Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-10, 09:46   #3001
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Benzina sau motorina ?

E primul oras care mi-a venit in minte . Era aleatoriu exemplul , oricum ideea cred ca au inteles-o unii. Daca un 3.0 benzina are in oras un consum rezonabil e un aspect pozitiv. Inseamna ca un 1.0 benzina pe principiul asta ar consuma 2 litri in oras. Dar evident ca masinile de oras de 1.0 , 1.2 care consuma 8 % in oras sunt defecte.
Cat despre impozit, in afara cazului in care ai avea milioane de europeni, te-ar interesa ca dai 60 de milioane pe an atunci cand muncesti pentru bani si nu ii furi.
Sau in alta ordine de idei, doar nu vrei sa spui ca masinile cu motoare mari nu exista si la preturi decente?Deci uite ca pe unii ii intereseaza si aspectul legat de taxe .
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 09:58   #3002
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tinand cont ca 90% mergi in oras, chiar nu vad rostu la un animal de motor de la 3.0 in sus... Sa zicem ca 3.0 ar fi acceptabil, ca doar nu echipezi un X5 cu motor 1.4... Dar asa cum zicea sponsoru, atat timp cat muncesti pt banii care-i ai, poti foarte bine sa ii pui deoparte sau te bucuri de ei in alte moduri, nu pe taxe la buget de mii de lei pe an+benzina care o consuma o monstruozitate de masina.... Nu zic sa-si toata lumea Logan, dar crezi ca iti sta in gat un E46 320d? Sau un seria 1 118d?
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 12:02   #3003
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
In mod normal cand ai masina cu motor de 4000-5000 cmc te cam doare la basca de impozit, am zis in mod normal, ca romanul sta cu chirie la garsoniera si baga rate pe 20 de ani sa isi ia cine stie ce masina asta e partea a doua.
pai da, dar la un motor de 5000 e impozitul undeva la 7000 ron intr-un fel mi se pare absurd, dar la fel de absurd mi se pare si sa faci rata pe 20 de ani la o masina de nu stiu cate mii de euro si apoi sa te trezesti ca nu ai bani de impozit/benzina .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 13:38   #3004
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
E primul oras care mi-a venit in minte . Era aleatoriu exemplul , oricum ideea cred ca au inteles-o unii. Daca un 3.0 benzina are in oras un consum rezonabil e un aspect pozitiv. Inseamna ca un 1.0 benzina pe principiul asta ar consuma 2 litri in oras. Dar evident ca masinile de oras de 1.0 , 1.2 care consuma 8 % in oras sunt defecte.
Cat despre impozit, in afara cazului in care ai avea milioane de europeni, te-ar interesa ca dai 60 de milioane pe an atunci cand muncesti pentru bani si nu ii furi.
Sau in alta ordine de idei, doar nu vrei sa spui ca masinile cu motoare mari nu exista si la preturi decente?Deci uite ca pe unii ii intereseaza si aspectul legat de taxe .
Chiar nu stiu ce ti se pare asa dubios un consum de 13-15% la un motor de ~ 3000 cmc (+/-) primavara-toamna si inca cativa litri iarna. Repet, cat ti s-ar parea normal ? 20% vara, 25% iarna si 35% iarna in Bucuresti ? Dupa tine asta e normal ? Daca da inseamna ca un 6.0 ia 70%...foarte tare, de 2 ori cat un TIR de 14000 cmc + 30 de tone dupa el sau cat un tanc...

PS - un 1.2 consuma undeva la 7% in oras.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 10-09-10 at 13:43.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 14:01   #3005
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
ai idee cat e impozitul anual la un motor de, sa zicem, 5 L ?! tocmai de aceea fug romanii de ele ca dracu de tamaie fara sa mai aducem in discutie consumul catastrofal ...
Mie de ex nu mi-e frica deloc de motoarele mari din cauza consumului sau a impozitului. Pt impozit exista varianta Anglia iar pt consum gazul care cu ceva reglaje chiar creste puterea motorului avand arderea mai rece decat benzina....si oricum motor mare mi-as lua NUMAI pt offroad.
Sa merg in trafic in spate la Loganu de 1.4 sau maxim sa-l depasesc cu 2-3 masini imi e de-ajuns un 1.8is sau 2.0i, ca sa nu mai vb ca un Evo de 2.0 si 245Cp mi-ar fi peste cap
Totusi mai e un motiv pt care cam tre sa fugi de motoarele mari: si anume intretinerea cu piese si consumabile, care pe langa ca sunt foarte scumpe, sunt si foarte multe pe motor (V8 sau V12 fatza de L4)
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 14:06   #3006
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Chiar nu stiu ce ti se pare asa dubios un consum de 13-15% la un motor de ~ 3000 cmc (+/-) primavara-toamna si inca cativa litri iarna. Repet, cat ti s-ar parea normal ? 20% vara, 25% iarna si 35% iarna in Bucuresti ? Dupa tine asta e normal ? Daca da inseamna ca un 6.0 ia 70%...foarte tare, de 2 ori cat un TIR de 14000 cmc + 30 de tone dupa el sau cat un tanc...

PS - un 1.2 consuma undeva la 7% in oras.
S500-le modelul nou de 2T ia in medie 11.4 dat de carte.....sa fie un 12-12.5 si mi se pare normal pt o masina de 100mii E.
Un prieten ce are E55AMG de 360Cp si 1800kg scoate un consum mediu de 15% la mers sportiv si cateodata si drift-uri....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 14:11   #3007
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

In curand or sa va dea benzina masinile ca sa mergeti cu ele si toate benzinariile vor da faliment
Sunt curios cat consuma A180cdi daca E55AMG consuma 15% la mers sportiv si drifturi.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 14:17   #3008
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
In curand or sa va dea benzina masinile ca sa mergeti cu ele si toate benzinariile vor da faliment
Sunt curios cat consuma A180cdi daca E55AMG consuma 15% la mers sportiv si drifturi.
Da-ne pace ca se vede ca esti cam pe langa......compari "dizelu" commonrail cu benzina?!
Daca chiar vrei sa stii, pe C-klasse 1.8CDi consuma cam 6 in medie.....cat passatu 1.9Tdi......cam e o diferenta de la 15 la 6 nu?!! .....cam de 2.5 ori mai mult.....ceea ce tie ti se pare putin nu?!.....parca ai avut toata viata dacie1300 si aqi auzit numa povesti cu benveuri si mertzane

Last edited by Gixer; 10-09-10 at 14:22.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 14:53   #3009
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Benzina sau motorina ?

cls 350 consuma in oras 15 dar noaptea intr-un trafic lejer si accelerari line . La mers blana consuma 23-25.
Esti din alt film cu e55amg mers sportiv 15. Absolut editii limitate masinile voastre . S320 cdi consuma in medie 11 12. Cu s 500 benzina poate cu motorul oprit din cand in cand sa consume cat zici tu. De fapt pe forum-ul asta nu e nimic de mirare. De la motoare de 5 litri care consuma 11 pana la dacii ce ating 250 , gasesti absolut toate minunile tehnologice.

@bluey : in serialul precizat de colegul, a180 cdi consuma maxim 4 % in drift evident. La mers normal nu sare de 2.
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 16:02   #3010
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
cls 350 consuma in oras 15 dar noaptea intr-un trafic lejer si accelerari line . La mers blana consuma 23-25.
Esti din alt film cu e55amg mers sportiv 15. Absolut editii limitate masinile voastre . S320 cdi consuma in medie 11 12. Cu s 500 benzina poate cu motorul oprit din cand in cand sa consume cat zici tu. De fapt pe forum-ul asta nu e nimic de mirare. De la motoare de 5 litri care consuma 11 pana la dacii ce ating 250 , gasesti absolut toate minunile tehnologice.

@bluey : in serialul precizat de colegul, a180 cdi consuma maxim 4 % in drift evident. La mers normal nu sare de 2.
posesor al unui E220 cdi an 2004 spun ca in oras consuma intre 9.5-11.5.restul cu amg uri sunt povesti
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 19:24   #3011
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Votat motorina pentru o autonomie mai mare. Pentru un demaraj de senzatie prefer benzina. Dar zi de zi ma plimb cu un diesel.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 03:49   #3012
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Mie de ex nu mi-e frica deloc de motoarele mari din cauza consumului sau a impozitului. Pt impozit exista varianta Anglia
I-auzi, plm, or fi taxele mai mici in Anglia decat in Romania? Sau mergi cu numere/asigurari false, caz in care ce sa zic, esti forţă.

Un om in toate mintile ar spune ca exista varianta bulgaria, aproape, ieftin, totul perfect legal.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 11-09-10 at 03:52.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 03:55   #3013
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

in uk te crapa asigurarea, deci nu cred ca e o varianta sa inscrii masina in uk. si nici un cred ca o poti inscrie daca nu ai acte de uk. dar chia presupunand ca reusesti sa o inscrii, la asigurare te-a spart. ca idee, mi-e mi-au dat quote de 3700 de lire pe an, la 3.0L. si a fost cel mai ieftin, si singurul care era dispus sa ma asigure, tinand cont ca nu snt de mult in uk si nu am experienta rhd (desi am permis de 10 ani, nu se ia in calcul). deci uk nu e o varianta buna.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 12:35   #3014
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
I-auzi, plm, or fi taxele mai mici in Anglia decat in Romania? Sau mergi cu numere/asigurari false, caz in care ce sa zic, esti forţă.

Un om in toate mintile ar spune ca exista varianta bulgaria, aproape, ieftin, totul perfect legal.
Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
in uk te crapa asigurarea, deci nu cred ca e o varianta sa inscrii masina in uk. si nici un cred ca o poti inscrie daca nu ai acte de uk. dar chia presupunand ca reusesti sa o inscrii, la asigurare te-a spart. ca idee, mi-e mi-au dat quote de 3700 de lire pe an, la 3.0L. si a fost cel mai ieftin, si singurul care era dispus sa ma asigure, tinand cont ca nu snt de mult in uk si nu am experienta rhd (desi am permis de 10 ani, nu se ia in calcul). deci uk nu e o varianta buna.
Taceti ca nu stiti nimic.....nu pot sa va zic care e faza aici pe forum, doar va indemn sa cautati(ca nu cred ca ma credeti) pe net sau in alta parte, cat sunt taxele pt un vehicul inscris in UK daca nu circuli acolo cu el.....o sa uitati de bulgaria si alte prostii d-astea

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
posesor al unui E220 cdi an 2004 spun ca in oras consuma intre 9.5-11.5.restul cu amg uri sunt povesti
Motorul tau sigur are ceva baiuri sau mergi foarte aiurea cu el.....

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
cls 350 consuma in oras 15 dar noaptea intr-un trafic lejer si accelerari line . La mers blana consuma 23-25.
Esti din alt film cu e55amg mers sportiv 15. Absolut editii limitate masinile voastre . S320 cdi consuma in medie 11 12. Cu s 500 benzina poate cu motorul oprit din cand in cand sa consume cat zici tu. De fapt pe forum-ul asta nu e nimic de mirare. De la motoare de 5 litri care consuma 11 pana la dacii ce ating 250 , gasesti absolut toate minunile tehnologice.

@bluey : in serialul precizat de colegul, a180 cdi consuma maxim 4 % in drift evident. La mers normal nu sare de 2.
Taci ma si tu, ca esti un habarnist de nu-i voie din cate am vazut ca scrii p-aci......numa sa interpretezi stii.....am zis eu ca mergea blana? Doar mers PUTZIN sportiv si 1-2 drifturi de 10-20m noaptea daca e ud si liber la vo 80-100km parcursi.
PS: Pt astia de nu stiti nimica, mersul sportiv cu AMG-ul incepe de la mers la consum chiar
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 13:17   #3015
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

@Gixer asa imi aminteste de threadul de pe ClubC4 cu C4 hdi vs Maserati de 400cp ) cica i-a dat-o la Maserati da tipu mergea la consum si tot ii sufla in c.r ))))))
golf3diesel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -