Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-13, 19:38   #6301
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cum adica il termini mai repede in oras ? N-am inteles la ce te-ai referit
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 19:43   #6302
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Cum adica il termini mai repede in oras ? N-am inteles la ce te-ai referit
se infunda filtru de particule,de acolo se trag mai multe....
EGR se alege praful de el........
zapacesti ambreiajul mai repede ca la benzina....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 19:59   #6303
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

EGR se anuleaza.
E drept, intervin cateva inconveniente (minore zic eu) daca se anuleaza fizic, dar se poate anula doar din soft fara probleme.
La fel si la DPF.
Ambreiajul depinde de sofer. Am mers cred ca cel putin 70.000 km cu un ambreiaj praf, volanta cu masa dubla batea de parca se dezmembra masina, si asta in traficul din Bucuresti si nu m-a lasat in drum. L-am schimbat doar pentru upgrade.
In acelasi timp, nevasta`mea a topit ambreiajul la un polo 1.2 in mai putin de 20.000 km.
Depinde de la caz la caz, nu cred ca este o regula.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 21:06   #6304
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
EGR se anuleaza.
E drept, intervin cateva inconveniente (minore zic eu) daca se anuleaza fizic, dar se poate anula doar din soft fara probleme.
La fel si la DPF.
Ambreiajul depinde de sofer. Am mers cred ca cel putin 70.000 km cu un ambreiaj praf, volanta cu masa dubla batea de parca se dezmembra masina, si asta in traficul din Bucuresti si nu m-a lasat in drum. L-am schimbat doar pentru upgrade.
In acelasi timp, nevasta`mea a topit ambreiajul la un polo 1.2 in mai putin de 20.000 km.
Depinde de la caz la caz, nu cred ca este o regula.

ai dreptate in ceea ce spui dar asta e valabila la putini oameni,eu am la vectra egr anulat fizic,nu l-am mai anulat si din soft pentru ca masina nu are nici o problema,ba chiar merge mai bine si consuma mai putin...sta doar check engine aprins....nu ma deranjeaza
in alta ordine de ideii cred ca stii ce se intampla daca o lua volanta ta la sanatoasa...
nu vad o persoana la 40-50 ani sa se duca sa isi anuleze egr sau filtru de particule...
in principiu sunt foarte putini care recurg la astfel de metode,o facem noi si poate alti cativa care stiu despre asta...dar 90% nu o fac.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 06:14   #6305
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ViorelP View Post
Cand la diesel la 4000 rpm se termina distractia, la benzinar abia incepe. Si cu asta am spus totul.
Inclusiv ca n-ai condus un diesel ok.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 14:00   #6306
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

ViorelP, cand cu dieselul depasesti intr-a 5-a la 2.000 RPM, cu benzinara dai 2-3 inferioare ca sa simti ca depasesti. Si cu asta am spus tot, nu?

Si ca tot a venit vorba, daca tot iti place tie atat de mult sa ai turatii multe si degeaba pune-ti un motor de motocicleta! Mai ales daca e de 600 cmc se duce pana pe la 14-15.000 si trage... sa moara.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 14:20   #6307
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cred ca acuma ai comparat logan 1.4i cu 320d. Esti sigur ca un diesel in tr.5 la 2000rpm trage la fel ca o benzinara in tr.3 la 5000rpm? Hai sa nu mai exageram ca nu e frumos...
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 15:02   #6308
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Cred ca acuma ai comparat logan 1.4i cu 320d. Esti sigur ca un diesel in tr.5 la 2000rpm trage la fel ca o benzinara in tr.3 la 5000rpm? Hai sa nu mai exageram ca nu e frumos...
ce comparatie ai facut si tu....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 15:12   #6309
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu eu am facut comparatia, EMH a spus ca un diesel la 2000 rpm in tr.5 trage la fel ca o benzinara la care dai 2-3 trepte inferioare ca sa simti ca depasesti...
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 15:16   #6310
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu o mai lua de-a dreptul, ca stii bine la ce m-am referit! Ideea era ca la diesel ai cuplu la turatii la care la benzina nu ai nimic. Nici cuplu, nici putere. Decat consum...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 15:44   #6311
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post

ai dreptate in ceea ce spui dar asta e valabila la putini oameni,eu am la vectra egr anulat fizic,nu l-am mai anulat si din soft pentru ca masina nu are nici o problema,ba chiar merge mai bine si consuma mai putin...sta doar check engine aprins....nu ma deranjeaza
in alta ordine de ideii cred ca stii ce se intampla daca o lua volanta ta la sanatoasa...
nu vad o persoana la 40-50 ani sa se duca sa isi anuleze egr sau filtru de particule...
in principiu sunt foarte putini care recurg la astfel de metode,o facem noi si poate alti cativa care stiu despre asta...dar 90% nu o fac.....

Egr ul se anuleaza fizic cat si software [ la modelele dupa 2004-2005 in general ] ... nu la toate fac bine egr off.... daca ai impresia ca merge mai bine ... fai un dyno sa vezi ce se intampla in turele joase.... consumul e discutabil... la unii e mai mic... la altii creste ! O alta prostie a majoritatii e ca in loc sa faca bypass fac anulare de egr... la bypass elimini traseul egr ului printr-o tzeava ..... eu personal cunosc destule persoane de 40-50 de ani care au apelat la egr si dpf off... cu masini in general bmw/mercedes si un lexus is220d care la ala chiar ca e imperios necesar sa faci bypass la egr [ atentie nu egr off ]... cu check engine ... masina sta cu niste valori safe in ecu [ nu e o regula generala ]
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 16:02   #6312
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Egr ul se anuleaza fizic cat si software [ la modelele dupa 2004-2005 in general ] ... nu la toate fac bine egr off.... daca ai impresia ca merge mai bine ... fai un dyno sa vezi ce se intampla in turele joase.... consumul e discutabil... la unii e mai mic... la altii creste ! O alta prostie a majoritatii e ca in loc sa faca bypass fac anulare de egr... la bypass elimini traseul egr ului printr-o tzeava ..... eu personal cunosc destule persoane de 40-50 de ani care au apelat la egr si dpf off... cu masini in general bmw/mercedes si un lexus is220d care la ala chiar ca e imperios necesar sa faci bypass la egr [ atentie nu egr off ]... cu check engine ... masina sta cu niste valori safe in ecu [ nu e o regula generala ]
masina cu egr off,trage din toate pozitiile mai bine si de la 1500 si de la 3500 rpm,consumul este clar mai mic,am egr off de o luna-doua si am aproximativ 1500 km in configuratia actuala...nu vad ce ar putea fi rau ca nu l-am anulat din soft...mai ales ca cel care mi-a umblat la masina stia ce face....HAPLEA..

in alta ordine de idei vorbeam in general de persoane de 40-50 ani sau de fete,nu ii vad pe cei aproape de varsta pensionarii sau pitipoancele la coada la vreo firma de tuning sa isi scoata filtru de particule sau sa faca egr off.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 16:05   #6313
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
masina cu egr off,trage din toate pozitiile mai bine si de la 1500 si de la 3500 rpm,consumul este clar mai mic,am egr off de o luna-doua si am aproximativ 1500 km in configuratia actuala...nu vad ce ar putea fi rau ca nu l-am anulat din soft...mai ales ca cel care mi-a umblat la masina stia ce face....HAPLEA..

in alta ordine de idei vorbeam in general de persoane de 40-50 ani sau de fete,nu ii vad pe cei aproape de varsta pensionarii sau pitipoancele la coada la vreo firma de tuning sa isi scoata filtru de particule sau sa faca egr off.....
Eu am doua exemple ))))... ca deh.... e 1000 de euro un dpf totusi ))
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 17:24   #6314
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Eu am doua exemple ))))... ca deh.... e 1000 de euro un dpf totusi ))
nu te-am contrazis....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-13, 10:31   #6315
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Nu o mai lua de-a dreptul, ca stii bine la ce m-am referit! Ideea era ca la diesel ai cuplu la turatii la care la benzina nu ai nimic. Nici cuplu, nici putere. Decat consum...
Depinde de masina, mai nou au aparut motoare pe benzina cu cuplu maxim din turatii foarte mici, iar motoarele mari trag oricum in turatii mici. Benzinarele sub 2000 cmc mai au de suferit in turatii mici.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -