Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-12, 21:52   #5311
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
hai ca iar incepem si sincer m-am saturat...ai vazut tu cu ochii tai ca in 100.000 km a mers numai asa?
N-am vazut eu cum a mers el tot timpul, dar nici cum ai zis tu mai sus ca inca vreo cateva pedale de genul ala si crapa turbina. Oricum nu are nici o importanta, nu-i nici primul nici ultimul care merge agresiv-sportiv cu un diesel si nu pateste masina nimic.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 22:24   #5312
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
N-am vazut eu cum a mers el tot timpul, dar nici cum ai zis tu mai sus ca inca vreo cateva pedale de genul ala si crapa turbina. Oricum nu are nici o importanta, nu-i nici primul nici ultimul care merge agresiv-sportiv cu un diesel si nu pateste masina nimic.
1.se vorbeste de un diesel cu un soft si alte modificari care il duce in 5500rpm,lucru care nu exista la o masina stock,mai ales la un motor de 1.5 dci,care nu sare STOCK DE 4000-4200 RPM,deci o diferenta imensa
2.ai dreptate ca nu este nici primul,nici ultimul care merge agresiv cu un diesel,dar iti garantez ca masina aia la cate modificari are nu mai rezista motorul nici macar 10.000km de mers in stilul asta.....
nu a rezistat nici o masina,diesel,benzina,aspirat sau turbo....cu modificari in principiu soft dupa care altele,ca oricare vrea mai mult.....sa reziste in stilul asta de mers....iti spun sigur ca la orice masina dupa 5000-10.000 km tot a crapat ceva la ea,DEPINDE DE MASINA....ATENTIE!!!!VB DE ACEL STIL ARATAT DE TINE NU CA II DADEA O DATA LA 5 LUNI
stiu cazuri la o skoda octavia 1.9 tdi,105 cai,noua la care i-a pus soft la porsche romania(deci nu facut pe bordura) soft de 170 cai....atat avea masina pe dyno...se batea cu octavia rs 170 cai...la saptamana schimba turbina pe garantie si la cateva luni admisia.....dupa care au inceput sa ii cada mai multe......si da se ducea in 5000 rpm si da tot timpul mergea in stilul asta cu ea si a luat masina de la 0 km si ne vedeam zilnic niciodata nu l-am vazut sa mearga incet,ca se grabea sau nu de cand baga cheia in contact pana o scotea masina aia avea turometrul numai in rosu.....ADICA EXACT CE AI ARATAT TU.......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 22:39   #5313
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

zi-mi si mie cat costa si unde mai exact trebuie sa merg sa-mi pun si eu soft din asta de +65 cp, ca maine la prima ora sunt acolo!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 22:48   #5314
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
zi-mi si mie cat costa si unde mai exact trebuie sa merg sa-mi pun si eu soft din asta de +65 cp, ca maine la prima ora sunt acolo!
la belu....citeste in postarea de mai sus..la PORSCHE ROMANIA...du-te si intreaba daca esti atat de curios de o octavia gri inchis,B 08 MDR,care a fost cumparata de la ei in 2007,ce i-au facut de scotea 170 cai ca noua nu au vrut sa ne zica,asta a platit,aia i-au facut-o....dar l-au avertizat ca o sa inceapa sa ii cada.....la 20.000 km a schimbat ambreiaj si volanta....
lumea prin bucuresti o stie.....mai ales cei care o ardeau pe magheru...ii cam transpira...nu l-a batut nici un rs diesel stock.....

Last edited by alex.panciu; 10-12-12 at 22:51.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:00   #5315
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ironic, cum pot unii de la o reprezentanta, PORSCHE ROMANIA aia de care zici tu, ca am citit foarte bine, sa modifice softul la o masina, sa-l schimbe practic cu unul care nu a fost facut pentru internele masinii respective, si de care ar stii sigur ca poate defecta multe "componente", atata timp cat masina era inca in garantie ?! Cu alte cuvinte astia ce fac, isi taie singuri painea de la gura sau cum ?! Asta presupunand ca poti castiga ~ 65 cp dintr-un soft.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:07   #5316
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
1.se vorbeste de un diesel cu un soft si alte modificari care il duce in 5500rpm,lucru care nu exista la o masina stock,mai ales la un motor de 1.5 dci,care nu sare STOCK DE 4000-4200 RPM,deci o diferenta imensa
2.ai dreptate ca nu este nici primul,nici ultimul care merge agresiv cu un diesel,dar iti garantez ca masina aia la cate modificari are nu mai rezista motorul nici macar 10.000km de mers in stilul asta.....
nu a rezistat nici o masina,diesel,benzina,aspirat sau turbo....cu modificari in principiu soft dupa care altele,ca oricare vrea mai mult.....sa reziste in stilul asta de mers....iti spun sigur ca la orice masina dupa 5000-10.000 km tot a crapat ceva la ea,DEPINDE DE MASINA....ATENTIE!!!!VB DE ACEL STIL ARATAT DE TINE NU CA II DADEA O DATA LA 5 LUNI
stiu cazuri la o skoda octavia 1.9 tdi,105 cai,noua la care i-a pus soft la porsche romania(deci nu facut pe bordura) soft de 170 cai....atat avea masina pe dyno...se batea cu octavia rs 170 cai...la saptamana schimba turbina pe garantie si la cateva luni admisia.....dupa care au inceput sa ii cada mai multe......si da se ducea in 5000 rpm si da tot timpul mergea in stilul asta cu ea si a luat masina de la 0 km si ne vedeam zilnic niciodata nu l-am vazut sa mearga incet,ca se grabea sau nu de cand baga cheia in contact pana o scotea masina aia avea turometrul numai in rosu.....ADICA EXACT CE AI ARATAT TU.......
Sa nu ai impresia ca un soft daca este pus la Porsche este un soft bun. Dealtfel nici nu are cum sa tine bine turbina de 105 CP -> 170 CP (ceea ce trebuiau sa stie sau sa-i spuna cei de la Porsche. Motorul 1.9 TDI tine fara probleme puterea asta, dar cu alta turbina, mai mare sau hibrid.
Altfel tuningul facut cu cap, atat soft foarte bine facut cat si intercooler marit, injectoare, turbina mai mare, etc., in funtie de puterea la care vrei sa ajungi, nu aduce prejudicii motorului, accesorilor, rezistand si peste 100k de km indiferent de stilul de mers.
Normal ca fiecare motor are limita lui si atunci cand ajungi acolo pericolele sunt mari, dar in general la un 20% sub limita lui nu apar nereguli.

Problema mare in Romania (si nu numai) sunt multitudinea de softuri proaste, care intr-adevar sunt mai mult decat daunatoare motoarelor. Lumea se bucura ca trage masina mai bine si ca dau 200-300 de euro pe un soft fara sa se gandeasca la consecinte, ba uneori dau si foarte multi bani si tot cu rezultate dezastroase. Inainte de ati pune un soft, cauti, citesti, intrebi, studiezi rezultatele si dupa "treci la actiune".
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 10-12-12 at 23:10.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:12   #5317
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Ironic, cum pot unii de la o reprezentanta, PORSCHE ROMANIA aia de care zici tu, ca am citit foarte bine, sa modifice softul la o masina, sa-l schimbe practic cu unul care nu a fost facut pentru internele masinii respective, si de care ar stii sigur ca poate defecta multe "componente", atata timp cat masina era inca in garantie ?! Cu alte cuvinte astia ce fac, isi taie singuri painea de la gura sau cum ?! Asta presupunand ca poti castiga ~ 65 cp dintr-un soft.
ba frate ba sunteti sub orice critica jur ca nu am vazut oameni ca voi in viata mea...mai ganditi si voi ba frate ca d-aia aveti cap....
deci hai sa o luam cu clasa intai sa te lamuresc ca sa poti dormi si tu la noapte....
varu lui era sef de service la PBA(porsche bucuresti aviatiei) deci nu era nici o problema in a schimba piese mai ales ca era in garantie......
cel care i-a pus softul era sef service pe baza electrica/electronica,iar in timpul liber cu asta se ocupa facea softuri,omul a facut specializare in germania,austria si alte tari...atunci in 2007 omul batea la popou orice firma de softuri de la noi din tara,nu punea la oricine si facea softuri si pentru alte firme de afara....
si in ultimul rand ca spui ca astia isi taiau singuri painea de la gura,crezi ca ala care i-a pus softul era directorul general sau dupa ce i-a pus softul a pus vreo pancarda la intrare.....AM 1.9 TDI 105 CAI LA BAZA MASINA E IN GARANTIE SI AM 170 CAI PE EA SI SPARG TURBINE LA SAPTAMANA.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:17   #5318
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Sa nu ai impresia ca un soft daca este pus la Porsche este un soft bun. Dealtfel nici nu are cum sa tine bine turbina de 105 CP -> 170 CP (ceea ce trebuiau sa stie sau sa-i spuna cei de la Porsche. Motorul 1.9 TDI tine fara probleme puterea asta, dar cu alta turbina, mai mare sau hibrid.
Altfel tuningul facut cu cap, atat soft foarte bine facut cat si intercooler marit, injectoare, turbina mai mare, etc., in funtie de puterea la care vrei sa ajungi, nu aduce prejudicii motorului, accesorilor, rezistand si peste 100k de km indiferent de stilul de mers.
Normal ca fiecare motor are limita lui si atunci cand ajungi acolo pericolele sunt mari, dar in general la un 20% sub limita lui nu apar nereguli.

Problema mare in Romania (si nu numai) sunt multitudinea de softuri proaste, care intr-adevar sunt mai mult decat daunatoare motoarelor. Lumea se bucura ca trage masina mai bine si ca dau 200-300 de euro pe un soft fara sa se gandeasca la consecinte, ba uneori dau si foarte multi bani si tot cu rezultate dezastroase. Inainte de ati pune un soft, cauti, citesti, intrebi, studiezi rezultatele si dupa "treci la actiune".

exact asta am spus si eu,a fost avertizat de consecinte,o avea in garantie si l-a pus pentru ca nu avea avea bani de RS TDI 170 CAI NOU.....
si nici bani sa schimbe injectoare,turbina,etc.....dar vroia putere
a tinut masina in configuratia asta 2 ani cat a putut sa schimbe ce crapa dupa care masina a devenit stock.....doar nu era batut in cap sa plateasca o turbina la saptamana....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:23   #5319
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
ba frate ba sunteti sub orice critica jur ca nu am vazut oameni ca voi in viata mea...mai ganditi si voi ba frate ca d-aia aveti cap....
deci hai sa o luam cu clasa intai sa te lamuresc ca sa poti dormi si tu la noapte....
varu lui era sef de service la PBA(porsche bucuresti aviatiei) deci nu era nici o problema in a schimba piese mai ales ca era in garantie......
cel care i-a pus softul era sef service pe baza electrica/electronica,iar in timpul liber cu asta se ocupa facea softuri,omul a facut specializare in germania,austria si alte tari...atunci in 2007 omul batea la popou orice firma de softuri de la noi din tara,nu punea la oricine si facea softuri si pentru alte firme de afara....
si in ultimul rand ca spui ca astia isi taiau singuri painea de la gura,crezi ca ala care i-a pus softul era directorul general sau dupa ce i-a pus softul a pus vreo pancarda la intrare.....AM 1.9 TDI 105 CAI LA BAZA MASINA E IN GARANTIE SI AM 170 CAI PE EA SI SPARG TURBINE LA SAPTAMANA.....
ok, am inteles, dar ia-o mai usor ca n-am vrea sa-ti plezneasca ceva la cap din cauza subiectului asta. oricum, iti multumesc pentru exactitate. acum am inteles ca aia la porsche fac trafic de softuri, pe sub maneca asa sa nu se prinda sefu' si totusi, 65 cp dintr-un soft, pe 1.9 tdi ?!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:28   #5320
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si totusi, 1.9 tdi vin in varianta stock cu 160 de caluti pe Ibiza Cupra TDI.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:30   #5321
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Ironic, cum pot unii de la o reprezentanta, PORSCHE ROMANIA aia de care zici tu, ca am citit foarte bine, sa modifice softul la o masina, sa-l schimbe practic cu unul care nu a fost facut pentru internele masinii respective, si de care ar stii sigur ca poate defecta multe "componente", atata timp cat masina era inca in garantie ?! Cu alte cuvinte astia ce fac, isi taie singuri painea de la gura sau cum ?! Asta presupunand ca poti castiga ~ 65 cp dintr-un soft.
Softuri s-au pus si la Porsche, si la BMW, si la Mitsubishi, si la Renault, etc.. real insa foarte putini au avut soft OFICIAL, cum au fost cei de la Mitsubishi.

Internele la 1.9 tdi 105 cp tin fara probleme aia 170CP, nu au nici o treaba, configuratia proasta de tuning este de vina si softul, normal.

Last edited by GTR; 10-12-12 at 23:33.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:31   #5322
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
ok, am inteles, dar ia-o mai usor ca n-am vrea sa-ti plezneasca ceva la cap din cauza subiectului asta. oricum, iti multumesc pentru exactitate. acum am inteles ca aia la porsche fac trafic de softuri, pe sub maneca asa sa nu se prinda sefu' si totusi, 65 cp dintr-un soft, pe 1.9 tdi ?!
ba frate daca vroiai sa ma intrebi fa-o in privat....in fiecare zi pe acest forum apar numai gica contra,toma necredinciosu,nimeni nu crede ce spui,numai ce stiu ei exista si asa mai departe si de fapt majoritatea sunt plecati cu sorcova au condus 2 masini in viata lor rup nfs-ul si au vise umede pe youtube.....un forum din punctul meu de vedere e facut pentru discutii,pentru pareri,sa ajutam pe cineva care are o problema sa mai aflam lucruri noi.....nu pentru certuri si sa ne luam la misto,sa ne injuram si asa mai departe....
nu face nimeni trafic....
asta facea omul asta.....se pot da multi cai dintr-un soft asta nu inseamna ca masina ramane fiabila in configuratie stock.....
i-a umblat zdravan in calculator si i-a pus un soft identic cu cel de rs tdi adica 170 cai....bineinteles nu avea cum sa mearga mult si bine atat timp cat 1.9 tdi 105 cai nu este la fel cu 2.0 tdi 170 cai.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:32   #5323
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Softuri s-au pus si la Porsche, si la BMW, si la Mitsubishi, si la Renault, etc.. real insa foarte putini au avut soft OFICIAL, cum au fost cei de la Mitsubishi.

Internele la 1.9 tdi 105 cp tin fara probleme aia 170CP, nu au nici o treaba, configuratia proasta de tuning este de vina si oftul, normal.
EXACT....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:34   #5324
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Si totusi, 1.9 tdi vin in varianta stock cu 160 de caluti pe Ibiza Cupra TDI.
DA BRAVO SI 150 CAI PE 1.9 TDI PE SEAT LEON,TOLEDO.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 23:40   #5325
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

1.9 tdi de 105 cp era cunoscut ca poate creste mult dintr-un soft. Nu 170cp dar oricum mai mult decat media aia optimista de 30% pe care o arunca orice tuner in fata clientului. Si Octavia1 fiind o caroserie mai usoara decat Octavia 2 tragea foarte bine.
Pe Magheru nu imi amintesc pe nimeni sa fi facut vreodata curse. Nu dintre astia ai nostri cel putin
Cel mult pe Kisseleff sau in fata CP dar au schimbat semafoarele si gata.
Si de Octavia aia chiar nu stiu. Singura Octavie ca aia care fugea era cea a lui Robert SIO dar era VE-pump.De fapt aia inca mai fuge.))

Sa va dau termen de comparatie la consum:
Plecare la Tulcea la DRE eu cu 2.0TDI si un prieten cu o Cupra modelul vechi 1.8T cu soft si ceva evacuare parca.
Eu dus-intors 250Ron, el 500 Ron.
Bine ei erau 5 in masina ca trebuia sa isi scoata cumva cheltuiala si eu mergeam singur.Asta era acum 3 ani.
Nu mai pun la socoteala puterile masinilor ca iar ma injura lumea ca zic de masina mea
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -