Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-13, 18:16   #6016
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Totodata mai exista (sau ar trebui) urmatoarea gandire: Am suma asta de bani, imi permit sa imi cumpar respectiva masina, dar chiar imi trebuie? Sau pot sa iau una mai ieftina si de restul de bani sa fac altceva..."
eMH is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 18:46   #6017
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Perfect adevarat.

Mie mi-a TREBUIT siguranta unei masini asa-numite premium si cat de cat putere, mergand destul pe afara, dar chiar daca as fi avut bani de noua nu as fi dat atat pe o masina pentru simplu fapt ca se devalorizeaza foarte rapid si pentru ca imi muncesc banii, de asta am ales o masina "premium" SH in pret de logan.



In alta ordine de idei mi se da peste nas ca si otto poate consuma putin, de acord sunt motoare echivalente care pot scoate consumul meu, subliniez POT, diferenta e ca eu nu ma straduiesc sa scot consumul, chiar am avut o perioada in care am mers singur in masina si incercam sa vad cat pot consuma maxim, am mai scris pe aici si nu mai retin cred ca am consumat o data peste 7.5 pe alba-constanta, sau era 7.1? nu retin exact.
COnsumul respectiv creste mult datorita autostrazii, mi se pare absolut sinucigas sa atingi un consum de , sa zicem, 8 pe europene.

@eMH cand am scris "am banii astia, ce pot sa obtin de ei?" m-am referit la "am banii astia alocati pentru treaba x, ce pot sa obtin de ei?" Cum am mai spus sunt de acord intrebarea "imi trebuie?"
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 19:20   #6018
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Sa iti repet si tie intrebarea???
Ce masina pe benzina folosita pentru "sunet,handling,rafinament,placerea de a conduce,multi cp/l" consuma 15%.
15% ala e un consum de mers cu copii la gradinita.
Sau nu stii in realitate cat consuma un 3.0 aspirat forjat ca la carte?
Intreaba pe cineva care stie.Sau un 1.8T macar.
Si daca vorbim despre 1.6i vs 1.6d sau 2.0i vs 2.0d motorul pe benzina este mai silentios, vibreaza mai putin, are o plaja mai mare de turatii unde trage si asa mai departe. Nu trebuie sa ai minim 3.0 ca sa vorbim despre lucrurile alea, in special de rafinament unde diferentele sunt mai pregnante la motoarele in 4 cilindri puse pe masini mai ieftine sau relativ ieftine.

Apropo, cred ca stiu mai bine decat tine cat consuma un 3.0 benzina. Cat despre consumul pe forja mi se pare absolut irelevant. De ce ? Fiindca daca raportezi la nr de km pe care ii parcurgi anual, km parcursi pe forja sunt infimi in procente deci nu astia ar trebui luati ca etalon + ca pe forja "ca la carte" si un 1.6d consuma mult.

Consum de 15% la un 3.0 benzina in stil de dus copii la gradinita cred ca vorbesti de motoare prea vechi. Daca vorbim de motoare moderne, cu 15% le alergi sanatos.

A6 3.0 TFSI Quattro (310CP), consum mixt 8.2%. Deci asta este consumul cand duci copii la gradinita. La mers normal o sa iti ia un 10% mixt iar ca sa scoti 15% trebuie sa mergi destul de agitat. Mi se pare mai mult decat decent la cilindreea/puterea asta + quattro + aproape 2T. Daca vorbim despre un 2.0T 200-250CP de generatie noua (adica mai nou de 2010 cel putin ca si conceptie), ca sa scoti 15% o alergi bine de tot. Vorbesc de consum mixt nu extraurban sau urban, cel mixt fiind cel mai relevant pentru majoritatea.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 20:12   #6019
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si daca vorbim despre 1.6i vs 1.6d sau 2.0i vs 2.0d motorul pe benzina este mai silentios, vibreaza mai putin, are o plaja mai mare de turatii unde trage si asa mai departe. Nu trebuie sa ai minim 3.0 ca sa vorbim despre lucrurile alea, in special de rafinament unde diferentele sunt mai pregnante la motoarele in 4 cilindri puse pe masini mai ieftine sau relativ ieftine.

Apropo, cred ca stiu mai bine decat tine cat consuma un 3.0 benzina. Cat despre consumul pe forja mi se pare absolut irelevant. De ce ? Fiindca daca raportezi la nr de km pe care ii parcurgi anual, km parcursi pe forja sunt infimi in procente deci nu astia ar trebui luati ca etalon + ca pe forja "ca la carte" si un 1.6d consuma mult.

Consum de 15% la un 3.0 benzina in stil de dus copii la gradinita cred ca vorbesti de motoare prea vechi. Daca vorbim de motoare moderne, cu 15% le alergi sanatos.

A6 3.0 TFSI Quattro (310CP), consum mixt 8.2%. Deci asta este consumul cand duci copii la gradinita. La mers normal o sa iti ia un 10% mixt iar ca sa scoti 15% trebuie sa mergi destul de agitat. Mi se pare mai mult decat decent la cilindreea/puterea asta + quattro + aproape 2T. Daca vorbim despre un 2.0T 200-250CP de generatie noua (adica mai nou de 2010 cel putin ca si conceptie), ca sa scoti 15% o alergi bine de tot. Vorbesc de consum mixt nu extraurban sau urban, cel mixt fiind cel mai relevant pentru majoritatea.
Iar vorbesti de A6 3.0 TFSI,dar din ce vezi pe net....iti spun eu consum real.... La 3.0 tfsi alergat sanatos cum spui tu nu scade sub 18-19 in oras,iar la 2.0 tfsi 17-18....am prieteni care au masinile astea de noi....niciodata nu o sa aiba consumul ala care il spui tu,adica cel dat de producator...a6 3.0 tfsi consum mixt 8.2 asta inseamna consum extraurban cat????din calculele tale????.......diferenta intre 1.6d si 1.6 benzina peugeot 307......diesel afara cocosat zdravan 6-6.5,in oras 7....1.6 benzina afara acelasi stil de mers 9-10,in oras 13...cam mare diferenta....am avut eu masinile astea anul trecut...nu vb din ce vad pe net...

Last edited by alex.panciu; 24-04-13 at 20:16.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 20:14   #6020
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu am ramas uimit de consumul la S Klasse (fabricatie 2012) motor 3,5benzinar. In regim de autostrada a scos undeva in jur de 9/100, nefiind alergata. Si cand spun alergata ma refer ca nu au fost schimbate treptele pe rosu, pentru ca altfel a mers constant cu +140km/h si multe 'varfuri' de +200
Consumul a fost facut la pompa si nu dupa OBC. Nici nu mai stiu ce arata OBC, sincer. Distanta parcursa cam de 1000-1100km.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 20:43   #6021
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
A6 3.0 TFSI Quattro (310CP), consum mixt 8.2%. Deci asta este consumul cand duci copii la gradinita. La mers normal o sa iti ia un 10% mixt iar ca sa scoti 15% trebuie sa mergi destul de agitat. Mi se pare mai mult decat decent la cilindreea/puterea asta + quattro + aproape 2T. Daca vorbim despre un 2.0T 200-250CP de generatie noua (adica mai nou de 2010 cel putin ca si conceptie), ca sa scoti 15% o alergi bine de tot. Vorbesc de consum mixt nu extraurban sau urban, cel mixt fiind cel mai relevant pentru majoritatea.
Bre, esti in eroare mare de tot.

A6 2012 3.0 TFSI Quattro are 10.8 % consum la carte in oras, deci in Bucuresti niciodata nu o sa ia sub 13%, iar "agitat" sare de 17% lejer.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 20:45   #6022
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dar totusi sunteti constienti ca Bucuresti NU inseamna toate orasele din Romania / lume ?
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 20:49   #6023
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Dar totusi sunteti constienti ca Bucuresti NU inseamna toate orasele din Romania / lume ?
Ia sa vezi in Praga cum e de 2 ori mai rau ca in Bucuresti, ia sa vezi ca si in Milano e cam ca in Bucuresti, etc..
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 20:51   #6024
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si totusi, 90% din populatia unei tari sunt in celelalte orase care nu sunt asa de aglomerate.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 20:51   #6025
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Bre, esti in eroare mare de tot.

A6 2012 3.0 TFSI Quattro are 10.8 % consum la carte in oras, deci in Bucuresti niciodata nu o sa ia sub 13%, iar "agitat" sare de 17% lejer.
Parca ti-am spus ca pana nu iti ceri scuze pentru atitudinea de peisan nu o sa mai discut cu tine. O sa fac o exceptie acum fiindca in mod traditional, citesti aiurea. Care parte din consum MIXT nu ai citit-o din text ? Este o intrebare retorica si oricum alt reply nu o sa iti mai dau, nu de alta dar este penibil sa jignesti si sa te bati cu pumnul in piept contrazicand pe cineva cand chiar tu ai spus la un moment dat ce spunea respectivul pe care tu il contraziceai cu copy/paste din dex-online.

@ alex.panciu - in afara de fraza asta fumata de mult cu "vorbesti din ce vezi pe net" mai esti capabil sa dezvolti ceva ? Doar atat poti ? Daca ai fi citit macar 10% din ce am citit eu despre chestii din domeniul auto (pe net, in reviste, in carti, pe foi A4 trase la imprimanta, orice, nu conteaza de unde inveti ci ce inveti) erai departe acum dar pana una alta tu nu stii decat sa invarti covrigu' sau sa faci flotari ca inginerie in mod cert nu stii. Sa nu mai spun ca si tu citesti printre randuri. Care parte din motor conceptie NOUA (minim 2010) ai ratat-o ? Am mai stabilit ca prietenii tai cu 2.0T (Golf 5) au motor conceput acum MINIM 10 ani. E greu sa pricepi asta ? Cand o sa isi ia unul din prietenii tai un Golf 7 GTI atunci mai discutam. Apropo, 18% in oras pentru un 3.0T benzina alergat sanatos dupa cum zici tu mi se pare foarte rezonabil. Vectra asta a ta ia peste 15% alergata bine in oras si vorbim de 1/2 din puterea respectivului 3.0. E drept ca are tehnologie antica dar asta ai cu asta defilezi.

Bottom line - Bucurestiul NU este etalon la capitolul consum urban iar cel mai relevant este consumul MIXT (60% extraurban 40% urban).

Last edited by _anaconda_; 24-04-13 at 20:56.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 20:56   #6026
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Parca ti-am spus ca pana nu iti ceri scuze pentru atitudinea de peisan nu o sa mai discut cu tine. O sa fac o exceptie acum fiindca in mod traditional, citesti aiurea. Care parte din consum MIXT nu ai citit-o din text ?
Imi cer scuze, omisesem mixtul. Da, 8.2 mixt (mai mult afara) chiar daca la mers linistit este un consum foarte bun, fix cat are la carte dealtfel.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 21:16   #6027
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Parca ti-am spus ca pana nu iti ceri scuze pentru atitudinea de peisan nu o sa mai discut cu tine. O sa fac o exceptie acum fiindca in mod traditional, citesti aiurea. Care parte din consum MIXT nu ai citit-o din text ? Este o intrebare retorica si oricum alt reply nu o sa iti mai dau, nu de alta dar este penibil sa jignesti si sa te bati cu pumnul in piept contrazicand pe cineva cand chiar tu ai spus la un moment dat ce spunea respectivul pe care tu il contraziceai cu copy/paste din dex-online.

@ alex.panciu - in afara de fraza asta fumata de mult cu "vorbesti din ce vezi pe net" mai esti capabil sa dezvolti ceva ? Doar atat poti ? Daca ai fi citit macar 10% din ce am citit eu despre chestii din domeniul auto (pe net, in reviste, in carti, pe foi A4 trase la imprimanta, orice, nu conteaza de unde inveti ci ce inveti) erai departe acum dar pana una alta tu nu stii decat sa invarti covrigu' sau sa faci flotari ca inginerie in mod cert nu stii. Sa nu mai spun ca si tu citesti printre randuri. Care parte din motor conceptie NOUA (minim 2010) ai ratat-o ? Am mai stabilit ca prietenii tai cu 2.0T (Golf 5) au motor conceput acum MINIM 10 ani. E greu sa pricepi asta ? Cand o sa isi ia unul din prietenii tai un Golf 7 GTI atunci mai discutam. Apropo, 18% in oras pentru un 3.0T benzina alergat sanatos dupa cum zici tu mi se pare foarte rezonabil. Vectra asta a ta ia peste 15% alergata bine in oras si vorbim de 1/2 din puterea respectivului 3.0. E drept ca are tehnologie antica dar asta ai cu asta defilezi.

Bottom line - Bucurestiul NU este etalon la capitolul consum urban iar cel mai relevant este consumul MIXT (60% extraurban 40% urban).
Nu vorbeam de nici un golf 5 gti,in ultimul post al tau spui ca 3.0 tfsi consuma 15 alergat sanatos,acum spui ca e ok consum 18,la tine consumurile sunt mai mici decat au fost date de producator....inainte aberai acum am impresia ca ai probleme mai grave.... Si cotetul ala al meu de 3.0 nu are nici o legatura cu discutia asta...si vezi ca pana una alta bucurestiul asta este cel mare oras din tara,unii care au ajuns p-aici si au vazut semafoare au crezut ca a venit revelionul...pana la urma tot nu ai rasp la aberatia ta de mai sus,in speta daca 3.0 tfsi consuma 8.2 mixt care este consumul extraurban???
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 21:22   #6028
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

O sa incetez sa discut cu cineva care nu este in stare sa citeasca. Cand vorbeam de consum 15% la mers agitat am mentionat de cel putin 3 ori in post ca este vorba de consum MIXT iar in postul precedent am spus ca 18% alergat sanatos este foarte ok pentru consum URBAN. Ce zici, este asa greu sa deosebesti consumul mixt de cel urban ? Ar fi ceva, cel putin inainte sa debitezi pe aici si sa ii acuzi pe altii de probleme grave.

Hint - 8.2 mixt si 10.8 urban, ponderea este 60% extraurban si 40% urban. Ai tot ce iti trebuie ca sa calculezi consumul in afara, cel putin daca stii matematica de clasele 5-8. Arata-mi ca stii .

LE - hai sa iti usurez treaba, vad ca esti surmenat.

Quote:
A6 3.0 TFSI Quattro (310CP), consum mixt 8.2%. Deci asta este consumul cand duci copii la gradinita. La mers normal o sa iti ia un 10% mixt iar ca sa scoti 15% trebuie sa mergi destul de agitat.
Quote:
Apropo, 18% in oras pentru un 3.0T benzina alergat sanatos dupa cum zici tu mi se pare foarte rezonabil.
Asa greu este sa citesti ? Credeam ca este un lucru banal pe care il inveti la gradinita.

Last edited by _anaconda_; 24-04-13 at 21:33.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 21:49   #6029
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
O sa incetez sa discut cu cineva care nu este in stare sa citeasca. Cand vorbeam de consum 15% la mers agitat am mentionat de cel putin 3 ori in post ca este vorba de consum MIXT iar in postul precedent am spus ca 18% alergat sanatos este foarte ok pentru consum URBAN. Ce zici, este asa greu sa deosebesti consumul mixt de cel urban ? Ar fi ceva, cel putin inainte sa debitezi pe aici si sa ii acuzi pe altii de probleme grave.

Hint - 8.2 mixt si 10.8 urban, ponderea este 60% extraurban si 40% urban. Ai tot ce iti trebuie ca sa calculezi consumul in afara, cel putin daca stii matematica de clasele 5-8. Arata-mi ca stii .

LE - hai sa iti usurez treaba, vad ca esti surmenat.





Asa greu este sa citesti ? Credeam ca este un lucru banal pe care il inveti la gradinita.
ok sunt un retardat mintal,dar am invatat acum de la tine ca mixt inseamna 60% extraurban si 40%urban......dar mai departe nu ma duce capul...deci daca consuma 8.2 mixt cat consuma extraurban???????
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 22:51   #6030
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

6.46 extra-urban (io am fo' campio' pah sate)
10.8 urban,
La ce bun sa invarti un motor de 3.0 daca folosesti 10-15% din putere?
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -