Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-12, 16:53   #4636
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Franz, pe tine te incanta diferenta de consum intre diesel si benzina de 1l%, dar compari motor de 2.0 cu motor de 1.6. Calculeaza si diferenta de impozit si asigurari intre motorizari si apoi vezi cat de rentabil e al tau diesel. Nu o sa mai fie asa de rentabil, poate o sa ti se para cand bagi cu 1euro mai putin la pompa ca faci mare economie, dar...
Stai un pic. Eu traiesc in Austria si aici asigurarea si impozitu se platest dupa caii putere, si nu dupa capacitatea cilindrica. Am comparat 1,6-le de la Golf, cu motoru de 2000 de la Nisan pt ca au aceiasi cai putere, si anume 75 de cai. Si totusi benzinaru de 1,6 consuma cu un litru mai mult decit dieselaru de 2000. Benzinaru are si motor mai mic, si caroseria e mult mai usoara, si totusi papa mai mult.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 17:40   #4637
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dar fuge si mai bine si e si mai rafinat, nu e tractoras.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 19:37   #4638
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Dar fuge si mai bine si e si mai rafinat, nu e tractoras.
Pai fuge mai bine , normal, ca de aia-i benzinar. Dieselu meu e tractoras si asta-i adevarat. Da consumu maa tataaa, consumuu.... Aicea-i baza. Am ales dieselu pt forta si consum mai mic. Masinile pe benzina sint bune numai daca caroseria e foarte usoara.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 21:25   #4639
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

[QUOTE=franz34sm;5136628]Stai un pic. Eu traiesc in Austria si aici asigurarea si impozitu se platest dupa caii putere, si nu dupa capacitatea cilindrica.

inseamna ca sunt destepti si taxeaza la adevar nu la smecherie. bravo lor, de aia traiesc bine si pe banii nostrii.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 07:59   #4640
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

In Romania cele mai rentabile masini la consum, asigurare si impozit sint : Dacia Logan 1,5 DCI ; Renault clio 1,5 DCI ; si benzinarele cu motoare mici pina la 1200 cm cubi. Deci orice-i mic - e mai rentabil.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 09:38   #4641
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

Masinile cu motoare mici de pana la 1.2 (fara turbo) consuma destul de mult in oras....iar in afara pe autostrada sunt un pic cam fortate,insa cu dieselurile de genul ala ai nimerit bine,cu conditia sa nu faci doar 5 km pana la destinatie.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 16:44   #4642
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
Masinile cu motoare mici de pana la 1.2 (fara turbo) consuma destul de mult in oras....iar in afara pe autostrada sunt un pic cam fortate,insa cu dieselurile de genul ala ai nimerit bine,cu conditia sa nu faci doar 5 km pana la destinatie.
Asa zici ? motoarele mici de 1,2 consuma destul de mult in oras ? Teoretic consuma putin, ca asa scrie cartea masinii. Da nu stiu cum e practic. Si cu dieselu sa nu fac 5 sau mai putini kilometrii ? De ce ? Se strica ceva la ea ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 18:14   #4643
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

iti ajunge tie apa la 90 de grade in aia 5 sau mai putini km ? cred ca la asta se referea. Si da, motorul mic, 1.2-ul sa zicem, are un consum ceva mai mare in oras. Mie imi consuma fiat-ul cam 6-7 % in traficul din targoviste, unde sunt 5 semafoare in tot orasul, in bucuresti probabil ca imi ia undeva la 8 litri.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 20:38   #4644
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Asa zici ? motoarele mici de 1,2 consuma destul de mult in oras ? Teoretic consuma putin, ca asa scrie cartea masinii. Da nu stiu cum e practic. Si cu dieselu sa nu fac 5 sau mai putini kilometrii ? De ce ? Se strica ceva la ea ?
stai linistit toti is EXPERTI in diesel! Ba sa faci eu stiu cati km pe ani ca altfel il ia naiba, ba sa ai grija ca turbina moare - la alea cu turbo, injectoare s.a.m.d. da majoritatea din ei nu or avut diesel si care or avut au forjat tare si l-au terminat!!

daca bagi motorina de la peco serioase si nu daia de la tractoristi sau stiu eu ce peco dinasta de la tarani nu prea ai probleme! mercedes si BMW fac motoare diesel bune, au facut si inca fac; daca ai grija, schimbi consumabilele la timp etc nu ai probleme! am avut Mercedes C220 si BMW 320 d nimic de reprosat, la peste 40 ani am avut destul diesel cat sa am macar un pic de experienta in domeniu! La japoneze nu stiu ca nu am avut diesel , numa o Honda pe benzina si mergea IMPECABIL! Da alea is fiabile japonezele, pot sa confirm da numa pe benzina! Ca japoneza pe motorina nu am avut! Nici franceza pe motorina

Am avut insa si suedeza VOLVO pe motorina, masina buna nu am avut probleme! M\am convins de ce spun ca au camioanele cele mai fiabile scania & volvo suedezii! Bune masini! Concluzia: nu pricep de ce ii asa fricoasa lumea de motorina??!?
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 21:57   #4645
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca la mine te refereai,nu,nu sunt expert in diesel da am condus 4 masini pe motorina o perioada suficienta de timp cat sa imi fac o idee,in special masina personala,si da @ fasso la faptul ca motorul nu ajunge la temperatura optima de functionare ma refeream la faza cu 5 km.Cu Logan 1.5 dci am mers cand am facut scoala auto,si masina aia desi avea destui km la bord si multi elevi mergeau subturat inca tragea cum trebuie si nu ii cazusera injectoarele...bineinteles si motorina folosita conteaza..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 08:12   #4646
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu conduc dieselu subturat asa la 1700, 1800, 2000, max 2200. Si nu se strica nimica. Cind se strica, nu se strica din cauza ca conducem subturat si ca facem numai 3 km pe zii. Ce conteaza daca nu ajunge temperatura apei la 90 de grade ? Din cauza asta nu cred ca se strica. Asta-i gindirea mea logica. Eu zic ca se strica din cauza motorinei care contine mizerie. Din cauza mizeriei se infunda injectoarele. Si apoi trebuiesc suflate cu presiune sa iasa mizeria din injectoare. Si gata. Asta-i tot. Da multi mecanici te pune sa schimbi injectoarele, ca-i mai usor decit sa le cureti. Iara treaba cu pompa de injectie, aia se duce in timp, asa dupa 300 de mii sau 500 de mii de kilometrii. Ca nimic nu tine vesnic. Dupa cum am mai spus, am o cunostinta care are un Logan 1,5 DCI cu 65 de cai si are 200 de mii de km, si nu i s-a dus nici o pompa de injectie, si nici un injector infundat. Se mai intimpla ca sa se strice pompa de injectie si la 150 de mii de km. Dar asta-i foarte rar intilnit. Aici in Austria, Mecanicii astia nu-ti stiu spune ce probleme are o masina, numai daca-l pune pe tester. Fara calculator si testere is VARZA TOTI. Pe vremuri nu erau testere si calculatoare si totusi erau mecanici buni care numai din auzite a-ti spunea ce are masina. Mecanicii din ziua de azi is niste PACALICI care vor sa faca experiente pe masina ta. Cind e vorba de reparat ceva, te pune sa schimbi piesa cu totul, ca dureaza mai putin decit sa ti-l repare. Dupa ce ai schimbat piesa si tot nu merge masina, atunci te pune sa schimbi alta piesa la ea. SI uite asa te pune sa schimbi si motoru la urma. Ca-s niste PACALICI. Am dus Bmw-u sa vad de ce face motoru ca tiuie ca si un soarece . O schimbat mecanicu cureaua de la clima si alternator, si doua rotule. Am stat linga el sa vad daca lucra bine. Cind punea filtru de aer inapoi in cutia sa, se vedea din carcasa ca nu era bine inchisa. Se vedea filtru galben din carcasa. A-i zic la mecanic ca se vede filtru ! La care el - pai e cacat Bmw-u ca nu are clame pe toate partile si de aia. Apoi eu m-am enervat si l-am inchis eu cum trebuie, si i-am aratat ca se poate. Astea-s mecanicii din ziua de azi. Pacat ca nu-s eu mecanic. Ca ar da faliment toti mecanicii. Le-as arata eu lor meserie. Dupa ce am schimbat curelele si restu. Surpriza. Tot asa se auzea motoru ca si un tiuit. La urma mi-a zis - Pai e de la electromotor. Cica tre schimbat electromotoru, ca ala tiuie asa. Zice-ti voi ca nu-i pacalici. La urma am vindut Bmw-u. Mecanicii astia din Austria, daca n-au calculator si tester - SINT VARZA la capitolul mecanic auto. TOTI. Si acum revenind la subiect :
Am ales dieselu din mai multe motive : are ungere mai buna, nu pute ca si benzina, nu se evapora ca si benzina, consuma mai putin decit benzinaru, are forta, ..... deci e tare dieselu, degeaba
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 08:37   #4647
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: Benzina sau motorina ?

dieselu e tare si benzina e vioaie
vad ca esti super fericit de japoneza,ma bucur pentru tine,daca nu ma insel e cu lant si fara turbo dar are un cuplu bun si un consum si mai bun pentru cilindreea sa!
in rest,sunt convins ca nu mergi la lucru mai putin de 5 km deci,n-are ce sa se strice
de-o vreme am schimbat jobu asa ca,sus motorina,dieselu e tare si cuplu e enorm...in cazul meu pe iveco ,dar cu familia ramane totusi limo pe benzina!
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 09:17   #4648
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mai Franz trebuie sa intelegi ca la dieselul aspirat nu conteaza atat de mult stilul de condus precum la unul cu turbina...iar la partea cu 5 km ma refeream ca daca apa nu iti ajunge la 90 grade consumul este mai mare,uzura este mai mare,vibratiile sunt mai mari,si nici macar nu baga caldura suficienta iarna...
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 15:20   #4649
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

cand sunt -10grade afara, in primii 5 km iti baga culdura putina spre deloc asta daca o iei usurel, daca ii dai tare si creste temperatura iti baga ceva ceva.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 15:26   #4650
Ciolo Romeo

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 4
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

sal!vreau sa cumpar un golf IV,ce pareri aveti despre masina si ce varianta e mai buna
Ciolo Romeo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -