Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-13, 13:22   #6541
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Mult prea tare filmuletul! Se potriveste PERFECT!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 10:11   #6542
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Trebuia cu subtitrare ca sa inteleaga si Franz
fasso is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 14:06   #6543
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
NU CRED! f
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 17:32   #6544
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

hai sa va dau alta comparatie in care nu credeam vreodata ca o sa castige dieselul...
audi a5 3.0 tdi Quattro 239 cai,manuala,jante 19
bmw 335 I,306 cai,automata,jante 18

castigator audi a5....de 3 ori cu plecare de pe loc pana la 150 km/h nu il prinde bmw....
stock amandoua....

exact cum am sustinut si pana acum pe hartie e ceva pe strada altceva....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!

Last edited by alex.panciu; 21-07-13 at 17:36.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 17:53   #6545
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
hai sa va dau alta comparatie in care nu credeam vreodata ca o sa castige dieselul...
audi a5 3.0 tdi Quattro 239 cai,manuala,jante 19
bmw 335 I,306 cai,automata,jante 18

castigator audi a5....de 3 ori cu plecare de pe loc pana la 150 km/h nu il prinde bmw....
stock amandoua....

exact cum am sustinut si pana acum pe hartie e ceva pe strada altceva....
Buna gluma! )

335i stoc isi bate joc de orice A5 3.0 tdi stoc.

Daca A5-ul este tunat, nu mai are rost sa vorbim.

Mai este varianta in care 335i are opinci si atunci din plecare A5-ul ii ia 2 masini BMW-ului care sunt greu de recuperat pana la 150 km/h, dar asta nu insemna nici pe departe ca A5 3.0 tdi trage mai tare decat 335i.

A5 3.0 TDI facelift se bate cu mine cot la cot, iar 335i ma bate bine.

Ma dau si eu cu ei oricand, doar da-mi un semn.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 21-07-13 at 18:10.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-07-13, 21:04   #6546
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Alex, fara suparare, pana acuma ii blamai pe cei care ziceau ca te bate logan de 90 de cai si tu ai 122, diferenta de ~30 cai. Acum sustii ca un diesel care are cu 60 de cai mai putin bate o benzinara bi-turbo. Hartiile alea nu sunt degeaba, totusi...
Daca a castigat a5-ul a castigat datorita tractiunii integrale, nu a motorului.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 02:15   #6547
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Buna gluma! )

335i stoc isi bate joc de orice A5 3.0 tdi stoc.

Daca A5-ul este tunat, nu mai are rost sa vorbim.

Mai este varianta in care 335i are opinci si atunci din plecare A5-ul ii ia 2 masini BMW-ului care sunt greu de recuperat pana la 150 km/h, dar asta nu insemna nici pe departe ca A5 3.0 tdi trage mai tare decat 335i.

A5 3.0 TDI facelift se bate cu mine cot la cot, iar 335i ma bate bine.

Ma dau si eu cu ei oricand, doar da-mi un semn.
o fisa dyno din partea voastra care sa ateste ca 335 i este stock,100 euro pusi jos si asteptam orice 335 i automat la start.....

avem si noi fisa dyno ca a5-ul este stock....
pana atunci ce scrie pe net sunt fabulatii....
nu am crezut nici eu pana nu am vazut...
s-au dat de 3 ori cu plecare de pe loc si de fiecare data a batut a5-ul....s-au dat o data si din mers si au fost egali,poate un bot de masina in fata bmw dar la viteza foarte mare.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 02:18   #6548
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Alex, fara suparare, pana acuma ii blamai pe cei care ziceau ca te bate logan de 90 de cai si tu ai 122, diferenta de ~30 cai. Acum sustii ca un diesel care are cu 60 de cai mai putin bate o benzinara bi-turbo. Hartiile alea nu sunt degeaba, totusi...
Daca a castigat a5-ul a castigat datorita tractiunii integrale, nu a motorului.
nu ma intereseaza cine si de ce a batut,poate este soferul foarte smecher si stie sa plece...restul e can-can.....
pana acum pe mine nu m-a batut nici un logan....
sa intre cineva sa spuna ca m-a batut si sa demonstreze....

inca o data pentru cei care urla pe acest forum cu link-urile puse la fiecare duel....NU ARE NICI O LEGATURA STATISTICA CU STRADA.....

si uitasem sa adaug ca 335-ul era cabrio adica 1810 kg,iar a5-ul coupe 1650 kg...

Last edited by alex.panciu; 22-07-13 at 02:46.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 08:22   #6549
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
o fisa dyno din partea voastra care sa ateste ca 335 i este stock,100 euro pusi jos si asteptam orice 335 i automat la start.....

avem si noi fisa dyno ca a5-ul este stock....
pana atunci ce scrie pe net sunt fabulatii....
nu am crezut nici eu pana nu am vazut...
s-au dat de 3 ori cu plecare de pe loc si de fiecare data a batut a5-ul....s-au dat o data si din mers si au fost egali,poate un bot de masina in fata bmw dar la viteza foarte mare.....

Alex.. nu ca le tin partea baietilor... dar un 335i sa fie batut de catre A5 stock 3.0 tdi? poate la plecare are un avantaj... dar il pierde repede.... ca sa nu mai zicem de bmw urile lucrate ori din soft la diferential/cutie ori cu diferential blocant nativ [ lsd ].

Asa am patit o si eu cu e60 ul .... unde diferenta de greutate se simte si mai bine la plecarea de pe loc [ asta pana am decis sa se umble la softul cutiei/DTC ului , ca sa mai anulez din acea diferenta la plecare fata de un quattro] Si inainte se bateau baietii cu a5 3.0tdi resoftate cu pumnul in piept ca bat bmw 535d/335d resoftate [ si pe buna dreptate ] , asta pana cand au dat peste un 535d/335d cu LSD quaife si le au fost inchise gurile ! Poate acel audi a castigat datorita diferentei de greutate la acel cabrio.. dar iti garantez eu ca da cu el de pamant un coupe sau sedan [ aaa inca ceva , esti sigur ca acel 335i nu suferea de binecunoscuta problema a pompei sau a injectoarelor? ]
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 16:56   #6550
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
o fisa dyno din partea voastra care sa ateste ca 335 i este stock,100 euro pusi jos si asteptam orice 335 i automat la start.....

avem si noi fisa dyno ca a5-ul este stock....
pana atunci ce scrie pe net sunt fabulatii....
nu am crezut nici eu pana nu am vazut...
s-au dat de 3 ori cu plecare de pe loc si de fiecare data a batut a5-ul....s-au dat o data si din mers si au fost egali,poate un bot de masina in fata bmw dar la viteza foarte mare.....
Te rog eu, nu ne lua de dobitoci.

Eu m-am dat cu peste 20 de Audi-uri cu 3.0 TDI si din mers nu m-a batut niciunul stoc, niciodata. Singurele cu care m-am luptat de la egal la egal au fost un A5 facelift manual si A6-ele nou 3.0 TDI cu cutia automata in 8 trepte.

Cu 335i-uri m-am dat de 3 ori si nu au ce sa discute cu mine, deci un A5 3.0 TDI stoc nu o sa bata niciodata un 335i stoc.

Ieri am batut Jaguar XK 2012 (5.0 - 385CP), dar l-am trimis direct la service, clar masina lui avea probleme, nu pot sa fiu absurd sa cred ca il bat in conditii normale.

Scoate Audi ala pe interval si vin si ma dau cu el si-ti spun eu daca este stoc sau nu.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 20:21   #6551
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Alex.. nu ca le tin partea baietilor... dar un 335i sa fie batut de catre A5 stock 3.0 tdi? poate la plecare are un avantaj... dar il pierde repede.... ca sa nu mai zicem de bmw urile lucrate ori din soft la diferential/cutie ori cu diferential blocant nativ [ lsd ].

Asa am patit o si eu cu e60 ul .... unde diferenta de greutate se simte si mai bine la plecarea de pe loc [ asta pana am decis sa se umble la softul cutiei/DTC ului , ca sa mai anulez din acea diferenta la plecare fata de un quattro] Si inainte se bateau baietii cu a5 3.0tdi resoftate cu pumnul in piept ca bat bmw 535d/335d resoftate [ si pe buna dreptate ] , asta pana cand au dat peste un 535d/335d cu LSD quaife si le au fost inchise gurile ! Poate acel audi a castigat datorita diferentei de greutate la acel cabrio.. dar iti garantez eu ca da cu el de pamant un coupe sau sedan [ aaa inca ceva , esti sigur ca acel 335i nu suferea de binecunoscuta problema a pompei sau a injectoarelor? ]
nu stiu si nu ma intereseaza de cele resoftate....nu stiu daca are sau nu probleme acel 335 i....desi ma indoiesc este o masina foarte ingrijita
problema sta in felul urmator....
cursa aceasta a avut loc deoarece au fost multe discutii cum ca 335 i si 335 d,automat i-a bataie de la a5 3.0 tdi quatrro manual si de la...a5 2.0 t,211 cai ,manual quattro...

nimeni nu a crezut acest lucru....bun....prima cursa a5 3.0 tdi cu a5 2.0 t...
nici o diferenta intre ei..nici la plecare de pe loc nici din mers......

posesorul de a5 2.0 T.... a luat prima data 335 d,automat....il bate de pe loc...rau....pana la 150-160 are 2 masini in fata,a urmat 335 i,aceeasi faza numai ca la 335 i,are o masina in fata pana la 150-160 km/h....

au fost chemate mai multe masini stock,335 i-335 d....am crezut ca cele doua poate au probleme sau propietarii nu stiu ce sa faca cu ele.....niciodata nu a batut bmw....nici lor nu le veneau sa creada ca au luat bataie....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 20:28   #6552
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Te rog eu, nu ne lua de dobitoci.

Eu m-am dat cu peste 20 de Audi-uri cu 3.0 TDI si din mers nu m-a batut niciunul stoc, niciodata. Singurele cu care m-am luptat de la egal la egal au fost un A5 facelift manual si A6-ele nou 3.0 TDI cu cutia automata in 8 trepte.

Cu 335i-uri m-am dat de 3 ori si nu au ce sa discute cu mine, deci un A5 3.0 TDI stoc nu o sa bata niciodata un 335i stoc.

Ieri am batut Jaguar XK 2012 (5.0 - 385CP), dar l-am trimis direct la service, clar masina lui avea probleme, nu pot sa fiu absurd sa cred ca il bat in conditii normale.

Scoate Audi ala pe interval si vin si ma dau cu el si-ti spun eu daca este stoc sau nu.
nu iau pe nimeni de prost sau de dobitoc....vreau sa va demonstrez ca ce vedeti si aratati din youtube sau din ce mai gasiti nu au nici o legatura cu realitatea....

da,ies a5-urile pe strada la orice ora petru orice cursa cu orice 335i/d,automat,atat timp cat este stock...si orice 535 d....

dar nu degeaba...macar sa stim si noi un lucru...se consuma benzina/motorina se pierde timp....
iar masinile sunt stock...au doar evacuare pusa,evacuare ma refer la teava si finale,nu au cine stie ce evacuare de curse.....o au de la jumate in spate....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 22:44   #6553
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
nu iau pe nimeni de prost sau de dobitoc....vreau sa va demonstrez ca ce vedeti si aratati din youtube sau din ce mai gasiti nu au nici o legatura cu realitatea....

da,ies a5-urile pe strada la orice ora petru orice cursa cu orice 335i/d,automat,atat timp cat este stock...si orice 535 d....

dar nu degeaba...macar sa stim si noi un lucru...se consuma benzina/motorina se pierde timp....
iar masinile sunt stock...au doar evacuare pusa,evacuare ma refer la teava si finale,nu au cine stie ce evacuare de curse.....o au de la jumate in spate....
Aia cu nu se dau degeaba este un fel rahat servit. Sunt asa asa saraci de nu au bani sa se dea!? Eu ma dau de placere, nu consider a fi timp sau motorina pierduta, dar facem si asa:

Ma dau pe 100 de euro cu fiecare ziua pe autostrada si dupa mergem la dyno. Cine are soft sau lipsa catalizator, dpf, etc. plateste 1000 de euro nu 100.

Facem!? 535d stoc, 272 cp, 197k de km, full stoc, etc..

Si daca vrei sa spui ceva de unul din cele 2 albe (unul cu plafon negru) celalalt facelift, las-o balta, au soft REVO amandoua.

Poate tu te uiti pe Youtube, eu am si m-am dat de sute de ori cu masina asta si ii stiu exact nivelul.

Pe A5 2.0T stoc il bat de-i suna apa in cap si vi tu cu bazaconile tale cu A5-ul ala de 211CP care bate BMW-uri de 272-286CP impecabile.

P M, nu vezi ca aberezi!?

Ti-am lasat nr. de telefon pe privat, ma suni, vin te iau, te plimb si ma dau cu orice masina ca sa vezi nivelul si niciodata nu o sa ma bata A5-urile alea stoc.

Cu soft, nu are rost sa vb, m-a batut unul cu 7-8 masini pana la 200, avea doar 380-400 CP )

Last edited by GTR; 22-07-13 at 22:47.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 22:51   #6554
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

De ce nu are alex.panciu ban inca ? El este | | cu domeniul auto dar o tine una si buna - sa nu credem ce vedem pe YOUTUBE (stiti, filmuletele sunt fake, se vede pixelul albastru) sa nu credem specificatiile oficiale (sunt puse la misto) dar in schimb sa ii credem lui aberatiile ca doar e si el alex panciu nu ? Ii dedic si lui acelasi filmulet - https://www.youtube.com/watch?v=0MRmxfLuNto
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 23:06   #6555
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Aia cu nu se dau degeaba este un fel rahat servit. Sunt asa asa saraci de nu au bani sa se dea!? Eu ma dau de placere, nu consider a fi timp sau motorina pierduta, dar facem si asa:

Ma dau pe 100 de euro cu fiecare ziua pe autostrada si dupa mergem la dyno. Cine are soft sau lipsa catalizator, dpf, etc. plateste 1000 de euro nu 100.

Facem!? 535d stoc, 272 cp, 197k de km, full stoc, etc..

Si daca vrei sa spui ceva de unul din cele 2 albe (unul cu plafon negru) celalalt facelift, las-o balta, au soft REVO amandoua.

Poate tu te uiti pe Youtube, eu am si m-am dat de sute de ori cu masina asta si ii stiu exact nivelul.

Pe A5 2.0T stoc il bat de-i suna apa in cap si vi tu cu bazaconile tale cu A5-ul ala de 211CP care bate BMW-uri de 272-286CP impecabile.

P M, nu vezi ca aberezi!?

Ti-am lasat nr. de telefon pe privat, ma suni, vin te iau, te plimb si ma dau cu orice masina ca sa vezi nivelul si niciodata nu o sa ma bata A5-urile alea stoc.

Cu soft, nu are rost sa vb, m-a batut unul cu 7-8 masini pana la 200, avea doar 380-400 CP )
GTR,calmeaza-te....scoate banii si iesi pe strada.....da,oamenii sunt morti de foame d-aia au audi a5

faza cu banii eu am pus-o...eram sigur ca o sa se trezeasca cate unul ca tine,care crede ca are o racheta si ca nu exista sa i-a bataie de la o masina mai slaba ca putere....
pune tu 100 euro jos si daca bati vreuna din masinile alea iti dau eu dublu...
din plecare iti sare care vrei tu dintre ele,2 masini in fata....pana la 150-160 nu ajungi nici la bara lor din spate....
daca vreuna din masini are ceva modificat primesti 1000 euro,iti pun si masina pe elevator inainte sa te uiti,iti pun si tester pe ea sa vezi daca e stock....

daca o gandeai logic vedeai ca o furi din orice pozitie....in primul rand fata de a5-ul 3.0 tdi ai cutie automata,tractiune doar spate si doar 32 cai peste...

a5-urile astea nu au nici o legatura cu masinile enumerate de tine....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -