Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-12, 16:30   #4141
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ia-ti un logan 1.5 dci. E totul ieftin la el, nu pica nimic , consuma foarte putin.
Diferenta de revizie intre diesel si benzina nu e mare, ba chiar preturile sunt foarte apropiate.
ce smecher esti tu. i-ati Logan ha ? cred ca ai si ris cind ai scris asta. nu pica nimic ha ? foarte amuzant esti.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 16:41   #4142
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
ce smecher esti tu. i-ati Logan ha ? cred ca ai si ris cind ai scris asta. nu pica nimic ha ? foarte amuzant esti.
Acu depinde ce vrei de la masina, dar loganul ( dizel ) este mai util, mai rentabil , mai nou, mai bun, mai eficient decat bamveul tau. Singurul plus care il are bamveul tau e ca e bamveu.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 16:56   #4143
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

dolb, ai grija cum vorbesti! Vezi ca e cupeu si probabil are si trapa!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 17:13   #4144
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
dolb, ai grija cum vorbesti! Vezi ca e cupeu si probabil are si trapa!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 17:24   #4145
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
dolb, ai grija cum vorbesti! Vezi ca e cupeu si probabil are si trapa!
defapt e ful fara piele, aer conditionat , genti de otel cu capace reising
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 20:54   #4146
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Acu depinde ce vrei de la masina, dar loganul ( dizel ) este mai util, mai rentabil , mai nou, mai bun, mai eficient decat bamveul tau. Singurul plus care il are bamveul tau e ca e bamveu.
Aia e ca numa BMW-u e masina, loganul ,a pe langa ca e un compromis, il iei cu 8000E de nou, economisesti fata de bmw cam 3000E in 100k km, timp in care se depreciaza cu 5000E, pe cand BMW-ul in aceleasi conditii cu maxim 1000....pfffffff, bine oricum mai bine luati logan dizel, ca e mai frumos mirositor, lasati ca iau eu benveul vechi
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 21:12   #4147
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Aia e ca numa BMW-u e masina, loganul ,a pe langa ca e un compromis, il iei cu 8000E de nou, economisesti fata de bmw cam 3000E in 100k km, timp in care se depreciaza cu 5000E, pe cand BMW-ul in aceleasi conditii cu maxim 1000....pfffffff, bine oricum mai bine luati logan dizel, ca e mai frumos mirositor, lasati ca iau eu benveul vechi
bine zici. oare are loganu geamuri, oglinzi, trapa, - toate electrice ? schimbator automat, scaune piele, incalzire scaune, clima, 140 de cai, caroserie tapana - are toate astea ? nuuuuu ? atunci ramin la fieru asta vechi. motoarele astea de la bmw tin cit 2 masini cu capacitate cilindrica mica. si cind ma gindesc ca bmw-u asta are motor DOCH , deci ..... masinile astea tin toata viata. asta v-o spun eu. numa consumabilele trebuiesc schimbate. in rest te tine toata viata. si sa nu uitam de GTI ca si alea-s masini pe viata. decit sa-mi i-au motor de 1,2 sau 1,4, 1,5 indiferent ca e dizel sau benzina - atunci mai bine ramin la motoare mai tapene si cu consum mai mare. ca ma tine toata viata. nu-l poti face praf. marimea conteaza
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 22:18   #4148
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

zici cu un asa foc ca e DOHC de parca ar fii vreun soi de pocket rocket.ma oameni, fiecare isi lauda ce are in ograda, gata, moving on.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 22:26   #4149
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
zici cu un asa foc ca e DOHC de parca ar fii vreun soi de pocket rocket.ma oameni, fiecare isi lauda ce are in ograda, gata, moving on.
bine zici. moving on Io am patit-o cu dizelu. Altu o patit-o cu benzina. Masina-i ca femeia. Depinde de noroc.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 22:43   #4150
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
poate reusesc sa-mi vind bmw-u. Si vreau neaparat sa stiu ce sa aleg benzina sau dizel. Pina in anii 2000 sau 2001. si neaparat cu capacitate cilindrica mica pina in 1,9. Daca-i i-au benzina - schimbatu bujiilor si filtre si magarii din astea - stiu ca-s ieftine. Dar daca-mi i-au dizel cum e ? ma v-a costa dublu fata de benzinar ?
ia vezi ca sunt egale preturile la fitru si ulei, motorina si benzina, mai studiaza si apoi posteaza.

la diesel schimbi bujiile daca vrei cate 1 la sute de mii de km.deci nu e nimic dublu deloc. dimpotriva, totul scump e doar in mintea ta. ai fost manipulat de mic.


serios acum, diesel e afacere nu dezastru cum prezinti tu.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 22:47   #4151
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dieselu meu e DOHC Am pocket rocket si eu????? )))
Curios ca Wankel diesel nu a facut nimeni pana acum.
Sau vanchel dizel????
bluey is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 23:35   #4152
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by marian92 View Post
Nu sunt de acord cu ce ai zis, daca depaseste 120.000km nu mai e ingrijit, nu prea conteaza numarul de km, conteaza cum e exploatat
Pleaca si in 2 bujii dar nu o sa mai plece deloc)
In doua buji poate sa plece dar este foarte daunator pentru motor. Daca este frig in primele secunde sau minute nu ai explozie in cilindrii respectivi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 23:37   #4153
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ia-ti un logan 1.5 dci. E totul ieftin la el, nu pica nimic , consuma foarte putin.
Diferenta de revizie intre diesel si benzina nu e mare, ba chiar preturile sunt foarte apropiate.
Sigur nu pica, decat injectoarele de 1200 EUR setul ) Reteta de diesel pe Logan a lesinat de cand au constatat ca este mult mult mai rentabil Loganul 1.4 cu gaz, mai ales cu cresterile astea de pret ale motorinei.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 23:37   #4154
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Acu depinde ce vrei de la masina, dar loganul ( dizel ) este mai util, mai rentabil , mai nou, mai bun, mai eficient decat bamveul tau. Singurul plus care il are bamveul tau e ca e bamveu.
Cred ca glumesti, nu!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 10:38   #4155
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
ia vezi ca sunt egale preturile la fitru si ulei, motorina si benzina, mai studiaza si apoi posteaza.

la diesel schimbi bujiile daca vrei cate 1 la sute de mii de km.deci nu e nimic dublu deloc. dimpotriva, totul scump e doar in mintea ta. ai fost manipulat de mic.


serios acum, diesel e afacere nu dezastru cum prezinti tu.
ia vezi cit costa pompa dizel si cit costa pompa de benzina.
ia vezi ca benzinaru n-are turbo, - avantaj.
ia vezi ca dizelaru are turbo si stai cu frica ca odata t-i se va duce. - dezavantaj.
N-am zis ca dizelu e dezastru, doar ca ma enerveaza preturile. Daca vrei sa repari sau sa schimbi ceva la dizel, te costa triplu fata de benzinar. Si nu vorbesc de consumabile ca alea-s nimicuri. Ci de injectoare, pompe, turbine, si alte chestii importante. Preturile exagerate ma enerveaza pe mine. Ca la benzinar iesi ieftin.
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -