Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-13, 11:44   #6001
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu ma gandesc in primul rand la siguranta mea... Cum in caz de accident riscul unei explozii la o masina pe motorina este mult mai mic decat la o masina pe benzina, alegerea este foarte simpla....MOTORINA !
__________________
Anvelope de vara sau iarna si Jante din aliaj sau tabla Orice autovehicul!
valyd1971 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 18:18   #6002
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Doamne ce tampenii am putut sa mai citesc in ultimul timp pe acest forum.....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 18:42   #6003
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Doamne ce tampenii am putut sa mai citesc in ultimul timp pe acest forum.....
....multe si grave
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 19:01   #6004
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
....multe si grave
Pe acest forum zici ca sunt numai copii de-ai lui Patriciu, Tiriac ... etc, ori...eventual s-au nascut pe cate-un zacamant de titei si fac naveta numai cu V8 pt rafinament, sunet , coin , etc.....

pe cand realitatea e..... )))
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 19:16   #6005
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Pe acest forum zici ca sunt numai copii de-ai lui Patriciu, Tiriac ... etc, ori...eventual s-au nascut pe cate-un zacamant de titei si fac naveta numai cu V8 pt rafinament, sunet , coin , etc.....

pe cand realitatea e..... )))
bai frate eu nu am nimic cu nimeni,dar trebuie sa vezi realitatea si sa mai cobori din cand in cand cu picioarele pe pamant.....unii vorbesc din ce vad pe net,fac comparatii pe masinile altora,dar nici macar nu s-au urcat in una sa nu mai vb de condus......altii vorbesc de motoare,de sute de cai si de benzina vorba ta de parca au conducta in curte,dar de fapt merg numai in week-end cu masina sau ies seara de seara dar nu mai stiu cand si-au cumparat o pereche de adidasi ultima oara.....

nu vreau si nu incerc sa jignesc pe nimeni in concluzie nu vreau sa se simta nimeni atacat....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 21:31   #6006
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by valyd1971 View Post
Eu ma gandesc in primul rand la siguranta mea... Cum in caz de accident riscul unei explozii la o masina pe motorina este mult mai mic decat la o masina pe benzina, alegerea este foarte simpla....MOTORINA !
Parca suntem in Beirut, toata ziua explodeaza masini pe langa noi! ))))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 23:30   #6007
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Parca suntem in Beirut, toata ziua explodeaza masini pe langa noi! ))))
fasso is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 08:44   #6008
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Daca automobilul ramanea ccea ce trebuia sa ramana adica un lux si nu ajungea la fel de comun ca pantofii diesel-ul nu se folosea niciodata in propulsia automobilului. Problemele legate de consumul de carburant si eficienta au fost puse in discutie tocmai pentru a fura identitatea de obiect de lux al automobilului si a il transforma in ceva foarte banal pentru mase...si aducator de profit pentru constructor.

Daca esti un om normal care ai masina sa te dai de colo colo intre piata si casa, casa si concediu este clar ca un motor diesel are sens si chiar se impune.

Daca esti baiat pasionat si masina e o jucarie pentru tine clar o sa cauti motor de 9000 cu 65 de cilindrii si 10 turbocompresoare pe benzina de avion daca se poate...

Cel mai trist e cand ai masina diesel, eventual FWD si te dai pasionat si cunoscator pe net si pe la semafoare .... acolo deja nu mai e diesel vs. benzina e om normal vs. c_a_c_a_t la cap !

Motorul diesel modern nu are nici un avantaj , repet NICIUNUL in fata unui motor pe benzina cand vorbim de performante, tuning, racing ...etc.
Nu stiu daca ma mai tii minte din 2004, de pe autoshow (nu stiu daca aveam acelasi username, tu iti luasei un opel vechi) pe vremea aia eram de aceeasi parte cu tine, vehement pro-benzina, dupa doar 2 ani am vazut ca se poate si cu diesel, e adevarat ca nu la mia de cai dar nu stiu cati de aici au vazut macar un motor atat de puternic ce sa mai vorbim de a visa la el.

La varful varfului otto e inca invingator absolut dar in viata de zi cu zi nu mai e chair asa.
Toate minusurile dieselului au disparut in ziua de azi, incearca de exemplu un diesel boxer subarusa vezi cum se simte.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 10:30   #6009
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Pe acest forum zici ca sunt numai copii de-ai lui Patriciu, Tiriac ... etc, ori...eventual s-au nascut pe cate-un zacamant de titei si fac naveta numai cu V8 pt rafinament, sunet , coin , etc.....

pe cand realitatea e..... )))
Nu cred ca trebuie sa fii copilul lu' Patriciu sau Tiriac sa iti permiti sa mergi cu consum de 15%, mai ales daca vorbim de masini de 40-50 000 euro, sa nu spun mai mult. Sunt oameni care au masini de cateva mii de euro si merg cu consum asa mare si nu se plang.

Problema apare cand vorbim de masini cu cost de achizitie nou >50 000 euro, luate la mana 5-a ca asa este romanu, vrea masina la care are doar 20% din valoarea ei fiindca una noua la banii aia nu ii pune in evidenta valoarea. Atunci e belea, ne luam cu cateva sute de milioane o masina de 2 miliarde, rupem 2.0d in doua ca deh, 3.0 benzina consuma mult.

Intr-o lume normala unde nu iti dai toti banii pe masina si iti permiti lejer sa o achizitionezi noua, nu cred ca plange nimeni la un 3.0 benzina.

Sunt sute de mii de Logan-uri si masini < 10 000 euro, achizitionate de familii cu venituri in multe cazuri mai mici de 1000$ pe luna si merg cu consum de 7%. Un adevarat b0$$ nu isi permite sa mearga cu 5-ar sau o masina premium cu consum de 2-2.5 ori mai mare? Intr-o societate bolnava NU fiindca persoana respectiva nu avea bani nici de Seria 1 dar invarte covrigu de 5-ar. Din pacate cam asta este situatia.

LE - aceeasi situatie de rahat o intalnesti la milioanele de utilizatori de "smartphone" care stau cu ochii in 4 sa prinda un wireless fara parola ca doar e scump internetul de la provider, cum sa dai cativa euro pe luna sa intri pe net cand vrea muschiu tau, doar ne cumparam smartphone ca sa il tinem in club pe masa nu ca am avea nevoie de el.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 24-04-13 at 10:36.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 11:09   #6010
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sa iti repet si tie intrebarea???
Ce masina pe benzina folosita pentru "sunet,handling,rafinament,placerea de a conduce,multi cp/l" consuma 15%.
15% ala e un consum de mers cu copii la gradinita.
Sau nu stii in realitate cat consuma un 3.0 aspirat forjat ca la carte?
Intreaba pe cineva care stie.Sau un 1.8T macar.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 12:00   #6011
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

13 imi consuma Vectra prin Bucuresti. Si n-are nicio treaba cu rafinament, sunet samd. E drept, e mult mai placut in aceasta masina motorul asta decat unul diesel pentru ca merge lin si silentios. A se observa ca am facut referire la aceasta masina si nu la una premium care este altfel construita si antifonata deci diferentele de vibratii si sunet sunt total altfel.

Un V8 premium rar coboara sub 20 la mers cat de cat normal. Asta e, vrei putere si feeling, scoti banii. Sunt destui oameni care au bani pentru asa ceva dar o buna parte din acei oameni nu pune accent pe putere si feeling ci doar pe confort. Il urci dintr-un A8 V8 intr-unul diesel si pentru el diferentele sunt prea mici ca sa justifice consumul dublu asa ca merge pe diesel.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 13:08   #6012
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ziceam de condus masina pentru rafinamentul si superioritatea aia a benzinei.
De exemplu pe circuit, nu schimbat la 2000Rpm.
Sau tu scoti aia 13% cu schimbari la 4000Rpm cum merg eu cu dieselu???
Ca doar nu facem curse in bucuresti sa schimbam la 5000Rpm.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 13:48   #6013
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Ziceam de condus masina pentru rafinamentul si superioritatea aia a benzinei.
De exemplu pe circuit, nu schimbat la 2000Rpm.
Sau tu scoti aia 13% cu schimbari la 4000Rpm cum merg eu cu dieselu???
Ca doar nu facem curse in bucuresti sa schimbam la 5000Rpm.
13% condus pe modul automat, mers de om normal cu cate o scapare ocazionala (pe care o avem toti). Daca as vrea mers "sportiv" mereu s-ar duce dracu' de tot consumul si tot p**a rafinament si superioritate de la un 1.8 aspirat. Nu se misca rau, nu-i putoare, dar nici vorba de feeling sau sportivitate
E exact combinatia masina mare + motor benzina, cuminte la consum la drum lung si orase mici dar nejustificata in orase gen Bucuresti. Masina nu face nici 15k km pe an deci nu ma deranjeaza ca nu-i diesel dar daca era daily driver de Bucuresti nu merita motorizarea asta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 15:57   #6014
damy71
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 33
Default Re: Benzina sau motorina ?

Votul meu este clar: Motorina. Imi place cum suna motorul si poti schimba vitezele la turatii mai joase fara a pierde prea mult din puterea motorului.
damy71 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 17:55   #6015
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu cred ca trebuie sa fii copilul lu' Patriciu sau Tiriac sa iti permiti sa mergi cu consum de 15%, mai ales daca vorbim de masini de 40-50 000 euro, sa nu spun mai mult. Sunt oameni care au masini de cateva mii de euro si merg cu consum asa mare si nu se plang.

Problema apare cand vorbim de masini cu cost de achizitie nou >50 000 euro, luate la mana 5-a ca asa este romanu, vrea masina la care are doar 20% din valoarea ei fiindca una noua la banii aia nu ii pune in evidenta valoarea. Atunci e belea, ne luam cu cateva sute de milioane o masina de 2 miliarde, rupem 2.0d in doua ca deh, 3.0 benzina consuma mult.

Intr-o lume normala unde nu iti dai toti banii pe masina si iti permiti lejer sa o achizitionezi noua, nu cred ca plange nimeni la un 3.0 benzina.

Sunt sute de mii de Logan-uri si masini < 10 000 euro, achizitionate de familii cu venituri in multe cazuri mai mici de 1000$ pe luna si merg cu consum de 7%. Un adevarat b0$$ nu isi permite sa mearga cu 5-ar sau o masina premium cu consum de 2-2.5 ori mai mare? Intr-o societate bolnava NU fiindca persoana respectiva nu avea bani nici de Seria 1 dar invarte covrigu de 5-ar. Din pacate cam asta este situatia.

LE - aceeasi situatie de rahat o intalnesti la milioanele de utilizatori de "smartphone" care stau cu ochii in 4 sa prinda un wireless fara parola ca doar e scump internetul de la provider, cum sa dai cativa euro pe luna sa intri pe net cand vrea muschiu tau, doar ne cumparam smartphone ca sa il tinem in club pe masa nu ca am avea nevoie de el.
Pe de alta parte sa reduci totul la daca iti permiti sau nu nu e chiar ok.
Am 2.0d, imi permit consumul unui 3.0 fie el si i dar cand mi-am luat masina mi-am dat seama ca de fapt invart motorul ala cam degeaba in mare parte a timpului, merg usor peste limita legala pe autostrada dar infara de 2-3 situatii pe an nu se justifica un 3.0, in schimb s-ar fi justificat u soft pentru ca ala nu te incomodeaza cu nimic si nici nu dauneaza la un mers constant.
La unii se reduce totul la daca iti permiti sau nu, la altii se reduce totul la "am banii astia, ce pot sa obtin de ei?" si daca iti muncesti banutii, asa art trebui sa gandim toti.
Ca tot ziceai de masini noi, am prieten care si-a luat subaru forester nou, ai ghicit diesel, si il apreciez, adica, da am bani de masina noua dar totusi ii muncesc si nu trebuie musai sa-mi bat joc de ei.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -