Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-10, 17:29   #2791
Lupes

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
In primul rand limbajul tau de ofensat, da dovada evidenta, lipsei de experienta, nu doar la condus.
pai sunt nou pe aici .. cel putin la postat .. asta e una din reguliile nescrise ? ca cei mai vechi sa se ia de cei noi ? si in legatura cu limbajul meu daca te uiti la inceput am vb cat se poate de frumos .. si in continuare mi sa raspuns in alt mod
Lupes is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:30   #2792
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Lupes View Post
pai si daca au ei experienta asta le permite sa ia la misto pe cei mai tineri ? si mai lasa-ma cu hi5 sau facebook u tau ca nu-i cazu` .. ia zi ca vad ca ne arati si tu cate o monstra de inteligenta cu asta

PS oamenii aia cu experienta au stat cu mine in masina sa vada ca nu am consumat cat am zis ? niste frustrati
1.Eram ironic , daca prin aia am demonstrat ca duc lipsa de inteligenta , te rog impusca-te , macar faci o fapta buna forumului/omenirii.
2.Nu , nu au stat.Dar din moment ce sustii astfel de recorduri mondiale , ar fi total logic sa aduci si o dovada.Asa ca oricat ai da din gura/taste afirmatia ta e total nula.
__________________


Oxide is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:33   #2793
Lupes

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Oxide View Post
1.Eram ironic , daca prin aia am demonstrat ca duc lipsa de inteligenta , te rog impusca-te , macar faci o fapta buna forumului/omenirii.
2.Nu , nu au stat.Dar din moment ce sustii astfel de recorduri mondiale , ar fi total logic sa aduci si o dovada.Asa ca oricat ai da din gura/taste afirmatia ta e total nula.

am zis ca o sa fac poze data viitoare si le postez
sa ma impusc ? ) eu zic sa mergi sa termini tura la CS
Lupes is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:37   #2794
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
pai sunt nou pe aici .. cel putin la postat .. asta e una din reguliile nescrise ? ca cei mai vechi sa se ia de cei noi ? si in legatura cu limbajul meu daca te uiti la inceput am vb cat se poate de frumos .. si in continuare mi sa raspuns in alt mod
Inca ceva, daca vrei sa fi luat in serios, te rog sa ne prezinti un consum macar la 100 km, nu venii cu 5-10 km.
Daca vrei sa intrii si in cartea recordurilor, alege-ti un drum prin Europa, eu stiu, sa zicem o distanta de 500 km, scoate consumul prezentat mai sus si vei avea un viitor stralucit.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:38   #2795
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Lupes View Post
am zis ca o sa fac poze data viitoare si le postez
sa ma impusc ? ) eu zic sa mergi sa termini tura la CS
Si te mai miri ca te iau cei mai 'mari' la misto...
Cand nu cunosti pe cineva , mai bine taci , altfel joci doar rolul de copil idiot , la fel cum o faci si acum.
Ultimul post pe care ti-l adresez , pur si simplu nu are rost cu cei ca tine.Iti doresc la fel de mult creier si experienta la volan , pe cat esti de penibil acum.
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:38   #2796
Lupes

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Inca ceva, daca vrei sa fi luat in serios, te rog sa ne prezinti un consum macar la 100 km, nu venii cu 5-10 km.
Daca vrei sa intrii si in cartea recordurilor, alege-ti un drum prin Europa, eu stiu, sa zicem o distanta de 500 km, scoate consumul prezentat mai sus si vei avea un viitor stralucit.
pai am prezentat mai sus un consum la o ruta de 120 de km .. ruta facuta de mai multe ori .. si niciodata nu a atins pragul de 4 .. dupa cum am mai zis de cateva ori o sa aduc si dovezi
Lupes is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:40   #2797
Lupes

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Oxide View Post
Si te mai miri ca te iau cei mai 'mari' la misto...
Cand nu cunosti pe cineva , mai bine taci , altfel joci doar rolul de copil idiot , la fel cum o faci si acum.
Ultimul post pe care ti-l adresez , pur si simplu nu are rost cu cei ca tine.Iti doresc la fel de mult creier si experienta la volan , pe cat esti de penibil acum.
cat va cunosc eu ma cunoasteti si voi pe mine .
Lupes is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:44   #2798
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

3.5 ai spus, oras-afara, chiar si asa, este incredibil (sper ca nu-i 90% afara)
Repet, nu venii aici cu o amarata de poza cu ceva numere pe monitor.
Esti destept, ai 18 ani, esti capabil sa-ti faci un consum ca la carte, cu putina matematica, dupaia, daca mai doresti, prezinti situatia.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:44   #2799
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Omu, singurul consum in care poti avea incredere e consumul facu asa: plin pana vezi benzina, apoi mergi un nr de km peste 100, apoi plin pana in gura si vezi cat intra. Inmultesti nr de litri (inclusiv cu ce e dupa virgula), apoi imparti la numarul de km facuti.
Exemplu: ai bagat 21,56 litri si cu ei ai facut 250 de km. 2156/250 = 8.624l/100 km.
In ca o chestie foarte importanta: si computerele de bord au erori. Dar niciodata consumul la pompa nu va avea o eroare atat de mare. (cu exceptia ca pe frig intra mai multa benzina in rezervor de acceasi bani, dar poate fi neglijat in cazul de fata)

Nu incepeti cu insultele ca n-are nici un sens, nu vreau sa ma mut pe alt topic doar din cauza asta...
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html

Last edited by Crisskro; 26-07-10 at 17:46.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:45   #2800
Lupes

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
3.5 ai spus, oras-afara, chiar si asa, este incredibil (sper ca nu-i 90% afara)
Repet, nu venii aici cu o amarata de poza cu ceva numere pe monitor.
Esti destept, ai 18 ani, esti capabil sa-ti faci un consum ca la carte, cu putina matematica, dupaia, daca mai doresti, prezinti situatia.
pai traseul presupune traversarea oraselor Baia Mare si Satu Mare
Lupes is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:49   #2801
Lupes

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
Omu, singurul consum in care poti avea incredere e consumul facu asa: plin pana vezi benzina, apoi mergi un nr de km peste 100, apoi plin pana in gura si vezi cat intra. Inmultesti nr de litri (inclusiv cu ce e dupa virgula), apoi imparti la numarul de km facuti.
Exemplu: ai bagat 21,56 litri si cu ei ai facut 250 de km. 2156/250 = 8.624l/100 km.
In ca o chestie foarte importanta: si computerele de bord au erori. Dar niciodata consumul la pompa nu va avea o eroare atat de mare. (cu exceptia ca pe frig intra mai multa benzina in rezervor de acceasi bani, dar poate fi neglijat in cazul de fata)

Nu incepeti cu insultele ca n-are nici un sens, nu vreau sa ma mut pe alt topic doar din cauza asta...
pai ar putea sa fie si eroare la computerul de bord ... dar de obicei cat imi arata ca mai am de mers cu cat am in rezervor cam atata ma duc
nu am venit aici sa va fac sa credeti nu stiu ce ... doar v-am prezentat situatia mea ... si prieteni de ai mei s-au mirat cand au auzit dar lor le-am dovedit
Lupes is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:53   #2802
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu trebuie sa ne dovedesti noua, incearca sa faci calculul corect si rezultatul il stii tu mai bine. Mie de ex imi arata mediu cu 1-2 litri mai mult decat consuma defapt. Deci eroare de 10-20% in oras.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:53   #2803
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
Omu, singurul consum in care poti avea incredere e consumul facu asa: plin pana vezi benzina, apoi mergi un nr de km peste 100, apoi plin pana in gura si vezi cat intra. Inmultesti nr de litri (inclusiv cu ce e dupa virgula), apoi imparti la numarul de km facuti.
Exemplu: ai bagat 21,56 litri si cu ei ai facut 250 de km. 2156/250 = 8.624l/100 km.
In ca o chestie foarte importanta: si computerele de bord au erori. Dar niciodata consumul la pompa nu va avea o eroare atat de mare. (cu exceptia ca pe frig intra mai multa benzina in rezervor de acceasi bani, dar poate fi neglijat in cazul de fata)

Nu incepeti cu insultele ca n-are nici un sens, nu vreau sa ma mut pe alt topic doar din cauza asta...
Eroarea CB-ului este foarte, foarte mica, insignifianta. La Pompa eroarea este oricum mai mare sau mult mai mare.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 17:55   #2804
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Benzina sau motorina ?

M-as mira sincer ca daca bagi benzina pana in gat, sa vezi benzina pe teava rezervorului, data viitoare cand alimentezi la fel sa se fi marit cumva capacitatea rezervorului.
Am auzit ca nu ar fi recomandat sa faci asta in mod regulat, dar pentru un test nu se intampla nimic.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 18:00   #2805
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Eroarea CB-ului este foarte, foarte mica, insignifianta. La Pompa eroarea este oricum mai mare sau mult mai mare.
Mie mi-a gresit cb-ul intr-un e39 cu 49 km, scria ca-s pe 0 si totusi, m-am dus inca 49 km pana la destinatie, sunt sigur ca mai era ceva dar nu m-am riscat.
Deci nu consider asa nesemnificativa eroarea.
Vezi Lupes, vorbesc in favoarea ta, poate consumi sub 2.7, poate-ti greseste cb-ul !
Stage1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -