Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-13, 19:03   #5806
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

E bun dom'le TDI-u, mai putin cand o ia pe ulei si ramai cu duze topite! (caz concret in service). Nu-i mare lucru, alt motor, turbina, injectoare, filtre si ulei, manopera, o nimica toata!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 19:59   #5807
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Atatea discutii fara sens! Daca intra cineva nu va stii ce este mai bine sa cumperi in functiie de nevoile fiecaruia.(diesel/benzina)
Multi vorbesc doar sa se laude s-au sa dovedeasca ca au citit mult pe net.
Din punctu meu de vedere si din punctul de vedere al pieselor eu prefer benzina.Pentru ca la sfarsitul unui an am ajuns la concluzia ca la o masina pe benzina voi avea acelas pret per total ca la diesel.La diesel se stie ca sunt toate piesele mut mai scumpe si deasemenea la o masina second riscul de a se strica un subansamblu al motorului este mai mare fata de benzina.(filtrul de aer si motorina pot fi mai scumpe de cateva ori fata de benzina,despre injectoare pot ajunge la cateva sute de lei la vreo 1400 de euro,de asemenea pompa de injectie,turbo..etc)
Depinde ce vrei sa faci cu masina,depinde de luxul linistea si sunetul motorului ce til doresti.Prefer benzina pentru toate lucrurile acestea si de asemenea si a puterii.(sa nu va aud cu tdi-urile voastre ca vai doamne iar le ridicati in slavi ca rup ca nush ce,si benzina rupe si poate pe o plaja mai mare de turatii gen 4.000-7.000)
Am mai citit ca diesel e mai fiabil..mare prostie! benzina e mai fiabila fara a plati asa multi bani in componente.Am o masina cu motor de 2.0 16v si vreo 280.000km si am bagat numai bujii si ulei....inca nu are nici o problema.
Asta cu piesele echivalente de cateva ori mai scumpe, la masini echivalente cu motorizari diferite este o MARE aberatie.

De asemenea si de la producator la producator sunt diferente enorme de fiabilitate, poti sa ai un motor pe benzina prost sau poti sa ai un motor diesel foarte reusit.

Normal ca motoarele non turbo sunt in principiu mai fiabile, avand mai putine componente expuse defectarii.
Daca compari diesel turbo cu benzina turbo, diferentele de costuri de reparatii si intretinere aproape ca sunt inexistente.

Daca ne uitam acum, la masinile de generatie noua cele mai multe probleme apar la motoarele mici pe benzina turbo.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 20:00   #5808
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

caz concret

audi a6 3.0 tdi-313 cai consum 10.5 L/100 KM in oras
audi a6 3.0 T-310 cai consum 18-19 L/100 KM in oras

opel vectra c 3.0 cdti 184 cai consum oras 11 L/100 KM,afara 8 L/100KM
opel vectra c 2.2 benz 155 cai consum oras 14 L/100 KM,afara 10 L/100 KM

probate nu vb din google....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 20:33   #5809
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Benzina sau motorina ?

In mod cert un motor diesel consuma mai putin , iar eficienta unui turbo nu e de neglijat. Turbo aduce randament autoamat si consum mai eficient.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 10:22   #5810
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Am o masina cu motor de 2.0 16v si vreo 280.000km si am bagat numai bujii si ulei....inca nu are nici o problema.
Stai calm ca are si ea mici probleme doar ca nu stii tu, sau le treci cu vederea. Daca te obisnuiesti cu o masina zici ca e buna daca merge ok, insa la km aia nu are cum sa mai fie totul perfect ca atunci cand era noua.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 10:50   #5811
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
E bun dom'le TDI-u, mai putin cand o ia pe ulei si ramai cu duze topite! (caz concret in service). Nu-i mare lucru, alt motor, turbina, injectoare, filtre si ulei, manopera, o nimica toata!
frate fa si tu 100-200k cu un tdi sa vezi ce bagi in el,tine cativa ani un tdi sa il intretii sa vezi ce costuri ai si ce probleme apar,pai tu ai avut 2 masini daiewo si vorbesti de tdi pd ? e clar absolut ca vorbesti din povesti ce le auzi la cafea !
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 11:11   #5812
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
frate fa si tu 100-200k cu un tdi sa vezi ce bagi in el,tine cativa ani un tdi sa il intretii sa vezi ce costuri ai si ce probleme apar,pai tu ai avut 2 masini daiewo si vorbesti de tdi pd ? e clar absolut ca vorbesti din povesti ce le auzi la cafea !
Depinde de TDi, unele au fost reusite, altele slabe rau.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 11:47   #5813
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Depinde de TDi, unele au fost reusite, altele slabe rau.
1.9 tdi cu pompa clasica sau pd de 90 101 110 115 131 150 cai au fost reusite si inca tin si merg foarte bine. Sunt problematice unele tipuri de motor 2.5 tdi si 2.0 tdi.. Dar la primele serii de tdi nu s-a pus problema de cod motor sau an fabricatie.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 12:00   #5814
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
frate fa si tu 100-200k cu un tdi sa vezi ce bagi in el,tine cativa ani un tdi sa il intretii sa vezi ce costuri ai si ce probleme apar,pai tu ai avut 2 masini daiewo si vorbesti de tdi pd ? e clar absolut ca vorbesti din povesti ce le auzi la cafea !
Ce kilometraj crezi ca au cele din Germania?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 12:31   #5815
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
frate fa si tu 100-200k cu un tdi sa vezi ce bagi in el,tine cativa ani un tdi sa il intretii sa vezi ce costuri ai si ce probleme apar,pai tu ai avut 2 masini daiewo si vorbesti de tdi pd ? e clar absolut ca vorbesti din povesti ce le auzi la cafea !
Mananc TDI HDI JTD DCI in fiecare zi, ca din asta traiesc, miros a motorina zilnic. Cele mai rezistente din gama VAG sunt cele clasice, pompa cu capac electronic, e simplu si fiabil. Dar sincer iti spun, daca nu as lucra in domeniu, nu mi-as lua niciodata diesel.

PS: conduc zilnic renault 1.5 dci si sunt multumit de el, dar am costuri zero
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 14:06   #5816
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Intr-adevar,pentru cei care isi cumpara masina si fac 50.000km in 6-7 ani nu prea renteaza dieselul....pentru mine unul care am facut in 3 luni 6000 km majoritatea in bucuresti mi-am luat diesel?de ce?masina mai grea cu motor de 3000 diesel scot acelasi consum poate chiar mai mic decat cu 1.6 benzina aceeasi marca....cu fosta masina diesel am facut 16.000 in 6 luni intr-adevar majoritatea afara....si urmatoarea care o cumpar azi tot diesel este.....de ce?1.6 benzina 115 cai cu 1.7 diesel 125 cai,la forta nu se compara sub nici o forma,la consum e diferenta enorma pt mine care fac multi km si la pret de achizitie este la fel iar la diesel am si mai multe optiuni....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-04-13, 08:41   #5817
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

De multe ori dieselul este alegerea mai buna, dar si combinatia benzinar+gaz este o solutie buna in unele cazuri. RAV4 din semnatura are pus gaz de la BRC si combinatia este ideala si imbatabila, butelia intra intr-un spatiu din podeaua portbagajului (roata de rezerva este pe usa portbagajului), consum gaz 13% in Bucuresti, in afara ~10%, iarna are marele avantaj ca se incaleste motorul mult mai repede, mai ieftin decat dieselul la achizitie, etc., deci in cazul de fata nu are concurent. Mai complicat este la masini cu puteri mai mari, sau la masinile unde nu are loc butelia in podeaua portbagajului.

In functie de masina, scop, utilizare, benzina poate fi o optiune, mai ales in combinatie cu o instalatie de gaz buna, dar sunt foarte multe cazuri in care motorina este imbatabila.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-04-13, 11:29   #5818
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Stai calm ca are si ea mici probleme doar ca nu stii tu, sau le treci cu vederea. Daca te obisnuiesti cu o masina zici ca e buna daca merge ok, insa la km aia nu are cum sa mai fie totul perfect ca atunci cand era noua.
Nu am zis niciunde ca e o masina perfecta ca din punct de vedere moral nu are cum.Dar la un diesel posibil la km astia sa cada lucruri mult mai scumpe la motor sau etc.Din punctu meu de vedere diesel se merita numai luat de nou si motor cat mai mare.

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Asta cu piesele echivalente de cateva ori mai scumpe, la masini echivalente cu motorizari diferite este o MARE aberatie.

De asemenea si de la producator la producator sunt diferente enorme de fiabilitate, poti sa ai un motor pe benzina prost sau poti sa ai un motor diesel foarte reusit.

Normal ca motoarele non turbo sunt in principiu mai fiabile, avand mai putine componente expuse defectarii.
Daca compari diesel turbo cu benzina turbo, diferentele de costuri de reparatii si intretinere aproape ca sunt inexistente.

Daca ne uitam acum, la masinile de generatie noua cele mai multe probleme apar la motoarele mici pe benzina turbo.
Ford fiesta care am folosit 1.4 benzina filtru de benzina in jur de 40 de lei, ford fiesta 1.4 tdci (diesel) in jur de 100 de lei (am dat 168 de lei). Deci exista diferente si nu e o aberatie!
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 06-04-13, 11:55   #5819
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Nu am zis niciunde ca e o masina perfecta ca din punct de vedere moral nu are cum.Dar la un diesel posibil la km astia sa cada lucruri mult mai scumpe la motor sau etc.Din punctu meu de vedere diesel se merita numai luat de nou si motor cat mai mare.
La orice motor turbo exista riscul asta. Daca vrei sa mergi la sigur, iei un 2.0 aspirat.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-04-13, 15:09   #5820
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Ford fiesta care am folosit 1.4 benzina filtru de benzina in jur de 40 de lei, ford fiesta 1.4 tdci (diesel) in jur de 100 de lei (am dat 168 de lei). Deci exista diferente si nu e o aberatie!
Diferenta este de 120 ron si filtrul de combustibil se schimba odata la 30-40k de km. Asta este o cheltuiala care sa te faca sa nu-ti iei diesel? ))

Foarte tare!
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -