Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-09, 14:24   #406
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

e important pentru cei care-l considera important, nu trebuie sa avem toti aceleasi prioritati in alegerea unui motor, dar ai dreptate, ar trebui depasit subiectul sunetului...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 14:45   #407
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
aleks .. jignesc omul care inca mai crede ca sunetul dieselului e la fel ca in '89 ! . Asa cum ma tot repet, lucrurile au evoluat iar acum sunetul nu mai e asa sacaitor. Si iara ma repet, nu inteleg ce treaba are sunetul vreunui motor in toata povestea asta? ar fi trebuit sa terminam subiectul asta si sa ne axam pe alte valori ale motorului pe benzina recte diesel.
dolbule,la mine a avut cel mai important rol,zgomotul motorului in alegerea facuta!!cum la tine a fost consumul(nu ca ar fi diferente uriase,de nesuportat)la mine a fost silentiozitatea!si ce tot o dai cu dieselu ca nu este cum se spune, de zgomotos?!?!noi om fi picati din luna si nu auzim/vedem/conducem dieseluri?!?!? sunt mai zgomotoase ca motoarele pe benzina orice ai face si ce ai zice tu!!! recunoaste o data si gata!! cum si noi recunoastem consumul mai scazut la diesel si nu avem pretentii ca si benzina consuma la fel....
nu am nici masina de liniutze,nici de tunarit,nici de fitze si la mine a primat altceva in alegerea facuta,cum am mai spus,nu consumul!!
ziceai ca ai golf? pune l p al tau langa unu de 1.6 benzina sa vezi diferenta la zgomotul facut de motor.ai mercedes?sunt convins ca si ala e pe motorina! fa aceeasi comparatie cu unul pe benzina! si daca nici atunci nu dai benzinei ce e al benzinei,inseamna ca esti 'irecuperabil'
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:01   #408
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

zgomotul unui benzinar la relanti sa zicem ca ar fi de 10 db, al unui diesel de 25db. cei 25 db nu ii vad asa insuportabili? Chiar nu te inteleg.. faci nazuri si fite cand e vorba de zgomotul unui motor la relanti care ABIA se aude.. dar cand se aud pickhammere si claxoane nu mai zice nimic. Ce atata liniste?

Am pus golful meu langa unul de 1.4 benzina, ce-i drept ambele motoare erau reci SI SE AUZEAU EXACT LA FEL! ACELASI TRONCANIT ! .

In vederea alegerii unei masini, pt mine criteriile ar fi : in primul rand cat de avantajoasa e masina ca pret/calitate, cat de bine ma simt in ea, si mai ales ce si cum consuma! Daca as fi fost miliardar in euro m-ar fi durut fix in anus de consum, dar nu sunt! Sunt un simplu angajat cu 1000 ron pe luna din care , in afara de motorina , trebuie sa mai platesc si mancare si intretinere si alte alea! Crezi ca imi permit sa ma joc cu o masina de consuma 15-20 L % atunci cand vreau sa ajung URGENT la servici ?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:03   #409
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default

intradevar un motor pe benzina e mai silentios decat un diesel. sunt unii oameni carora le place sunetul, altora care nu le place si unii care nu prea ii intereseaza. eu sunt printre ultimii. de obicei dau muzica mai tare si imi place sa aud ceva sub capota acolo, nu sa bata vantu, altora nu le place. trebuie sa fie silent.oricum chestia cu tractorul e exagerata. pana la 1800 se aude un diesel ca un diesel. dupa devine un sunet uniform ,dar destul de puternic in sarcina si tace cand ajunge la un mers constant. in schimb ceea ce nu imi place la o masina e sa vajaie aerul pe caroserie. de asta as prefera pentru un drum lung o aerodinamica cat mai buna.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Am pus golful meu langa unul de 1.4 benzina, ce-i drept ambele motoare erau reci SI SE AUZEAU EXACT LA FEL! ACELASI TRONCANIT ! .
are dreptate. cu motorul rece, ambele motoare au acelasi tacanit, car pare sa se auda putin mai tare la diesel.

orice diesel care opereaza optim este cu atat mai eficient cu cat tacanitul ala este mai mare. luati aminte la motoarele cu injectie indirecta. erau destul de silentioase. acum uitativa la motoarele VAG PD si o sa vedeti ca fac cea mai mare galagie si au cele mai mari nivele de vibratii , de asemenea sunt si cele mai vanjoase.

Last edited by aleks; 09-01-09 at 15:15.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:12   #410
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

si de asemenea , cum multa lume am transportat, 90% ziceau numai " ba frate .. bune rau TDI-urile astea..trag de numai pot..chiar daca sunt zgomotoase cateoadata"
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:17   #411
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

un avantaj majos la tdi e asta: daca te duci pe la munte, la cota 1500 presiunea atmosferica e 0.86 atm. un diesel are avantaju de a avea turbo si produce 94 % din randamnetul maxim. un motor aspirat pe benzina are randamentul maxim de 85% sau mai putin fiind restrictionat de valva fluture, nu se aplica la motoare cu drive-by-wire.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:26   #412
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

locuiesti in Anzi sau pe platourile din Elvetia si te ocupi cu cursele de masini la inaltime?
nu contest veridicitatea celor spuse de tine, dar ce relevanta au ele in alegerea unui model pe benzina vs diesel, in lumea reala?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:30   #413
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

am expus un avantaj. sunt unii care locuiesc acolo si sunt de parere ca orice roman se mai duce si pe la munte, deci nu e chiar asa nesemnificativ.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:33   #414
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

inteleg, totusi... in ce conditii simti cei 9% diferenta de randament? si ce importanta are amintitul procent in procesul de alegere? la asta m-am referit...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:36   #415
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau Motorina?

nu prea are. am expus asa ca fapt divers. nu cred ca stia toata lumea de asta.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:37   #416
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
inteleg, totusi... in ce conditii simti cei 9% diferenta de randament? si ce importanta are amintitul procent in procesul de alegere? la asta m-am referit...
in conditia in care nu te "f...e" nimeni la icre si te claxoneaza ca d'abia urci dealu ca ai vrut tu sa ai masina caruia nu i se aude motorul
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:40   #417
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

dolb, in general iti apreciez judecata, de asta ma si abtin din greu sa nu cataloghez in termeni duri aberatia pe care tocmai ai emis-o. asa-i ca deabia se taraie la deal o benzinara ne-submotorizata?
apreciaza tipul de argumentare a lui darkjedi, la concret si fara ineptii, crezi ca poti sa o copii si sa o si aplici?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 15:50   #418
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

sa ne intelegem intai ! noi aici nu vorbim de motoare de veyron sau alte monstruozitati de 4 L sau 8 L.. vorbim de masini normale pentru noi, romanii care nu ne permitem mare lucru! deci comparam ceva de la 2000cmc in jos! Acum eu iti zic. am si condus am si ocupat locul pasagerului unui benzinar de 1.6 ( nu zic ce masina ca sa nu am probleme ) si eram pe paduchiosul .. unde iti trebuie calumea motor! Acu trebuia sa te rogi de masinuta aia sa urce pe-acolo ! daca o dadeai cu treapta 1 era prea turata si facea ca toate alea, daca o dadeai cu a doua treapta nu urca masina si risca sa se opreasca motorul. Il intreb pe proprietar de ce a luat benzinara iar el imi raspunde, pt ca era pretul cu 1000 euro mai ieftin si pentru ca e silentioasa. Eu unul nu as risca sa ma rog de o masina sa imi urce o frimitura de deal , care in mod sigur va duce un consum de 15L % , care m-ar jecmani in ultimul hal, doar pt ca era cu 1000 euro mai ieftin si ca nu se aude dom'le motoru la relanti.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 16:12   #419
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau Motorina?

Quote:
Originally Posted by Trixi View Post
de "up" nu cred ca este nevoie pe aici...
am sa fiu sincera la Jimny nu ma pricep,insa cunosc destul de bine motoarele suzuki.eu personal,sunt adepta benzinarelor in general,iar daca vine vorba de suzuki atunci ridicat la puterea 2000.
jimny are 1060 kg...swiftul meu 980 si din cite stiu motorizarea e tot aia 1.3.ai aproape 100 de kg in plus,deci o sa fie mai lenesa si o sa pape mai mult,insa pana 300000 km motorul asta nu te lasa,garantat.
dieselarul e tot pe lant...insa este sensibil la motorina tare.iar tara noastra nu e vestita pentru motorina de calitate ireprosabila...desi mecanicii in ungaria zic ca motorul suzuki este "indestructibil",la bucuresti este un swift dieselar cu 180000 km la bord care dadea semne ca moare cind a venit frigul.pe linga asta in noiembrie am avut de schimbat si de curatat o gramada de injectoare si pompe,tot din cauza motorinei proaste.costul unui set schimbat si o pompa reparata fiind in jur de 1000 de euro,nu numai in cazul asta specific,ci in general. in concluzie,cred cu tarie ca la noi in tara este mult mai rational sa iti cumperi benzinara,fie vorba de suzuki,sau orice altceva.
motorul in discutie e testat de mine, e incredibil ce poate face, spun si eu cum spui tu, cine s-a urcat in el a ramas impresionat de ce poate, nu-ti vine sa crezi ca e doar atat de mic. sincer e motorul care m-a facut sa-mi schimb parerea despre benzinare si despre masinile asiatice...
p.s.: consumul dupa un drum plin de forje, pe iarna, serpentine, munti si zapada? 6.5%. la mine forja inseamna sa omori motorul, nu stiu sa am mila de o masina...

Last edited by aleks; 09-01-09 at 16:15.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 16:23   #420
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau Motorina?

da aleks, o fi dar stii mentalitatea romanului ! 70% sunt de genul : "daca nu e bemve sa fuga.. nu-mi iau.. sau daca nu e vw sa vada vecinu' nu-mi iau sau daca nu e mercedez sa aud eu maneaua nu-mi iau" . Daca pui un roman sa aleaga intre suzuki si opel/audi/vw/bmw/merc/gumpert si ce dracu mai sunt.... nici un roman nu va alege suzuki pt ca nu are el incredere!

Daca e asa cum zici tu...atunci bravo lor si cu atat mai mult sunt interesat de una d'asta
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -