Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-09, 15:10   #1381
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Alea sunt preturi luate de pe site-ul X. Ca sa consider relevant eu prefer preturile din reprezentanta. Un 3.0 TDI este putin mai scump ca un 3.2FSI la revizie si daca nu ma insel le faci si mai des. La Logan iar este asa, la diesel le faci mai des iar costul este sensibil mai mare. Mai sunt si piesele, daca iti crapa ceva la diesel sunt mai scumpe (injector de exemplu). Mai este si motorina din .RO care nu este ideala si sansele ca motorul sa aiba de comentat sunt mai mari ca la benzina, cel putin la majoritatea motoarelor care nu sunt opere de arta.

Da, diesel-urile au imbunatatit mult sunetul, unele suna chiar frumos dar e diferenta mare pana la a suna mai bine ca un benzinar, in special ceva suparat, de turatie sau turbo sau cu cilindree mare.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 15:10   #1382
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Ddantes View Post
In mod normal, reviziile la diesel sunt mai dese decat la benzina. Cel putin cu 33% mai mule, in functie de marca.
Sa intreb de injectoare? Un pret la diesel si unul la benzina? Doamne fereste sa pice vreunul la diesel ca s-a terminat. Am in familie si o benzina si un diesel...per total dieselul a fost mai scump de cand il am....pret achizitie, casco, revizii dese, aduc cheltuieli destul de mari si anuleaza imediat avantajul consumului care nici ala nu e extraordinar de mic.

In final fiecare alege ce vrea.
poate ne dai si ceva exemple ca sa ne luminezi si pe noi
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 15:24   #1383
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

cred ca diferenta majora apare la piese, nu la revizii.. de ex, 1.5dci (logan) - kit ambreiaj 5 mil, 1.4mpi - 3 mil. (valeo ambele)
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 16:34   #1384
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Mai este si motorina din .RO care nu este ideala si sansele ca motorul sa aiba de comentat sunt mai mari ca la benzina, cel putin la majoritatea motoarelor care nu sunt opere de arta.

Da, diesel-urile au imbunatatit mult sunetul, unele suna chiar frumos dar e diferenta mare pana la a suna mai bine ca un benzinar, in special ceva suparat, de turatie sau turbo sau cu cilindree mare.
normal ca daca pui motorina de la petrom/lukoil o sa iti crape tot ce se poate ( pana si plasticele de la bord ) ... ia sa incerci un ALTO de la rompetrol sa vezi ce traieste masina .. nici nu zici ca'i diesel. + Benzina in RO chiar este de cea mai proasta calitate , sunt sanse mai mari sa se strice ceva la benzinare decat la diesel ( fapt confirmat de un amic angajat la o benzinarie )
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 17:33   #1385
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
prietene.... benzina s-a scumpit... e chiar mai scumpa decat motorina http://www.gazonline.ro/index.php?jud_cod=B&loc_id=2000


anaconda..nu toti au figuri, aere , ifose , etc. Mie chiar nu imi pasa ca masina face ca un scuter sau ca un tractor...insa diesel-urile moderne nu mai sunt zgomotoase.
dolbule,m ai omorat cu faza ca dieselu nu mai e ce a fost,ca nu mai sunt zgomotoase.....sunt zgomotoase!!!!! mai zgomotoase decat cele pe benzina oricum.si nu mi argumenta tu cu nu stiu ce bmw,mercedes sau mai stiu io ce....(ca si la astea este o diferenta).fa o comparatie intre golful tau si unul la fel pe benzina,sau intre o skoda si o alta masia pe benzina.si daca tu imi zici ca nu e diferenta.....
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 17:51   #1386
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
dolbule,m ai omorat cu faza ca dieselu nu mai e ce a fost,ca nu mai sunt zgomotoase.....sunt zgomotoase!!!!! mai zgomotoase decat cele pe benzina oricum.si nu mi argumenta tu cu nu stiu ce bmw,mercedes sau mai stiu io ce....(ca si la astea este o diferenta).fa o comparatie intre golful tau si unul la fel pe benzina,sau intre o skoda si o alta masia pe benzina.si daca tu imi zici ca nu e diferenta.....
Da, perfect adevarat.Un diesel in 4 cilindri e un pic mai zgomotos,dar incearca un diesel in 6 de generatie noua si sa vedem daca se mai poate ghici din interior cu ce combustibil merge motorul.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 18:34   #1387
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Multe CR-uri au avut probleme cu injectoarele din cauza motorinei romanesti.PD-urile inchid ochii mult mai mult la problema asta, injectoarele sunt mai robuste.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:27   #1388
MihaiL_P

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 150
Default Re: Benzina sau motorina ?

eu folosesc benzina 95 in special de la Mall si sunt multumit chiar daca acuma e vreo 4.07 ron
MihaiL_P is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 22:15   #1389
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by MihaiL_P View Post
eu folosesc benzina 95 in special de la Mall
De la ce?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 22:42   #1390
MihaiL_P

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 150
Exclamation Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
De la ce?
De la Mol

Last edited by aleks; 27-08-09 at 22:51. Reason: facem...
MihaiL_P is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 03:32   #1391
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

in curand ma apuc de scoala de soferi si deja ma gandesc la diesel, pt consumul mai redus, plus ca poate mai cunoastem un "CFR-ist" mai luam o canistra la "reducere" chiar daca mi-ar cam fi frica sa bag deasta in rezervor,
taicamiu are un opel astra caravan 1.7 DTI 2001 si numa motorin la "reducere" baga in ea si n-are treaba cu motoru, a luat-o la 135.000 km acum un an si acum are 160.0000
__________________
nu ma injurati daca spun vreo tampenie , corectati-ma Multumesc de intelegere.
MK3 1Z 1.9 TDI (te depasesc impresile) 90hp 202nm 12.8-100km/h


91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 18:54   #1392
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

motoarele diesel de tehnologie veche nu au probleme cu motorina de utilaje. astea noi da, pt ca e mai groasa aia care se baga la trenuri sau stiu eu ce si va trage masina mai greu.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 20:32   #1393
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Aia pentru locomotive are cantitatea deparafină mai mare în compoziţie, mi-a explicat si mie cineva mai deştept ca mine şi se depune pe sistemul de injecţie în timp.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 13:01   #1394
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
cred ca diferenta majora apare la piese, nu la revizii.. de ex, 1.5dci (logan) - kit ambreiaj 5 mil, 1.4mpi - 3 mil. (valeo ambele)
e mai scump ca la un e36 sachs ) 1.8
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 13:03   #1395
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Da, perfect adevarat.Un diesel in 4 cilindri e un pic mai zgomotos,dar incearca un diesel in 6 de generatie noua si sa vedem daca se mai poate ghici din interior cu ce combustibil merge motorul.
un prieten si-a luat alfa gt 1.9 de 150 cai , masina trage si are un sunet incat pe cati au urcat in masina i-am mintit ca e benzina si au crezut. nu vibreaza , nu are nici o simptoma de diesel , inafara de fum ) . se tine foarte bine .
BMnWA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -