Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-13, 16:15   #6091
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mie mi se pare ca aberati rau unii dintre voi. Daca mergi constant cu 160 km/h sa zicem , o benzina va consuma cu cel putin 2 litri mai mult ca un diesel.
Eu am scos consum dn1 , adica bucuresti brasov, mers regulamentar adica 80 120 consum 4.1 . Masina este diesel 200 si putin de cai. Iar la mers 200 220 pe a3 am scos 7.4 . As dori sa vad ce benzinar scoate aceste cifre sau macar cu maxim 2 litri in plus. In fine fiecare cu ce preferinte are si cu ce bani are de aruncat pe carburant
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image136.jpg
Views:	50
Size:	222.4 KB
ID:	2784496  
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 17:19   #6092
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

asta era
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image141.jpg
Views:	35
Size:	60.4 KB
ID:	2784531  
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 18:25   #6093
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai si care e concluzia pe care o trageti toti ?
Ca motorina consuma mai putin ?
A da ???
Asta e o lege indiscutabila.
Ce vrem sa demonstram pana la urma ?

Poate ca 0.9 tce consuma putin. Ce motor o mai fi si ala...Am o reticienta din start fata de 0.9, 0.8, 1.2 tsi, 1.3 cdti, plm R'n'B.
Parca sunt gramaje de marfa
Dar nu se apropie de performantele unui TDI, daca le putem numi performante.

Comparatiile elocvente, se fac intre motoare de capacitate cilindrica apropiata.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 19:04   #6094
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am vrut sa arat doar ca la aceeasi putere benzina se apropie la consum de motorina si avand in vedere pretul motorinei si reviziile , un benzinar poate fi mai ieftin . Daca comparam un 2.0 aspirat motorina si benzina normal ca benzina e mai fiabila , sprintena si mai ieftina la revizii ( zic 2.0 aspirat pt ca o motorina fara turbo la cilindree mai mica e lesinata...) . 1l-1.5 turbo benzina si motorina : din nou benzina mai sprintena dar mai putin fiabila (nu decat motorina) si consum apropiat de diesel de max 2l mixt . Tragem linie si aflam ca benzina e mai sprintena , fiabila . motorina consuma mai putin dar la ce folos daca sunt reviziile mai scumpe , motorina mai scumpa , cand o cumperi tot mai scumpa e , mai mult de 350.000km nu tine avand in vedere fiabilitatea . Punct
__________________

Last edited by iulica097; 27-05-13 at 19:07.
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 19:26   #6095
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu toate masinile pe care le am vazut cu numar record de km, adica peste 400.000, erau motorina, cu o exceptie, 1.8is, care se apropia.
Nu spun ca sunt singurele.

Ca o concluzie din punctul meu de vedere, exceptand consumul si poate in unele cazuri comfortul oferit de cuplu in oras, nu stiu cine ar alege motorina.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 19:47   #6096
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ajunge orice masina si la milion daca schimbi toate piesele defecte . Am auzit si de loganul 1.4 de 1 milion de km si mai multe taxiuri de 5-600.000 toate pe gaz + benzina , cat despre turbo pe benzina are un var un e36 si are 350.000+ km si nu are nicio problema la motor sau turbina . Oricum motorina ar trebui scoasa fiindca polueaza mult . Nu sunt de acord sa platesc taxe de poluare la benzina cand trece un diesel pe langa mine si lasa in urma o dara de fum de zici ca e locomotiva . Defapt motorina a fost inventata pentru tractoare si tiruri nu stiu ce cauta pe berline .
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 19:48   #6097
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Serios? O motorina 2 litri de cca 200 de cai comparata cu un benzina turbo tto 2 litri de 200 de cai , doar 2 litri e diferenta de consum? Poate la mers cu 90 km/h. In oras respectiv viteze mari e diferenta de minim 3-4 litri, adica creste proportional cu viteza. Revizii mai scumpe? Depinde. Eu la masina le fac la 15.000 schimb ulei filtre fata de 25 de mii cat e recomandat de producator si tot nu e mare diferenta fata de benzina. ORicum depinde si de clase , ca daca vorbim de masini low cost diferenta de revizie poate fi mai mare, dar la marci premium nu e asa mare diferenta.

ex: eu am consum numai in Bucuresti maxim 9,maxim insemnand cele mai teribile aglomeratii. Un 2 litri benzina aspirat/turbo nu scade sub 12 in cel mai optimist mod .
Pentru cei care fac km multi tot dieselul este prima optiune indiferent de ce zic unii pe aici.

le: pustiule daca vorbesti de rabe sau cazane vechi poate e de inteles. Dar nu stiu ce dara de fum lasa un diesel modern. Stiu, esti la varsta la care visezi avioane cu sute de cai, dar cand o sa cresti o sa intelegi ca multi cauta raportul performante/cost mai favorabil.

Last edited by cavaliere; 27-05-13 at 19:51.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 19:56   #6098
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Eu am vrut sa arat doar ca la aceeasi putere benzina se apropie la consum de motorina si avand in vedere pretul motorinei si reviziile , un benzinar poate fi mai ieftin . Daca comparam un 2.0 aspirat motorina si benzina normal ca benzina e mai fiabila , sprintena si mai ieftina la revizii ( zic 2.0 aspirat pt ca o motorina fara turbo la cilindree mai mica e lesinata...) . 1l-1.5 turbo benzina si motorina : din nou benzina mai sprintena dar mai putin fiabila (nu decat motorina) si consum apropiat de diesel de max 2l mixt . Tragem linie si aflam ca benzina e mai sprintena , fiabila . motorina consuma mai putin dar la ce folos daca sunt reviziile mai scumpe , motorina mai scumpa , cand o cumperi tot mai scumpa e , mai mult de 350.000km nu tine avand in vedere fiabilitatea . Punct
copilu la comparatie 1l-1.5 turbo benzina motorina.....afla ca nu se pot compara.....diferenta de cai putere este f.mare in favoarea benzinarei.....
si aici sunt foarte multe comparatii,ford,vw,skoda,opel.......

iar diferenta de consum este iar foarte mare in favoarea dieselului....

iti dau eu un exemplu si atat restul poti sa cauti singur
1.6 hdi peugeot 110 cai-1.6 turbo opel 180 cai...diferenta enorma
consum hdi oras 6-7.......consum opel oras 14-15......diferenta enorma....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 19:58   #6099
uragan

Stage 4
 
uragan's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 285
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da , pe benzina se axeaza cel mai mult cei care nu au avut masini diesel , dar ca o paranteza intrebati posesorii de masini diesel cam cati dintre ei ar renunta la ele si ar trece la masini pe benzina , eu personal nu am auzit mai pe nimeni .
__________________
Be The One , Not Anyone !

My Car : BMW 320D 150HP
uragan is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 20:03   #6100
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by uragan View Post
Da , pe benzina se axeaza cel mai mult cei care nu au avut masini diesel , dar ca o paranteza intrebati posesorii de masini diesel cam cati dintre ei ar renunta la ele si ar trece la masini pe benzina , eu personal nu am auzit mai pe nimeni .
sincer sa iti spun in ultimii 2 ani am schimbat 6-7 masini....toate diesel si o singura benzina opel astra h 1.6 16 valve avea 30.000 km,dar lesinata rau si consum imi rupea buzunarul zici ca avea turbo....
acum sincer ma gandesc sa imi iau si o benzina turbo,dar tot o sa tin un diesel.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 20:03   #6101
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu as renunta oricand daca mi-as permite benzina.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 20:04   #6102
uragan

Stage 4
 
uragan's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 285
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Eu as renunta oricand daca mi-as permite benzina.
Corect spus daca ti-ai permite , dieselul face diferenta .
uragan is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 20:10   #6103
Turok

Stage 1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 16
Default Re: Benzina sau motorina ?

Viseaza la benzinare turbo si sute de cai dar cand va vedea ca trebuie sa bage benzina in viitoare masina si poate nu ii va ajunge mereu sa mearga unde vrea se va speria de consumurile afisate.
Cei care merg un nr decent de km pe an au intr-adevar doar o singura optiune viabila. Cei care sunt interesati de consum, la fel. Pentru cei care doresc senzatii tari benzinara e mai buna, intr-adevar.

Va rog sa-mi spuneti cine ar alege la masina mea motorizarea pe benzina asemanatoare? Fara nicio suparare, dar la Ford Focus 2 trebuie sa fii prost sa iti iei motor pe benzina. (Pe atunci nu erau motoarele Ecoboost)

1.6 benzina, intre 100 si 125 de cai, 160 N·m
vs
1.6 TDCI (Diesel), 109 cai, 260 NM.
Un prieten a cumparat benzinara, masina noua. Si in 100.000 nu a avut probleme deloc cu ea, dar ii consuma 7-8 mixt. In cel mai bun caz 5.5-6% afara, la mers linistit. Eu am 5.5 pe ultimii 1400 km
Turok is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 20:44   #6104
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Benzina sau motorina ?

@cavalier : eu vorbesc de mixt . Arata-mi tdi 2.0 de 200cp (doar 1 turbo) si eu ma spanzur . @alex.panciu : am vrut sa zic de la 1l la 1.5l turbo benzina/diesel . Eu ce tot incerc sa zic ? La acelas litraj benzina ( aspirata ca nu e nevoie de turbo =)) ) e mai sprintena decat motorina ( neaparat turbo ) . La aceiasi cp diferenta este foarte mica la consum , de MAAAXIM 2l intre ele ( mixt ) si daca motorina e mai scumpa si reviziile si intretinerea mai scumpa la dci si cand il cumperi dai mai mult atunci tot benzina bate fiindca se compenseaza aia 2l . Asa ca : diesel are nevoie de turbo pt a bate (poate) un benzinar aspirat pe sprint , iar benzina are nevoie de un turbo si litraj mai mic pt a bate un diesel la costuri . Si cu asta am raspuns la acest topic...
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 20:56   #6105
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
@cavalier : eu vorbesc de mixt . Arata-mi tdi 2.0 de 200cp (doar 1 turbo) si eu ma spanzur . @alex.panciu : am vrut sa zic de la 1l la 1.5l turbo benzina/diesel . Eu ce tot incerc sa zic ? La acelas litraj benzina ( aspirata ca nu e nevoie de turbo =)) ) e mai sprintena decat motorina ( neaparat turbo ) . La aceiasi cp diferenta este foarte mica la consum , de MAAAXIM 2l intre ele ( mixt ) si daca motorina e mai scumpa si reviziile si intretinerea mai scumpa la dci si cand il cumperi dai mai mult atunci tot benzina bate fiindca se compenseaza aia 2l . Asa ca : diesel are nevoie de turbo pt a bate (poate) un benzinar aspirat pe sprint , iar benzina are nevoie de un turbo si litraj mai mic pt a bate un diesel la costuri . Si cu asta am raspuns la acest topic...
pai hai sa iti raspund si eu tie,cand tu erai,mic,mic sau poate nici pe teava nu erai se faceau diesel aspirat si benzina tot aspirat,erau foarte rare masinile cu turbo,fie ele benzina sau diesel....
aici vb de vw golf 1.6 d,opel kadett 1.6 d,etc.....si atunci se faceau si benzina aspirat....si erau cam de aceasi putere cu dieselul si in unele cazuri dieselul batea,dar destul de rar batea benzina....vorbesc de aceeasi capacitate....
vorbesc de anii 86-88-90.....


acum o tii tu cu diferenta de MAAAAXIM 2 litri intre benzina si diesel....
pai hai sa iti explic.....
citroen c4,1.6 hdi 90 cai
eu cu opel astra h 1.6 105 cai
m-a batut din orice pozitie,de pe loc,din mers....el consum in oras 6-7 ,eu consum 11-12.....

si in concluzie acum o tii ca benzina aspirat e mai sprinten decat diesel turbo....cam greu,nu imposibil,dar destul de rar.....
mai intereseaza-te si vezi cum e.....

Last edited by alex.panciu; 27-05-13 at 21:03.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -