Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-13, 07:46   #5896
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Din punctul meu de vedere cine isi cumpara un diesel nu il cumpara pentru drag,...
Adica daca tie ti-e drag de un CLS si ai banii sa-l iei nu il iei pentru faptul ca e diesel?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 09:19   #5897
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

=)) familia Bundy
Drag racing, liniuta, fugareala, forja, talpa
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 12:13   #5898
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
=)) familia Bundy
Drag racing, liniuta, fugareala, forja, talpa
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 12:15   #5899
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
toate bune si frumoase pana apare un logan 16v )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 12:17   #5900
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
toate bune si frumoase pana apare un logan 16v )
Inca astept,dar vad ca nimic....nici o problema caut eu unul si postez rezultatul...ca sa fiti linistiti.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 12:21   #5901
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Inca astept,dar vad ca nimic....nici o problema caut eu unul si postez rezultatul...ca sa fiti linistiti.
testeaza si soferul din logan ca majoritatea pleaca din 1200 si schimba in 4000 , in situatia asta si un matiz se tine dupa el.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 12:23   #5902
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
testeaza si soferul din logan ca majoritatea pleaca din 1200 si schimba in 4000 , in situatia asta si un matiz se tine dupa el.
Acum fiecare dupa cum stie... Ce sa ii fac sa il trimit la cursuri cu titi aur....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 12:35   #5903
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Acum fiecare dupa cum stie... Ce sa ii fac sa il trimit la cursuri cu titi aur....
ori il trimiti tu la titi aur ori te trimite el la WPP cu cdti-ul ))) macar ai o sansa , sa fie soferul NFL ))
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 12:59   #5904
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
ori il trimiti tu la titi aur ori te trimite el la WPP cu cdti-ul ))) macar ai o sansa , sa fie soferul NFL ))
Stii ce imi place la tine ca esti glumet ....tu chiar crezi ca ma arde un logan . Sa stii ca de-a lungul timpului multi erau asa glumeti si imi vine in minte momentul de la final,nici unul nu mai radea,stai frate ca am ratat viteza,stai ca am plecat prea tare in ture si am patinat mult,etc. Ti-am aratat si tie si celorlalti mai sus ca ce vedeti voi pe you tube....sau in alta parte nu are legatura cu realitatea...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 13:24   #5905
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

glumim ca suntem ca la puscarie fiecare are celula lui (monitorul) si fiecare se descurca dupa cum poate si cat stie )

Nu e vorba ca te arde o dacie , e vorba ca motorul ce s-a pus pe dacie e de renault iar pe megane 1.6 16v scoate usor sub 10 secunde 100/km,iar eu am condus un megane 2001 cu motorul acesta si se misca destul de bine.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 14:01   #5906
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
glumim ca suntem ca la puscarie fiecare are celula lui (monitorul) si fiecare se descurca dupa cum poate si cat stie )

Nu e vorba ca te arde o dacie , e vorba ca motorul ce s-a pus pe dacie e de renault iar pe megane 1.6 16v scoate usor sub 10 secunde 100/km,iar eu am condus un megane 2001 cu motorul acesta si se misca destul de bine.
Prin 2008 am avut si eu megane cu motorul asta,dar crede-ma ca nu are legatura cu loganul,difera cutia...si altele...am un prieten care a avut megane 1.6 16 valve cu soft si cutie schimbata si batea 1.9 tdi 131 cai de il zapacea...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 19:06   #5907
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am observat de mult ca tu nu ai tangenta cu domeniul auto, ai impresia ca daca ai condus niste km te pricepi automat si la masini, din pacate nu este asa. Sunt convins ca ai smartphone si stii sa il folosesti (aproximativ macar) dar sunt la fel de convins ca habar nu ai cum e construit, cum functioneaza si de ce. Vezi asemanarea ? In cel mai bun caz stii sa invarti covrigul dar atat, e mult de studiat ca sa emiti pretentii cand vine vorba de masini, inginerie, etc. Tu daca ai studiat ASE sau ai invatat sa faci flotari pe la vreo facultate de sport esti 0 (zero) cand discutam de masini.

Faptul ca nu vrei sa accepti faptul ca un Logan 1.6 16V iti articuleaza Astra aia o dovedeste. Adica o masina cu 105 CP si 1150 KG nu bate una de 125 CP cu 400 KG in plus ? Oare de ce sa fie asta ? Crezi ca are vreo importanta ca scrie Dacia, Renault sau Bentley pe emblema ? E fix pix. Sau tu esti cunoscator din ala la care caii de BMW sunt mai tari decat caii de Toyota ? Producatorii spun clar, 0-100 @ 10.2 pentru Logan si 11.5 pentru Astra, tot cat un Logan dar de 87 CP (1.6 8V). Bineinteles, pilotul din tine vorbeste din experienta nu din "google". =)))

Cat despre diferentele intre Logan si Megane 1, clasic "pseudo-cunoscatorilor", ai bagat-o pe aia cu "difera cutia si altele". Serios ? In afara de aerodinamica ceva mai buna la Megane dar care nu are influenta semnificativa pe 400m, ce mai difera ? Spune-ne concret, sau nu stii ? Spre oftica ta, au aceleasi rapoarte in cutie si probabil aceeasi cutie (JH-3) desi rapoartele conteaza nu cum arata carcasa.

Faptul ca poluezi aici in continuare si umpli topicurile de tampenii nu o sa schimbe realitatea si o sa iti scada in continuare credibilitatea (daca mai e ceva de scazut). Pacat ca sunt departe de Bucuresti ca veneam cu un 16V si ma distram cu Astra aia a ta dar daca tu chiar ii dai foc iti gasesc sigur unul de pe forum la ei sa vezi cum e situatia. Aici nu vorbim de cat au costat masinile, cat de confortabile sunt, etc. E vorba de 0-402m unde masina aia a ta submotorizata o fura de la o "Dacie".

PS - pe 400m un 16V fata de 1.9 TDI ia ~ 1 masina, pana la 90 e in fata. Cu un soft bun o sa fie la egalitate.
PS2 - daca ai de cand sa continui cu postarile, incearca sa ti le argumentezi, "crede-ma" nu este argument.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 18-04-13 at 19:13.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 19:50   #5908
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

1.9 tdi pd, 105 cai, mi-am luat-o acum ceva timp de la un Megan 1.6. Si m-a depasit tare, imediat dupa ce am schimbat a3a, cam pe la 90 100 km/h.
Am plans 2 zile.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 20:49   #5909
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cu un soft bun o sa fie la egalitate.
)
Se face soft la aspirat de 1.6 ca sa ce? Sa bata 1.9tdi stock?
Asta da biznis
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 21:27   #5910
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ca sa castige un 8-10% din puterea initiala. Cu un 115CP si 1150KG, pe 400m (adica TR1-3, pana pe la 130-135 la masinile astea) o sa fie ~ la fel de rapid ca un 1.9 131CP de 1.5 tone (Passat, Superb, etc). Ce ti se pare asa amuzant ? Doar nu crezi ca este 500E un soft la Logan pe benzina.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -