Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-13, 21:12   #5911
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mi se pare amuzant.
Pe vremea cand ma duceam eu la curse baietii cu 1,6 16v aspirat cu destul de multe modificari (megane coupe) considerau ca 2.0tdi cu soft nu are ce cauta in grupa lor ci intr-o grupa superioara.
Grupele se faceau dupa raport cp/kg si se luau taloanele ca baza de inscriere.

Repet, mi se pare amuzant ca aduci un soft intr-o discutie cu un tdi vs aspirat.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 21:36   #5912
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cine a mentionat ceva de soft si la 1.9 ? Ar fi absurd si clar nu ar fi de comparat cu un 1.6 de 100 de CP. Nu este nimic amuzant in ce am spus.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 23:00   #5913
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Am observat de mult ca tu nu ai tangenta cu domeniul auto, ai impresia ca daca ai condus niste km te pricepi automat si la masini, din pacate nu este asa. Sunt convins ca ai smartphone si stii sa il folosesti (aproximativ macar) dar sunt la fel de convins ca habar nu ai cum e construit, cum functioneaza si de ce. Vezi asemanarea ? In cel mai bun caz stii sa invarti covrigul dar atat, e mult de studiat ca sa emiti pretentii cand vine vorba de masini, inginerie, etc. Tu daca ai studiat ASE sau ai invatat sa faci flotari pe la vreo facultate de sport esti 0 (zero) cand discutam de masini.

Faptul ca nu vrei sa accepti faptul ca un Logan 1.6 16V iti articuleaza Astra aia o dovedeste. Adica o masina cu 105 CP si 1150 KG nu bate una de 125 CP cu 400 KG in plus ? Oare de ce sa fie asta ? Crezi ca are vreo importanta ca scrie Dacia, Renault sau Bentley pe emblema ? E fix pix. Sau tu esti cunoscator din ala la care caii de BMW sunt mai tari decat caii de Toyota ? Producatorii spun clar, 0-100 @ 10.2 pentru Logan si 11.5 pentru Astra, tot cat un Logan dar de 87 CP (1.6 8V). Bineinteles, pilotul din tine vorbeste din experienta nu din "google". =)))

Cat despre diferentele intre Logan si Megane 1, clasic "pseudo-cunoscatorilor", ai bagat-o pe aia cu "difera cutia si altele". Serios ? In afara de aerodinamica ceva mai buna la Megane dar care nu are influenta semnificativa pe 400m, ce mai difera ? Spune-ne concret, sau nu stii ? Spre oftica ta, au aceleasi rapoarte in cutie si probabil aceeasi cutie (JH-3) desi rapoartele conteaza nu cum arata carcasa.

Faptul ca poluezi aici in continuare si umpli topicurile de tampenii nu o sa schimbe realitatea si o sa iti scada in continuare credibilitatea (daca mai e ceva de scazut). Pacat ca sunt departe de Bucuresti ca veneam cu un 16V si ma distram cu Astra aia a ta dar daca tu chiar ii dai foc iti gasesc sigur unul de pe forum la ei sa vezi cum e situatia. Aici nu vorbim de cat au costat masinile, cat de confortabile sunt, etc. E vorba de 0-402m unde masina aia a ta submotorizata o fura de la o "Dacie".

PS - pe 400m un 16V fata de 1.9 TDI ia ~ 1 masina, pana la 90 e in fata. Cu un soft bun o sa fie la egalitate.
PS2 - daca ai de cand sa continui cu postarile, incearca sa ti le argumentezi, "crede-ma" nu este argument.
Prietene in primul rand atat timp cat nu ma cunosti vb degeaba,in al doilea rand cand eu faceam curse noaptea probabil tu nu aveai permis...nici eu..)))....sunt useri care pot confirma asta,dar nu astia care se uita pe youtube ca sa vada care e mai tare si care habar nu au greutatea unei masini ca nu au condus-o niciodata sau nu au avut macar ocazia sa vada ce scrie intr-un talon,vezi argumentarea mai sus cu copia de talon,nu ce vb tu din google si altii din youtube,fac comparatii din ce vad pe net,iar daca nu ai bani iti platesc eu benzina pana in bucuresti sa vii cu un logan sa ma bati,dar iti pui masina pe dyno sa vedem ca e stock...si pentru a va da peste nas maine seara o sa postez o cursa intre gunoiul ala al meu de astra si un sandero 1.6 8 valve care spui tu ca sunt egale sa vezi cate tir-uri isi ia...

Last edited by alex.panciu; 18-04-13 at 23:05.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 23:02   #5914
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
1.9 tdi pd, 105 cai, mi-am luat-o acum ceva timp de la un Megan 1.6. Si m-a depasit tare, imediat dupa ce am schimbat a3a, cam pe la 90 100 km/h.
Am plans 2 zile.
Pai da dar intre 105 si 125 e un pic de diferenta...nu urla lumea p-aici ca,conteaza cai?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 00:22   #5915
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tu nu stapanesti lucrurile elementare si vrei sa discuti lucruri de finete, lucruri care te depasesc, lucruri despre care nu ai studiat si nu stii nimic. Lucruri elementare gen cum sa articulezi cuvintele, cum sa pui o virgula.

Repet - poti sa ai 10 000 000 km si permis de 50 de ani, asta nu te face cunoscator in domeniul auto, asta te face eventual un conducator auto bun, atat. Nu vreau sa te jignesc dar tu chiar nu ai treaba cu domeniul asta, in situatia asta sunt majoritatea care abereaza pe aici pe forum deci sa nu cumva sa te simti complexat, pana la urma nici nu ai de unde sa stii. Inainte sa dai reply macar incearca sa intelegi la ce dai reply.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 00:23   #5916
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Prietene in primul rand atat timp cat nu ma cunosti vb degeaba,in al doilea rand cand eu faceam curse noaptea probabil tu nu aveai permis...nici eu..)))....sunt useri care pot confirma asta,dar nu astia care se uita pe youtube ca sa vada care e mai tare si care habar nu au greutatea unei masini ca nu au condus-o niciodata sau nu au avut macar ocazia sa vada ce scrie intr-un talon,vezi argumentarea mai sus cu copia de talon,nu ce vb tu din google si altii din youtube,fac comparatii din ce vad pe net,iar daca nu ai bani iti platesc eu benzina pana in bucuresti sa vii cu un logan sa ma bati,dar iti pui masina pe dyno sa vedem ca e stock...si pentru a va da peste nas maine seara o sa postez o cursa intre gunoiul ala al meu de astra si un sandero 1.6 8 valve care spui tu ca sunt egale sa vezi cate tir-uri isi ia...
nu pot sa cred,deci ti-e frica sa nu vina vre-un logan MODIFICAT sa te arda ? ))))
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 02:49   #5917
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Tu nu stapanesti lucrurile elementare si vrei sa discuti lucruri de finete, lucruri care te depasesc, lucruri despre care nu ai studiat si nu stii nimic. Lucruri elementare gen cum sa articulezi cuvintele, cum sa pui o virgula.

Repet - poti sa ai 10 000 000 km si permis de 50 de ani, asta nu te face cunoscator in domeniul auto, asta te face eventual un conducator auto bun, atat. Nu vreau sa te jignesc dar tu chiar nu ai treaba cu domeniul asta, in situatia asta sunt majoritatea care abereaza pe aici pe forum deci sa nu cumva sa te simti complexat, pana la urma nici nu ai de unde sa stii. Inainte sa dai reply macar incearca sa intelegi la ce dai reply.
Ba frate vezi de patratica ta si nu mai vorbi tu aiurea,poate la tine in sat esti vreun inginer aici esti doar unul care vorbeste din ce vede pe net...faci socoteli pe masinile la altii...maine seara o sa scot un sandero 1.6 8 valve la interval o sa ii dau cateva tir-uri ca sa te linistesti,bineinteles ca o sa ma dau de 3 ori filmare din masina,de afara,etc dupa care vreau sa nu te bagi in seama cu mine nici tu,nici inginerul celalalt...sa va vedeti de youtube ca sa aveti de comentat cum merg niste masini...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 02:54   #5918
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
nu pot sa cred,deci ti-e frica sa nu vina vre-un logan MODIFICAT sa te arda ? ))))
Hai ca ai luat-o pe camp...cauta-l pe franz si luati-va de mana...lasa si tu suferintele pe masinile la altii...ai spus de logan stock sau de sandero...ca ma bate sau ai amnezie,deruleaza un pic si vezi....ca asa poti sa imi aduci cel mai modificat logan 1.6 16 valve si eu imi pun doar soft si ii amestec visele,dar mai bine vezi tu de masinile tale si lasa comparatiile pe masinile altora
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 08:23   #5919
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Hai ca ai luat-o pe camp...cauta-l pe franz si luati-va de mana...lasa si tu suferintele pe masinile la altii...ai spus de logan stock sau de sandero...ca ma bate sau ai amnezie,deruleaza un pic si vezi....ca asa poti sa imi aduci cel mai modificat logan 1.6 16 valve si eu imi pun doar soft si ii amestec visele,dar mai bine vezi tu de masinile tale si lasa comparatiile pe masinile altora
ups..I smell fear you have no humour..
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 10:00   #5920
asandulescu
Super Moderator

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 38
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Ba frate vezi de patratica ta si nu mai vorbi tu aiurea,poate la tine in sat esti vreun inginer aici esti doar unul care vorbeste din ce vede pe net...faci socoteli pe masinile la altii...maine seara o sa scot un sandero 1.6 8 valve la interval o sa ii dau cateva tir-uri ca sa te linistesti,bineinteles ca o sa ma dau de 3 ori filmare din masina,de afara,etc dupa care vreau sa nu te bagi in seama cu mine nici tu,nici inginerul celalalt...sa va vedeti de youtube ca sa aveti de comentat cum merg niste masini...
Oare de ce toata lume vrea sa arate ca "are valoare masina mea" prin a bate o masina tare cum e Loganul(sandero in acest caz) cu o multitudine de cai -87-.
Ai masina de 125 de cai si vrei sa arati ca e rapida si te-ai gandit sa il faci pe unu cu 87 de cai. O sa fim uimiti(care apropo te si face). Am avut si eu Logan si scotea 11.5 secunde cu 3 oameni in masina.
Masina are toate avantajele de partea ei pe 400 de metrii. E usoara(980kg, 1.6 8v, echipare ambition, tot ce se putea pune pe ea in 2005)

Am mai intalnit genu de oameni care veneau sa facem liniute, eu cu 87 de cai si ei cu mercedes de 170 de cai, si minteau ca au 150.
ce placere e asta?
-am 170 de cai, aseara am facut un Logan de 87, ce masina tare am....!!!!!!
asandulescu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 12:05   #5921
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by asandulescu View Post
Oare de ce toata lume vrea sa arate ca "are valoare masina mea" prin a bate o masina tare cum e Loganul(sandero in acest caz) cu o multitudine de cai -87-.
Ai masina de 125 de cai si vrei sa arati ca e rapida si te-ai gandit sa il faci pe unu cu 87 de cai. O sa fim uimiti(care apropo te si face). Am avut si eu Logan si scotea 11.5 secunde cu 3 oameni in masina.
Masina are toate avantajele de partea ei pe 400 de metrii. E usoara(980kg, 1.6 8v, echipare ambition, tot ce se putea pune pe ea in 2005)

Am mai intalnit genu de oameni care veneau sa facem liniute, eu cu 87 de cai si ei cu mercedes de 170 de cai, si minteau ca au 150.
ce placere e asta?
-am 170 de cai, aseara am facut un Logan de 87, ce masina tare am....!!!!!!
Eu nu mi-am luat masina pentru a face curse,am trecut de ceva timp de etapa asta,nu ma intereseaza sa bat vreun logan sau alta masina,inginerii astia 2sustin sus si tare din google bineinteles,ca un logan-sandero de 1.6 8 valve e la egalitate cu mine,iar un 1.6 16 valve ma omoara.... vreau sa va demonstrez ca aberati...si o sa demonstrez
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 13:17   #5922
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ alex.paniu - dupa cum spuneam, tu nu stapanesti lucruri de gimnaziu si o dai in inginerie ? Nu ti-ar fi putin rusine ?

"pe masinile la altii" - WTF ?!

Cat timp iti ia sa te dai cu Sandero ala, mai bine ia niste carti de gramatica de gimnaziu si invata si tu cate ceva, intai pui fundatia apoi construiesti.

Discutia era intre Astra aia a ta si un Logan 1.6 16V nu Sandero 1.6 8V. Performantele sunt similare intre Sandero si Astra aia a ta pana la 100, dupa aia diferenta masiva de cai putere suplineste greutatea in plus care are o influenta din ce in ce mai mica pe masura ce creste viteza. In concluzie pe 402m (pana pe la 130 km/h) o sa il bati dar nu cum iti imaginezi tu. Cu un 16V in schimb, de la plecare pana la finish o sa ii admiri spatele. Daca ai avea common sense ai putea intelege, nu iti trebuie facultate de inginerie pentru asta. Apropo, diploma mea de inginer este recunoscuta in toata tara si nu numai deci te domin lejer inclusiv la tine in comuna sau pe forum.

LE - daca esti dispus sa vii saptamanal la Craiova eu pot sa fac meditatii cu tine, am o diploma de excelenta la gramatica (din gimnaziu). O sa iti dau un test la sfarsit si daca il treci poate o sa te mai invat si ceva despre masini, iti fac pret bun sa stii.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 14:11   #5923
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ alex.paniu - dupa cum spuneam, tu nu stapanesti lucruri de gimnaziu si o dai in inginerie ? Nu ti-ar fi putin rusine ?

"pe masinile la altii" - WTF ?!

Cat timp iti ia sa te dai cu Sandero ala, mai bine ia niste carti de gramatica de gimnaziu si invata si tu cate ceva, intai pui fundatia apoi construiesti.

Discutia era intre Astra aia a ta si un Logan 1.6 16V nu Sandero 1.6 8V. Performantele sunt similare intre Sandero si Astra aia a ta pana la 100, dupa aia diferenta masiva de cai putere suplineste greutatea in plus care are o influenta din ce in ce mai mica pe masura ce creste viteza. In concluzie pe 402m (pana pe la 130 km/h) o sa il bati dar nu cum iti imaginezi tu. Cu un 16V in schimb, de la plecare pana la finish o sa ii admiri spatele. Daca ai avea common sense ai putea intelege, nu iti trebuie facultate de inginerie pentru asta. Apropo, diploma mea de inginer este recunoscuta in toata tara si nu numai deci te domin lejer inclusiv la tine in comuna sau pe forum.

LE - daca esti dispus sa vii saptamanal la Craiova eu pot sa fac meditatii cu tine, am o diploma de excelenta la gramatica (din gimnaziu). O sa iti dau un test la sfarsit si daca il treci poate o sa te mai invat si ceva despre masini, iti fac pret bun sa stii.
Arata-mi si mie greselile gramaticale facute,nu ma intereseaza ce diplome ai tu,pe strada nu iti trebuie diploma aici vorbim cu fapte nu cu link-uri si comparatii facute de tine din hartii...nu intereseaza pe nimeni comparatiile facute de tine din ce vezi pe net...si o sa caut si un logan 16 valve si dupa ce il bat te rog sa nu te mai bagi in seama cand vezi posturile mele,cu toate ca normal ar fi sa iti ceri scuze si sa iti dai ban singur...apropo vezi ca ai probleme si cu memoria,ai afirmat cateva posturi mai sus ca masina mea este egala cu un logan de 87 cai,asta inseamna ca nu trebuie sa il bat...acum spui ca il bat,asta inseamna ca ai probleme grave

Last edited by alex.panciu; 19-04-13 at 14:14.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 14:16   #5924
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tu ai probleme grave daca nu intelegi diferenta intre 0-100 (acceleratia pana la 100 km/h care este o viteza) si 0-402m care este o distanta si implica viteze mai mari de 100 km/h dar deja mi-am dat seama ca nu poti sa faci diferenta. Ideea era ca iti rupe capul un 16V, cand o sa te dai cu unul o sa vezi. Comparatia cu 1.6 8V era ca sa iti dai seama ca pana la 100 km/h tu esti ~ la fel de rapid ca una de < 90 CP. Dupa viteza asta este la mintea cocosului (dar se pare ca nu si la mintea ta) ca puterea are o pondere mai mare in performante decat greutatea aia in plus si nimeni nu a zis ca pe 400m te bate una de <90CP. Este a doua oara cand iti spun - incearca sa si intelegi ce spun altii inainte sa dai reply.

Greseli gramaticale sunt cu duiumul, ti-am pus una pe care ai facut-o de doua ori in cateva minute => "pe masinile la altii".

Last edited by _anaconda_; 19-04-13 at 14:19.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-04-13, 14:22   #5925
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Tu ai probleme grave daca nu intelegi diferenta intre 0-100 (acceleratia pana la 100 km/h care este o viteza) si 0-402m care este o distanta si implica viteze mai mari de 100 km/h dar deja mi-am dat seama ca nu poti sa faci diferenta.

Greseli gramaticale sunt cu duiumul, ti-am pus una pe care ai facut-o de doua ori in cateva minute => "pe masinile la altii".
Da a fost o scapare,postez de pe tel....astept greseliile alea multe...si oricum o sa-ti arat ca nici pana la 100 nu stau nici loganul nici sandero langa mine...oricum imi dau seama ca ai inceput sa aberezi,ai inceput sa scazi,pana acum eram egali,acum doar pana la 100,o sa fim egali doar la start....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -