......

dar pe acest forum toti copii si toti frustratii care au condus o masina...doua in toata viata lor sar de cur in sus cand apari cu niste cifre....ca ei habar nu au despre ce vorbesti......

Last edited by alex.panciu; 04-10-13 at 19:49.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 19:55   #7180
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
da frate pentru ca fac comparatie intre gunoiul asta de masina cum il considerati voi si alte masini care sunt ridicate in slavi pe aici....
Nu a spus nimeni ca e o masina proasta, ci doar ca tu o supraevaluezi.
Poftim un link, cu masini ca a ta, 3.0 diesel, si consumurile minime a acestora...
dupa cum poti vedea, din 18 masini, cel mai mic consum a fost de 6.1....asa ca atunci cand vi cu consumuri cu mult sub medie....cam bate la ochi, nu crezi?

http://www.spritmonitor.de/en/overvi....0&powerunit=2
JDV is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 20:05   #7181
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
la un motor de 1.4 daca il tii in 6000 rpm cateva sute de km...s-ar putea sa se consume si motorul nu numai litrul ala de ulei.....
motoarele alea nu sunt facute pentru a fi tinute in 6000 rpm cateva sute de km fara oprire.....cam acolo incepe zona rosie,la unele chiar mai devreme....
Atata timp cat temperatura uleiului nu creste peste limita nu vad de ce nu ar tine.

Si nu trebuie neaparat sa ii faci pe toti intr-o zi.

Crywolf, ai incercat sa intelegi sau ti s-a parut amuzant si ai zis sa ataci?

Din 10.000 km exista o sansa mica sa mergi 1000km tare si sa consume 1l la mia aia de km, asta nu inseamna ca in restu` de 9000km o sa mergi la fel. Poate in aia 9000 o sa schimbi la maxim 3000rpm, si atunci nu mai are de ce sa consume ulei atat.

Dar ce dracu, hai sa comentam inainte sa gandim, ca asa-i romanu`.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 20:14   #7182
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Nu a spus nimeni ca e o masina proasta, ci doar ca tu o supraevaluezi.
Poftim un link, cu masini ca a ta, 3.0 diesel, si consumurile minime a acestora...
dupa cum poti vedea, din 18 masini, cel mai mic consum a fost de 6.1....asa ca atunci cand vi cu consumuri cu mult sub medie....cam bate la ochi, nu crezi?

http://www.spritmonitor.de/en/overvi....0&powerunit=2
care consum al meu este mult sub medie???
cand am spus eu ca am scos consum de 6????

am vb de consum instant si niciodata nu am spus ca am scos consum mediu de 6.....

ba frate ce dracu ma nu stiti ce vorbiti????

Last edited by alex.panciu; 04-10-13 at 20:20.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 20:18   #7183
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Atata timp cat temperatura uleiului nu creste peste limita nu vad de ce nu ar tine.

Si nu trebuie neaparat sa ii faci pe toti intr-o zi.

Crywolf, ai incercat sa intelegi sau ti s-a parut amuzant si ai zis sa ataci?

Din 10.000 km exista o sansa mica sa mergi 1000km tare si sa consume 1l la mia aia de km, asta nu inseamna ca in restu` de 9000km o sa mergi la fel. Poate in aia 9000 o sa schimbi la maxim 3000rpm, si atunci nu mai are de ce sa consume ulei atat.

Dar ce dracu, hai sa comentam inainte sa gandim, ca asa-i romanu`.
stai putin.....nu este normal sa consume 1 litru de ulei la 200-300 km mers in 5000-6000 rpm,la nici o masina,exceptand gunoaiele....
daca incerci sa mergi 500-600 km autostrada in 6000 rpm....exact cum ai spus si tu...nu la noi in tara.....eu am spus ca s-ar putea sa se consume si altceva in afara de ulei.....

iar la faza cu comentariile inainte de a gandi am crezut ca te-ai obisnuit pe acest forum....e top.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 20:25   #7184
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am exagerat cu alea 6000 de ture, sunt foarte putine motoarele care nu se uzeaza rau daca mergi cateva sute de km cu ele asa turate.
In schimb, 5000 de ture nu e asa de mult pt o masina care are redline la 6500.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 20:35   #7185
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Am exagerat cu alea 6000 de ture, sunt foarte putine motoarele care nu se uzeaza rau daca mergi cateva sute de km cu ele asa turate.
In schimb, 5000 de ture nu e asa de mult pt o masina care are redline la 6500.
am avut si eu frate motoare de 1.2,1.4,1.6 stiu despre ce vorbesti stai linistit....sa nu crezi ca m-am nascut cu v6 in parcare,ca nu ma laud cu ele pe aici cum cere lumea asta nu inseamna ca nu am avut....
la 5000 rpm nu are nici pe dracu poti sa mergi cu ea asa linistit.....oricum in ultima treapta de viteza putine ajung aproape de 6000 rpm....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -