Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-09, 00:49   #1126
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Omule ai citit printre randuri? Repet, o masina second hand foarte bine intretinuta cu km reali si optiuni pe masura costa la fel indiferent ca e diesel sau benzinara. In speta cand am cautat eu masina, un 320i frumos costa cat un 320d frumos. Se poate verifica pe mobile.de deci e relativa treaba. Performante mai mici la diesel? Ca tot traim in romania, 320d cu 150 cai trage mai bine in depasiri din spatele unui tir ca un 320i de 170 cai deci si aici e relativa treaba.
M-am uitat si e si mai trist sa observ ca un diesel este mai ieftin ca o benzina cu toate ca nou a fost ceva mai scump, de ce? nu stiu.
Oricum modelul respectiv imi place si diesel la fel de mult.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 01:21   #1127
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

alleks, discutia si argumentele mele nu au fost la amortizari in timp si cheltuieli de intretinere, aici e treaba fiecaruia, e o chestie de planificare personala, eu m-am referit strict la consum, e aberant sa spui ca un motor diesel consuma cat unul pe benzina, motoare similare aka 320d 320i sau 3000 tdi 3000 benzina etc. Am un prieten cu e39 de 530d, eu am e36 325i, el are media 7,5-8la suta si circula bucuresti in oras, naveta craiova, eu nu scad sub 12 13 orice as face consum mediu extern-in oras.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 09-08-09 at 01:24.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 06:12   #1128
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
alleks, discutia si argumentele mele nu au fost la amortizari in timp si cheltuieli de intretinere, aici e treaba fiecaruia, e o chestie de planificare personala, eu m-am referit strict la consum, e aberant sa spui ca un motor diesel consuma cat unul pe benzina, motoare similare aka 320d 320i sau 3000 tdi 3000 benzina etc. Am un prieten cu e39 de 530d, eu am e36 325i, el are media 7,5-8la suta si circula bucuresti in oras, naveta craiova, eu nu scad sub 12 13 orice as face consum mediu extern-in oras.
))))
=)))))
poate face noaptea Magheru de consuma 530 D 7,5-8 in Bucuresti ).
Consum mediu 530 D in Buc este 11-14% depinde de zona si ora.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 06:43   #1129
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tre sa va desenez ca sa intelegeti, am zis "el are media 7,5-8la suta si circula bucuresti in oras, naveta craiova," deci este un consum mediu oras si exterior, face drumul craiova bucuresti de 2 3 ori pe saptamana. Eu am media in oras 13.5-14 la suta la motor mai mic si masina mai usoara dar aceiasi bhp, in conditiile de trafic din Craiova , unde ies sa ma plimb in general, nu merg la ore de varf, o ard pe bulevarde mai ales.

PS : chiar sunt curios, de unde iti iei tu consumurile medii in Bucuresti in functie de marca masinii si de ora, vad ca esti foarte specific, bmw 530d 11-14 in Bucuresti la modul categoric, nu are cum mai putin, scrie in manualul de utilizare?

Last edited by a3ds; 09-08-09 at 06:52.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 11:53   #1130
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tare v-aş ruga să nu mai fiţi agresivi în postări, vă reamintesc, nu se dau premii, se discută pur teoretic, ne dăm fiecare cu părerea şi concluzii finale nu există, deci nu e cazul să vă luptaţi aşa crâncen...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 12:14   #1131
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Tre sa va desenez ca sa intelegeti, am zis "el are media 7,5-8la suta si circula bucuresti in oras, naveta craiova," deci este un consum mediu oras si exterior, face drumul craiova bucuresti de 2 3 ori pe saptamana. Eu am media in oras 13.5-14 la suta la motor mai mic si masina mai usoara dar aceiasi bhp, in conditiile de trafic din Craiova , unde ies sa ma plimb in general, nu merg la ore de varf, o ard pe bulevarde mai ales.

PS : chiar sunt curios, de unde iti iei tu consumurile medii in Bucuresti in functie de marca masinii si de ora, vad ca esti foarte specific, bmw 530d 11-14 in Bucuresti la modul categoric, nu are cum mai putin, scrie in manualul de utilizare?
Pai daca o sa ne vizitezi in Bucuresti te plimb cu placere o zi cu masina sa vezi ce bine este in Craiova.
Diferenrele de consum tin foarte mult de ora si sezon in Bucuresti, vara este ceva mai lejer, conteaza de cate ori bati centrul si ora la care-l traversezi.
Daca luam toamna sau primavara, uneori sa traversezi centrul in orele de varf (cca. 2-3 km) poate sa-ti ia 45 de minute, daca iesim din orele de varf 10-15 min, diferenta de consum este chiar sesizabila. Seara de exemplu, sau ziua in periferie este mai descongestionat si consumul scade cu 3-4 L% la masina in discutie.
Ca sa-ti dau un alt exemplu concret, VW Passat 131 CP cu un consum f bun afara (5.7% a luat pana la mare si inapoi, cu plimbarile de acolo, 4 persoane in masina si nu mers ca melcul si nici alergat) consuma ziua in perioadele aglomerate putin peste 11% in Bucuresti.
De-asta m-a mirat consumul la 530D, care are cam un 6% afara (la un mers linistit) cum sa faca o diferenta de 0.5 la suta combinat cu Bucuresti.
O zi buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 17:17   #1132
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
alleks, discutia si argumentele mele nu au fost la amortizari in timp si cheltuieli de intretinere, aici e treaba fiecaruia, e o chestie de planificare personala, eu m-am referit strict la consum, e aberant sa spui ca un motor diesel consuma cat unul pe benzina, motoare similare aka 320d 320i sau 3000 tdi 3000 benzina etc. Am un prieten cu e39 de 530d, eu am e36 325i, el are media 7,5-8la suta si circula bucuresti in oras, naveta craiova, eu nu scad sub 12 13 orice as face consum mediu extern-in oras.
Si atunci de ce ai sarit ca ars ? Eu inca din primul post in ultimele pagini am spus ca asta cu rentabilitatea e relativa in functie de km parcursi, am mai si repetat. Arata-mi tu mie unde am spus eu de consum identic (mai ales ca am subliniat ca diesel are avantaj dar nu ceva urias, la fel a spus si carutasul etc) ca sa fie aberant. Citeste cu atentie, asta e a 101 oara cand repet...ma gandesc ca nu e asa greu.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 17:50   #1133
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mie problema mi se pare destul de simpla,ca fost benzinar,actual diesel:te intereseaza consumul,mergi pe diesel,daca consumul nu te intereseaza,mergi pe benzina,dar sa fie turbo.Diferenta dintre 2 motoare diesel si benzinar de aproximativ aceeasi cilindree si putere este de 3 pana la 4 litri de combustibil.Dupa mine ar mai fi un criteriu de departajare,adica benzinarul aspirat si dieselul turbo,daca am as avea de ales intre cele 2 fara sa ma intereseze consumul,as merge pe diesel,e mult mai fun si usor de exploatat in viata de zi cu zi(sunt si exceptii,ca motoarele v-tec,dar discut in general).
mcornel is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 18:43   #1134
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cred ca nu am inteles bine. Daca consumul NU ar fi o problema, tot diesel ar fi alegerea fiind mai fun decat o benzina ?! Cand un 2 TDI o sa fie mai fun ca un 2 TFSI industria auto e data naiba de mult, sau chiar un aspirat, eventual de turatie (Civic Type R, S2000)...hai sa fim seriosi. Chiar daca te intereseaza consumul daca scoti masina din joi in paste la plimbare nu faci nicio afacere cu diesel. Pe principiul orice generalizare este falsa la fel este si aia cu consumul de 3-4 litri. In multe cazuri diferenta este mult mai mica, se poate sa fie mult mai mare. Depinde de o gramada de variabile. Tare ma indoiesc ca un 1.5 dCi ar consuma cu 4 litri MAI PUTIN ca un 1.6 16v care oricum este considerabil mai puternic. Asta ar insemna un consum mediu de 2,5-3 litri...adica nu.

Ar mai fi si plaja de turatii la benzina, mult mai generoasa. Partea cu usurinta in exploatare este destul de adevarata dar iar depinde si de stil. Daca soferul nu este incepator sau batut in cap sau nu este o fata speriata de bombe si stie sa exploateze o benzina o sa fie mult mai placut, schimbi mai rar treptele. Daca are un stil de bunicuta si schimba la benzina la 2500 RPM normal ca este mai aiurea decat un diesel subturat fie si el subturat.

Chiar si fara turbo benzina (in special de cilindree mai mare, sau de turatie) este muuuult mai fun si placuta la condus, asta daca fun are sensul lui adevarat.

Last edited by _anaconda_; 09-08-09 at 18:50.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 19:44   #1135
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu stiu daca mie imi era adresat postul,dar daca e asa,specificasem ca dieselul turbo e mai fun de condus decat un benzinar aspirat,nu comparatii intre tdi si tfsi,unde tfsi bate la fund tdi din orice punct de vedere,mai putin cel al consumului;si din nou specificasem ca excludem motoare gen v-tec(astia de la honda au motoare exceptionale,parerea mea e ca sunt singurele motoare de litraj relativ mic si aspirate din care sunt stoarse multi cp) sau motoare de 3l gen M3,care sunt exceptia care confirma regula.Si ca sa-ti dau 2exemple diferite in ceea ce priveste consumul de 3-4l:am avut logan 1,6mpi 90cp care consuma in oras 11%;acum am un audi a4 b5 1,9tdi stock 90cp care consuma 7,5%,acum chipuit,consuma 8,3% si un opel combo van 1,7DT 68cp care consuma 7%(toate consumurile sunt in oras).

Last edited by mcornel; 09-08-09 at 19:54.
mcornel is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 20:08   #1136
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

@mcornel

Sunt dieseluri printre dieseluri si benzinare printre benzinare, nu orice diesel e reusit la fel cum nu orice benzinar e reusit. Mie personal mi se par triste v-tecurile cu toata puterea lor litrica, torqueless wonders cum li se zice, prefer un diesel sanatos de ~150 de cai oricand unui vtec, nu acelasi lucru il pot spune despre l6 benzina de la bmw sau v6 de la mercedes sau alfa romeo, nu le-as schimba cu diesel niciodata.

Last edited by a3ds; 09-08-09 at 20:16.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 17:41   #1137
spiner

Stage 3
 
spiner's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 124
Default Re: Benzina sau motorina ?

singura masina kre am avuto a fost pe benzina si am fost prea multumit de ea.
stiu k motorina e mai puturoasa la demaraj dar in mers prinde viteza .

asa k votez benzina
spiner is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 18:19   #1138
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

daca si motorina e mai puturoasa la demaraj.... Pai cum e mai bine sa pleci dupa loc..cu o benzinara sau cu un diesel ?!.. la o benzinara iti moare motorul daca nu faci 10 forfecari.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 18:30   #1139
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

dolb depinde ce masini benzina/diesel compari , dar in general dieselu e mai puturos la demaraj
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 19:18   #1140
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ma uitam pe cartea tehnica la E60 si la diferentele de consum si reprize intre motoarele ce echipeaza seria 5. Chiar am vazut cum motorul de la 530d e mult mai rapid chiar si fata de V8-ul de pe 545i in reprize iara fata de omologul de aceasi cilindreie nici nu se punea problema.

Parerea mea, pt modelele de turisme cu capacitati pana in1.8 - 2 litri nu ar fi prea mare diferenta (consum- intretinere -perfornante) si as opta pt motorizarea otto, dar peste aceasta granita disel-ul castiga teren.Mai ales pt motorizarile diesel in 6 cilindri, care sunt fenomenale( lipsa vibratii, zgomot decat la relanti, cuplu din belsug) si cu un consum in jur de 4-5 litri mai putin fata de aceasi cilindreie benzina.

In trecut eram si eu de convingere ca motorina e destinata pt tractoare si tiruri, asta pana am inceput sa conduc noile generatii de motoare diesel.

In general viata bate filmul si tot asa diferenta intre unele persoane de pe forum in care singurul contact cu masinile e internetul.
300zxtt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -