Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-09-13, 16:19   #6946
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
afara la mers alergat cat iti permite traficul in jur de 8,5-9 iar in oras 12-13 depinde de la caz la caz,de la oras la oras etc.
Multumesc pt. raspuns. Auzisem de cifre mai mari gen 15% in oras si 12 in afara.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 13:10   #6947
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Eu am facut plinul acum 2 zile in tara la A3. Am facut 850km si mai am cam un sfert de rezervor.Masina cu modificari, roti pe 18 de 24kg bucata, si vreo 200 si ceva de cai la dorinta sub pedala.
o fi bine, o fi rau?
Merg si masinile pe benzina asa??
Bravooooo
Multi si-ar dori sa fie ca tine ))

Last edited by tzatzichi; 17-09-13 at 13:15.
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 15:12   #6948
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nici pana acum nu am putut sa inteleg de ce mint unii ordinar in privinta consumului masinilor pe care le conduc. Ca sa nu pice de fraieri? Sau ce? Ca induceti oamenii in eroare aiurea.

Bai nene consum de 5% la benzina nu exista, terminati cu prostiile. Poate sa fie si de 1.0 motorul ala si n-o sa consume asa putin. Sau mai zice unu ca am mers 850 de km cu 3 sferturi de rezervor cu audiul lui a3 "modificat" la 200 de cai... Doamne... A scos el consum de 4 si ceva cu masina pe benzina si te mai pomenesti ca a mers si cu 200 la ora. Si cica nici nu stie cat are rezervorul. Ii zic eu: 50 de litri. Si conform afirmatiei lui a scos consum de 4.3 la suta. Ineptie. Poate a mers pe platforma si a uitat sa mentioneze.

Atatea minciuni nici la pescari nu auzi.

Am spus si o sustin: sunt pro benzina. Dar nu pentru consum ci pentru alte avantaje esentiale.

Apoi, cineva intreba de consumul urban/extraurban al e36 320i. Am avut 3 ani masina asta (inca o mai am trasa pe dreapta). Consumul in oras este de la 15 in sus, depinde de talpa. Extraurban, undeva pe la 8.5-9. Dar urban, si aici ma refer la Bucuresti nu la vreun orasel de provincie este de peste 15, in medie 17. Si asta nu e deloc mult, avandu-se in vedere ca varianta de pe e90, produsa la 15 ani distanta, respectiv e91 320i, motor de aceeasi putere dar castrat la 4 pistoane imi consuma urban 14 si extraurban, mers la modul cuminte 6.7 iar la modul nepasator in jur de 8.

De ce dracu as mintii, sa zic ca bmw-ul meu consuma 8-9 in oras (am auzit la unii care mint in halul asta, mai ales in anunturile de vanzare), cand pe mine ma doare portofelul la fiecare kilometru parcurs?

Bai nene, consum sub 5 nu exista decat pe motoarele mici pe motorina, in combinatie cu caroserii super usoare.

Si poate va intrebati cat consuma 320d e90, model pe care l-am evitat pe cat posibil. Cu 2-3 litri (urban) mai putin ca 320i. Cam atat. (verificat si testat).
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 15:24   #6949
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post


Bai nene, consum sub 5 nu exista decat pe motoarele mici pe motorina, in combinatie cu caroserii super usoare.
Imi pare rau sa te contrazic.
1.9 TDI, nu e cel mai mic motor.
Octavia 2 nu e cea mai usoara masina.
Extraurban, daca vreau, scot constant sub 5 consum, daca sunt dispus sa fac cu 20-30 de minute in plus.

Bucuresti-Halkidiki am scos 5.1, 4 persoane in masina si ceva bagaje usurele.

In rest, cam ai dreptate in ceea ce ai spus.
Am intalnit 3 posesori de pisici, 2.5 benzina, care imi spuneau ca la mers frumos le ia 10 maxim 11 in Bucuresti.
Imi venea sa-i scuip.
Imi ia mie 8.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 16:50   #6950
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Bai nene, consum sub 5 nu exista decat pe motoarele mici pe motorina, in combinatie cu caroserii super usoare.
Eu am o Skoda Fabia 1.4tdi,stau in Constanta (dupa capitala ca densitate a traficului).

Consumul mediu este de 4.8 - 5.2 l/100km,ca sa nu mai zic la drum intins consum si 3.5 fara

A/C.
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 19:15   #6951
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Nici pana acum nu am putut sa inteleg de ce mint unii ordinar in privinta consumului masinilor pe care le conduc. Ca sa nu pice de fraieri? Sau ce? Ca induceti oamenii in eroare aiurea.

Bai nene consum de 5% la benzina nu exista, terminati cu prostiile. Poate sa fie si de 1.0 motorul ala si n-o sa consume asa putin. Sau mai zice unu ca am mers 850 de km cu 3 sferturi de rezervor cu audiul lui a3 "modificat" la 200 de cai... Doamne... A scos el consum de 4 si ceva cu masina pe benzina si te mai pomenesti ca a mers si cu 200 la ora. Si cica nici nu stie cat are rezervorul. Ii zic eu: 50 de litri. Si conform afirmatiei lui a scos consum de 4.3 la suta. Ineptie. Poate a mers pe platforma si a uitat sa mentioneze.

Atatea minciuni nici la pescari nu auzi.

Am spus si o sustin: sunt pro benzina. Dar nu pentru consum ci pentru alte avantaje esentiale.

Apoi, cineva intreba de consumul urban/extraurban al e36 320i. Am avut 3 ani masina asta (inca o mai am trasa pe dreapta). Consumul in oras este de la 15 in sus, depinde de talpa. Extraurban, undeva pe la 8.5-9. Dar urban, si aici ma refer la Bucuresti nu la vreun orasel de provincie este de peste 15, in medie 17. Si asta nu e deloc mult, avandu-se in vedere ca varianta de pe e90, produsa la 15 ani distanta, respectiv e91 320i, motor de aceeasi putere dar castrat la 4 pistoane imi consuma urban 14 si extraurban, mers la modul cuminte 6.7 iar la modul nepasator in jur de 8.

De ce dracu as mintii, sa zic ca bmw-ul meu consuma 8-9 in oras (am auzit la unii care mint in halul asta, mai ales in anunturile de vanzare), cand pe mine ma doare portofelul la fiecare kilometru parcurs?

Bai nene, consum sub 5 nu exista decat pe motoarele mici pe motorina, in combinatie cu caroserii super usoare.

Si poate va intrebati cat consuma 320d e90, model pe care l-am evitat pe cat posibil. Cu 2-3 litri (urban) mai putin ca 320i. Cam atat. (verificat si testat).


mai bine invata sa citesti decat sa urlii p-aici.....
audi a3 ala modificat este TDI......sau a devenit tdi-ul benzina si nu stiu eu????

hai sa facem o proba cand vrei tu sa iti arat la masina de 3.0 diesel si 1630 kg consum la 120 km/h.....5.5 l/100 km.....
si consum de 10 l/100 km in oras.....mers normal....facem proba cand vrei tu.....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 20:02   #6952
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Sau mai zice unu ca am mers 850 de km cu 3 sferturi de rezervor cu audiul lui a3 "modificat" la 200 de cai... Doamne... A scos el consum de 4 si ceva cu masina pe benzina si te mai pomenesti ca a mers si cu 200 la ora. Si cica nici nu stie cat are rezervorul. Ii zic eu: 50 de litri. Si conform afirmatiei lui a scos consum de 4.3 la suta. Ineptie. Poate a mers pe platforma si a uitat sa mentioneze.
Vezi ca n-ai citit bine
Am zis ca mai aveam un sfert de rezervor dupa aia 850km.
Care s-a consumat mult mai rapid pentru ca am mers numai drumuri scurte prin munti.
Si da, se pare ca e de50 litri. Pe net.
Poimaine fac iar plinul si o iau incet spre casa. Ca un diesel amarat.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 21:08   #6953
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ziceti si voi niste date concrete, nu "am mers repede cu nu stiu cata motorina si cred ca mi-a consumat putin".

rdy4ever: se scot si consumuri sub 5 pe benzina: matiz euro 3, civic ED/EG cu motoare mici, depinde de la sofer la sofer - dar ala nu mai e condus.
Edit: mai sunt si ascutitoarele astea noi de 1.2t, 1.4t VAG, 1.0t Ford care scot consumuri apropiate de 5 in afara, 7-8 in oras.

Avantajele benzinei fata de motorina nu sunt reprezentate si nici nu se rezuma la pret mic platit pe carburant/km.. dar iar reluam.

Last edited by omaigadlol; 17-09-13 at 21:12.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 21:24   #6954
petrlucy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 51
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am un Renault Twingo 1.2 16 v pe benzina si am facut un drum prin tara si afara insumand 1660 km in care a consumat 80 litri de benzina => consum de 4,81% (cu AC permanent)
Consumul dat de producator pentru extraurban este de 4,7%... asa ca ma declar foarte multumit de consumul scos de masinuta.
Se poate scoate un consum decent de carburant la o exploatare corecta a motorului si cu o viteza de deplasare decenta(peste limita de viteza dar nu excesiv).

Last edited by petrlucy; 17-09-13 at 21:37.
petrlucy is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 23:06   #6955
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
mai bine invata sa citesti decat sa urlii p-aici.....
audi a3 ala modificat este TDI......sau a devenit tdi-ul benzina si nu stiu eu????

hai sa facem o proba cand vrei tu sa iti arat la masina de 3.0 diesel si 1630 kg consum la 120 km/h.....5.5 l/100 km.....
si consum de 10 l/100 km in oras.....mers normal....facem proba cand vrei tu.....
Din ultima intrebare a postarii, parea o intrebare retorica de unde am presupus ca e benzina.

E interesant consumul tau de 10 in Bucuresti, atat timp cat consumul declarat oficial este de 10.8 urban. Esti printre putinii care reusesc sa scoata un consum in Bucuresti mai mic decat cel declarat de producator in conditii ideale. Si asta cu o masina de 6 ani, adica trecuta de durata de utilizare data de producator.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 00:36   #6956
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Benzina sau motorina ?

Consum e36:
320i: afara minim 7, mers normal 8-8.5, oras (Bucuresti) ziua minim 11,5-12, normal 13-14. Consum la 180km/h ~12
328i: afara minim 7.5, mers normal 8.5-9, oras ziua minim 14.

Consumul alergata e...cat te tine buzunarul. Am scos fara prea multe batai de cap consum 11 extraurban.

Cu e36 in 6 cilindri nu am reusit niciodata consum sub 7. Oricat de incet ai merge, motorul consuma mult numai ca sa se invarta pe el, nu e vorba de sarcina.
Plus ca sunt niste motoare de generatie veche, cu o anumita uzura, asa ca prea mult rahat de mancat nu ar trebui sa fie.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 08:07   #6957
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

@rdy4ever, sunt foarte multe motoare pe benzina care la o viteza decenta (legala sau putin peste limita) au consum sub 5.

Peugeot 206 1.4 benzina la 90 km/h mers constant imi consuma fix 4.7%. Tot asta la o viteza medie de 110 km/h din Ploiesti pana in Constanta cu 5 persoane in masina (eu + 4 pasageri) si bagaje cacalau + portbagaj din ala pe masina mi-a consumat 8% in medie (adica ~24 de litri, adica ~jumatate de rezervor).
8% in conditiile in care am mers numai prin comune spre DN1 pana la Potigrafu (ca a trebuit sa culeg persoane de pe traseu) si apoi centura Bucuresti pana la A2. Pe acolo a trebuit sa merg relativ incet, dar am compensat pe A2 unde am mers cam cu 140-150 in general.

In plus, pentru cei nemultumiti de consumul masinilor pe benzina, exista oricand alternativa cu GPL-ul.

Last edited by eMH; 18-09-13 at 08:13.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 09:00   #6958
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Benzina sau motorina ?

Concluzia e doar una: pe topicul asta se minte foarte mult!

Motor 2.2 benzina, masina coupe, ruta Bucuresti-Timisoara, mers in afara 140-200 cu trepte inferioare in depasiri, in localitate 80-100.
Am consumat 28l, verificat la pompa, plecat cu plin si bagat 28l in Timisoara.
Jur pe rosu, mov si putin pe albastru ca asa e!

Uitasem, 5 persoane in masina si full bagaje. Acuma, nu stiu daca 5 cu mine sau cu mine eram 6 ca am piedut sirul, dar tot acolo, cert e ca eram toti full pentru consum.

Cred ca daca era pe motorina consumam la jumatate, cel mult, nici nu vreau sa ma gandesc ce era daca mergea pe coniac...

Last edited by ekofresh; 18-09-13 at 09:03.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 09:14   #6959
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu-i frumos din partea ta sa mergi cu 100 in localitate
Nu mai ai timp sa te feresti de caini, carute, gaini, tigani
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 12:58   #6960
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Concluzia e doar una: pe topicul asta se minte foarte mult!

Motor 2.2 benzina, masina coupe, ruta Bucuresti-Timisoara, mers in afara 140-200 cu trepte inferioare in depasiri, in localitate 80-100.
Am consumat 28l, verificat la pompa, plecat cu plin si bagat 28l in Timisoara.
Jur pe rosu, mov si putin pe albastru ca asa e!

Uitasem, 5 persoane in masina si full bagaje. Acuma, nu stiu daca 5 cu mine sau cu mine eram 6 ca am piedut sirul, dar tot acolo, cert e ca eram toti full pentru consum.

Cred ca daca era pe motorina consumam la jumatate, cel mult, nici nu vreau sa ma gandesc ce era daca mergea pe coniac...
530 km cu 28l = 5.3 l% - ))))))))))))))))))))))))))))))

mers in afara 140-200 cu trepte inferioare in depasiri, in localitate 80-100. )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))0


deci 320d e90 in ritmul asta de mers ia >9%.


.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -