Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-13, 17:35   #6181
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Sunt pre cunoscutele v-tecuri sau iar cunoscutele motoare de pe rx, care pot urca foarte mult in ture..In fine sper ca nu gresesc nu am studii aprofundate dar stiu baieti cu motoare de 1.3 de honda ce consuma multicel.
O zi buna
Pai toate consuma cand dai in ele, am avut si 1.3 si ajungeam si la >12% consum, dar vedea de 30 de ori pe zi 7000 rpm, asa ca nu este exagerat.

La un mers linistit au un consum bun.

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Ma uitam la ultimul Avensis 1.8 147cp ca are consum declarat 8.5 urban. Daca in realitate intr-un oras gen Pitesti este 9-9.5 si in Bucuresti ~11, tot respectul meu. E totusi o masina de 1400kg echipata cu un motor relativ mic si aspirat.
Exact, Focus 1 1.6 consuma 11% in Buc, Focus 2 de 1.6 consuma 12% in Buc., VW Golf IV 1.6 105 CP consuma ~10% in Buc., Avensis 2002 1.6 110 CP consuma 9% in Buc, C220 CDI 143CP consuma 9% in Buc, Scirocco 1.4 TSI consuma 11% in Buc, Ibiza 2010 1.4 consuma >10% in BUC, etc..

Eu nu am vazut pana acum multe europene benzinare care sa consume REAL mai putin decat echivalentele lor japoneze.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 12:30   #6182
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Daca vroiam bestii, imi luam asa :
........bla bla
Fritz tata, era o gluma, relaxeaza-te, serios...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 13:12   #6183
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

A raspuns cam ciudat la gluma pentru o persoana care deocamdata e super-mega-ultra-incantata de un Golf din anii 90.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 14:09   #6184
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
A raspuns cam ciudat la gluma pentru o persoana care deocamdata e super-mega-ultra-incantata de un Golf din anii 90.
ce sa zic, e mai suparacios din fire, si se descarca in 30 de randuri la fiecare suparare
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 21:23   #6185
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Fritz tata, era o gluma, relaxeaza-te, serios...
Am inteles, sa traiti. Barbatu are ultimul cuvint in casa. Femeia zice ce sa faci, si tu zici - am inteles, sa traiti.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 21:35   #6186
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
A raspuns cam ciudat la gluma pentru o persoana care deocamdata e super-mega-ultra-incantata de un Golf din anii 90.
Super mega ultra incintat ? Unde am zis eu ca-s foarte incintat de Golf ? Nu-s deloc. Pt ca trebe sa-i schimb telescoapele pe spate, ca bat. Apoi motoru e cam galagios, am fost la mecanic, si mia explicat ceva de SPAN, cum o tras un pic de ceva acolo la motor, acolo linga cureaua de distributie, cum nu sa mai auzit zgomotul ala. Relantinu mi se pare un pic cam mare, e chiar un pic sub 1000 de ture.. In rest e ok. Ce ma incinta la Golf, este consumul. E cam galagios dieselu la relanti, vibratii una alta, dar cind vad ca-mi consuma putin, atunci nu ma mai intere restu. Deci ...
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 21:54   #6187
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

cica, in rest e ok really ?!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 22:03   #6188
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Sunt pre cunoscutele v-tecuri sau iar cunoscutele motoare de pe rx, care pot urca foarte mult in ture..In fine sper ca nu gresesc nu am studii aprofundate dar stiu baieti cu motoare de 1.3 de honda ce consuma multicel.
O zi buna
Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
decat sa faci off topic mai bine te-ai abtine.Am raspuns omului! A spus sa zic de ce stiu eu ca au consum mare unele japoneze!

Si unde sunt al doilea franz?

Spunele baietilor tai cu japoneze ca in primul rand sa puna motorul la punct si dupa aia vezi cat consuma , din moment ce motoarele alea nu vad o bujie , un debitmetru sau sonda lambda noua ci numai sh , la ce consumuri te asteptai? Hai sa iti vin si eu cu un argument solid :

Toyota celica t32 1.8 de 192 de cai consuma cam 11-12l in oras si nu mers batraneste ci normal spre sportiv ! Raportat la performantele motorului , cred ca e e un consum mai mult decat decent. Si se pare ca esti al doilea franz ! Nu a ti avut multe masini pe mana , dar sunteti "experti" in mai toate marcile si etc , fara suparare ! Ai ajuns sa bagi in discutia consumurilor Vtec urile si vvti urile de perfomanta ale hondei si toyotei.... bravo .. se vede cat de mult le aveti la capitolul asta ! comparati mere cu pere !


Franz , de fiecare data cand citesc topicul asta [ odata la 4-5 zile ] , de fiecare data te vad "ca ai alta masina" serios , mai ai multe vise de genul?
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 22:27   #6189
john88_sbk

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 130
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Spunele baietilor tai cu japoneze ca in primul rand sa puna motorul la punct si dupa aia vezi cat consuma , din moment ce motoarele alea nu vad o bujie , un debitmetru sau sonda lambda noua ci numai sh , la ce consumuri te asteptai? Hai sa iti vin si eu cu un argument solid :

Toyota celica t32 1.8 de 192 de cai consuma cam 11-12l in oras si nu mers batraneste ci normal spre sportiv ! Raportat la performantele motorului , cred ca e e un consum mai mult decat decent. Si se pare ca esti al doilea franz ! Nu a ti avut multe masini pe mana , dar sunteti "experti" in mai toate marcile si etc , fara suparare ! Ai ajuns sa bagi in discutia consumurilor Vtec urile si vvti urile de perfomanta ale hondei si toyotei.... bravo .. se vede cat de mult le aveti la capitolul asta ! comparati mere cu pere !


Franz , de fiecare data cand citesc topicul asta [ odata la 4-5 zile ] , de fiecare data te vad "ca ai alta masina" serios , mai ai multe vise de genul?


Este un motor fenomenal, adora sa fie turat. ). Si o mica neclaritate, e t23. Bafta, numai bine!
john88_sbk is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 22:32   #6190
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by john88_sbk View Post
Este un motor fenomenal, adora sa fie turat. ). Si o mica neclaritate, e t23. Bafta, numai bine!
Pai sincer e singura japoneza din familie si e "alergata" de mama mai mult decat de mine sau fratele meu ! noi suntem fani germane [ bmw ] iar celica asta a reusit sa ne impresioneze prin faptul ca in 4 ani de zile , in afara de consumabile nu a cerut nimic altceva ! pai dupa un an, tragi linie si sa vezi ca te ajunge mai putin la bani in comparatie cu un 320d e46 sau 530d e60 , pai ce sa ii mai ceri?

PS : scuze , t23 aveam in cap doar , nu stiu cum am reusit sa scriu 32 )))
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 22:51   #6191
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Pai sincer e singura japoneza din familie si e "alergata" de mama mai mult decat de mine sau fratele meu ! noi suntem fani germane [ bmw ] iar celica asta a reusit sa ne impresioneze prin faptul ca in 4 ani de zile , in afara de consumabile nu a cerut nimic altceva ! pai dupa un an, tragi linie si sa vezi ca te ajunge mai putin la bani in comparatie cu un 320d e46 sau 530d e60 , pai ce sa ii mai ceri?

PS : scuze , t23 aveam in cap doar , nu stiu cum am reusit sa scriu 32 )))
nu inteleg de unde mirarea asta mare,passat cumparat in 2006 pana in 2013....de la 90.000 pana la 160.000 nu a cerut decat consumabile....absolut nici o problema niciodata....
1.9 tdi 131 cai....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:10   #6192
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asta pentru ca avea km relativ putini. Am vazut passat-uri de +200k km daramate mai rau decat daciile folosite la camp.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:14   #6193
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Asta pentru ca avea km relativ putini. Am vazut passat-uri de +200k km daramate mai rau decat daciile folosite la camp.
bineinteles,depinde de multe chestii am vazut daramate si la 150.000 km....dar am vazut si la 400.000 km impecabile....au fost intretinute si aratau foarte bine....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:18   #6194
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Corect, depinde de felul in care e exploatata fiecare. Oricum am auzit ca astea de 131 cp stau ceva mai bine la capitolul volanta, decat restul.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:19   #6195
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
nu inteleg de unde mirarea asta mare,passat cumparat in 2006 pana in 2013....de la 90.000 pana la 160.000 nu a cerut decat consumabile....absolut nici o problema niciodata....
1.9 tdi 131 cai....
Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Asta pentru ca avea km relativ putini. Am vazut passat-uri de +200k km daramate mai rau decat daciile folosite la camp.
Suntem putin offtopic dar fie : alex ce relatezi tu e joaca de copil acolo , iti zic eu la categoria passat uri ca B5 ul [ cel facut intre 98-2001 ] nu o sa mai fie absolut nici unul la capitolul fiabilitate !

Recent am facut o revizie generala la un ford focus mk1 tddi de 90 de cai , fabricatie 2001. Adusa in tara in 2005 la 160.000 de km reali , actual are 270.000 . A fost masina de scoala pentru o soferita care nu stia ce inseamna sa ocolesti groapa sau sa eviti borduri etc si hamalit in toate felurile ! Cand am desfacut masina sa vedem ce e de inlocuit , am constatat cu stupoare ca articulatia , suspensia si alte elemente erau cele OEM de fabrica [ motorcraft ] , ei , arata mi tu un passat b5.5 cu kilometraj asemanator sau bmw sau o alta germana [ exceptie facand golful ] care sa reziste atata amar de kilometrii cu articulatia si suspensia de fabrica pe drumurile noastre romanesti ! Am desconsiderat fordul focus mk1 pana sa ma apuc de asta si sa vad ce aveam de inlocuit la ea ! doar cele 2 bucse de la brat si pivotii ! pentru mine masina aia e o "eroina" la cum a rezistat pe mana fetei timp de 2 ani cel putin , ca sa nu mai zicem ca taicasu la fel , conduce masina aia in mod agresiv !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -