Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-12, 15:10   #5431
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
4-5 in oras? Da-o dracu!
1) posibil chiar si la benzina, cu un motor de 1 000 cmc cu carburator reglat frumos la relanti sa mearga liniar, amestec corect de aer si benzina, imi consuma undeva intre 4,5 spre 5 in oras daca mergi frumos cu el si nu turezi de nebun ca sa franezi apoi in 20 m iar afara nu am trecut niciodata de 110 km/h pentru ca avea doar vreo 45 cp.
2)banuiesc ca nici una mai moderna pe injectie gen opel corsa, poate chiar si cu 3 cilindrii sa scoata un consum asemanator daca nu conduci agresiv-sportiv cand oricum mai mult de 6 in oras nu are voie sa consume.
3) pentru motorina un fiat punto din 2007 motor de 1.3 scoate un consum mixt de 3.5 maxim 4 in conditiile in care depasesti des in afara limita legala de viteza.
secretul este in greutatea masinii si motorul mic, cu cat masina este mai mica si clar mai usoara cu atat are un consum mai mic, nefiind necesare super turatii pentru plecarile de pe loc.cazurile 1 si 3 le-am testat si vazut cu ochii mei, deci nu sunt aberatii, 2 este doar o banuiala legitima.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 15:12   #5432
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
4-5 in oras? Da-o dracu!
1) posibil chiar si la benzina, cu un motor de 1 000 cmc cu carburator reglat frumos la relanti sa mearga rotund, frumos, amestec corect de aer si benzina, imi consuma undeva intre 4,5 spre 5 in oras daca mergi frumos cu el si nu turezi de nebun ca sa franezi apoi in 20 m iar afara nu am trecut niciodata de 110 km/h pentru ca avea doar vreo 45 cp.
2)banuiesc ca nici una mai moderna pe injectie gen opel corsa, poate chiar si cu 3 cilindrii sa scoata un consum asemanator daca nu conduci agresiv-sportiv cand oricum mai mult de 6 in oras nu are voie sa consume.
3) pentru motorina un fiat punto din 2007 motor de 1.3 scoate un consum mixt de 3.5 maxim 4 in conditiile in care depasesti des in afara limita legala de viteza.
secretul este in greutatea masinii si motorul mic, cu cat masina este mai mica si clar mai usoara cu atat are un consum mai mic, nefiind necesare super turatii pentru plecarile de pe loc.cazurile 1 si 3 le-am testat si vazut cu ochii mei, deci nu sunt aberatii, 2 este doar o banuiala legitima.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 20:00   #5433
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ma bate gindu la un VW LUPO 1,2 tdi. Consum in oras 3 - 4 litrii motorina. Atunci io o sa fiu cel mai tare din parcare, cu un astfel de consum. 1000 de kilometrii ii fac cu 30 de litrii de motorina, care face in jur de 45 de euro. Tare nu ? Cea mai economicoasa masina facuta vreodata. Asta-i masina, nu Bmw-u care papa 15 litrii de benzina. Ce treaba ii asta ? Va permiteti ? Atunci nu este criza mai fratilor. Sau va place ca consuma masina mult ? Sau ca combustibilul se tot scumpeste ? Astept sa string un pic de bani, si pun eu mina pe un LUPO din ala. Da mai incolo, nu amu. Oooooo, si e si automata. Perfect, masina visurilor mele. Bine ca are caroserie cam mica, da nu conteaza. Ce-i mai important ? Spatiu, sau consumul ? Consumul, coreeeect.

Last edited by franz34sm; 17-12-12 at 20:04.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 20:12   #5434
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

da franz, dar intai asculta motorasul ala in 3 pistoane la relanti sa vezi ce frumos face
fasso is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 20:29   #5435
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
1) posibil chiar si la benzina, cu un motor de 1 000 cmc cu carburator reglat frumos la relanti sa mearga rotund, frumos, amestec corect de aer si benzina, imi consuma undeva intre 4,5 spre 5 in oras daca mergi frumos cu el si nu turezi de nebun ca sa franezi apoi in 20 m iar afara nu am trecut niciodata de 110 km/h pentru ca avea doar vreo 45 cp.
2)banuiesc ca nici una mai moderna pe injectie gen opel corsa, poate chiar si cu 3 cilindrii sa scoata un consum asemanator daca nu conduci agresiv-sportiv cand oricum mai mult de 6 in oras nu are voie sa consume.
3) pentru motorina un fiat punto din 2007 motor de 1.3 scoate un consum mixt de 3.5 maxim 4 in conditiile in care depasesti des in afara limita legala de viteza.
secretul este in greutatea masinii si motorul mic, cu cat masina este mai mica si clar mai usoara cu atat are un consum mai mic, nefiind necesare super turatii pentru plecarile de pe loc.cazurile 1 si 3 le-am testat si vazut cu ochii mei, deci nu sunt aberatii, 2 este doar o banuiala legitima.
deci hai sa te contrazic,am opel corsa de 1.3 cdti,iar inainte am avut opel corsa 1.2 benzina......majoritatea km sunt facuti in oras de prietena mea....corsa 1.2 nu scadea sub 9 l/100km,iar 1.3 cdti 90 cai nu scade sub 7.5 l/100 km si merge incet,iar cu consumul ala la fiat maxim 3.5-4l/100 km si mixt...deja e S.F......cat consuma afara 2 L/100km??
consum instant la opel corsa 1.3 cdti care este acelasi motor de pe fiat,la 100 km/h.....4.5 l/100km.....

Last edited by alex.panciu; 17-12-12 at 20:34.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 20:37   #5436
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Deci motoarele astea sunt dubioase.
Are cineva un ALH stock pe o masina serioasa sa zica cat are consum la 100km/h?
Motor de 1900 pe o caroserie de 1300kg.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 21:38   #5437
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
da franz, dar intai asculta motorasul ala in 3 pistoane la relanti sa vezi ce frumos face
Pai da, da nici Nisanul asta al meu, nu face urit. Da-l incolo de motoras, sa consume cit mai putin. De ar fi masina care mi-ar consuma 2 litrii, pe ala l-as lua. Ca-i criza si saracie mare, nu de alta.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 21:43   #5438
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Bateti campii cu consumurile astea Motorul 1.3 mjet care e identic 1.3 cdti nu consuma nici impins 4,5 %in oras.
Nici macar lupo 3L nu consuma atat,nici yaris-ul 1.4 d4d (un exemplu de economicitate) nu consuma atat. Aberati aiurea flacai
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 21:43   #5439
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
deci hai sa te contrazic,am opel corsa de 1.3 cdti,iar inainte am avut opel corsa 1.2 benzina......majoritatea km sunt facuti in oras de prietena mea....corsa 1.2 nu scadea sub 9 l/100km,iar 1.3 cdti 90 cai nu scade sub 7.5 l/100 km si merge incet,iar cu consumul ala la fiat maxim 3.5-4l/100 km si mixt...deja e S.F......cat consuma afara 2 L/100km??
consum instant la opel corsa 1.3 cdti care este acelasi motor de pe fiat,la 100 km/h.....4.5 l/100km.....
hai sa vezi in bord cum arata la mine 3.7-3.9 si la un coleg si 3.4- 3.5. gandesti gresit ca afara consuma 2l sunt momente cand nu consuma absolut nimic, chiar daca afiseaza minim 2 l/100 chiar si cand nu accelerezi, dar asa este setat din fabrica afisajul, iar pe loc drept daca ai deja o viteza frumoasa nu ai de ce sa accelerezi ca prostul, lasi gazul si masina merge frumos apoi doar corectezi din acceleratie, calculezi cand depasesti, mergi constant si ai un consum extrem de bun. daca esti ghips si ai piciorul mare scoti mixt 7-8-9 si cu un diesel.am avut colegi super prostuti care mergeau blana, ca la raliu si la 1.9 tdi aveau consumuri de benzinare iar altii in jur de 5.
my personal best with a skoda octavia I is Deva Pitesti 4.3 on board computer.

totul depinde de modul de condus, daca bruschezi masina nu vei scoate niciodata un consum bun.
iar scuza-ma, cu exemplul tau, femeile de regula cand vor sa plece de pe loc e acul minim la 3-4500 rpm si ambreiajul e inca jos, asa ca asta nu se pune, el pot scoate orice consum super maxim vrei.

nu vreau sa conving copiii de pe forum cu ce spun, dar asta este realitatea si cine stie cunoaste.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 21:56   #5440
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ Ondin @ - Da ma ondin mai, da bordu ce-ti arata e vrajeala mai. Tu te bazezi pe computere, ce zice computeru de bord ? Ala-i vrajeala. Ce scrie cartea masinii, plus mai pui 1 litru in plus, si ala-i adevaratul consum.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 22:07   #5441
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si cu acceleratia cum faci? Deschizi usa si impingi cu un picior? Sunt mult prea exagerate consumurile date de tine. Cred ca un Smart la tine ii creste nivelul in rezervor.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 22:37   #5442
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Bateti campii cu consumurile astea Motorul 1.3 mjet care e identic 1.3 cdti nu consuma nici impins 4,5 %in oras.
Nici macar lupo 3L nu consuma atat,nici yaris-ul 1.4 d4d (un exemplu de economicitate) nu consuma atat. Aberati aiurea flacai
Ai avut LUPO 3 L ? Nu ? Atunci de unde sti ? In cartea masinii scrie : 3,6 oras. Sa fie 4 litrii. Nu este asa ? Sau vrei sa zici ca si ala consuma 10 litrii, sau ce ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 03:39   #5443
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Si cu acceleratia cum faci? Deschizi usa si impingi cu un picior? Sunt mult prea exagerate consumurile date de tine. Cred ca un Smart la tine ii creste nivelul in rezervor.
daca ai si vant din spate sa te tii atunci viteza.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 03:49   #5444
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
hai sa vezi in bord cum arata la mine 3.7-3.9 si la un coleg si 3.4- 3.5. gandesti gresit ca afara consuma 2l sunt momente cand nu consuma absolut nimic, chiar daca afiseaza minim 2 l/100 chiar si cand nu accelerezi, dar asa este setat din fabrica afisajul, iar pe loc drept daca ai deja o viteza frumoasa nu ai de ce sa accelerezi ca prostul, lasi gazul si masina merge frumos apoi doar corectezi din acceleratie, calculezi cand depasesti, mergi constant si ai un consum extrem de bun. daca esti ghips si ai piciorul mare scoti mixt 7-8-9 si cu un diesel.am avut colegi super prostuti care mergeau blana, ca la raliu si la 1.9 tdi aveau consumuri de benzinare iar altii in jur de 5.
my personal best with a skoda octavia I is Deva Pitesti 4.3 on board computer.

totul depinde de modul de condus, daca bruschezi masina nu vei scoate niciodata un consum bun.
iar scuza-ma, cu exemplul tau, femeile de regula cand vor sa plece de pe loc e acul minim la 3-4500 rpm si ambreiajul e inca jos, asa ca asta nu se pune, el pot scoate orice consum super maxim vrei.

nu vreau sa conving copiii de pe forum cu ce spun, dar asta este realitatea si cine stie cunoaste.
femeia despre care vorbesc a facut bucuresti-istanbul in 10 ore,budapesta-bucuresti doar cu o oprire la sibiu,asa ca nu mai generaliza,sunt femei care conduc mai bine ca barbatii......are permis din 2006 si conduce zilnic....
nu are nici o legatura ca o conduce ea sau eu are acelasi consum....asta ce inseamna ca suntem 2 prosti?
facem proba cum vrei tu daca vrei iau masina maine seara si iti fac 100 km filmati pe autostrada pe pilot automat la ce viteza vrei tu si vezi consum si apropo corsa are 6 viteze din cate stiu fiatul are 5.....deci nu exista consumul spus de tine daca nu aveam masina cu motorul asta poate cercetam,dar asa......nu vorbesti cu necunoscuti....asa ca nu e vorba de convins copii.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 03:52   #5445
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Bateti campii cu consumurile astea Motorul 1.3 mjet care e identic 1.3 cdti nu consuma nici impins 4,5 %in oras.
Nici macar lupo 3L nu consuma atat,nici yaris-ul 1.4 d4d (un exemplu de economicitate) nu consuma atat. Aberati aiurea flacai
daca omul merge cu masina si atat ii arata lui,de ce te bagi tu?
omul stie sa conduca....noi nu....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -