Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-04-13, 09:10   #5986
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Scoti 9-10 si cand vine vorba de rafinament, sunet, placerea de a conduce?
Dar daca te-ai duce iarna zilnic 10km dus 10 intors la serviciu?
Consumul pus langa specificatiile motorului pe benzina este echivalent cu puterea litrica pusa langa motorul diesel.

Ti-ai luat motorul ala cu sunet,putere litrica si rafinament si moneda pe bord, nu te mai gandesti la consum.Ca de aia e forum de tuning. E plin de printi arabi care fac naveta cu v8-u.Consumul mic e pentru astia cu cacati la cap, sau cum a zis omul ala.

Anacondu, nu ai gasit pe youtube test cu moneda facut si la automobilele Tesla? Sau la alea se face cu firul de par pus in picioare?
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 09:47   #5987
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Una peste alta motorul diesel e zgomotos , scoate fum , pute a motorina cand alimentezi, te murdaresti pe maini de pe pompa, iarna faci drumurile alea scurte pana la servici in frig total ca dieselu se incalzeste .... mai incolo putin...

Daca unii accepta compromisurile astea pentru cativa litrii de carburant in - la 100 km este optiunea lor. Din partea mea pot sa alerge si la formula 1 cu 1.4TDI doar e pacat ca proprietarii de asa ceva nu o ard normal.Macar unu sa vina sa zica ... da frate e nasol cu dieselu da aia e consuma putin, e saracie, foame mare mergem si noi cu ce putem si sambata mai ardem si o guma la semafor asa pe consum mai redus. Nuuuuu ... dieselu e fantastic si mergem cu el ca ne place ... JET .... ca toti fantasmati la V8 biturbo pe etanol !

In concluzie sa va stapaniti sanatosi tractorasele si sa va bucurati de ele ... una peste alta scarba care o am fata de adunatura asta de suflete pierdute numita popor Roman se adanceste pe zi ce trece ... si acest nou val de pasionati care a invadat netul si strazile este un factor ce contribuie si el la starea mea de greata !

Sa fiti sanatosi !

P.S. Eu sunt un amarat care nu am ifone5 sau tzoale scumpe pe mine ... o ard asa om aproape normal si ce credeti merg daily driver cu Passat Vr6 ... si merg ceva ...
__________________
punktsidelacapat.ro

Last edited by Ford_V6; 21-04-13 at 09:51.
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 11:23   #5988
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu zic ca sunt bune ambele si sa nu va mai contrati atat.
Trebuie sa sti exact de ce ai nevoie sau iei din ambele macar cate una.
Eu mai mult gasesc plusuri la fiecare decat minusuri.
Oricum cea mai buna masina e cea pe care o ai.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 16:39   #5989
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GL91ANB View Post
Sincer , prefer consum de 9-10 la 1.8T-ul meu decat sa platesc 2300 lei impozit pe an la masina.Si nu cred ca Vectra sta mai bine la performante.
Aici intervine si preferinta fiecaruia diesel sau benzina.
Da bineinteles depinde de preferintele fiecaruia...si in oras imi iau bataie de la 1.8 t 180 cai,si pe 402.....pe autostrada e altceva
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 16:44   #5990
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Una peste alta motorul diesel e zgomotos , scoate fum , pute a motorina cand alimentezi, te murdaresti pe maini de pe pompa, iarna faci drumurile alea scurte pana la servici in frig total ca dieselu se incalzeste .... mai incolo putin...

Daca unii accepta compromisurile astea pentru cativa litrii de carburant in - la 100 km este optiunea lor. Din partea mea pot sa alerge si la formula 1 cu 1.4TDI doar e pacat ca proprietarii de asa ceva nu o ard normal.Macar unu sa vina sa zica ... da frate e nasol cu dieselu da aia e consuma putin, e saracie, foame mare mergem si noi cu ce putem si sambata mai ardem si o guma la semafor asa pe consum mai redus. Nuuuuu ... dieselu e fantastic si mergem cu el ca ne place ... JET .... ca toti fantasmati la V8 biturbo pe etanol !

In concluzie sa va stapaniti sanatosi tractorasele si sa va bucurati de ele ... una peste alta scarba care o am fata de adunatura asta de suflete pierdute numita popor Roman se adanceste pe zi ce trece ... si acest nou val de pasionati care a invadat netul si strazile este un factor ce contribuie si el la starea mea de greata !

Sa fiti sanatosi !

P.S. Eu sunt un amarat care nu am ifone5 sau tzoale scumpe pe mine ... o ard asa om aproape normal si ce credeti merg daily driver cu Passat Vr6 ... si merg ceva ...
In primul rand poate ajungi si tu in 2013,dieselul nu mai scoate fum demult si nici nu se aude a tractor...dar din punctul meu de vedere esti un pic cam frustrat si complexat....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 17:24   #5991
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Scoti 9-10 si cand vine vorba de rafinament, sunet, placerea de a conduce?
Dar daca te-ai duce iarna zilnic 10km dus 10 intors la serviciu?
Consumul pus langa specificatiile motorului pe benzina este echivalent cu puterea litrica pusa langa motorul diesel.

Ti-ai luat motorul ala cu sunet,putere litrica si rafinament si moneda pe bord, nu te mai gandesti la consum.Ca de aia e forum de tuning. E plin de printi arabi care fac naveta cu v8-u.Consumul mic e pentru astia cu cacati la cap, sau cum a zis omul ala.

Anacondu, nu ai gasit pe youtube test cu moneda facut si la automobilele Tesla? Sau la alea se face cu firul de par pus in picioare?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 21:00   #5992
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Phaeton las-o asa ca nu ai cu cine,toti astia cu diesel avem cacat in cap,ne bat logane si asa mai departe...
Nu generaliza,doar tu faci 0-100 in 12 secunde si un logan in 10 )
Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Una peste alta motorul diesel e zgomotos , scoate fum , pute a motorina cand alimentezi, te murdaresti pe maini de pe pompa, iarna faci drumurile alea scurte pana la servici in frig total ca dieselu se incalzeste .... mai incolo putin...
Daca unii accepta compromisurile astea pentru cativa litrii de carburant in - la 100 km este optiunea lor. Din partea mea pot sa alerge si la formula 1 cu 1.4TDI doar e pacat ca proprietarii de asa ceva nu o ard normal.Macar unu sa vina sa zica ... da frate e nasol cu dieselu da aia e consuma putin, e saracie, foame mare mergem si noi cu ce putem si sambata mai ardem si o guma la semafor asa pe consum mai redus. Nuuuuu ... dieselu e fantastic si mergem cu el ca ne place ... JET .... ca toti fantasmati la V8 biturbo pe etanol !
In concluzie sa va stapaniti sanatosi tractorasele si sa va bucurati de ele ... una peste alta scarba care o am fata de adunatura asta de suflete pierdute numita popor Roman se adanceste pe zi ce trece ... si acest nou val de pasionati care a invadat netul si strazile este un factor ce contribuie si el la starea mea de greata !
Sa fiti sanatosi !
P.S. Eu sunt un amarat care nu am ifone5 sau tzoale scumpe pe mine ... o ard asa om aproape normal si ce credeti merg daily driver cu Passat Vr6 ... si merg ceva ...
prietene gresesti putin cam mult,din nou ma repet,nici un om normal care a avut diesel si a facut 100-200k km nu scoate asa ceva pe gura. Chiar e mult mai placut sa conduci zilnic un diesel cu un cuplu de 320-330nm si 150-160 cai decat un vr6 care din ghinion si 4motion sau automat sau syncro. Nu ai cuplu pe aspirate , poate nu ai iesit in vacanta concediu 4-5000km sa faci o diferenta diesel/benzina.
Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Da bineinteles depinde de preferintele fiecaruia...si in oras imi iau bataie de la 1.8 t 180 cai,si pe 402.....pe autostrada e altceva
ce anume altceva ? bagi red bull peste motorina si prinde aripi ? Maxim 205 ai viteza maxima asta fara sa verific nicaieri dar merg doar pe ideea ca e model 2011-2012 , altfel 195 maxim !
Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
In primul rand poate ajungi si tu in 2013,dieselul nu mai scoate fum demult si nici nu se aude a tractor...dar din punctul meu de vedere esti un pic cam frustrat si complexat....
aici te aprob si eu
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 21:25   #5993
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by r0n1n View Post
De unde ai dedus tu asta?
In fine, daca n-ai inteles ce am scris explic sa inteleaga si copii de gradinita.
La o masina carburantul e ultima preocupare, mai intai sunt taxele, piesele consumabile, mai pica una alta.
Asta ai zis, nu ca am dedus eu. Si nu ai zis asta.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 21:45   #5994
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Nu generaliza,doar tu faci 0-100 in 12 secunde si un logan in 10 )

prietene gresesti putin cam mult,din nou ma repet,nici un om normal care a avut diesel si a facut 100-200k km nu scoate asa ceva pe gura. Chiar e mult mai placut sa conduci zilnic un diesel cu un cuplu de 320-330nm si 150-160 cai decat un vr6 care din ghinion si 4motion sau automat sau syncro. Nu ai cuplu pe aspirate , poate nu ai iesit in vacanta concediu 4-5000km sa faci o diferenta diesel/benzina.

ce anume altceva ? bagi red bull peste motorina si prinde aripi ? Maxim 205 ai viteza maxima asta fara sa verific nicaieri dar merg doar pe ideea ca e model 2011-2012 , altfel 195 maxim !


aici te aprob si eu
Vezi ca la comparatia cu 1.8 turbo vorbeam de cealalta masina vectra 3000 diesel...astra prinde 210 maxim...vectra 240...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 21:56   #5995
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Vezi ca la comparatia cu 1.8 turbo vorbeam de cealalta masina vectra 3000 diesel...astra prinde 210 maxim...vectra 240...
http://www.zeperfs.com/duel33-1219.htm

da,merge cu 3 km mai tare decat un motor de 1.8 T din anii 2000 dar cum Opel e Opel nu putem garanta nici aia 228 km/h (240) . Nu e prea cool motorul asta de 3.0 diesel generatie euro 5 nu ?
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 22:09   #5996
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
http://www.zeperfs.com/duel33-1219.htm

da,merge cu 3 km mai tare decat un motor de 1.8 T din anii 2000 dar cum Opel e Opel nu putem garanta nici aia 228 km/h (240) . Nu e prea cool motorul asta de 3.0 diesel generatie euro 5 nu ?
Ba frate eu ti-am spus de ceva timp ca traiesti si vb din ce vezi pe net,te bagi in discutii aiurea,habar nu ai despre ce masini vorbim,nu ai mers cu una ca asta si faci comparatii.....si pentru cultura ta generala si ca sa iti arat ca nu stii despre ce e vorba vectra mea nu are 177 cai...mai cauta pe net poate gasesti cealalta varianta..
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 23:56   #5997
devians

Stage 3
 
devians's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 113
Member of:
[Fiat]
Default Re: Benzina sau motorina ?

asa e.. nu e bun dieselu.. e tractor, scoate fum.. miroase.. dar cand plecati la mare va combinati sa mergeti cu ala care are diesel, sa iesiti mai ieftin, ca domnule.. benzinarele sunt sa iesiti la o tura de 20 km in week-end.
Mi-as lua benzina doar turbo.. sau aspirat peste 3000 cmc, dar deja te imprietenesti grav cu astia din peco, si nici nu suntem in SUA sau UAE, asa ca pana atunci - diesel maxim 2000cmc.
__________________
Audi A4 1.9 AVF 2004
EX: Punto 1.9 JTD


Vand Balasturi Drosere Unitati Xenon OEM ( in anunturile mele )
devians is offline   Reply With Quote
Old 22-04-13, 02:07   #5998
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Ba frate eu ti-am spus de ceva timp ca traiesti si vb din ce vezi pe net,te bagi in discutii aiurea,habar nu ai despre ce masini vorbim,nu ai mers cu una ca asta si faci comparatii.....si pentru cultura ta generala si ca sa iti arat ca nu stii despre ce e vorba vectra mea nu are 177 cai...mai cauta pe net poate gasesti cealalta varianta..
Tu nu stii nimica atunci cand vine vorba de mine,rezuma-te la un logan de 16v pentru ca nu are rost sa discutam din ce traiesc eu. Nu stiu cate masini ai avut tu dar iti garantez ca minim 10 x unu ca tine bag in buzunar,asta fiind irelevant fata de subiectul care il dezbatem. Asta e diferenta ca tu esti tarzan,dar cand vad 125 cai si 1600kg fara motorina sofer si alte acareturi chiar nu am nevoie sa ma dau cu ea sa imi dau seama de potentialul ei. Tu nu stii sa faci diferenta dintre a merge la drum , a intra in depasire intr-o treapta inferioara de ti se pare ca trage de rupe intre o linie de la 0km pana la 130-135 ca mai mult nu prinzi fara ajutoare pe 400m.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 22-04-13, 02:24   #5999
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

deci nici pana la ora asta nu ai reusit sa aflii ce putere are masina mea,normal daca nu ai condus nici una...

ba baiatule hai sa terminam cu certurile astea pentru ca in primul rand nu arata decat ca tu habar nu ai despre ce masini vorbesti,in al doilea rand am poluat topicul asta de l-am rupt.......

cand o sa ai onoarea sa te urci macar in una din masinile pe care le detin eu,atunci sa te apuci sa vorbesti pana atunci uita-te pe net cum arata si cum merg....

oricum am ramas dator sa iti demonstrez ca nu iau bataie de la nici un logan/sandero 1.6 8 valve sau 1.6 16 valve....ce sa faci vremea...ploua in bucuresti....si cand iti voi arata va fi minim un coleg de pe acest forum cu care nu ma cunosc,dar omul a spus ca vine mi-a lasat si nr in privat si il voi chema sa iti confirme ca aberezi....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-04-13, 14:50   #6000
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Una peste alta motorul diesel e zgomotos , scoate fum , pute a motorina cand alimentezi, te murdaresti pe maini de pe pompa, iarna faci drumurile alea scurte pana la servici in frig total ca dieselu se incalzeste .... mai incolo putin...

Daca unii accepta compromisurile astea pentru cativa litrii de carburant in - la 100 km este optiunea lor. Din partea mea pot sa alerge si la formula 1 cu 1.4TDI doar e pacat ca proprietarii de asa ceva nu o ard normal.Macar unu sa vina sa zica ... da frate e nasol cu dieselu da aia e consuma putin, e saracie, foame mare mergem si noi cu ce putem si sambata mai ardem si o guma la semafor asa pe consum mai redus. Nuuuuu ... dieselu e fantastic si mergem cu el ca ne place ... JET .... ca toti fantasmati la V8 biturbo pe etanol !

In concluzie sa va stapaniti sanatosi tractorasele si sa va bucurati de ele ... una peste alta scarba care o am fata de adunatura asta de suflete pierdute numita popor Roman se adanceste pe zi ce trece ... si acest nou val de pasionati care a invadat netul si strazile este un factor ce contribuie si el la starea mea de greata !

Sa fiti sanatosi !

P.S. Eu sunt un amarat care nu am ifone5 sau tzoale scumpe pe mine ... o ard asa om aproape normal si ce credeti merg daily driver cu Passat Vr6 ... si merg ceva ...
Nici unul din dieselurile (cele 2) pe care le detin nu scot fum, nu este zgomotos (cel putin unul din ele), nu pute a motorina cand alimentez si nu m-am murdarit niciodata de la vreo problema la motor. Parte cu frigul este cu dus si intors, 535d se incalzeste chiar repede pentru un diesel plus ca beneficez la amandoua de scaune incalzite. La BMW am si Webasto programabil sau cu actionare din telecomanda.

Cat de consum si performnate, chiar ingrop multe masini cu 535d (absolut stoc) si pot sa merg cu 200 km/h cu 10.5 consum, sau pot sa merg cu 130 km/h cu 7.5 consum sau pot sa merg si cu 255 km/h (limitat electronic) cu 14.7% consum, valori de consum net superioare unui benzinar.


Dezavantaje inca nu i-am gasit.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -