Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-10, 01:44   #2581
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Dadutu View Post
ma refeream la faptul ca dieselu nu e atat de stricacios ca benzianaru.. nu e sensibil...la benzinar toata ziua pica injectoare si pompe de injectie... dieselu,daca sti sa mergi cu el peste 3000 de ture nu vei avea probleme de genu asta.
am cunoscut mai demult un om care are o firma de reconditionat turbosuflante si l-am intrebat si eu asa: ce masini vin mai des? benzinare sau diesel ? Omul ce crezi ca mi-a raspuns: Diesel
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 01:48   #2582
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

pai e logic din moment ce 99% din dieselurile de pe strada sunt supraalimentate in timp ce la benzinare procentajul e mult, mult mai mic


Dadutu, condu tu un diesel mereu peste 3000 de ture, sa ne spui si noua ce consum ai
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 02:02   #2583
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
am cunoscut mai demult un om care are o firma de reconditionat turbosuflante si l-am intrebat si eu asa: ce masini vin mai des? benzinare sau diesel ? Omul ce crezi ca mi-a raspuns: Diesel
dar sti de ce? Pentru ca romanul are mentalitatea stupida ca el vrea sa menajeze motoru..cica, si merge subturat cu masina, e logic ca o turbosuflanta sa se infunde daca ea aproape nici nu intra in functiune

PS: Bryan > consum oras : 7 %(in conditiile in care motorina e mai ieftina ca benzina
__________________


Last edited by dolb; 06-06-10 at 02:12.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 02:06   #2584
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Dadutu View Post
ma refeream la faptul ca dieselu nu e atat de stricacios ca benzianaru.. nu e sensibil...la benzinar toata ziua pica injectoare si pompe de injectie... dieselu,daca sti sa mergi cu el peste 3000 de ture nu vei avea probleme de genu asta.
Deşi a spus-o toată lumea deja, īţi sugerez şi eu să inversezi datele problemei īn īntreaga frază, pentru că mie mi se pare că le-ai spus fix pe dos.
Problema nu e că ai greşit, toţi o facem, ci faptul că şi tu, ca ş 90% din cei care postează emit opinii cu titlu de adevăr absolut.
Nu vezi decāt foarte puţini să spună "părerea mea este că...", īn schimb vezi pe toate topicurile posturi agresive care se rezumă la "lucrurile stau după cum zic eu".
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 02:11   #2585
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
dar sti de ce? Pentru ca romanul are mentalitatea stupida ca el vrea sa menajeze motoru..cica, si merge subturat cu masina, e logic ca o turbosuflanta sa se infunde daca ea aproape nici nu intra in functiune
inca un motiv ar fi ca multi posesori de diesel (turbo) dupa ce merg foarte tare si ajung intr-o parcare opresc direct motorul.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 02:14   #2586
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
inca un motiv ar fi ca multi posesori de diesel (turbo) dupa ce merg foarte tare si ajung intr-o parcare opresc direct motorul.
da, si asta, dar asta se poate intampla si la un benzinar In fine, oricum am da-o.. ambele motorizari au bune si rele, totul ramane la alegerea fiecaruia atunci cand achizitioneaza o masina !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 03:04   #2587
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
da, si asta, dar asta se poate intampla si la un benzinar In fine, oricum am da-o.. ambele motorizari au bune si rele, totul ramane la alegerea fiecaruia atunci cand achizitioneaza o masina !
Total de acord
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 03:31   #2588
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

dieselul are mai multe rele,benzina nu vad ce rele ar avea. Consumul ? nu te obliga nimeni sa umbli mai mult decat iti permiti.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 04:35   #2589
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Motorul diesel este un motor foarte fiabil, problema e pusa gresit, de ce? Pentru ca majoritatea masinilor la noi se cumpara second hand, un diesel second hand are cel putin de 2 ori mai multi km decat omologul sau pe benzina daca nu triplu. E normal sa se strice mai des un motor cu 300 400 000 de km decat unul cu 100 de mii. Nu mai vorbim ca dieselurile sunt turbo in covarsitoarea majoritate in timp ce benzinarele sunt aspirate.

Diesel in general isi iau(sau ar trebui sa isi ia) numai oamenii care fac multi km anual sau flotele de firme de distributie,chestii de gen. Un om normal nu are de ce si ia diesel daca stai sa te gandesti putin. La noi a prins ideea cu diesel, domne tre sa iau DIZAL chiar daca fac 10 mii de km anual si in loc sa iti iei un benzinar mai de doamne ajuta de care sa te mai si bucuri cand ii dai o talpa iti iei un diselache cu 300 de mii de km la care iti pice un injector, o volanta, o pompa de injectie si iti baga mortu'n casa.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 06-06-10 at 04:38.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 14:18   #2590
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai si toate passaturile CC, bora, golf caravan, skoda, peugeot, ford disel cumparate din reprezentanta la preturi incepand de la 17-18miiE de ce crezi ca se cumpara? Eu cred ca cine are 21-22mii E sa dea pe passat ar avea posibilitatea sa isi ia orice masina pe benzina si-ar dori si ar avea si bani de benzina. Alegerea ramane totusi un mister, eu remarc pe zi ce trece tot mai multe dieseluri VW in special noi noute pana si la tara. Primaru, popa, directoru scolii, secretaru, consilierii toti isi cumpara diesel cat mai mare si mai luxos.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 14:47   #2591
Xtremer

Stage 2
 
Xtremer's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 68
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
inca un motiv ar fi ca multi posesori de diesel (turbo) dupa ce merg foarte tare si ajung intr-o parcare opresc direct motorul.
Ce se poate intampla la faza asta? 0.o
Xtremer is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 14:49   #2592
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Xtremer View Post
Ce se poate intampla la faza asta? 0.o
sa-ti crape turbina fiindca nu se mai raceste..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 14:51   #2593
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Pai si toate passaturile CC, bora, golf caravan, skoda, peugeot, ford disel cumparate din reprezentanta la preturi incepand de la 17-18miiE de ce crezi ca se cumpara? Eu cred ca cine are 21-22mii E sa dea pe passat ar avea posibilitatea sa isi ia orice masina pe benzina si-ar dori si ar avea si bani de benzina. Alegerea ramane totusi un mister, eu remarc pe zi ce trece tot mai multe dieseluri VW in special noi noute pana si la tara. Primaru, popa, directoru scolii, secretaru, consilierii toti isi cumpara diesel cat mai mare si mai luxos.
alea sunt luate pe manevra ) nu ai vazut ca intr-un sat preotul si-a luat maseratti din 2005 ) scuza lui era ca masina e una second si a avut un pret decent in jur de 40-50 mii ) culmea , un visiniu inchis cu folii )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 14:52   #2594
Xtremer

Stage 2
 
Xtremer's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 68
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
sa-ti crape turbina fiindca nu se mai raceste..
ms de raspunsul prompt. Chiar nu aveam habar
Xtremer is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 15:47   #2595
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu te stresa, mai ai cel putin 3 ani pana iti va fii de folos informatia.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -