Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-12, 11:41   #5026
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
iar revenim la o discutie la care am tras concluziile: dieselul se merita daca este unul modern si daca faci peste 20-25 000 km pe an, punct! celelalte discutii deja nu isi au rostul. cand spunem diesel modern intelegem ca se incalzeste ok, ca are putere, ca nu ii pica la fiecare luna cate o piesa scumpa.
Exact. Depinde mult si de producator.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 18:25   #5027
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
iar revenim la o discutie la care am tras concluziile: dieselul se merita daca este unul modern
cred ca si masinile pe benzina se merita daca sunt moderne.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 19:38   #5028
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eventual merita sau nu fara "se".
Problema cu otto dupa mine este ca cele viitoare vor suferii de o parte din riscurile dieselului -presiune mare de injectie si prezenta turbo-compresorului cu mentiunea ca benzina pune mai multe probleme la capitolele astea.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 20:00   #5029
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

2 masini identice opel astra H amandoua 2007,intr-adevar una hatchback una breck......prima 1.6 benzina 105 cai 5 viteze 40.000 km,a doua 1.9 cdti 120 cai 6 viteze 101.000 km....diferenta?????
prima consum 12-13 oras,afara 10.....
a doua consum 8,5-9 in oras,afara 7....
amandoua sunt conduse numai de mine,deci acelasi stil de mers intr-adevar destul de sportiv......nu m-am uitat sa vad cati litri are rezervorul,dar banuiesc ca sunt cam la fel 50 litri cam asa intra la plin la amandoua.....
km cu plinul la benzina maxim,maxim 390-400 km in oras
km cu plinul la diesel minim,minim 500 km in oras....
nu se compara la nimic,dieselul superior din toate punctele de vedere......si zic ca este o diferenta destul de mare si la consum si la putere.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 09:19   #5030
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
2 masini identice opel astra H amandoua 2007,intr-adevar una hatchback una breck......prima 1.6 benzina 105 cai 5 viteze 40.000 km,a doua 1.9 cdti 120 cai 6 viteze 101.000 km....diferenta?????
..................
nu se compara la nimic,dieselul superior din toate punctele de vedere......si zic ca este o diferenta destul de mare si la consum si la putere.....
Pai nu sunt chiar ''identice''
Evident ca ''e diferenta destul de mare ...si la putere'' 1,6 -105 cp vs 1,9-120cp
Iar la consum nu e nici o surpriza ca este diferenta intre benzina si motorina...

Last edited by capricosti; 16-11-12 at 09:21.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 11:31   #5031
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Exista diferente intre motorina care se vinde in sezonul cald (aprilie-octombrie) si cea care se vinde in sezonul rece(noiembrie-martie) ?
Exista motorina de iarna (ca sa nu inghete) si motorina de vara? sau exista motorina normala si motorina aditivata (vanduta iarna ) ? Atunci daca cea aditivata se vinde doar iarna de ce poti cumpara si motorina simpla iarna?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 11:56   #5032
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Benzina sau motorina ?

eu zic ca motorina a devenit deja mai retabila ca benzina. viitorul va fii al motorinei, biodieselul o sa fie viitorul.
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 12:00   #5033
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Exista diferente intre motorina care se vinde in sezonul cald (aprilie-octombrie) si cea care se vinde in sezonul rece(noiembrie-martie) ?
Exista motorina de iarna (ca sa nu inghete) si motorina de vara? sau exista motorina normala si motorina aditivata (vanduta iarna ) ? Atunci daca cea aditivata se vinde doar iarna de ce poti cumpara si motorina simpla iarna?
Ei zic (,) ca in sezonu rece trec la motorina de iarna.Eu zic (,) ca ei cam manca , chestii maro.
Iarna trecuta de vreo 3 ori mi-a inghetat motorina(la duba de munca) pe traseu si am avut surpriza sa-mi moara motoru in mers si sa mearga in suturi pana au trecut dopurile de gheata.Asta in conditia in care am alimentat numai de la pompa din petrom.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 13:45   #5034
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
eu zic ca motorina a devenit deja mai retabila ca benzina. viitorul va fii al motorinei, biodieselul o sa fie viitorul.
Da, este mai rentabila dar nu se stie ce ne rezerva viitorul pt ca cele mai noi studii occidentale arata ca motoarele pe motorina sunt mult mai poluante decat benzinarele, si se discuta de taxare suplimentara pt Diesel-uri
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 13:50   #5035
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Grantat se va taxa suplimentar dieselul a.i. sa fie mai rentabil otto (sau sa para cel putin), apoi se va scumpi benzina, apoi se va scumpi si motorina sau se va taxa din nou, un joc cu scopul de a impulsiona vanzarile cand de o parte cand de cealalta.
Daca ar fi o adevarat grija pentru mediu s-ar taxa la greu pacura sau mai degraba s-ar interzice.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 15:20   #5036
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Exista diferente intre motorina care se vinde in sezonul cald (aprilie-octombrie) si cea care se vinde in sezonul rece(noiembrie-martie) ?
Exista motorina de iarna (ca sa nu inghete) si motorina de vara? sau exista motorina normala si motorina aditivata (vanduta iarna ) ? Atunci daca cea aditivata se vinde doar iarna de ce poti cumpara si motorina simpla iarna?
iarna sigur nu poti cumpara de la pompa motorina fara aditivii speciali pentru temperaturi joase.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 17:31   #5037
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
iarna sigur nu poti cumpara de la pompa motorina fara aditivii speciali pentru temperaturi joase.
si care este criteriul dupa care producatorii incep sa foloseasca acesti aditivi?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 18:34   #5038
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Pai nu sunt chiar ''identice''
Evident ca ''e diferenta destul de mare ...si la putere'' 1,6 -105 cp vs 1,9-120cp
Iar la consum nu e nici o surpriza ca este diferenta intre benzina si motorina...

am spus identice pt.ca sunt acceasi marca,acelasi model,acelasi an de fabricatie.pai si asta vroiam sa arat diferenta destul de mare la consum si la putere,nu cum spun unii ca nu este diferenta si ca nu merita.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 19:32   #5039
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
si care este criteriul dupa care producatorii incep sa foloseasca acesti aditivi?
ia gandeste si tu putin. oare vara? cand scad la noi temperaturile sub 7 grade? incepand cu sezonul rece, toamna si de asemenea iarna pana se elimina riscul inghetului cei de la peco intervin automat la pompe si introduc acea substanta 'minune' care impiedica combustibilul sa inghete.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 19:34   #5040
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
si care este criteriul dupa care producatorii incep sa foloseasca acesti aditivi?
aditivi folosesc ei saracii tot timpul, ca asta deosebeste un carburant de la o firma la alta, produsul de la rafinarie vine la fel peste tot, singura diferenta fiind aditivii proprii fiecarui vanzator, si de aici si calitatea diferita a acestora.
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -